Šta je novo?

PC gaming na modernim TV (HDR, VRR, BFI,...)

Evo, ja imam oled, ali ću prvi priznati da postoje problemi kada se igra u 30fps ili gledaju brze scene u filmovima.
Sve se to doduše može delimično srediti podešavanjima, ali motion izgleda primetno losije nego na zamuljanom lcd-u.

Doduše, nisam imao prilike da vidim koliko bfi poboljšava sliku, moguće je da pravi veliku razliku.
Ne bih da me neko pogrešno shvati, prezadovoljan sam oledom, ali savršen tv i dalje ne postoji.
 
Ja sam najveću razliku primetio u Last Guardian, i nije da izgleda mnogo lepše nego više šljašti slika. Kod ostalih igara mi je malo lepša slika sa hdr-om, nebo izgleda bolje i kao da je malo bolji kontrast kod senki.
 
GT Sport npr lepo izgleda sa HDR, Horizon takodje... Ce da vidimo RDR2 kakav ce biti, garant ce bruka dobro da izgleda :)
 
Kolega, mislim da uglavnom mislis na konzolni HDR TV gaming, tako da si donekle promasio temu (sekciju) :p Vise je za nas "konzolnu seljadiju", sidjite jedan sprat dole u podrum kod nas, molicu... :D

Salu na stranu. Dobar HDR (odnosno "pravi" HDR), po onome sto sam licno imao prilike da vidim, krece od modela koji je kolega eufrat naveo Sony XF9005... Neka "alternativa" je Samsung Nu8000, odnosno Qled Q6 serija ali i dalje to nije to, odnosno na nivou ovog Sonija odakle takoreci "pocinje igrica"... Da ne kazem da je bacanje para, ali jeste ako se trazi "true" HDR TV taj Soni je mesto gde pocinje zabava...

Skup je to hobi ali stoji da je impresivan i opravdava ali uz prateci sadrzaj (i meni je isto vilica bila na podu). A kao sto rece eufrat ako se koristi za casual gledanje/igranje, pri cemu se nema pristupa adekvatnom HDR sadrzaju - onda je to sviruckanje u koznu frulicu...

U principu i ja planiram da udjem u tu pricu za ~dve godine kada cene dobrim HDR TV-ima padnu, jer kao casual gejmeru i ne znaci puno. Mnogo je bolja opcija gledati ka monitorima, mada je pitanje koji je tu HW potreban da se izgura i kolika je lista PC igara koji podrzavaju HDR...
 
Poslednja izmena:
Potpuno neocekivano, LG oledi su postali jos bolji za igranje.
Prethodno su za igranje sa niskim lagom postojale dve opcije - game mode i pc mode. PC mode je najbolja varijanta za igranje SDR igara, ali je slika izgledala ocajno u HDR-u. Naravno, buduci da software skalira igru (koja je recimo u 4000 nita) na 800 nita, nekima je slika bila previse tamna. Ovo se uglavnom lako resavalo kada je implementacija dobra (tj. kada postoji slider u igri), ali postoje i igre gde ovo nije moguce. Do sada je jedina druga opcija bio HDR Standard mode, ali je ovde input lag 60ms.

LG je izbacio novi firmware i sredio PC HDR.
To znaci da su sada moguce sledece dve opcije ako se zeli nizi input lag u HDR:
1. postojeci HDR game mode
2. sredjeni HDR pc mode. U ovom modu se slika skalira sa 2000 nita (sve preko toga je odbacuje). To znaci da postoji mali gubitak u detaljima, ali je slika dosta svetlija. Sada korisnik sam moze da bira sta zeli i iskreno, presrecan sam zbog toga. E sada, postoji i jedan downside, a to je input lag. Navodno je lag isti u 4:2:2 ali ima vise bandinga, dok je 30-40ms ako se igra u 4:2:0. Ovo je u svakom slucaju dosta bolje nego 60ms. Ja do sada jos ovo nisam testirao, ali planiram u sledecih nekoliko dana.

 
Poslednja izmena:
Trebalo bi automatski da prebaci na 'hdr igra', bar je tako na Soni TV-u.
 
Cisto da znate da postoji odredjeni bug u Windows 10 OS-u vezan za HDR. Dakle ako igra zahteva da kroz Windows ukljucite HDR, velika je sansa da to zapravo ne radi kako treba. Postoji odredjena greska u komunikaciji izmedju Windowsa i drajvera graficke kartice, gde sam OS ne prosledjuje validne parametre drajveru, pa umesto pravog HDR-a dobijete zapravo nesto potpuno drugo. Znacajan broj igara je zakacen ovim problemom, a kada ce u potpunosti biti resen od strane Microsofta to vec ne bih znao (mozda je vec i resen u poslednja dva meseca, ali krajem leta je jos uvek bio prisutan :)).

Igre koje ne koriste Windows podrsku za HDR nego ga implementiraju kroz nvidia i amd API nemaju taj problem i tamo bi sve trebalo da radi kako treba.
 
Poslednja izmena:
Uzeo skoro LG monitor sa HDR10 supportom... Verujem da je taj "HDR" neka softverska budza, ali neke igre izgledaju bolje dosta (kao BF 1 npr)... E sada koristim kabl HDMI 5m nisam siguran da li je 2.0... Kada bih presao na kraci Displayport, da li bi bilo neke znacajnije razlike po pitanju HDR-a i kvaliteta? Trenutno kada se upali u settingsu Win 10tke izgleda tuzno... Kao i u nekim igrama kada se upali, izgleda presvetlo... Ovde vidim da je prica o mnogo skupljim stvarcicama, ali reko da se raspitam ipak :D
 
Neces dobiti nista sa drugacijim kablom, ni pod razno nemoj sam da ukljucujes HDR u Windowsu to nije to samo ce ti pokvariti sliku, igre koje podrzavaju HDR kako treba ga same ukljuce/iskljuce po potrebi. Lista igara na PC-u bas i nije neka duga cisto da znas.
 
To nije istina.
U Forzi 7 i Horizon 4 HDR ne radi, ako ga pre toga ne upalis sam.
 
Tek sam izvalio kako da nastelujem hdr, ali uglavnom sam palio sam hdr prvi put i nakon toga cim udjem u igru, monitor sam prepozna HDR i izmeni ceo setings na monitoru u odnosu kada nije na njemu. Inace testirao sam BF1, Injustice 2, Far Cry 5, AC Origins, izgleda bolje, pogotovo AC gde su odsjaji u vodi toliko jaki da zaslepe, kao i probijanje zraka kroz grane... Mogu da zamislim kako izgleda na nekom 50"+ OLED HDR TVu :D
 
Probaj obavezno i Battlefront 2. Odlicno izgleda.
 
@shin-bojan
You serious, M$ made igre ne pale HDR same lol Ne kontam zasto uopste postoji ta opcija da se manuelno pali:/
 
Neke igre pale same HDR, neke ne.
Iskreno, nije preterani problem ni da upalim sam i da ugasim posto zavrsim igranje.
U svakom slucaju, u poredjenju sa stanjem od pre pola godine, HDR na pc-u radi dosta, dosta bolje.
 
Postoje dva razlicita nacina da se implementira HDR na PC-u:

1) Da se koristi Direct3D API (ovo je noviji nacin koji radi samo na Windowsu 10 i verovatno ce u buducnosti svi koristiti samo ovaj nacin - tj. onda kada Win 10 bude koristila velika vecina igraca)
2) Da se koristi API proizvodjaca grafickih kartica (ovo je stari nacin)

Kod prvog nacina morate rucno da ukljucite HDR u Windowsu. Ovaj nacin je jednostavniji za developere, ali kao sto rekoh do skoro je postojao bug za koji ne znam da li je jos potpuno ispravljen. Takodje ovaj nacin radi samo na Windows 10 i to samo od Creators Update verzije pa nadalje ako se dobro secam.

Kod drugog nacina igra sama pali HDR. U trenutku kada vecina igraca budu koristila Windows 10 (npr. preko 80%), retko ko ce da i dalje koristi ovaj nacin.
 
Postoje dva razlicita nacina da se implementira HDR na PC-u:

1) Da se koristi Direct3D API (ovo je noviji nacin koji radi samo na Windowsu 10 i verovatno ce u buducnosti svi koristiti samo ovaj nacin - tj. onda kada Win 10 bude koristila velika vecina igraca)
2) Da se koristi API proizvodjaca grafickih kartica (ovo je stari nacin)

Kod prvog nacina morate rucno da ukljucite HDR u Windowsu. Ovaj nacin je jednostavniji za developere, ali kao sto rekoh do skoro je postojao bug za koji ne znam da li je jos potpuno ispravljen. Takodje ovaj nacin radi samo na Windows 10 i to samo od Creators Update verzije pa nadalje ako se dobro secam.

