Šta je novo?

AMD-ov odgovor na RTX?

Ako misliš na sklapanje većih čipova slično kao CCX i moduli na Ryzen/TR/Epyc procesorima, to neće ići tako lako za GPU. Nije nemoguće, ali ima mnogo poteškoća koje treba prevazići, jer je drugi tip posla u pitanju. Možda bi i bilo dobro za HPC, ali za igre ne.

@ivanbass1
Već godinama koristim paralelno TN i IPS. Vidim razliku, ali mi nije bitna :)
 
ne, mislim na biznis strategiju... ne mislim da ce se resenja primenjena na ryzenu preneti 1:1 na gpu...

vi il imate problema sa bazicnim razumevanjem ili jednostavno volite da okrenete pricu na svoju vodenicu :D
 
fanboy detected :D

nije zalosno vec je vrlo proracunato, umesto da jure nv sa svakom generacijom iskoristice stagnaciju trzista koju nvforsira kao lider da se regrupisu i izvuku koliko god mogu iz tehnologije koju vec imaju... bas kao sto su uradili i sa zen-om ;)

pa pogle ih sad... lisa su is one smart cookie.

Ma idi begaj...
Amd je težak raspad, već 2 godine nemaju odgovor na paskal, rx vegu ne računam jer je preskupa, ko da ne postoji.
 
Misliš na to što RX56 košta koliko i GTX 1070(Ti) sa kojom je egal? Ili što RX64 košta koliko i GTX 1080 sa kojom je egal? Ili što RX580 košta koliko i GTX 1060 sa kojom je egal? Tj. hoćeš da kažeš da su Pascal karte preksupe? :d

ne, mislim na biznis strategiju... ne mislim da ce se resenja primenjena na ryzenu preneti 1:1 na gpu...

vi il imate problema sa bazicnim razumevanjem ili jednostavno volite da okrenete pricu na svoju vodenicu :D

S obzirom na to da nisam ništa citirao, može se pretpostaviti da sam odogvorao na poslednji post u temi, a to je bio sarmin za IF implementaciju na grafičkim kartama. Ne znam odakle si izvukao da sam tebi odgovarao?

I ponovo - AMD/RTG nema problema sa idejama i sa papirom (ko prati patente, može videti na čemu sve rade). Ima problema sa isporukom krajnjeg proizvoda. Vega je najveći fejl u poslednjih nekoliko godina jer nisu uspeli da iskoriste gomilu mogućnosti koje su ubacili u čip. Otrpilike kao kad bi Mercedes izbacio novu S klasu u kojoj ne radi pola implementiranih sistema, već samo klima i tempomat, kao na novoj Ladi :)
 
Poslednja izmena:
Vega nije fejl nego malo ko je mogao da je se dokopa pre eskalacije cena. Što se mene tiče, ne treba nikakav odgovor na RTX, koje su fejlčina preskupa po meni. Sada je momenat da napadnu na obične karte tj 1080ti da dobace i na konju su opet.
 
Underclockovana, undervolt-ovana, optimizovana za manju vatazu Vega kida, samo pogledajte Hades Canyon Intel Vega apu.

Amd je propustio ogromnu priliku da napravi kickass marketinsku kampanju za 1080p rezoluciju i CSGO i ostale pucacine, i 144hz gaming. Bundle sa 144hz Freesync monitorima, neke besplatne podloge za mis (Cooler Master Swift-RX na primer). Jedina dva problema su, preskup chip, premalo samih kartica, i sa kojim procesorom reklamirati :p.

Doduse jos uvek ima sanse za neki Polaris 30, ili novu vegu i 2700x (sa streaming aspektom u fokusu) i uber optimizovana jeftinija 3200 (CL14) i 3600-3833 (CL16) memorija prodavana sa gubitkom gde bi AMD refundirao ko god bi ustupio memoriju.
 
Poslednja izmena:
Vega je fejl za AMD jer je to veliki čip koji je trebalo da se bori sa GP102, a ne GP104. Kupcima je svejedno, njih zanima samo perf/$, ali AMD zarađuje manje nego što je planirao. Činjenica je da i dalje imaju slične probleme kao i sa Fiji čipom, tj. ne mogu toliku sirovu snagu da prebace u FPS.

Cenim da će RTX 2070 biti kao i GTX 1080, i sa cenom od preko 400€. Tu možda i mogu da ostave veliku Vegu i da ne budu u minusu. Problem je RTX 2060 koja će verovatno biti u rangu 1070 i cenu ne veću od 300€. Za to već treba manji čip i verovatno GDDR. Mada i Micron kreće sa proizvodnjom HBM-a, tako da sad imaju 3 potencijalna dobavljača, tj. manju cenu.

Po mom mišljenju, najbolje rešenje bi bio 44 CU čip koji bi imao i slabiju varijantu sa 40 CU. Kao i Havaji. R9 390X je bio tek nešto sporiji od Fury (non-X) modela, a imali su iste klokove. U ovom slučaju, manji Vega čip bi trebalo da ima veće klokove i performanse bar kao i RX 56, a čip bi bio manji od 400mm^2, tj. mogao bi da se prodaje u kartama ispod 300€ (i veličina i cena kao Tonga). S obzirom na to da znamo da naredne godine izlazi naslednik RR APU-a, Vega (11 CU) svakako ide u 12nm, tako da su već prebacili logiku u "novi" proces. Za RTX 1050 (ti) mogu i da ostave Polaris.

Ne znam šta drugo da kažem. Meni jedino ovo ima smisla ako planiraju da izbacuju nove modele u februaru ili martu. Sve ostalo mi izgleda ili nerealno ili nepotrebno :d Najgore od svega je što nigde nema Vega Mobile čipa koji je najavljen još u januaru. Čisto da se zna konfiguracija, ako ništa drugo.
 
Poslednja izmena:
Freesync2 (Freesync+LFC) je egal sa G-syncom. U svakom blind testu je FS bio bar podjednako dobar. Ali to nije tema. On hoće da kaže da je čak i 75Hz sa Freesyncom bolje nego 90FPS sa jačom kartom na običnom monitoru. Tj. da su gejmeri neinformisani :d

Osnovna prednost G-Sync-a je veci opseg sync-a, "na gore" i "na dole", što smanjuje šansu da se izleti iz sync-a kada fps padne ili skoči drastično.

Znamo da Vega 7nm izlazi do kraja godine ili početkom sledeće, ali samo u Radeon Instinct varijanti (HPC, AI...)

Bilo je najavljeno da 7nm Vega GPU za Radeon Instinct izlazi do kraja 2018 ali izgleda da je i taj rok probijen kao i za Vegu prošle godine:

https://wccftech.com/amd-intros-7nm-cpus-gpus-ces-2019/

Cenim da će RTX 2070 biti kao i GTX 1080, i sa cenom od preko 400€. Tu možda i mogu da ostave veliku Vegu i da ne budu u minusu. Problem je RTX 2060 koja će verovatno biti u rangu 1070 i cenu ne veću od 300€. Za to već treba manji čip i verovatno GDDR. Mada i Micron kreće sa proizvodnjom HBM-a, tako da sad imaju 3 potencijalna dobavljača, tj. manju cenu.

