Šta je novo?

AMD-ov odgovor na RTX?

Ta vega je samo testiranje 7nm procesa, vjerujem da nece nista novo donjeti, tek NAVI arhitektura moze da donese neke pomake.
 
Male su šanse da će bilo koji gaming čip imati 1:2 FP64 performanse, odnosno takvu potrošnju. Pre će biti 1:16, kao i do sada, što znači primetno manju potrošnju. I da, AMD je samo potvrdio da će biti gaming čipova u 7nm, ali nije bilo reči da će to biti Vega20. U svakom slučaju, teško da ćemo ih videti u prvoj polovini naredne godine. Ipak su Epyc2 i Vega20, pa i (Ry)zen3 priorireteti, a 7nm vaferi su (pre)skupi, a kapcitet znatno manji od 12/14/16 nm
 
Dakle oko ~20% viši klok od Vega 64. Ovim opet ne bi dobacili GTX 1080 Ti, mada po meni mogli su opet da ponude neku Gaming varijantu. Čip teži samo 330mm pa mogu da idu niže sa cenom.

Ovako, nemaju ništa novo već neko vreme a izgleda da se to neće bitno menjati u narednom periodu. Uz gašenje mining-a, Radeon karte se prodaju sve manje i manje..
 
Dakle oko ~20% viši klok od Vega 64. Ovim opet ne bi dobacili GTX 1080 Ti, mada po meni mogli su opet da ponude neku Gaming varijantu. Čip teži samo 330mm pa mogu da idu niže sa cenom.

Ovako, nemaju ništa novo već neko vreme a izgleda da se to neće bitno menjati u narednom periodu. Uz gašenje mining-a, Radeon karte se prodaju sve manje i manje..

Teško da će mining da se ugasi, da se smanji da ali da se ugasi ne....na žalost to je kao i sve iskorišteno da se naduvaju cene (možete i da birate jednako "opravdana" obrazloženja kao npr. problemi u logističkom lancu, problemi u proizvodnji... Inače Samsung je praktično i javno priznao da namerno smanjuje proizvodnju DDR4 kako bi cene i dalje bile visoke...)...koje se nikada neće vratiti na ono što je bilo....na kraju krajeva koje je opravdanje nVIdie za njene divljačke cene? Ja bih rekao samo monopol i lično mislim da je sve to dogovor kako na relaciji AMD Intel tako i AMD nVidia...jer drugih nema...a duopol nije mnogo bolji od monopola...na žalost kada tako nešto postoji, ne može ni da se glasa novčanicima jer izbora nema...praktično jedini izbor je da se uopšte ne kupuju grafičke ill bilo šta drugo, a to nije moguće.
 
Poslednja izmena:
Neki klokovi:

DrctN02VAAAYpWi.jpg:large
 
@Presice
Vega 56 za 350€, na stanju, može se kupiti odmah
Vega 64 za 450€ na stanju, može se kupiti odmah
Možda je bolje da gledaš u drugu stranu kad su cene u pitanju ;)

@DAS
Vega20 je HPC čip, a 7nm je preskup proces. Trenutno nema dovoljno kapaciteta za masovnu proizvodnju. Čak i za 330 mm^2. Takođe, za gaming čip im je praktično neophodno da srede NGG path i primitive shaders, ako hoće da stignu zelene, a to sa GFX9 nije moguće
 
Da se vratimo u normalu...

TT over 6X
 
Samo me zanima kako bi imao sliku na monitoru bez graficke...a znam mozda da vrtimo bicikle pa ce neki piksel da se pokrene....to stomprias je utopija....a to znaju i amdmi nvid9a pa deru....jedino da se eko treci pojavi ali nece skoro
 
Imas 100 evra - igras se u 720p.
Imas 400 evra - igras se u 1080p.
Imas 3.000 evra - igras se u 4k 144 Hz.

Imas 100 evra - vozis se bus plusom.
Imas 4.000 evra - vozis se u polovnoj astri.
Imas 2.000.000 evra - vozi te cika u Bentliju.

Ne vidim sta je ovde problem. Moraju da se igraju igre u 4k jedan dan posle izlaska i to za 200 evra? Hoce to... :D
 
Na stranu što je gaming industrija došla do tog nivoa, da pre-order/day1 kupovina AAA igara zapravo donosi loše iskustvu, i da je za najbolje uživanje potrebno sačekati nekoliko meseci, do godinu dana kada sve lepo srede i upakuju u normalan proizvod.

Takođe, deo u kom AMD nije konkurentan (grafičke od 500+€) je 5% ukupnog broja korisnika. Što znači da 95% PC gejmera nema problema sa aktuelnom ponudom. Još ako se uzme u obzir da 80% njih ne kupuje grafičke od preko 300€, gde AMD uvek nudi bar isti odnos cena/perf, ako ne i bolji, mislim da nema mesta kritici. Kao što rekoh, najveće pitanje je šta će biti odgovor na ?TX 2060
 
Samo me zanima kako bi imao sliku na monitoru bez graficke...a znam mozda da vrtimo bicikle pa ce neki piksel da se pokrene....to stomprias je utopija....a to znaju i amdmi nvid9a pa deru....jedino da se eko treci pojavi ali nece skoro

Čemu takva retorika? Nije strašno preskočiti generaciju, ili pak dve, tj. sačekati povoljniji trenutak za kupovinu grafičke karte. (Još je lakše to učiniti kada su procesori u pitanju.) Ukoliko poseduješ RX 4(5)70 / RX 4(5)80 / GTX 1060, ili GTX 1070 / GTX 1080, a igraš se u 1080p, odnosno 1440p, opskrbljen si makar naredne dve godine, tj. do trenutka kada će se pored nVidia-e i AMD-a i Intel takmičiti za svoj udeo. (Oh, well, high hopes.) Ni meni se ne dopadaju cene memorija, grafičkih karti i, u poslednje vreme, procesora. Kako god, glasajmo svojim novčanikom, kao i do sada. :)

Inače, KOLOS je želeo ukazati na način i učestalost izražavanja nezadovoljstva... Zaista, postaje mučno čitati pojedine teme.
 
Čemu takva retorika? Nije strašno preskočiti generaciju, ili pak dve, tj. sačekati povoljniji trenutak za kupovinu grafičke karte. (Još je lakše to učiniti kada su procesori u pitanju.) Ukoliko poseduješ RX 4(5)70 / RX 4(5)80 / GTX 1060, ili GTX 1070 / GTX 1080, a igraš se u 1080p, odnosno 1440p, opskrbljen si makar naredne dve godine, tj. do trenutka kada će se pored nVidia-e i AMD-a i Intel takmičiti za svoj udeo. (Oh, well, high hopes.) Ni meni se ne dopadaju cene memorija, grafičkih karti i, u poslednje vreme, procesora. Kako god, glasajmo svojim novčanikom, kao i do sada. :)

Inače, KOLOS je želeo ukazati na način i učestalost izražavanja nezadovoljstva... Zaista, postaje mučno čitati pojedine teme.

Ja ne kažem za to kažem da ne možeš da ne kupiš karticu....ne mora naravno da se kupuje svaka generacija ali rezultat je isti kada imaš duopol/monopol ne može ponavljam ne može da se glasa novčanicima tu pravila određuju ponuđači...ono što većina vas priča važi ali samo u slučaju kada ima mnogo ponuđača i kupaca ovde to nije slučaj....tako da kupio sada ili kupio za tri generacije opet ćeš platiti neopravdano mnogo...jer je takav sistem...i dok se to ne promeni biće ovako...koga više to zanima ima mnogo knjiga i radova na tu temu...ali ajde nema ni veze...ja više na ovaj način ovde neću pisati...

Inače u Neweggu u kanadi se pojavile 590...cena sitnica 600 CAD a posle povraćaja 500 CAD...
 
Poslednja izmena:
Uvek se za 150-200€ mogla kupiti i nVidia i AMD grafička za fin 1080p gejming. Jedino u slučaju rudarskog hajpa je bilo gadno, ali to je 2 puta po 10 meseci, u poslednjih 10 godina.

S duge strane, ja čak ni toliko novca ne dajem, jer kao što rekoh, nema smisla kupovati polugotove AAA igre. Tako da kupujem karte od 100-150€ i igram 2 godine stare AAA igre. Ili starije. Čekam nasednika RX 560, pa da kupujem Deus Ex:MD, Hitman, Sniper Elite 4, Dishonored 2, SotTR... Ako to bude RX Vega 20 (CU), biće taman dovoljno, a povoljno. Ili u WX 4200 varijanti, ako ne bude preko 300€, sa 4 GB HBM, pošto se takav čip već ugrađuje u Mac. U međuvremenu imam brdo igara u u biblioteci ili wishlisti koje R7 260X gura u 70+ FPS. Tako da mi je zapravo najveći problem vreme :|
 
Uvek se za 150-200€ mogla kupiti i nVidia i AMD grafička za fin 1080p gejming. Jedino u slučaju rudarskog hajpa je bilo gadno, ali to je 2 puta po 10 meseci, u poslednjih 10 godina.

S duge strane, ja čak ni toliko novca ne dajem, jer kao što rekoh, nema smisla kupovati polugotove AAA igre. Tako da kupujem karte od 100-150€ i igram 2 godine stare AAA igre. Ili starije. Čekam nasednika RX 560, pa da kupujem Deus Ex:MD, Hitman, Sniper Elite 4, Dishonored 2, SotTR... Ako to bude RX Vega 20 (CU), biće taman dovoljno, a povoljno. Ili u WX 4200 varijanti, ako ne bude preko 300€, sa 4 GB HBM, pošto se takav čip već ugrađuje u Mac. U međuvremenu imam brdo igara u u biblioteci ili wishlisti koje R7 260X gura u 70+ FPS. Tako da mi je zapravo najveći problem vreme :|

R9 380x ovde tako da te potpuno podržavam :)...
 
3 slota!
Prevelika je.
Ali, nije loš pomak sa performansama, čini se.
 
Verovatno pandan najavljivanoj 1060 sa ddr6 memorijom (ili bese ddr5x)
 
Gde je odgovor na RTX?

Beskorisna tema u kojoj čitam o RX 590...
 
Poslednja izmena:
Samo se promeni naslov teme u "AMD-ov odgovor na GTX1060" i sve je u redu ;)
 
Nema logike da 1060 sa ddr5x bude sporija od obicne 1060...uostalom, na njih nije potreban odgovor, 580 8gb je brza karta od 1060 6gb za nijansu. A 1070 je nedostizan i ako 590 bude 15% brzi, ali opet, 1070 je i dosta skuplji. Verovatno je jedini razlog izbacivanja 590 karte veci profit za amd, jer je koliko vidim 590 cip manji zbog nizeg nm procesa.
 
Poslednja izmena:
Pa ne mozes citati konretne stvari o necemu sto jos nije izaslo, postoje samo spekulacije. To si do sad mogao lako da primetis na gomili tema,a i logicno je. Neki vole da citaju takve spekulacije i misljenja drugih, neki ne. Ako ne volis, cekas da karta izadje, druge ti nema
 
Nazad
Vrh Dno