Šta je novo?

Comtrade kurs za PHP od 200 casova.Iskustva.

Zujka

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
16.05.2014
Poruke
364
Poena
69
https://code.edu.rs/php-developer/

Upisao bih ovaj kurs od 200 casova za 1000 eura.Od nule krecem.Da li se posle ovog kursa moze baviti pho programiranjem i ziveti od toga?Hvala.
 
Deluje primamljivo ali to je 124 časova vežbi. Dakle, nije 200. ;)

Da li to vredi 1000€ ne znam. Ako kreceš od nule sa znanjem u vezi programiranja mislim da nećeš uspeti. Saznaceš dosta toga ali teško da ćeš sve to razumeti, a kamoli osposobiti se za rad i zaposlenje u tako kratkom roku.
 
Da li se posle ovog kursa moze baviti pho programiranjem i ziveti od toga?
Meni je logicno da ako od toga moze lepo da se zivi, ti "profesori" bi onda zaradjivali od programiranja, a ne bi se zamajavali sa pocetnicima i pravili sebi dodatnu konkurenciju na trzistu. Dakle, ili od toga ne moze da se zivi, ili uzmu pare a ne prenesu svo potrebno znanje...
 
Koliko vidim sadzaj kursa, ovo su ti bas osnove, koje mogu da ti budu dobra baza da se dalje sam usavrsavas, i uz malo srece kasnije dobijes posao. Isto ovo ti nude i online kursevi, npr Udemy ima odlicne kurseve koji cesto budu na popustu za 10$, ima ih i free ali uglavnom nisu nesto. Kreni neki html/css/bootstrap kurs, pa onda php i mysql i vidi da li te to uopste zanima i da li ti lezi. Velike su sanse da das 1000e i da shvatis da ti to ne lezi ili ti je dosadno, ili se razocaras sto nisi dobio dovoljno znanja da nadjes posao.
 
Ako znaš engleski pogledaj ovo: http://cs75.tv/2012/summer/
Možeš i druge kurseve da pogledaš, npr
http://computerscience1.tv/2011/spring/
http://cs50.tv/2017/fall/

Ali ako ne znaš engleski, onda ćeš jaaaaako teško da napreduješ. U stvari, ako ne znaš engleski nemoj ni da pokušavaš da se baviš programiranjem.

Navedeni kursevi su besplatni, predavač ima ubedljivo najbolji pristup problematici koji sam ikada video.

Još nešto... ima mnogo PHP programera. Traže se juniori sa 2 godine iskustva. Te prve dve godine su problem jer je teško naći posao za totalnog početnika. Dalje, kursevi te nauče osnove PHP programiranja, a za posao se traži poznavanje objektno orijentisanog PHP i poznavanje nekog frameworka (Laravel, CakePHP, ponegde i Yii).



Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Isti kurs preko biroa na etfu je bio 100eur, navodno redovna cena je 1500eur.


Послато са LEX820 уз помоћ Тапатока
 
Meni je logicno da ako od toga moze lepo da se zivi, ti "profesori" bi onda zaradjivali od programiranja, a ne bi se zamajavali sa pocetnicima i pravili sebi dodatnu konkurenciju na trzistu. Dakle, ili od toga ne moze da se zivi, ili uzmu pare a ne prenesu svo potrebno znanje...

Svi ti profesori su programeri i predaju tu posle posla.
Ja sam isao na frontend kurs kod njih, bio je ok. Predavac skroz korektan i fin kao osoba.

Jedino sto ce ko upise cekati i na diplomu i na poziv na praksu jako dugo. Doduse to ima veze sa Comtrade i CODE, ne sa predavacem.
Ja sam polozio sve u avgustu, nisam dobio ni diplomu ni poziv i ako su nama trojici rekli da ostavimo cv.
Jedan od glavnih selling pointa im je da imas mogucnost zaposlenja kod njih posle kursa, ali dzabe ako ces da cekas nekoliko meseci.
U medjuvremenu sam se zaposlio u drugoj firmi, tako da mi vise ni ne znaci taj njihov poziv.
 
Poslednja izmena:
Aj ako neko završi kurs, da ide na Google i potraži "php interview questions" i proveri koliko nema pojma.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
https://code.edu.rs/php-developer/

Upisao bih ovaj kurs od 200 casova za 1000 eura.Od nule krecem.Da li se posle ovog kursa moze baviti pho programiranjem i ziveti od toga?Hvala.
2 momka koji su isli na taj kurs su se zaposlili u mojoj firmi, ali bih rekao da su izuzeci jer su pored kursa stalno ucili i nakon kursa jos mesecima se usavrsavali sami. I sami su rekli da otprilike 1 ili 2 od 30 polaznika se zaposle, ostali ostanu na onome na cemu su bili pre kursa. Ako si imao volje i krenuo da ucis programiranje pre samog kursa, ima nekog smisla da upises da se ubrzas, ali i dalje ces vecinu sam morati progurati, ali ako do sada nisi ni sam poceo i jos uvek cekas da krenes da ucis kada krenes na kurs, onda je moj savet da isti ne upisujes. Po meni je bitnije malo usavrsiti engleski, pa sam da krenes da ucis od osnova...
 
Ako nije tajna dokle su dogurali posle višemesečnog samostalnog usavršavanja? Npr koji su framework su savladali, koliko im vremena treba za neke standarde taskove, kako se snalaze kada se pojavi fantomska greška koja se rešava instaliranjem ili updejtom paketa ili noda ...


Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Cak i pre kursa smo ih znali, pa smo ih uputili da posle kursa uce Laravel i js. Sto se tice toga sta su naucili od kada su se zaposlili - jedan dev koji radi sad dve i po/tri godine je savladao Laravel, MEAN, i pre par meseci je poceo da uci Swift i iOS dev uz moju pomoc i dobro mu ide. Drugi je poceo da radi pre 3.5 meseca - usavrsava za sada Laravel i AngularJS.
Sa oba smo bili iznenadjeni znanjem i snalazenjem za taskove, ali naravno i mentorisali smo :)
Sto se tice takvih gresaka ovaj drugi je jos "mlad" da to resava, a prvi resava bez problema :)
Takodje smo bili iznenadjeni razumevanjem OOP, a posebno kako su se snalazili da primene nasledjivanje i polimorfizam.

Opet, kazem, ozbiljno su shvatili programiranje i pre pocetka kursa i gurali tokom i posle kursa, tako da su bas probrani. Mislim da se niko od njihovih poznanika sa akademije nije nigde zaposlio sem mozda jednog ako sam dobro upamtio. Znaci to je od 60 ukupno 2 ili 3 (a 2 su kod nas) :)
 
https://code.edu.rs/php-developer/

Upisao bih ovaj kurs od 200 casova za 1000 eura.Od nule krecem.Da li se posle ovog kursa moze baviti pho programiranjem i ziveti od toga?Hvala.

Malo kasnim, ali nema veze. U ComTrade-u vise nema kvalitetnih strucnjaka kao ranije, primećujem da se čupaju raznim kursevima, tipa naučite C++ za 6 meseci za 2 soma i sl. Kada kažem stručnjak, to sam pomenuo, jer poenta tog praktičnog učenja je upravo to, praktičnost, sticanje iskustva, a ne mislim na kvalitetne predavače koje će da ispredaju, pa šta ste naučili, naučili ste, sa minimalnom praksom. Sve ti oni to lepo serviraju, ali treba voditi računa šta konkretno obuhvata ceo kurs. Ne znam nikog ko se ovajdio od tih kursveva, IT akademije i sl. Svi su da li bez ili sa tim kursevima na kraju sami naučili jakom voljom, a potpuno druga stvar je da li će te neko zaposliti sa tim završenim kursom, na to uopšte ne treba računati u Srbiji.
 
Ja koliko znam za zaposljavanje u IT u celom svetu se gleda iskljucivo znanje (dokazano) i iskustvo (portfolio), a ko je sta zavrsio je vec deseta stvar. Nebitno koji je kurs ili fakultet u pitanju, ako je u glavi 0 i nema entuziazma za edukacijom. Da se ne lazemo, fakultet daje neke vestine i nacin razmisljanja, ali ko zaista ima zelju - i to ce nadoknaditi po potrebi. Bitno je odmah staviti do znanja svim polaznicima u IT svet (bilo fax ili kursevi), da bez velike zelje i posvecenosti uzastopnom samostalnom ucenju celoga zivota , velika je verovatnoca da se razocaraju i ispadnu iz struke. Tu ne pali "e zavrsio sam fax/kurs, to mi je dovoljno".
 
Poslednja izmena:
Studiram ITS visoku skolu(Comtrade)i mogu vam reci da mnogo studenata koji pohadjaju taj faks nisu zainteresovani preterano za dalji rad i usavrsavanje bilo to programiranje ili neka druga oblast IT-a, naravno ima i izuzetaka ali u manjini. E sad traje 3 godine i mnogi misle zavrsice nekako faks za 3-4 godine i odma ce dobiti posao.Sto je pogresno. Naucice te osnove programiranja ali ti trebas sam na pocetku tvog studiranja da shvatis koja te oblast zanima i da ka njoj tezis. Onda uzmes 2-3 knjige od po 600-800 strana i dobro ih proucis. Da uglavnom ce sadrzaj biti isti u tih nekoliko knjiga (C# npr.) ali kad prodjes jednu knjigu ostale dve ce ti lagano "leci" i videces primere i misljenja od 3 razlicita autora ili programera o resavanju nekog problema. Postoji i dosta tutorijala, pa stackoverflow ako negde zapnes.. U sustini neverujem u te kurseve koji traju nekoliko meseci, malo je to vremena ali ni na drzavnom te niko nece nauciti da mozes odma da radis. Situacija je ista i na privatnom i na drzavnom, samo je pitanje da li te to stvarno zanima.
 
cube predavaci

Svi ti profesori su programeri i predaju tu posle posla.
Ja sam isao na frontend kurs kod njih, bio je ok. Predavac skroz korektan i fin kao osoba.

Jedino sto ce ko upise cekati i na diplomu i na poziv na praksu jako dugo. Doduse to ima veze sa Comtrade i CODE, ne sa predavacem.
Ja sam polozio sve u avgustu, nisam dobio ni diplomu ni poziv i ako su nama trojici rekli da ostavimo cv.
Jedan od glavnih selling pointa im je da imas mogucnost zaposlenja kod njih posle kursa, ali dzabe ako ces da cekas nekoliko meseci.
U medjuvremenu sam se zaposlio u drugoj firmi, tako da mi vise ni ne znaci taj njihov poziv.

Moj rodjak zeli da upise QA Tester kurs. Pogledala sam profil predavaca na Linkedin-u posto sam strucnjak za QA ali u inostranstvu i potpuno sam zapanjena da QA Mmetode i Testiranje drzi Programer Project Manager! Uz to nema nikakvo iskustvo u QA u cv.
Znaci nema ni prakticno znanje jer je poznato da programeri a pogotovu Project Manageri nerado ili uopste ne testiraju software uz to nemaju neko postovanje prema QA. To nije u redu i mora da se ima granica u tom uzimanju para. QA mora da drzi neko ko ima iskustvo u QA. Mnogi jedva nadju novac za taj kurs i onda naidju na ovu laz.
 
Meni je logicno da ako od toga moze lepo da se zivi, ti "profesori" bi onda zaradjivali od programiranja, a ne bi se zamajavali sa pocetnicima i pravili sebi dodatnu konkurenciju na trzistu. Dakle, ili od toga ne moze da se zivi, ili uzmu pare a ne prenesu svo potrebno znanje...

Ovo je za hall of fame. Po toj logici dakle ne bi postojao ni jedan fakultet, ni jedan univerzitet, ni jedna skola... jer svi ti profani bolje da rade to isto nego da se bave predavanjem "pocetnicima"? :d


Da dodam nesto na temu - pre svega iznenadjen sam prijatno korisnim odogovrima i savetima koji su ovde ostavljeni (99%), svaka cast za forum.

Mogu samo da se slozim - i da ponovim - morate sami raditi na tome i uvek, bez da vas iko tera. Morate raditi testiranje softvera koji pisete, a posebno za PHP danas je stanje sasvim drugacije kada je rec o design patterns nego pre 15+ godina kada smo mi koji smo sada na senior/lead/CTO pozicijama tek pocinjali i pravili spageti bolonjeze. Nazalost i danas ima toga, ali svi koji smo to prosli sprecavamo mladje da prave spaget kod.

To znaci: znanje samog okruzenja sto bolje (sa ili bez FW), a posebno bih istakao razumevanje HTTP protokola, koje toliko mnogo ljudi ni dan danas ne poznaje, a bave ze "pro" ovim poslom! Kad god smo u timu imali frku - bio sam sokiran nepoznavanjem elementarnih koncepata TCP/IP i naravno HTTP.

GNU/Linux pod obavezno, previse je saplitanja sa windowsetom, bez potrebe. Mnoge firme samo GNU teraju za dev masine (o serverima ne treba trositi reci), pa nemojte to da vam bude iznenadjenje.

Obavezno PHP7+, microservices, nginx, neki JS framework (premda je najbolje kada imate dedicated FE developere u timu).
 
Poslednja izmena:
A koje je pitanje prethodilo mom odgovoru i da li zaista uporedjujes sistem visegodisnjeg obrazovanja sa srpskim kursom od 200 casova?
 
Nazad
Vrh Dno