Prilično sam siguran da će RTX 2070 biti brži od GTX 1080, tj. negde između GTX 1080 i GTX 1080 Ti. Ako se uporede RTX 2070 i RTX 2080, a sa druge strane GTX 1070 i GTX 1080, vidi se da je GTX 1070 čak i nešto više osakaćen u odnosu na GTX 1080 nego što je RTX 2070 u odnosu na RTX 2080 (po strani što je u pitanju potpuno drugi čip). Obzirom da GTX 1070 daje nešto više od 80% performansi GTX 1080, istom logikom dolazimo do toga da bi RTX 2070 trebao da bude 10-15% brži od GTX 1080 tj. negde između GTX 1080 i GTX 1080 ti. Govorim o 1440P i o RTX 2070 FE karti.

relative-performance_2560-1440.png


Videćemo za koji dan, ali retko kad grešim kad su ovakve stvari u pitanju :)
 
Poslednja izmena:
Osnovna prednost G-Sync-a je veci opseg sync-a, "na gore" i "na dole", što smanjuje šansu da se izleti iz sync-a kada fps padne ili skoči drastično.

freesync 2 nema opseg.gsync nema prednosti nad freesync2,samo je u startu skuplji 100 dolara na modul+premium proizvodjaca.

edit: izvinjavam se,moja greska,mozda je nekom prednost sto ce platiti najmanje sto dolara vise istu stvar. :)
 
Poslednja izmena:
može neki link za RTX2060? možda će biti GTX2060, tj da je ray tracing za modele iznad srednje klase.

zanimljiva tema iako je uglavnom off-topic :)
 
Poslednja izmena:
Ko to može znati :)

@DAS

Koliko RTX 2070 bude brža od Vega64 (GTX 1080), toliko će biti i skuplja ;) Neće sigurno uzimati prodaju starijem bratu. MSRP je 500$ koliko i za RX 64. Nije to toliko ni bitno, ljudi koji kupuju karte od 500€ ne gledaju u procente i ne znači im tih ±5% ili koliko već. Nit će AMD prodati više karata ako spusti malo cenu, nit bi prodali više da imaju 5% bržu kartu. Poenta je da imaju konkurentan proizvod u segmentu do 500€, tj. da razlika nije 30% i da njihovi kupci ne moraju godinu dana kao što je to bio slučaj sa GTX 1070. I više ako se uzmu rudari u obzir.

Što se Vega 7nm tiče, ako je predstave početkom januara umesto krajem ove godine to i nije neki problem. Kašnjenje od mesec dana se zanemaruje. Vega je kasnila više od 6 meseci, to je ono što ne valja. Najavili su da će biti i 7nm čipova u gejming kartama, ali ja to ne očekujem pre avgusta, u najboljem slučaju. Možda me demantuju, ko zna :)

Opet ponavljam, po mom mišljenju, najbitnija karta za njih bi bila Vega u 12nm sa 40/44 CU. I neka sa 20/24 CU za zamenu RX560
 
r590.png

Evo ;) da se ne zbunite obe karte na slici su 590 bar tako kažu....
 
Poslednja izmena:
ne videh odgovor, demokrato, pozdravio te dinkic :D lolol

niko nije ni rekao da je polaris refresh = zen vec da put sa refreshom polarisa lici na put zen-a kog je isfinansirao bulldozer sa svojim refreshovima u low/mid segment trzistu prodavajuci se godinama... istu strategiju hoce da primene ponovo, da se specijalizuju za low/mid segment, budu konkurentni u tom segmentu i ne "jure" nikoga... ovo je deset puta pogodnija sredina za breakthrough R&D nego kad svakih 6 meseci juris nekog koga ne mozes da stignes za 6 meseci...

dakle niko ne poredi polaris refresh i zen, to sto ti pravis narativu koju lako mozes da oboris, demokrato, to je u tvojoj glavi ;)

koliko je bilo naysayera za zen, "ma nema sanse", "intel ih sije vec 10 godina", "bla bla bla"... sto ne znaci da ce na gpu polju ista strategija uspeti ali realno je najrealnija sa onim sto imaju sada i sa situacijom u kojoj se nalaze...

ne moze se voditi biznis kao u vreme 280x grafika gde imas superioran proizvod ali prodajes 3x manje na high endu
 
Jel AMD ima nesto u najavi sto bi moglo da parira GTX 1070, RX Vegu ne racunam, jer je preskupa.
Kad bi moglo da se ocekuje da AMD izbaci konkurenta za GTX 1070, kako po perfu, tako i po cenama?
 
