Šta je novo?

nešto tu meni nikako nije jasno oko rezolucija ekrana laptopova.

frozen_sun

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
06.07.2018
Poruke
267
Poena
19
Pre par mjeseci kupio sam lenovo yoga 2 pro vidjeviši woow njegovu ogromnu rezoluciju od 3200 x 1800.Do sad sam je upalio 3 puta
Kao laik oko toga mislivši sad ću naredati 20 tabova u chromeu ili firefoxu bez skrolanja lijevo desno uzeo sam laptop.
Ali očito to nema veze s time.Ne vidim da mogu otvoriti išta više tabova ili poredati išta više stranica u toolbaru chrome-a nego recimo na ovom laptopu rez 1366x768.
I isto mi se prikazuju web stranice,ja sam mislio da će i tu biti manje skrolanja skoro pa nikako.
Ne razumijem,kako,nije mi jasno?
Šta je sad prednost te yoge 2 pro u odnosu na recimo ovaj laptop sa ovom rezolucijom?KOnkretno me samo zanima rezolucija.
Otvorim webkamere djevojaka evo recimo u redu mi se pojavi 6 na yogi, kao i na ovom laptopu dok recimo na laptopu sa 17.3 inčnonm dijagonalom i full HD rez se pojavi 10.
Sad meni tu ništa nije jasno.
U čemu je prednost te ogromne rezolucije yoge u normalnom radu,znači surfanje,otvaranje aplikacija?
 
Koja je svrha stavljanja visoke rezolucije ekrana na maloj dijagonali.Šta oštriji prikaz slike?Nešto poput smart telefona.
Uzmi za primjer dell xps 13.Čemu onda tako visoka rezolucija,ako nije ni za šta?
 
Kada bi grafički elementi prozora, dugmići, liste, itd bili 1:1 na tom ekranu, stalo bi mnogo više svega, ali bi bilo veoma sitno i teško za čitanje.
Zato su uveli hidpi scaling, gde su grafički elementi uvećani za određeni procenat. Na taj način su smanjili koristan prostor na ekranu ali su povećali grafičke elemente prozora. U principu, na tom ekranu su slova lepša (ako nisu zamućena) i stare aplikacije ponekad ne rade kako treba.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Otvorim webkamere djevojaka evo recimo u redu mi se pojavi 6 na yogi, kao i na ovom laptopu dok recimo na laptopu sa 17.3 inčnonm dijagonalom i full HD rez se pojavi 10.
Sad meni tu ništa nije jasno.
Pa da si neke druge tabove otvarao, mozda bi ti i bilo jasno ;)
Koja je svrha stavljanja visoke rezolucije ekrana na maloj dijagonali.Šta oštriji prikaz slike?Nešto poput smart telefona.
Da - ostrija slika, tj. vise pixela po inchu - logicno.

 
Znači za više tab-ova u okviru jednog pretraživaća ili da mi prikaže više sačuvanih stranica u toolbaru bitna je dijagonala ekrana a ne rezolucija?Ili grešim?
 
Mislim da je preporucljiv scaling za tu rezoluciju i dijagonalu 250%. Ako ti je tako mnogo krupno sve, mozes promeniti u display/scale and layout.
 
Verovatno je win 10 u pitanju i stoga otvori Settings-Display- Change the size of text, apps, and other items. Postavi 100% jer ti je verovatno podešeno na 150 zbog visoke rezolucije. Smanjiće se veličina svega ali da li ćeš moći da vidiš nešto, to je već pitanje... Meni je na 13.3 hd rezolucija i odgovara mi kada je podešeno na 100%. Mnogima je ovo veoma sitno i nečitljivo.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Verovatno je win 10 u pitanju i stoga otvori Settings-Display- Change the size of text, apps, and other items. Postavi 100% jer ti je verovatno podešeno na 150 zbog visoke rezolucije. Smanjiće se veličina svega ali da li ćeš moći da vidiš nešto, to je već pitanje... Meni je na 13.3 hd rezolucija i odgovara mi kada je podešeno na 100%. Mnogima je ovo veoma sitno i nečitljivo.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk

Ne, na toj yogi namesteno je na cak 250%. Na 100% nece videti nista. Mozda moze na 150% pa da bude ok, mada i to ce biti sitno.
 
Ok. Nisam imao susreta sa tolikom rezolucijom a mrzelo me da guglam pa sam onako rekao 150. U svakom slucaju, neka smanjuje polako pa nek odluci sta mu najvise odgovara. Thanks for the info... Vazno je da smo mu pomogli...

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
E nisam sad na yogi.znam da je ovako trenutno krupno.kad smanjim tu vrijednost hocu li dobiti ono što želim?
I na kolko da stavim?
 
Poslednja izmena:
Na koliko ti je trenutno skaliranje ovde gledas:

1.PNG

Ovde unosis koliko ti hoces:

2.PNG

Ovo isto upali to se preporucuje:

3.PNG
 
Kod mene pise 100% recommended kod tebe posto je 4k mozda pise 150% recommended recimo sigurno ti je stavio Windows 10 minimum 150 posto je 4k.
 
*mjau**mjau**mjau**mjau*ni windows update,jutros sam ga iskljucio i na ovom laptopu.dokurcio mi je,cekam da zavrsi pa javljam podatke i da mi kazete na koliko da stavim...
 
sad mi ovaj update sj..a registraciju sad piše da windows nije aktiviran....šta ću sad?
 
Skaliranje ti je na 250% pokusaj na 331% da stavis zato sto je to preporuka za 13 inca 4k laptopove po onom sajtu sto sam linkovao.

A sto se tice aktivacije da li ti je piratski Windows ili si imao orginal kljuc?
 
Ne znam koji je Windows kupio sam ovakav i radilo je do sada.Sad kad sam updejtovao piše da nije aktiviran,pa sad aktiviran, al da će aktivacija istjeći uskoro i izbaci mi poruku da upisem novi aktivacijski ključ.A do sad nikakvih problema nije bilo pisalo je da je aktiviran.Šta ću sad?
Ugasio sam *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* nemam živaca...
Znam samo da je sve popričino krupno kao da sam na HD ekranu a ne na toj rezoluciji želio bo sitnije...
Kad stavim na 331 hoce li biti sitnije ili jos krupnije?
 
Poslednja izmena:
Ti bi sitnije pa onda ne moze 331 , za pocetak probaj 100 pa ako ti je sitno onda 150 ili 200 nisam imao 13 inca 4k pa ne znam bas koje da ti preporucim za full hd je dovoljno 100 jednom mi je sam stavio 150% na full hd monitoru i bilo je bas krupno i velike ikone.
 
Ama hoću ono što sam napisao u prvoj poruci.Jel to moguče skaliranjem?
Kud ću krupnije od ovoga...
 
Manji broj znači sitnija slova, veći broj znači veća slova.
Sad drndaj slajder dok ne dobiješ ono što želiš.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Meni laptop ima 3840x2160 (UHD 4K) ekran.
Umesto da povećam scaling, ostavio sam 100% a srezao rezoluciju na 1920x1080 iz tri razloga:

1. Na 15.6" dijagonali ne vidim bitnu razliku, tačkice su presitne za moje godine.
2. Kad je već tako, manje se upošljava grafički chip i brže radi sa 4x manje tačaka za računanje.
3. Kada priključim spoljni 24" monitor (1920x1080) nema zamućenja zbog reskaliranja.
 
Realno, to i jeste najbolje rešenje. UI scaling na w10 ne radi kako treba.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno