Šta je novo?

Uzeo bih Kindle, ali gde?

Ako zelis tehnicku dokumentaciju, onda najmanje 10" juri. Najpametnije da sacekas Onyx Boox Note Pro, on je 10,3", ima frontlit e-ink ekran i ima poput Kobo modela podesavanje temperature boje, zasnovan je na Andorid OS-u. Naravno cifre za ovakve sprave su astronomske, i licno bih takodje preporucio tablet za takve stvari. Na 6-8" citace za A4 tehnicku dokumentaciju zaboravi.

uhhhh Onyx je tek priča za sebe, ali ima reputaciju da je mnogo skup, čak neki koštaju i po 750 evra. Imaju i od 13 inča, ako se dobro sećam.

A taj Onyx Boox Note Pro je vrh vrhova, kome treba perfekcija i velika površina za čitanje.


Evop fantastičnog sajta koji ima puno modela u ponudi, pa i Onyx. https://ereader.store/de/


edit: verovatno najveća prednost Onyx-a je to što koristi nama izuzetno dragi Android, ali u starijoj verziji 6.01. Dukelander, znaš li zašto ne koriste makar Andriod 7.1 ?
 
Poslednja izmena:
Bump, jel moguce da nigde kod nas nema Kindle i dalje, osim po nekim kupujem prodajem varijantama?
 
Ja sam uzeo na KP pre godinu i po dana od momka iz NS. Koristi se svakodnevno, šljaka odlično.
 
Ovo mi deluje kao najprikladnija tema.
Do sada nisam koristio Kindle i ovaj poslednji model koji je juce izasao (obican Paperwhite) mi deluje dosta interesantno.
Da li je moguce kupiti ga u Madjarskoj ili Rumuniji? Razmisljam da napravim izlet neki vikend i kupim ga tamo, ako ne valjda ce stici i na KP u nekom momentu.
I da li obicno budu popusti oko nove godine, njihovog Bozica?
 
Ovo mi deluje kao najprikladnija tema.
Do sada nisam koristio Kindle i ovaj poslednji model koji je juce izasao (obican Paperwhite) mi deluje dosta interesantno.
Da li je moguce kupiti ga u Madjarskoj ili Rumuniji? Razmisljam da napravim izlet neki vikend i kupim ga tamo, ako ne valjda ce stici i na KP u nekom momentu.
I da li obicno budu popusti oko nove godine, njihovog Bozica?
Baš sam i ja malo bacio oko na novi Kindle (iako nemam potrebu) i neki noviteti su mi ok, kao npr. veći ekran za 0,8 inča, waterproof, ali ovaj USBc na uređaju koji puniš jednom u tri nedelje ili ređe (ako je baterija još bolja nego na prethodnom modelu) mi je totalno nepotreban.

Ja imam Cobo Clara HD i stvarno nemam potrebe da ga menjam, uz napomenu da vidim da su svi ostali polako od Kobo preuzeli opciju before sleep svetla i pored opcije za "belo" ubacili i opciju za "žuto" svetlo, što mogu pohvaliti i iz ličnog iskustva sa Kobo čitačem (čak ima i ona opcija da ti sam čitač postepeno prilagođava osvetljenje i njegovu boju što ti se više bliži termin za spavanje).

E sad, koliko vidim taj novi Kindle je tek u preorderu, a day one za isporuku je "tek" 27.10, tako da ga sad sigurno trenutno ne možeš nigde kupiti, a i cena od 160USD (slobodno čitaj EUR u EU) je jača od konkurencije...

EDIT: Pre ovoga Kobo sam imao Nook ST od 2010, ne bih ga ni menjao da nisu ukinuli softversku podršku, pa se desi da uređaj ne može da uđe u sleep mod, pa se baterija potroši brže nego ranije...
EDIT2: Po meni, ko čita par knjiga godišnje i ne loži se na "miris knjige" ili bibliotekarku u lokalnoj biblioteci, treba da kupi reader, jer se isti isplati čim se pročita desetak knjiga koje bi se inače kupile, a pošto je ta thnologija takva kakva jeste, može da služi bez problema godinama...
 
Poslednja izmena:
^
U principu se slazem, stari paperwhite zavrsava posao, uz to bih rekao da je 6" bolja opcija zbog kompaktnosti i bolje portabilnosti na putu.
Ali ako ne mozes da nadjes starije naslove ili jednostavno zelis da startujes neki novi serijal ( a ne znas da li ti odgovara ), kindle je mnogo bolja opcija.
Mislim da su otisli na 6.8" zbog stripova, koji po meni nikako nisu za Kindle vec za tablet sa boljim ekranom. Povecanje skladisnog kapaciteta na 32gb zbog audio knjiga mi je takodje sviranje jer i za to preferiram telefon, a 8gb je vise nego dovoljno da zatrpas uredjaj ebook naslovima koje ne mozes ni za par godina da procitas.

Po pitanju USB-C prikljucka, stavljeno je jer svi u tech industriji odmah kukaju u rencenzijama (i navode kao minus) zasto ga nema jer je jel'te vec duze standard
 
Poslednja izmena:
Kakva je situacija sa eknjigama na srpskom koje su za Kindle i slične uređaje? Supruga mnogo više čita nego ja ali kupuje knjige i na stranu što koštaju (valjda i eknjige treba platiti), ponestaje i mesta na policama.
 
Ima svega da se nadje (srpski, hrvatski). Nelegalno naravno.
 
Kako funkcionise prica sa reklamama kod Kindle-a?
Navodno je samo na pocetnom ekranu? Ima li ih uopste ako uredjaj radi u Srbiji?
Nesto ne vidjam da recimo ovi stariji modeli na KP sto se prodaju pominju uopste ima li ili ne reklame, a razlika je 20 dolara/evra sa verzijom sa i bez reklama.
 
Ja nisam primetio ni jednu reklamu. Mada Kindle mi je u Airplane modu stalno i nalazim se u lokalnom direktorijumu.
 
Sto se reklama tice samo na pocetnoj, kao lock screen/wallpaper sugestija... Svajpujes i to je to.
Barem je tako kod mene na papewhite-u iz 2016, ne znam da li su menjali nesto na novijim generacijama.
Doduse i ja ga uglavnom drzim u airplane modu, kada ga povremeno nakacim na net (i amazon nalog), jednom na svako prestupno crveno slovo, promeni se reklama/wallpaper.
 
Poslednja izmena:
Da li je neko pokušao da čita stripove na Kindle? Kako to izgleda, iskustvo neko? Treba da mi stigne Kindle sa Amazona, platio 99 dolara sa 32 GB, za knjige znam ali me stripovi zanimaju.
 
Lose. Čak i običan pdf je loš.
Ako ti je to bio cilj, promašio si uređaj skroz...
 
Ispod 8" nikako, idealno 10", mada je i tada dobar tablet bolji izbor. Eventualno crno bela manga i alan ford mogu da prođu, ali 6" je premalo, plus sporo okretanje strana.
 
Upravo... Za stripove samo tablet i to minimum 8" (that's what she said)

Ja uglavnom koristim digitalne stripove kao preview pre kupovine ili ako se radi o nekim bas predugackim ili OOP naslovima.
 
Da li je neko pokušao da čita stripove na Kindle? Kako to izgleda, iskustvo neko? Treba da mi stigne Kindle sa Amazona, platio 99 dolara sa 32 GB, za knjige znam ali me stripovi zanimaju.
Nikako druže imaš po sekund-dva-tri pauze između svake promene stranice (listanja stranice) dok ne učita celu stranu.

Na starom Nook-u sam dok je bio root-ovan imao instaliran neki algoritam koji je smanjivao broj nijansi koje uređaj prikazuje u rasponu između bele i crne boje (tipa umesto 256 nijansi i podnijansi prikazuje 6), pa je to bilo mnogo brže (mogu reći i momentalno) ali crtež gubi u kvalitetu fina senčenja i nijansi sive se ne razaznaju, i td...

Ono što su @Yojinbo i @Astmario napisali, za stripove je tablet i dalje zakon i to minimum od 8 inča, 10 poželjno...
 
Ja sam upravo pazario novi Kindle Paperwhite 2021, to mi je prvi e-reader, i jako sam zadovoljan. Sakupljam eknjige vec godinama, imam solidnu kolekciju a sada imam na cemu i da citam kao covek, pazario sam na amazon verziju bez reklama. Uredjajem sam veoma zadovoljan, ekran je 6,8 inca sto smatram idealnom dijagonalom za jedan ecitac, relativno je kompaktan i lagan ali dijagonala nije premala. Epub format nije podrzan, vec amazonov azw3 i mobi.
 
Za sledeći put i za ljude koji budu čitali ovo, nema potrebe da se plaća više za verziju bez reklama. Kupi se ova jeftinija sa reklamama i verovatno neće prikazati nijednu kod nas, a čak iako prikaže, preko online chata zamolite amazonov support da ih ugase, jer vam nisu relevantne u Srbiji.
 
Nazad
Vrh Dno