Mozda to i nije tako tesko obzirom da nVidia sebi puca u nogu tako sto driverima sakati 10xx seriju ne bi li opravdala onoliku cenu za 20xx. Voleo bih vise nego iko da AMD izbaci konkurentske karte ali to bas nije previse realno.
 
Za mene je to slabo ali voleo bih bar da cenom budu konkurentni, da otkinu deo trzista zelenima posto se vidia izbezobrazila uzasno. Gori su nego Intel u najgorim danima.

Tapatalk from Poco loco
 
590 će biti između 1060 i 1070 po performansama.

Nece jer je NV vec spremila tihi rebrand 1060 koja sad dobija gddr5x sto znaci dosta brza memorija, takodje izgleda ce se zbog PCB-a koristiti GP104 osakaceni cipovi jer imaju podrsku za GDDR5x a moguce da im ima tona na lageru pa eto...
generalno GP104 mogu i vise da otkljucaju ako im zafali snage da stignu 590-ku ali izgleda da ce 1280 shadera + 10gbps memorija biti dovoljna
 
Nece jer je NV vec spremila tihi rebrand 1060 koja sad dobija gddr5x sto znaci dosta brza memorija, takodje izgleda ce se zbog PCB-a koristiti GP104 osakaceni cipovi jer imaju podrsku za GDDR5x a moguce da im ima tona na lageru pa eto...
generalno GP104 mogu i vise da otkljucaju ako im zafali snage da stignu 590-ku ali izgleda da ce 1280 shadera + 10gbps memorija biti dovoljna

Baš će 1060 imati velike koristi od brže memorije...
 
Mozda je uzmem, jeste da bih pao sa konja na magarca, ali treba iskoristi ovaj freesync monitor.
Ostaje samo da se nadam da ce najjaca moguca verzija 590-ke, kad se max overklokuje biti bar blizu 1070-ke, bar do 10 frejmova zaostatka mogu progutati.
 
Daj ne zezaj, ne menjaj ni u ludilu. Neces primetiti razliku na monitoru a uzeces slabiju kartu

Tapatalk from Poco loco
 
nece primetiti razliku?!

prvo zavisi sta igra

drugo svakako ce ustedeti input lag + vsync performas hit (ako ga sada recimo koristi)

trece subjektivni dozivljaj > broj fps, znam ljude koji tearing ne primecuju, nisu slepi i kad im kazes i pokazes sta je tearing oni su u fazonu "pa dobro"... mene tearing ubija na mrtvo, mog burazera ne dotice ali uopste...

cetvrto all of the above, ja licno bih radije igrao FPS igre na medium, na freesync monitoru nego high na 60hz monitoru sa vsync ili bez (oba jednako losa)... u multiplayeru, kompetetivno, tek...
 
I ako imas 144hz freesync monitor razlika je nebo i zemlja u odnosu na 60Hz. Nemas potrebe ni da uzimas g sync monitor a ni da menjas grafiku. Ako bas bas primecujes nuspojave onda ok, ako nisi probao do sada prvo probaj.

Tapatalk from Poco loco
 
C. Ja probao. E sad ne znam dali ima razlike od monitora do monitora, drugar ima takav setup i ogromna je razlika u odnosu na mojih 60Hz, neuporedivo bolje, corav vidi razliku.
I ja sam bio ko ti dok nisam kod njega seo. U zivotu ne bih dao 200$ vise za monitor samo zbog gsync-a a ne bih ni na slabiju grafiku. Cepanje kod njega nisam uopste primecivao, ne zali se ni on a picajzla je. Zato ti kazem da probas prvo ako vec nisi.

Tapatalk from Poco loco
 
Nazad
Vrh Dno