Šta je novo?

Raiffeisen bank

posluje i u BiH. a neke od zemalja sa spiska nisu bas gologuzija, posebno ne u odnosu na nas. Nisam operisan od patriotizma, cak iako je NBS bilo kako vezana sa istim (a mislim da nije niti je bila u skorijoj proslosti), ali kada Dina bude podrzavala GarminPay (sto znaci verovatno nikada) ili drugi servis koji mi je potreban, razmislicu o njoj.
 
Druze, DINA Card sisitemom upravlja Narodna banka Srbije, ona je njen osnivac i regulatorno telo. Iskljucivo je odluka NBS-a da sve banke svakom klijentu sa otvorenim tekucim u Srbiji, moraju uz taj tekuci izdati i DINU. Meni je to, osim sto je ekonomski promisljeno, i patriotizam. Sve poslovne inicijative u vezi DINA-e su na inicijativu NBS, a onda, ukoliko nisu obavezujuce za sve, poslovne banke same odlucuju da li predloge implementiraju u poslovanje ili ne.

Da, Ceska i Slovacka svakako danas nisu gologuzija, ali u vreme kad je Rajfajzen dosao kod njih, a to je po raspadu Cehoslovacke ranih 90-ih kao i kod nas - bili su gologuzija. Najveca lova se zaradjuje u ex crvenim zemljama i zemljama treceg sveta sa neregulisanim bankarskim trzistem, losim pravnim sistemom i drzavom u vecitoj tranziciji. Tu su centralne banke preslabe da regulisu poslovne banke, koje u stvari upravljaju CB-om, a trpi stanovnistvo zbog nepovoljnih kredita i generalno prekomerno skupih bankarskih usluga. Seti se kako je bilo kod nas pre 15-20 godina, kolike su bile kamate na kredite, a kolike su danas, prakticno nivelisane sa zapadnim. Siromasne i ekonomski nerazvijene drzave su omiljena bankarska lovista, a Rajfajzen je to doveo do savrsenstva. Sada kada su Ceska i Slovacka stabilne drzave, ocekujem da krenu dalje na istok - Gruzija, Jermenija, Kazahastan, Uzbekistan i tako to.
 

neo geo

Dobro je sto je i Dina po defaultu neaktivna tako da takva moze i ostati, jer nema nikakvu svrhu.

Дина картица има неколико великих сврха, можда ти то не видиш или те не интересује.

1) Дина као конкуренција страним картицама у Србији, омогућила је да домаће банке добију умањену чланарину у светским картичарским кућама. На тебе се то одражава тако што стране картице можеш да добијеш чак за џ јер на крају крајева корисници, привреда и ми плаћамо ту чланарину.
2) Дина као фактор је употребљен у циљу смањеног трошка трговцу до 500% (пре око 2 године) Иначе то је трошак (новац) који се већим делом одлива у иностранство.
3) Како је неко навео, трговац са малим прометом, за пријем уплата Дином има мање трошкове, плус ти трошкови остају у Србији.

Дефинитивно, стране картице доносе већу добит домаћим банкама, али то је од велике суме новца који се одлива у иностранство. Банке (и многи појединци типа истицања бола у q) најмање брину о нашем општем добру и онда када то могу. Оправдано је имати и користити стране картице због одређених ситуација и предности, али је погрешно тврдити да Дина нема функцију - сврху.
 
Rajfajzen je prva strana banka koja je došla u Srbiju: https://www.vreme.com/cms/view.php?id=95982

Što se Dine tiče, služi mi da sakuplja prašinu na dnu fioke. Ne podržava beskontaktno plaćanje na POS terminalima i plaćanje na stranim sajtovima. Kapiram da ako ikada uđemo u EU, ta obaveza banaka da izdaju Dinu besplatno uz svaki tekući račun će biti ukinuta, jer ne verujem da je u skladu sa Evropskom regulativom. Ali dokle god smo suverena nacija, mogu da teraju banke da je izdaju klijentima.
 
Teraju i klijente; kada sam otišao da preuzmem novu VISA Electron karticu morao sam da potpišem izjavu da mi je prvo uručena DINA kartica?!? Možda se sad nešto promenilo...

DINA karticu neka koristi onaj ko hoće, valjda je to stvar izbora i/ili navike?
 
Odustao sam od davanja časova i gubljenja vremena. Inače postoji opcija, ali oni nikada nisu išli dublje od gotovine i plaćanje karticom
 
@Syntaur Koristim ga često, jer mi je Mobi banka na neki način stvorila tu naviku, ali problem je i što ga trenutno imaju samo u Ideji/Rodi, na Nis pumpama i možda tek na nekolicini drugih mesta. Banke uslovljavaju upotrebu pos terminala za štampu QR kodova, neće da izrade posebne aplikacije jer zavise od Payten-a (samo je Intesa ima, dok Kombanka ju je odradila u dilu sa Pink taksijem). Sve u svemu, nadam se da, ako već obavezuju fiskalne kase od sledeće godine, će regulisati to da se QR kodovi štampaju na računu, prikazuju na displeju ili omogući čitanje preko pištolja za bar kodove.
 
