Šta je novo?

Uzeo bih Kindle, ali gde?

Corey

Slavan
Učlanjen(a)
14.01.2005
Poruke
868
Poena
319
Planiram da uzmem najnoviji Kindle Paperwhite iz sedme generacije, pa me interesuje kako da to uradim : ) jel kupovao neko preko mađarskih šema? Ili pak naručivao preko Amazona direktno?
 
ako nećeš da kupuješ knjige preko amazona ja bih ti preporučio da pogledaš neki kobo...mnogo fleksibilniji sistem hendlovanja knjiga i podrška za rasprostranjenije formate...
 
Ako imaš bilo koga u inostranstvu,sačekaj neko sniženje
Ja sam kupio Paperwhite za 75evra
A što se tiče formata calibre to prebaci za par sekundi
 
ako nećeš da kupuješ knjige preko amazona ja bih ti preporučio da pogledaš neki kobo...mnogo fleksibilniji sistem hendlovanja knjiga i podrška za rasprostranjenije formate...
Hvala na preporuci, nisam ni znao za tu konkurenciju.
Jedno pitanje. Zar nije moguće kupiti verziju Kindle-a na koju možeš bilo šta (piratizovanu knjigu, pdf dokument...)?
 
O tome i pričam, kobo nakačiš na komp, prebaciš knjige na njega, i ne moraš da razmišljaš o svemu tome, amazon nalog bla bla... A epub mu je osnovni format...
 
I kindle isto zakacis na komp, prebacis knjige i uzivas, nemas potrebe da koristis amazon nalog i da kupujes knjige ako neces, za formate knjiga nema brige jer se lako konvertuju u calibre kao sto ti je vec receno. Konkurenciju ces tesko kod nas nadjes (kobo,nuk), uzimaj kindle na akciji preko ako neko moze da ti donese ili kod nas na oglasima polovan.
 
Amazon nalog znači eventualno ako ti je lakše poslati knjige (legalne, pirateriju, nebitno) mejlom na Kindle, a naravno da normalno prebacuješ šta želiš kad prikačiš na računar.
 
Ima li Kobo obrnut prikaz, to jest svetla slova na tamnoj pozadini?
 
To ima samo Kindle Oasis 2. Ili Paperwhite ako izbunaris sa starim firmware-om koji moze da se Jailbreak-uje i da se instalira zatim neki od aliternativih reader apliakcija(mislim da KOreader ima tu mogucnost).
 
Da li konverzija traje dve sekunde ili 14 milisekundi je nebitno, samo potvrđujete ono što sam rekao... Čoveku skrećem pažnju da će morati i time da se bavi... imam kobo touch već godinama i ne želim da znam šta je calibre (a znam šta je) :) a kobo ima na KP, dosta njih ga nudi...
 
Kako to potvrdjujemo, rekao si da mora da pravi amazon nalog i kupuje knjige sto nije tacno, na sajtovima gde se skidaju knjige obicno se nude i azw i epub format.
Zasto mora svaka tema da se pretvori u fanboy rat, neka prouci sta nude kindle, nuk i kobo pa neka sam izabere sta mu odgovara po ceni i dostupnosti, svi su manje više isti i odlicno rade ono za sta su napravljeni. Obavezno gledaj da kupis sa pozadinskim osvetljenjem, kobo glow ili kindle paperwhite, za nuk nisam gledao da li ima model sa svetlom.
 
napisao sam ako neće da kupuje knjige preko amazona, u smislu da je to verovatno lakše ako ima kindle, onda neka pogleda kobo...fanbojizam je što ste kindle predstavili kao kraj sveta što se tiče e čitača...

ne pišem bez razloga..nedavno je ovde neko hteo da kupi ipad i silno mi se zahvaljivao kad sam mu skrenuo pažnju da nema fajl sistem i da na njega neće baš tako moći da prebacuje šta hoće...ja sam ipad prikačio na komp prvog dana i nikad više, ali nije svako spreman da se bakće sa dodatnim programima i slično...

a op je sam rekao da nije ni znao za kobo...zato sam mu i skrenuo pažnju da postoji alternativa, a onda je krenulo nije to ništa, par sekundi, ima calibre tralala...možda će čoveku to da bude smaranje...ako nije, na kraju dana naravno neka kupi šta hoće...
 
