Šta je novo?

PC gaming na modernim TV (HDR, VRR, BFI,...)

shin-bojan

Čuven
Učlanjen(a)
14.10.2004
Poruke
8,481
Poena
605
Posto je sve veci broj ljudi koji kupuju HDR 4k televizore i kod nas, red bi bio da se otvori tema.
Podrska na monitorima je dosta losija, a i cene su ludacke, tako da ne verujem da mnogo ljudi sa foruma poseduje HDR monitor.

Spisak pc igara sa HDR podrskom:
https://pcgamingwiki.com/wiki/Speci...Feature-2Fintro/outrotemplate=Feature-2Foutro

Xbox:
https://www.xbox.com/en-us/games/xbox-one/xbox-one-x-enhanced-list

PS4:
https://culturedvultures.com/ps4-games-hdr-support/

Licno sam smatrao da je ovo jos jedan u nizu gimmicka, dok nisam nabavio LG B7 i probao Horizon Zero Dawn.
Vilica mi je bukvalno bila na podu. Naravno, nije samo HDR zasluzan za to, vec i ostale stvari karakteristicne za OLED tv (crna boja, kontrast), ali vec tada sam bio siguran da cu uvek pre birati HDR verziju igre (cak i u nizoj rezoluciji).

PC podrska je trenutno sasvim solidna, sto nije bio slucaj pre samo nekoliko meseci.
https://www.rockpapershotgun.com/2018/03/20/hdr-for-pc-games-2018/
Ovde posebno treba istaci M$ i njihovu politiku da Xbox verzija ima podrsku, a pc verzija ne (Forza Horizon 3, Gears of War 4).
Na srecu i to se menja - Forza 7 ima solidan, a Forza Horizon 4 vrhunski HDR.
A ima i losih portova koje su moderi sredjivali - https://steamcommunity.com/app/582010/discussions/3/1745594817439431537/ .
U nekim igrama sve radi out of the box (Battlefield 1 na primer), dok su prilicno ceste igre gde je potrebno manualno ukljuciti HDR u Windowsu.
Osim toga, ako imate NVidia graficku, potrebno je u opcijama izabrati 10bit YCbCr 4:2:2 umesto defaultnog RGB.
Na zalost, HDR na Nvidia GPU (osim na novoj seriji) nije besplatan - https://www.computerbase.de/2018-07/hdr-benchmarks-amd-radeon-nvidia-geforce/2/ .
Na AMD-u to nije slucaj.

Ovde naravno nije kraj.
Potrebno je pre svega kalibrisati tv. Moja podesavanja su slicna ovim https://www.resetera.com/threads/lg...ttings-for-xbox-one-x-webos-sdr-hdr-dv.73304/ . Osim toga, HDR sadrzaj je masterovan na 1000cd/m2 ili 4000cd/m2, dok moj tv moze da prikaze 850cd/m2.
To znaci da imam 2 opcije - ili da igre igram u standard modu (koji je dosta svetliji, ali je dosta toga klipovano), ili u game mode-u (gde se vide detalji, ali je slika manje svetla). LG je stvari dodatno zakomplikovao izmenama u firmware-u pa se dosta ljudi zalilo na previse tamnu sliku.
Srecom, game developeri u novijim naslovima nude 2 slidera, gde je moguce podesiti sliku kako vam odgovara.
Za par godina necemo imati ovaj problem, ali za sada nema boljeg resenja.

Neke igre imaju bas losu podrsku (starije Fife, The Last of Us), neke solidnu (God of War, Uncharted Lost Legacy), a neke fenomenalnu (Forza Horizon 4, Gears of War 4, Gran Turismo Sport).

Evil Boris sa Resetere je radio analizu vecine igara:
https://www.resetera.com/threads/hdr-games-analysed.23587/
https://www.resetera.com/threads/hdr-games-analyzed-pt-2-now-with-some-ps4-exclusives.27129/
https://www.resetera.com/threads/hdr-analysis-shadow-of-the-tomb-raider.68909/
https://www.resetera.com/threads/the-hdr-of-spider-man.66961/
https://www.resetera.com/threads/the-hdr-of-forza-horizon-4.71934/
 
Nisam uopste gledao ove HDR PC testove i dosta je interesantna cinjenica ovo da HDR radi losije na Nvidia kartama. Testirao HDR u igrama vec godinu i nesto dana i to definitivno objasnjava zasto svaki naslov ima pad performansi u HDR modu... a i to zasto na konzolama HDR skoro nema performance penalty. Inace 10bit YCbCr 4:2:2 je limit HDMI standarda jer je 2.0b bandwidth ogranicen na 18gbps. Tek sa HDMI 2.1 je moguc full 4:4:4 RGB.