NBS je pucala u nogu Dina kartici, kad nije odmah uvela beskontaktnu verziju, zajedno sa podrškom za smartphone/watch plaćanja.
Neko ko već godinama plaća beskontaktno, sad će da se vrati na provlačenje kartice i potpisivanje slipa? O da, kako da ne...
RaiPay u Grčkoj radi čak brže i bolje nego ovde (i sa znatno većim limitima), a sad ću da u Maksiju vadim Dinu i jurim olovku kod kasirke da se parafiram - malo teže...
Pozdrav
 
Da ima beskontaktno placanje i smartphone/watch placanje, ne bi bila DINA, nego MasterCard. U inostranstvu svakako svi koristimo Mastercard i VISU.

Ne moras u Maxiju da vadis DINU, kao ni u bilo kom drugom trgovinskom lancu, njima to ne znaci nista, ali bi u lokalnoj piljari bio red, kao sto ne bi bio red da kupis hleb i jogurt i izvadis svoj Gold MasterCard, jer ce provizija da mu pojede trgovacku marzu za tako malu kupovinu. Ne moras ni da je provlacis, sve nove cu cipovane, a na dosta mesta za nove i ne traze potpis. Zanimljivo kako je tih 10 sekundi kucanja PIN-a postalo najdragocenijih 10 sekundi u danu. Sila stvari se moze zavrsiti za to vreme, beskontaktno placanje se ne dovodi u pitanje. Prakticno je blam platiti DINA-om, oni iza tebe te gledaju u cudu, svi placaju beskontaktno i na vreme stizu svojim kucama, dok se ja blamiram kucajuci PIN i zato kasnim na rucak.

Koristim karticu u proseku 2 puta dnevno, znaci 14 puta sedmicno. Od tih 14 puta bar 10 je u velikim trgovinskim lancima, tako da je nebitno kojom se karticom placa. Onih 40 sekundi nedeljno svesno zrtvujem za komsiju koji ima pekaru.
 
Ne moras ni da je provlacis, sve nove cu cipovane, a na dosta mesta za nove i ne traze potpis. Zanimljivo kako je tih 10 sekundi kucanja PIN-a postalo najdragocenijih 10 sekundi u danu. Sila stvari se moze zavrsiti za to vreme, beskontaktno placanje se ne dovodi u pitanje.
apsolutno gubiš iz vida ili čak možda i namerno ignorišeš činjenicu da je 95% korisnika bankovnih računa svoje DINA kartice dobili odavno, u prvom naletu njihovih izdavanja i sve one su bez čipa a skoro nijednoj nije istekao rok trajanja tako da DINA karticu sa čipom ima jedan mizerni % populacije koji je ili menjao banku u poslednje vreme ili je samostalno platio zamenu stare DINE bez čipa na novu DINU sa čipom

ovde ne računam korisnike BPŠ
 
Slazem se. Ali cak i kad dobiju nove, svejedno ce zavrsiti neaktivirane u fioci, jer je to prvenstveno stvar volje. Cak ni placanje starom DINOM sa magnetnom trakom nije narocito duze od novih sa PIN-om.
 
Kako za koga, Mobi je izdaje na osnovnom računu bez održavanja i sa njom vršim neka online plaćanja jer mi je bankomat prekoputa. Nekom je prednost, a nekom mana što nema 3D secure, ali svakako može biti od neke koristi.
 
apsolutno SVAKI mali privredni subjekt koji prima kartice, biće saglasan sa onim što mifune&co. pišu glede DINA, i naglasili bi pogodnosti koje imaju kada kupac/mušterija/građanin, koristi nju, umesto VISA/MC/(i pogotovu) AMEX

s druge strane, ima dosta koraka (NFC...) koje i indolentna NBS (nije dovoljno samo obavezati banke da je izdaju svakome) treba da preduzme, a da bi zaista zainteresovali širi puk spram učestalijeg korišćenja
 
Ne treba da mi i dalje reklamiraš poluproizvod zvani Dina. Rekao sam šta meni smeta i zašto je ne koristim. Čak ni tvoj glavni adut (smanjenje troškova lokalne male prodavnice) mi ne znači puno, jer u takvim prodavnicama veoma retko kupujem - kod mene u kraju ih ni nema.
Dina jeste dobra ideja, ali je u realizaciji loše izvedena. Prvo, forsiranje da ti svaka banka pored druge kartice izda i Dinu je nevidjena glupost, jer ako imaš kartice iz više banaka, dobićeš nekoliko Dina kartica. Čemu to?
Drugo, ako danas uvodiš karticu, uvedi je sa svim naprednim funkcijama koje postoje. Možda bi bilo bolje da je Dina samo embossed kartica, pa da je još preslikavaju na papiru u više kopija - to bi makar imalo neki "vintage" šmek... Zašto ne postoji DinaPay aplikacija? Možda bih njom i plaćao, ali pošto ne postoji, ne plaćam. Od poslednjih 100-nak plaćanja, možda sam 5 izveo baš karticom, ostalo je sve RaiPay. Zgodnije mi je tako, i ne vidim šta tebi to smeta?
Kad naprave Dina v2 sa smart aplikacijom, možda ću je koristiti; do tada neću, i tačka.

Pozdrav
 
Niti je reklamiram tebi, niti ima potrebe da laskaš sebi da meni smeta sto je Ti ne koristis, a jos manje da se osecas prozvan. Govorim uopsteno i iznosim svoj stav. Po toj logici da ja "reklamiram" DINU, i vi reklamirate Masterkard, pa nista.

Pozdrav
 
Ne vidim svrhu rasprave. Dobijas je dzabe, niko te ne sili da je koristis, stavis je u ladicu i gotova stvar. Imam ovu novu sa pinom ali ostala je stara navika iz vremena kad su bile neupotrebljive tj rizicne, stavio sam jw u ladicu i nemam nameru da je koristim. Zamisao je bila dobra, egzekucija traljava i sad je tesko promeniti navike ljudi.
 
nijedna od tih nacionalnih (patriotskih) kartica po drugim drzavama gde ima tih shema, nije obavezna, sem kod nas. Verovatno je nbs u pravu i u tom pogledu, ali svakog cuda za tri dana. Kad bi sve sto dobijemo 'za dzabe a ne koristimo' stavljali u ladicu, malo bi ostajalo za djubre. A malim trgovcima ako na njih mislimo ionako najvise odgovara cash, jer samo tako nemaju troskove elektronskog poslovanja.
 
Stigao mi je izvod za iRačun za jul. Plaćanje u makedoniji 30MKD=0,49EUR (kurs 61,22) = 58,35RSD (kurs 119,0816). Nigde na izvodu ni na aplikaciji se ne vidi ona njihova provizija od 1%.

Supruzi, sa druge strane, naplaćena je ta provizija od 1% kada je plaćala i u makedoniji i u grčkoj. Ona ima klasičan tekući račun sa održavanjem od 150din mesečno (+VISA 1000din godišnje)
 
Evo i ja gledam izvod za iRačun. Povučeni dolari sa PayPala krajem Jula na Visa karticu - 1 dolar je 0,844 EUR iznos u referentnoj valuti, što je odlično. A zatim se za 1 evro dobija 114,61 RSD što i nije baš odlično. Plaćanje karticom evrima preko interneta - 1 EUR je 119 RSD. Drugačiji kurs evra kada plaćaš i kada primaš uplatu. Na dnu strane piše ovo:

Za devizne transakcije napravljene debitnim karticama koje se knjiže po dinarskom računu za konverziju iznosa iz referentne valute (EUR) se koristi prodajni/kupovni kurs Raiffeisen banke a.d. Beograd za devize koji važi na dan knjiženja (izvršenja). Za dinarske transakcije napravljene debitnim karticama koje se knjiže po deviznom računu se koristi kupovni kurs Raiffeisen banke a.d. Beograd za devize koji važi na dan knjiženja (izvršenja).
 
@Korean_MCG Ali neobično je što nam nisu naplatili proviziju od 1%. To se na računu koji nije iRačun vidi kao posebna stavka.
 
Meni su naplatili na svaku transakciju preko interneta tih 1%, knjiže kao zasebnu transakciju ispod nje. Platim 1 EUR - skinu 119 RSD a zatim još jednom 1.19 RSD.
 
Tako bi trebalo i kod mene, ali nisu mi naplatili. Nisam plaćao ovom karticom preko interneta u EUR-ima do sada.

1628112093101.png
 
Poslednja izmena:
Kapiram da ako ikada uđemo u EU, ta obaveza banaka ...
У вези твоје могућности ... икада у ЕУ. Никада! Вили Вимер је у смерницама развоја ЕУ навео да Србија мора бити ТРАЈНО искључена из сваког европског развоја. Да ли је неко то демантовао? Нико. Најгоре, нико не поставља јавно питање, да ли је та смерница суспендована, поништена - ко, када и где? Слаткиши не падају с неба. Ипак, нека твоја нада умре последња.
 
@Rokitansky (tj. ja :))

Sad mi pada na pamet da ne mogu da izraze proviziju od 1% u evrima na sumu 0.49EUR - verovatno sistem sve zaokružuje na 2 decimale. :LOL:
Loš mi je primer, trebalo je da kupim nešto skuplje :unsure:
 
Nazad
Vrh Dno