I ako se odluci za Kobo trebace mu konverzija jer ePub fajlovi nisu isto sto i KePub koji Kobo koristi, razliciti su render engine-i i ne izgledaju isto, drugaciji promer izmedju redova, margine, KePub (poput AZW3 na Kindle) izgleda daleko bolje.
Calibre je zgodan za organizaciju u svakom slucaju, bilo da uzme Kobo ili Kindle.
 
Tolino čitači primaju direktno epub, a mislim i Pocketbook i Cybook.

Duga prisutnost na tržištu, laka dostupnost i Amazonove akcije tokom kojih Paperwhite košta 75-80 EUR (čemu drugi ne mogu da pariraju) učinile su Kindle sveprisutnim i dominantnim. Kindle je sinonim za e-čitač, iako je na tržištu mnogo uređaja drugih marki.
 
To ima samo Kindle Oasis 2. Ili Paperwhite ako izbunaris sa starim firmware-om koji moze da se Jailbreak-uje i da se instalira zatim neki od aliternativih reader apliakcija(mislim da KOreader ima tu mogucnost).

Thx. A kako stoji stvar sa pdf dokumentima, koji su složeni i sa po više stotina strana, uglavnom tehnička dokumentacija? Ko se tu najbolje pokazao? Ili tu nema leka koji god da je? Na android tabletu to izgleda OK tek od 10" ok da ne mora da se scroluje, ali onda je pak pretežak da se čita ležećki :)
 
Ako na tabletu odgovara dijagonala od 10" onda ce i ovde biti takav slucaj, skrolovanje na e-ink ekranima je bolno tako da racunaj da bi morao uzimati uredjaj velike dijagonale.
E-ink velike dijagonale sa druge strane nema za mali novac, licno bih pre gledao tablet sa dobrim ekranom ako je tehnicka dokumentacija u pitanju, izdvojiti 500+ evra za uredjaj koji ce sluziti samo toj nameni je po meni suvise, sigurno neces citati knjige na tako glomaznoj napravi.
 
Thx. Znači ne mogu readeri da drugačije renderuju pdf u smislu da rade text reflow kada se zumira?
 
Mogu. Može se čitati pdf i zumirati bilo koji deo stranice.Ali je najjeftiniji tablet bolji od Paperwhitea za obradu pdfa. Rekao bih da konverzija pdf u epub nije komplikovana probaću kada nađem vremena, da prebacim neku knjigu
A ako misliš da li mogu izoštriti slova,ne verujem
 
Reflow mogu da rade samo stari Sony citaci, Kindle, Kobo i ostali akutuelni modeli ga ne podrzavaju, samo klasican zum i skrol.
P.S. Baci pogled na Icarus modele, cini mi se da je neki od njihovih novih modela vecih imao mogucnost reflow-a teksta u PDF fajlovima.
 
Poslednja izmena:
Pdf moraš učitati u ABBYY FineReader ili neki drugi OCR pa onda u epub. Svaka druga konverzija ne daje upotrebljiv rezultat. Čak i to važi samo za tekst. Tabele, slike, crteži, šeme i sl. i dalje predstavljaju problem.Ako ti je pdf prioritet, kindle nije najsrećnije rešenje.
 
konverzija pdf u epub ne ide nikako bez truda i znanja.
ja uglavnom preporucujem ipad za pdfove. velicina 9,7 incha je taman za udzbenike.
sa druge strane pojavili su se readeri od 8 incha sa eink ekranom po prihvatljivijim cenama - kod nas na KP su 210 evra, a na aliju je boyue 160, ali ih nisam ni video ni drzao.
 
Planiram da uzmem najnoviji Kindle Paperwhite iz sedme generacije, pa me interesuje kako da to uradim : ) jel kupovao neko preko mađarskih šema? Ili pak naručivao preko Amazona direktno?

Na KP ima gomila prodavaca koji prodaju nove, zapakovane. Nemoj da kupis kraden jer neces moci da povezes Amazon nalog sa njim. Ako platis Kindle Unlimited (preporupa) neces moci da ga koristis na takvom uredjjau.
 
Videh i na Kupindu da ima neki lik koji prodaje Kindle/Kindle Paperwhite/Kindle Oasis koje dovlači iz Nemačke ako se ne varam. Dobija se i garancija, sve uredno.
Planiram i sam da uzmem samo još uvek se dvoumim između ova dva jača modela.
 
Videh i na Kupindu da ima neki lik koji prodaje Kindle/Kindle Paperwhite/Kindle Oasis koje dovlači iz Nemačke ako se ne varam. Dobija se i garancija, sve uredno.
Planiram i sam da uzmem samo još uvek se dvoumim između ova dva jača modela.
Između koja dva modela?
Na Oasis zaboravi. On je samo fensi, ima više mana i mnogo je manje praktičan od svih ostalih (papren, većina baterije u koricu bez koje izdrži veoma malo, nezgodan za držanje bez korice...).

Jedini izbor je između Paperwhite i Voyager, ako mene pitaš.

PW ima led diode pozicionirane na donjoj ivici i ima ih manje.

Voyager ima diode (više od Paperwhite) po desnoj bočnoj ivici što je dobro (bolje osvetljenje), ali može biti i mana, jer je uniformnost osvetljenja lutrija kod svakog Kindla. Pa možeš imati par redova osvetljenih, a par manje osvetljenih. Ta "zebra" može da smeta kod čitanja kad je po horizontali (Voyager), a mnogo manje smeta kad je po vertikali (Paperwhite).
Voyager ima i staklo preko ekrana, pa uređaj ima lepši izgled i navodno zbog njega slova izgledaju po malo: čistija, oštrija i tamnija, ali se može javiti odsjaj baš zbog istog stakla. Nisam lično video pa ne znam da li je i koliko sve ovo izraženo.

Svi Kindle uređaji su sada zalepljeni jačim lepkom, pa je otvaranje mnogo teže od ranijih modela i često puca tanka plastika. Rutovanje i modovanje (pa i inverzne boje) je teže.

Za ostalo su ti vec rekli.
Calibre je FENOMENALAN! Čak i da ne koristiš ebook čitač treba ga koristiti.
Neke od opcija: page counter (mnogo preciznije procenjuje preostalo vreme do kraja poglavlja/knjige), obeležavanje knjiga (npr: Pisac - broj knjige serijala - naziv knjige), sinhronizacija sa goodreads sajtom (povlači sve podatke o knjizi na jedan klik, pročitane knjige, liste želja...), zna koje knjige su već na Kindle-u, konvertovanje u sve formate na jedan klik (najbolje uraditi pre povezivanja jer traje par sekundi, makar kod mene (mašina iz potpisa), pa da se ne čeka na konverziju ako se prebacuje više knjiga odjednom), svi formati knjige su pod jednim naslovom i još mnogo toga.

Najbolji sajt za testiranje elektronskih čitača, pa za svaki model možeš i sam videti prednosti i mane: https://blog.the-ebook-reader.com/
 
da sad kupujem eink reader (a do sad sam kupio 4 komada - 2 sony i 2 kindle) kupio bih boyue, odnosno android na kojem mogu da instaliram aplikacije kao što je, eto amazon kindle, ali i bilo šta drugo šta mi odgovara.
kako čujem biće novosti i na domaćem tržištu elektronskih knjiga, ali sajam je skoro tu pa živi bili...
 
Poredite e-ink sa LCD.
Nigde veze. E-ink je 100 klasa iznad LCD-a za čitanje knjiga (bez slika), dok je ovaj drugi ispred prvog isto toliko klasa za sve ostalo.
 
A kako kupiti knjigu? Na amazon.de je nema, na .com mi izbacuje generičku grešku, a na .cu.uk kaže da je samo za UK tržište. Kindle kupljen sa amazon.de i shipping u Austriju. Nalog deteta je registrovan na Srbiju, moj i ne znam gde je (živeo na mnogo mesta pre Srbije), povezani smo u Family, oboje kao odrasli. Knjiga je danas izašla i frka je da se kupi odmah :)
 
Nazad
Vrh Dno