Kod drugog nacina igra sama pali HDR. U trenutku kada vecina igraca budu koristila Windows 10 (npr. preko 80%), retko ko ce da i dalje koristi ovaj nacin.

Moje misljenje je da je bolja "stara solucija", kada udjes u igru da pali hdr i moitor/tv automatski prepozna i sam predje na HDR "mod"... Inace koriscenje Win 10tke je neupotrebljivo kada se u setingsu upali HDR, na najnovijem sam update-u inace, ali nebitno, bar meni trenutno, bitno da u igrama radi.
 
Problem sa HDR-om na LG 49sk8500
Molio bih za pomoc ako neko zna u cemu je caka. Kupio sam lg sk8500 ,povezao ga na PC sa 2.0 hdmi kablom i kad pokrenem igre koje podrzavaju HDR, tv mi izbaci sneg i posle par sekundi izbaci da nema signala. Imam rx480 saphirovu graficku 8gb nitro (koja podrzava HDR). Da li treba neka podesavanja u kontrol panelu graficke ili nesto na samom tv-u? Hvala unapred.
 
Koji jad i ocaj ovaj hdr na pc. Sta je bre ovo. Da nisam igrao ove igre na ps4 nebih se iznenadio. Upali on hdr a dobijem istu sliku ispranih boja...
 
@hunder
Ala si nam reko. Niti koju igru si probao, niti koji GPU imas, niti koji TV imas...

HDR na PC-u radi savrseno u igrama koje su se barem malo potrudile da ga implementiraju kako treba.
 
Situacije je sve bolja i bolja.
Naravno, ima i dalje glupavih problema. Meni recimo HDR ne radi u REmake 2 ako ne iscupam cable iz monitora, tako da samo tv ostane prikljucen :).

Grunt je u pravu, daj malo vise informacija, pa da pomognemo.
 
E ovako. Gpu je rx580 8gb. Tv je LG 55uh7707
Igrice su tomb raider i battlefield V. Problem kod ovih igrica je sto nemam utisak da je upaljen. Tamo gde treba da svetli na max osvetljenju nema ga. Boje su takodje anemicne.
 
Battlefield nisam igrao, Tomb Raider (poslednji pretpostavljam, prethodni ima podrsku samo na konzolama) jesam.
Nikakva posebna podesavanja nisu potrebna za nVidia gpu. Da li si enable-ovao deep color za taj input?
Najlakse je da probas da koristis isti input i isti cable i za konzolu i za pc.
 
Sve sam podesio. Sve iste kablove koristim i isti input. Na sony hdr ubija. I sto se tice boja i osvetljenja. Ono sto treba da dreci to dreci. Ovde kao neki flat profil
 
Ne znam kako stvari stoje sa AMD-om, na NVidia grafickim podesis da koristi 420(422)/12bit i nema problema.
Pretpostavljam da koristis update-ovan Windows 10 i poslednje drajvere.
 
Sta znam nisam vise pametan. Tek sam sad svatio zasto sam prosli put prodao grafiku i presao na konzolu.
 
Sve sam podesio. Sve iste kablove koristim i isti input. Na sony hdr ubija. I sto se tice boja i osvetljenja. Ono sto treba da dreci to dreci. Ovde kao neki flat profil

Pogresno je misljenje da HDR treba da dreci (boje), sve zavisi kako je sta masterovano za HDR, negde ce cak biti i vizuelno losije sa njim. Moguce je da je i HDR peak brightness TV-a veoma mali pa u tom modu sve deluje zatamljeno jer TV ne moze da izbaci i napravi solidan kontrast.

Probaj da u podesavanjima TV-a boostujes boje i opcije za kontrast (ako postoje) pa uporedi sa prethodnom slikom. Ako su boje i dalje totalno isprane i pogresne onda mozda i HDR podesavanja na inputu/TV-u ne valjaju.
 
HDR na tvu ne moze imati manji peak brightness od SDR-a.
Poenda HDR-a je vise informacija o osvetljenju, dakle daleko vise svetla moze da prikaze od SDR-a u svakom trenutku.
Samo je razlika da li je HDR dobro odradjen u igri, ali u sustini, moje iskustvo je da sve neuporedivo bolje izgleda u HDRu, i ako cesto jacina boja trpi, pa ce na vecini tva trebati da se pojacaju boje.
 
Na tv-u hdr, bar neko moje iskustvo koje imam dok igram novu Laru sa pc-a, nebo i zemlja. Znaci bas bas.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno