Šta je novo?

Misterija sa gasenjem Lenovo laptopa

ivanbass1

Čuven
Učlanjen(a)
25.04.2016
Poruke
11,115
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X, LC-CC-120
Matična ploča
AsRock X570S PG Riptide
RAM
Kingston 2x16GB 3400MHz CL14
GPU
AsRock Challenger Pro 6700 XT
Storage
Kingston A2000 1TB, Toshiba P300 3TB
Zvuk
HyperX Cloud II Wireless
PSU
Seasonic Core 650 GM
Kućište
NZXT S340 Elie
Monitor
AOC CQ32G1
Miš & tastatura
Logitech G502, HyperX Alloy
Ostale periferije
Mac Mini M1 16/512
Laptop
Macbook Pro M1 16/512
Tablet
Galaxy Tab S7
Mobilni telefon
XIaomi 12X
Pametni uređaji
-Galaxy Watch 3
-Mi Band 5
-Mi Band 4
-Mi Smart Humidifier
-Mi Air Purifier 2S
-Mi Air Purifier 3H
-Mi Mop Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Konfiguracija, Lenovo Ideapad 700-15:

i5 6300HQ
GTX 950m
8GB ddr4
Transcend SSD 220 240GB

U igrama se laptop iskljucuje. Ociscen od prasine, temperature grafike i procesora ispod 70c. Desilo se malopre da nece da baci sliku nakon iskljucivanja, prodje W10 logo i nakon toga crno.

Prolazi Unigine Heaven benchmark bez ikakvih problema, kao i CPU-z stress test. Ne iskljucuje se kad se igra na integrisanoj. Kada se iskljuci pri igranju, probao je drug da izvadi kabl i ukljuci ga, na 97% baterije je laptop, dakle nije ostao bez baterije(sumnjao sam da je punjac oslabio).

Probali smo i da upalimo nekoliko Twitch streamova i Unigine heaven u isto vreme, da bi grafa i CPU bili optereceni prakticno maksimalno(kad ukljucimo CPU-z stress test+Heaven, u Heavenu je 5 fps :d).

Probali smo da uradimo downclock gpu-a i vram-a, nije pomoglo. Ideje koje mi ostaju jesu da izvadimo bateriju i probamo bez nje, ili da procackam po biosu za neku tdp-down opciju za CPU, ali cemo sutra prvo probati bez baterije.

Baterija je u jako losem stanju vec duze vreme, ne moze da izdrzi ni 10-15 minuta van punjaca, vecinu vremena je na punjacu, da li je moguce da ona pravi problem, iako je laptop prikljucen na punjac? Moja pretpostavka je da jeste i da je nesto vezano za nju. Ili to, ili da GPU ispusta dusu, mada mi je cudno da prolazi Heaven bez problema.

Ideje?
 
Probaj da pitaš Google, ali na engleskom. Ovaj forum i tržište je malo i uvek treba istrazivati globalno. Problem je odavno poznat. Guglaj Ideapad 700-15 randomly turning off. Tip: BIOS Update.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
komsija je imao neki asus lap pre 2 god, koji je jednostavno umro..... i bio je mrtav, i mrtav i mrtav, i sem didodice koja svetli od punjaca, nije davao znake zivota, sve dok nismo probali da ga upalimo bez baterije, samo na punjacu..... i bez baterije se upalio i najnormalnije radi.....
 
Uradjen bios update, za sad se ne iskljucuje, izgleda da je to bio problem.

Edit:

Nije reseno, puca opet posle nekog vremena.
 
Poslednja izmena:
Ako se samo ugasi i odmah posle toga može da se upali, nije pregrevanje. Izmeri napone na napajanju, i probaj da izmeriš potrošnju. Moguće da nema dovodljno struje, pa da se zato sam od sebe gasi. To što je baterija na 97% ne znači ništa, jer i sam kažeš da je slaba. Probaj samo na bateriji da se poigraš, ali probaj i bez nje. Cenim da je napajanje u pitanju ;)
 
Izvadjena je baterija pa cu da vidim da li se gasi.

Jedino me brine sto nekad pukne i cuje se onaj Windows unplugged zvuk za GPU, onda samo gasenje na dugme pomaze. Deluje kao da GPU ne dobije dovoljno struje(jer bukvalno pukne na GPU zahtevnoj sceni, kad neki boss u WoW baca neki ogroman aoe).

Edit:

Evo sa izvadjenom baterijom je preziveo prvi dungeon, nista nije puklo :D
 
Poslednja izmena:
Isteklo vreme za edit.

Gasi se i bez baterije. Pretpostavljam da je nesto do napajanja, odnecemo u servis.
 
Grafika je u pitanju, ako laptop nije u garanciji, nema pomoci.
 
Desilo se malopre da nece da baci sliku nakon iskljucivanja, prodje W10 logo i nakon toga crno.

Ne iskljucuje se kad se igra na integrisanoj.

I još onaj post gde spominješ da se čuje zvuk za gašenje drajvera pri pucanju, sve ukupno ukazuje na grafiku, nažalost...


Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Update situacije:

Nosili smo kod coveka na servis, kaze da je do GPU-a, GPU na ovom modelu ima neki lepak za koji on kaze da ne moze da se skine, tako da reballing ne moze da se uradi, rekao je da je resenje da se chip skine CNC masinom i zameni. On tu masinu nema, zamenski chip pitanje koliko bi kostao sa zamenom, videcu sa Cika Perom ako mogu da dodjem u kontakt..

Zamenjena je pasta, GPU trenutno ne prelazi 55c u gamingu, underklokovan(iz nekog razloga ne mogu da ga undervoltujem, a u biosu nema nikakvih podesavanja), fps ogranicen na 60, podesavanja u igrama mahom na low i nije se ugasio ni jednom za sada.

Edit:

Zvao sam Cika Peru, rekao je da je problem najverovatnije do loseg lema, da moze da se resi lemljenjem infracrvenom lemilicom i cena je sasvim okej, 35e, ali da postoji mala sansa da GPU ne prezivi. Ako(tj. kad) opet bude krenuo da se gasi i drug bude spreman na taj manji rizik, poslacemo mu na servis.
 
Poslednja izmena:
Nece to da traje jer su kuglice kalaja ispod cipa u losem stanju, moze da se proba ali samo ako daje neku vrstu garancije. Moze da radi 2 godine ali i 2 dana. Samo pravi je pravi reballing trajno resenje.
 
Nazad
Vrh Dno