Sto se tice skorasnjih naslova i odlicne implementacije mogu da dodam novi PES (demo na PS4 pro), prosto nisam mogao da verujem da onako dobro izgleda kada je utakmica pocela, po meni jedna od najboljih implementacija HDRa uz te gore navedene.
 
Ko o cemu, shin-bojan o HDRu :d
 
Ako moze neko da napise koju o HDR podrsci u ovim narodnim 4K televizorima, Hisense i Sony/LG/Samsung modeli od 500-700 evra. Price o OLEDu ima svuda ali mali broj ljudi to sebi moze da priusti, pa i na ovom forumu. Planiram da uparim PS4Pro sa jednim takvim TVom za Black Friday pa me zanima koliko gubim u odnosu na top ponudu. Pise nesto aktive HDR, HDR10, ja ne znam sta mu to dodje. Jel to isto kao na tim jacim modelima?

Edit: 1000 cd/m2 kazes? Au, pa ovi povoljni TV mogu samo oko 300 cd/m2 kao monitori. Znaci nista od HDRa u tom slucaju...
 
Poslednja izmena:
Na zalost, u to se slabo razumem. Znam da ljudi ovaj HDR na jefinijim modelima nazivaju laznim - https://www.windowscentral.com/difference-between-hdr10-and-dolby-vision

If you're in the market for a budget 4K TV that says it supports HDR, be wary of "fake" HDR that won't work properly with your Xbox One X. Phony HDR adds some dynamic contrast but doesn't truly support HDR content, because it can't read the signal coming from the game or movie.

Discerning between real HDR and fake HDR isn't always easy, as a lot of the time the description will simply say "HDR." Your best bet is to check out our suggestions or inquire in our forum, where plenty of knowledgeable people will be glad to help.

Sto se tipova HDR-a tice, ovaj clanak objasnjava razlike https://www.cnet.com/news/hdr10-vs-dolby-vision-vs-hlg-how-do-hdr-formats-compare/ .

Active HDR je LG-ev algoritam koji generise dynamic metadata za HDR10 tokom upotrebe. To nije poseban format i na mom tv-u se aktivira kada se Dynamic Contrast setuje na Low.
Ovo naravno utice na input lag. Na B8/C8 moze da se aktivira i u game mode-u. Po poredjenjima na netu, deluje da je razlika primetna, ali nije toliko velika da bih pozeleo da menjam tv.
Mislim da sam samo B1 igrao od DV igara (na pc-u, na konzolama nema podrske) i ako sam dobro razumeo, prednost je sto nema problema sa brightnessom kao kada se koristi HDR10 (ako postoji dynamic metadata, tv ne mora da radi obradu). Iskreno, kada krenem da razmisljam o ovome, onda tek vidim koliko se ne razumem :).

Sto se gledanja filmova na kompu tice, primetio sam da slika nikada nije dovoljno dobra kao kada koristim interni plejer.
Probao sam da se igram sa madVR, ali i dalje to nije to. Da li ne umem da podesim, ili je do Windowsa, nisam siguran.
 
Poslednja izmena:
Da napisem nesto i o, kod Srba omiljenoj, temi - Fifa 19 vs Pes 19.

Dosta ljudi se prosle godine zalilo na los HDR u Fifa 18 i cini mi se da je podrska nesto bolja ove godine.
Igra nudi brightness slider, na mom tv-u je setting na 35/100. Probao sam iz zezanja da stavim na 0/100 i teren je bio potpuno crn :D.
I dalje mi se cini da je slika za nijansu tamnija nego sto bih ocekivao (slicno kao u FH3 recimo), ali nisam siguran da li je to samo do implementacije ili i do vremena/uslova odigravanja. U standard modu je slika dosta svetlija, ali su i boje jace...i sve nekako lici na crtani film.
Na zalost, demo ne nudi mogucnost izbora vremenskih uslova, ili da li se igra tokom dana ili nocu.
HDR je blago naglasen, tako da su reflektori jarki, a bela boja bljesti.
Dosta ljudi je prosle godine igralo igru sa iskljucenim HDR-om. Meni se vise svidja kako igra izgleda kada je ukljucen.

Implementacija u PES-u je totalno drugacija. Igra izgleda jako realisticno - kolorit je odlican, kao i trava i osvetljenje.
Peakova nema - cak ni reflektori ne bljeste. Vidi se da su isli na realistican prikaz koji nece oduseviti svakoga, ali mene jeste.
Na srecu je moguce menjati uslove i vreme odigravanja utakmice i sto se mene tice, sve izgleda kako bi i trebalo.
Sto se podesavanja tice, brightness mi je bio na 96/100 i koliko sam video, nema neke preterane razlike izmedju 0 i 100.
 
Poslednja izmena:
Jel postoji neki TV ispod 1000e koji vredi za HDR?

sony,samsung,lg nebitno...?
 
Izgleda da ne postoji, eventualno QLED serija ili nesto slicno ako ima blizu 1000 cd/m2 ali pravih ne napucane marketinske brojke i kao nekakvi softverski modovi. Ja sam se nadao da je to zazivelo od kada su konzole pre dve godine na E3 to promovisale, rekoh proslo je dve godine sada svaka Playstation igra podrzava HDR i svaki 4K TV to moze ali izgleda da nista od toga nije tacno.

Tih 1000 cd/m2 je bas optimisticno obzirom kakva se pozadinska osvetljenja ugradjuju u vecinu televizora. A sto vise pada cena 4K televizorima upravo zakidaju na LED diodama, tako da nema govora da ce televizori od 600-700 evra ikada moci da ostvare takav intenzitet pozadinskog osvetljenja. Tih 600-700 evra je upravo moja psiholoska granica za bilo koje parce hardvera ili bele tehnike, mogu da potrosim 1500 evra na OLED TV ali nisam voljan.

Bas sam se smorio kada sam procitao 1000 cd/m2 kada je covek napisao, jer sam se nadao da ce mi reci da je HDR gaming rasprostranjena stvar u 2018. na Playstation. Jos jedan skupi gimick, kao 3d cvikeri, VR, motion kontroleri i slicno.
 
Cak i na TV-ima koji imaju daleko ispod 1000 nita HDR mnogo znaci, ovaj X800D sto ja imam moze da izvuce oko ~400 nita i u mracnoj prostoriji (kod mene je uvek mrak :D) rezlika u odnosu na SDR je ogromna.

Bas sam dosta igrao BF1 u zadnjih par nedelja i kada sam posle 50+ sati provedenih u igri u HDR modu fore radi iskljucio nisam mogao da dodjem sebi koliko sve losije izgleda :D Isti slucaj je bio i sa Horizon Zero Dawn, RE7, FF XV, Uncharted LL itd..

A mogu samo da zanimislim koliko je jos veca razlika na skupljim TV-ima tj OLED-u. Bukvalno game changer.
 
Poslednja izmena:
Kod mene na LG SK7900 se primeti razlika u hdr i te kako, a tv nije papren toliko, 800e za 55" model.
Vredi svaku paru za to sto nudi, u pitanju je njihov IPS nanoCell panel, uglovi gledanja vrhunski. Za 1 oled kupis 2 komada, mnogo je to jos uvek.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Btw aj da priupitam, shine bojane, koji hdmi kabl koristis za vezu pc-a sa tv-om, imas li neku konkretnu preporuku zbog full podrske za 4k hdr ?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Za konzole kablove koje sam dobio, za pc neki obican. Ne bi trebalo da je bitno. Nikakvih prekida i gubljenja slike nije bilo.
 
Ja imam lose iskustvo. Nije svaki kabl radio sa ps4 pro 4k.
 
2.0 vam treba,ovde valjaju 1.4 ili starije sem ako baš naznače da je 2.0. i 1.4 najčešće naznače.
 
imam sony bravia xe8096 vec oko 9meseci i ps4 pro, i sta ja znam, mene to nesto i nije odusevilo..... nekako najvise tih efekata vidim u cod ww2, ali nista spec, e sad, dal sam ja lud ili ne, ali slucajno povezah ps4 na samsung monitor, nemam pojma koji je sad model, nisam kuci, ali meni se iskreno na tom monitoru od 24" i sa ukljucenim game modom i amd free sync slika cini mnogo bolja nego na braviji u 4k i hdr....
il je tako, ili treba da idem po naocare :D :D :D
 
Na oledu je razlika kao nebo i zemlja, naravno ako je implementacija dobra.
 
Ja moram priznati, iako ranije nisam pridavao previse znacaja ovome, ali sa kupovinom tv uvideo sam razliku poprilicnu, bas bas dobar future, i kod mene isti materijal, sa i bez hdr-a totalno druga prica.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
vise sam se odusevio sa nekoliko filmskih naslova nego sa igrama, koje sam na braviji gledao u 4k i sa 10bit HDR, kao npr Justice League, sve puca od svetlosnih efekata, ali puca....
 
Mislim da je Sony 55XF9005 best buy po pitanju pravih 10bit HDR 4K televizora, a sada je oko 1200€. Sve od aktuelnih modela ispod te cifre (naravno u toj dijagonali) je nažalost boranija i rtings sajt to potvrđuje.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Oled je samo 100e skuplji.
Mada, trenutno ne postoji idealan tv. Samo bi trebalo dobro izvagati pre kupovine.
 
Ne razmatram OLED kao opciju iz prostog razloga što TV 95% vremena kada radi je ili na Discovery ID (zbog žene) ili BabyTV (zbog deteta) kanalima :D Ostalih 5% je kada ja gledam SportKlub ili se igram. Burn in bi fasovao samo tako.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Sta znam, ja sam zeleo oled, ali skupo mi nekako to jos uvek te uzeh nanoCell, koji je opet taman toliko bolji od klasicnog IPS-a, gotovo da im ovaj novi panel nema banding uopste sto me poprilicno prijatno iznenadilo, a i sama uniformnost panela u pogledu osvetljenja je odlicna, ja zadovoljan za te novce.

Mislim da bi mozda qled od samsunga bio prava stvar za allround resenje, premda po meni za filmove i sam ugodjaj uvece nema sigurno nista bolje od oleda.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Najbolji HDR gaming televizori iz poslednje dve godine:
c46ed2075b167ed06da32c9681c04db4.jpg

Druga strana:

7c48883b40898691d0816c69084e4548.jpg


Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nažalost, za HDR gaming na PC-u je trenutno AMD Freesync 2, t.j. monitori koji ga podržavaju, jedina prava opcija.
To je makar moj utisak, jer je Samsung monitor koji smo testirali na benchu bio daleko od bilo kog HDR TV-a na Windows platformi.
AMD je smislio odličan sistem koji zaobilazi probleme koje ima Windows platforma kada je HDR u pitanju i to jednostavno radi onako kako treba.
 
Nažalost, za HDR gaming na PC-u je trenutno AMD Freesync 2, t.j. monitori koji ga podržavaju, jedina prava opcija.
To je makar moj utisak, jer je Samsung monitor koji smo testirali na benchu bio daleko od bilo kog HDR TV-a na Windows platformi.
AMD je smislio odličan sistem koji zaobilazi probleme koje ima Windows platforma kada je HDR u pitanju i to jednostavno radi onako kako treba.

Zar nisu mnogi Samsung televizori dobili update u poslednjih par meseci da mogu da koriste AMD Freesync? Ili se to odnosi samo na Freesync 1?
 
Meni je najjaci utisak ostavilo kada u mraku ide automobil sa upaljenim dugim svetlima ili se sunce promalja kroz oblake, instant me zaslepi. Bez preterivanja, hdr daje novu dimenziju percepciji igara i filmova.
 
Trenutno kod "uvoznika" iz Madjarske fantasticni LG B8 1390e 55". Jos uvek skupo da, ali kontam da kada uzmes takav TV trebalo bi da si miran 5 godina min.

Ne vidim sta bi jos mogli toliko da ubace da bude bolje u narednim godinama ? Freesync 2, novi HDMI, da su jos svetliji ? Nista od toga mi ne deluje kao nesto sto se mora cekati.

Tako da ako neko ima novca sada :D
 
Ja sam do duse B8 nasao za 1500-1600, ali ok, svakako ko izdvaja toliku cifru ne vidim bolju kupovinu definitivno.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Meni je najjaci utisak ostavilo kada u mraku ide automobil sa upaljenim dugim svetlima ili se sunce promalja kroz oblake, instant me zaslepi. Bez preterivanja, hdr daje novu dimenziju percepciji igara i filmova.

HDR definitivno daje drugaciju percepciju slike jer izvlaci te pozadinske detalje, recimo kljucna razlika u igrama izmedju SDR sadrzaja (tj. "kvazi" HDR efekta) i HDR efekta koji televizor procesuira je taj sto ces siluetu sunca kao i obrise oblaka detaljnije videti u HDR modu za razliku od overblown efekta u SDR modu gde ce sve to biti zamaskirano. Efekat jacine osvetljenja moze da varira i umnogome zavisi kako je gaming pa i video sadrzaj masterovan. Onaj EvilBoris sa Resetere sto ga je Bojan spominjao na prethodnoj strani ima dobar thread gde moze da se vidi intenzitet osvetljenja i sadrzaj igara gde je to odlicno odradjeno, kao i tamo gde je promaseno i deluje kao totalni gimmick efekat bez koga mozda igra i bolje izgleda.
 
Nazad
Vrh Dno