Šta je novo?

AMD-ov odgovor na RTX?

bice prvo ali za deep learning varijantu a tek dosta kasnije neka gamerska varijanta.
 
Lisa kaže: 'RTX OFF!' :-devil-:

Najava 7nm procesa za januar će ubiti ovo 1300$ paskal kopile.
 
Hoće, kad naprave duplo bržu kartu od Vega 64 :)
 
Ma i sa sledecom flagship kartom ce mozda dostici GTX 1080 Ti po performansama i to je to.
GTX 2080 iznad, GTX 2080 Ti poseban univerzum. Ja garantujem da nVidia zna njihove mogucnosti, otud i ovakvi potezi.


By the way, ova tema treba da stoji u trendovima i nove tehnologije a ne ovde!
 
I ja garantujem da će nVidia uvek biti ispred amd, kao što je i bila.
Po performansama, i u implementiranju novih tehnologija.
 
Neki su garantirali i propast AMD-a pa ćorak :d :d :d
 
Mnogo je više zabrinjavajuć spor pad cena Vega 56/64 kartica, ali dolijaće i one kad-tad.

Niko normalan neće kupiti taj radijator po trenutnim cenama, tako da očekujem 50-100e nadole posle NG.
 
Lisa kaže: 'RTX OFF!' :-devil-:

Najava 7nm procesa za januar će ubiti ovo 1300$ paskal kopile.

Oce karta od 2000+$ koja je sporija u gamingu od RTX jer da si jos malo procitao video bi da Vega 7nm je samo za deep lerning, cak neevrujem da ce cip uopste biti imat vise trazistora od klasicne Vege ako i bude vise to ce biti za 20-30% max jer 7nm je daleko od upotrebljivosti za velike GPU-ve

Ja na ovo gledam kao na testiranje 7nm-a i ustelavanje istog sa veoma malom serijom 7nm vegama
 
AMD Radeon RX 670 rumoured for launch this weekend


Da ne otvaram novu temu. Mozda je samo glasina a mozda i ne.
Uglavnom, da li je ovo treci rebrend po redu? Ne znam da li je ovo smesno ili zalosno?!

Graphics chips on the new cards come from the so-called Polaris 30 family.
Looking over the history of Polaris production: Polaris 10 cards (such as the Radeon RX 480) used GlobalFoundries 14LPP process, then Polaris 20 (like the RX 580) moved to 14LPP+.
With this new Polaris 30, AMD will be using 12LP as used by Pinnacle Ridge processors.

The refreshed Polaris 30 graphics cards, the Radeon RX 670 and RX 680, will have the same amount of shader units, memory type and memory interfaces to their predecessors, reports Golem.
However, thanks to the new 12LP process we should see higher GPU clock frequencies and/or lower power consumption.



https://hexus.net/tech/news/graphics/122966-amd-radeon-rx-670-rumoured-launch-weekend/
 
Poslednja izmena:
AMD Radeon RX 670 rumoured for launch this weekend


Da ne otvaram novu temu. Mozda je samo glasina a mozda i ne.
Uglavnom, da li je ovo treci rebrend po redu? Ne znam da li je ovo smesno ili zalosno?!

Ako je 3 za AMD zalosno, sta je onda ovo ? zalosno+, zalosno++ ? :

YeirwQk.jpg

Slika je sa Anandtech-a
 
Poslednja izmena:
Drugi, zapravo? :) Uostalom, ništa neuobičajeno, i ništa što već nismo videli i u suparničkom taboru. (G92, kao 8800 GTS 512, GTX 9800, GTX 9800+ i GTS 250.)
 
Ako sidju u nizi proizvodni proces,nece biti klasicnog rebranda, i ako samo smanje polaris/vegu oni ce u klasu nize po ceni, a njihovo mesto zauzece visa klasa.
 
Ako bude u 12nm kao i Ryzen 2000 serija, bice to fino poboljsanje. Nesto visi klokovi uz nesto bolje performanse zbog nizeg procesa, nek bude 15-20% poboljsanja u odnosu na 570 i 580, bice okej ako zadrze iste cene. Bolje nego da donesu neke >200W budzevine sa HBM u srednji segment.

Polaris je ekstra efikasna arhitektura, nego su oni nabili fabricke klokove na 470/480/570/580 da bi mogli da budu slicni/bolji od konkurencije. Verovatno ce opet isto uraditi.

Na mojoj 470 Nitro+ u silent biosu(za 50MHz "sporija" karta nego u "gaming" biosu), ventilatori ne prelaze 35% i to sam podesio nesto agresivniju krivu, 50c 20%, 60c 30%..
 
AMD Radeon RX 670 rumoured for launch this weekend


Da ne otvaram novu temu. Mozda je samo glasina a mozda i ne.
Uglavnom, da li je ovo treci rebrend po redu? Ne znam da li je ovo smesno ili zalosno?!

Graphics chips on the new cards come from the so-called Polaris 30 family.
Looking over the history of Polaris production: Polaris 10 cards (such as the Radeon RX 480) used GlobalFoundries 14LPP process, then Polaris 20 (like the RX 580) moved to 14LPP+.
With this new Polaris 30, AMD will be using 12LP as used by Pinnacle Ridge processors.

The refreshed Polaris 30 graphics cards, the Radeon RX 670 and RX 680, will have the same amount of shader units, memory type and memory interfaces to their predecessors, reports Golem.
However, thanks to the new 12LP process we should see higher GPU clock frequencies and/or lower power consumption.



https://hexus.net/tech/news/graphics/122966-amd-radeon-rx-670-rumoured-launch-weekend/

fanboy detected :D

nije zalosno vec je vrlo proracunato, umesto da jure nv sa svakom generacijom iskoristice stagnaciju trzista koju nvforsira kao lider da se regrupisu i izvuku koliko god mogu iz tehnologije koju vec imaju... bas kao sto su uradili i sa zen-om ;)

pa pogle ih sad... lisa su is one smart cookie.
 
Razvlacenje iste arhitekture ih je vec kostala u proslosti. Zato i jesu tu gde jesu sada.
Rebrendom, hajde nek bude refresh, vec trecu generaciju menjaju na istom chipu/arhitekturi.
470/570 i sad 670.

Ovde se radi o cistim naslednicima a ne o pomeranju u nizi segment ili pozicioniranjem tj. popunjavanjem prostora u nekoj novoj seriji mesanjem sa nekim novim chip-ovima itd. kao sto je to nVidia recimo radila.
Porediti Ryzen i ovaj primer su nebo i zemlja, Ryzen nije “ulepsan” Buldozer vec potpuno nova arhitektura.
Takodje iz istog ovog primera se vec moze naslutiti kakve ce performanse imati flagship kartica.
Naravno sve ovo ne vazi ukoliko je ovo samo glasina. Komentarisem samo na osnovu svega iznetog.

Demokratski je primetiti i reci javno.
E sad sto ja nemam dlake na jeziku a sto to upada u oci to je druga prica ;) :)
 
bitno je da si im ti već očitao opelo na osnovu par glasina na netu. ;)
 
Za sada nema ništa od refresha refresha refresha polaris kartica :).....bar tako kažu na rediditu...bila novinarska patka ;)...ili kako se kaže modernim jezikom fake news...
 
AMD je davno otpisao taj high-high end trzisni segment, jer nije velik i bitan (sem zbog prestiza), a i onako njime vladaju nVidia fanovi. AMD fanovi su uglavnom u cena/perf segmentu i tu AMD tradicionalno ima najjacu ponudu. Takodj, tu se vrte i najveci kolaci. Ne bih ja to shvatao suvise ozbiljno, mislim na "borbu" u tom segmentu jer nje nema, ima samo nepotvrdjenih prica koje ce verovatno biti patka, kao i u vecini slucajeva do sad.
 
Gledajući hw statistiku gejming mašina, AMD fanovi se uopšte ni ne igraju. Ili rudare ili kuckaju po forumima, treće nema :d

Septembarska steam statika kaže:

nV - 75.02%
AMD - 14.6%
Intel - 10.21%

Najzastupljeniji čipovi:

NVIDIA GeForce GTX 1060
13.81%
+0.50%

NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
9.37%
+0.92%

NVIDIA GeForce GTX 1050
4.96%
+0.27%

NVIDIA GeForce GTX 960
4.11%
-0.07%

NVIDIA GeForce GTX 1070
4.06%
+0.04%

NVIDIA GeForce GTX 750 Ti
3.71%
+0.20%

NVIDIA GeForce GTX 970
3.21%
-0.20%

NVIDIA GeForce GTX 1080
2.69%
-0.03%

NVIDIA GeForce GTX 960M
1.86%
-0.03%

NVIDIA GeForce GTX 950
1.53%
+0.12%

NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti
1.49%
+0.04%

Intel HD Graphics 4000
1.26%
-0.08%

NVIDIA GeForce GT 730
1.24%
+0.11%

NVIDIA GeForce 940M
1.09%
-0.03%

NVIDIA GeForce GTX 950M
1.03%
-0.05%

NVIDIA GeForce GTX 760
0.97%
-0.05%

Intel Haswell
0.92%
-0.07%

AMD Radeon R7 Graphics
0.88%
-0.04%

NVIDIA GeForce GTX 750
0.86%
-0.02%

NVIDIA GeForce GTX 1070 Ti
0.82%
+0.07%

Samo vlasnika GTX 1080 Ti ima kao vlasnika (RX 580 + RX570 + RX560 + RX 480 + RX470) zajedno.
1.49%~2%

GTX 1060 vs zastupljenje AMD karte svih generacija:
13.81%~14.6%
 
Poslednja izmena:
Pa realno, GTX 1060 je odlicna karta.

Performanse u rangu 580, negde bolje, negde losije, potrosnja znatno niza.

S druge strane, da ti ljudi koji koriste low/midrange Nvidia karte imaju ideju koliko bi bolje iskustvo bilo na 75Hz FreeSync monitoru(a vecina njih sam uveren da nisu ni culi za FreeSync i GSync, mi smo na tehnickom forumu i opet je FS/GS gaming u manjini, iako je dostupan prakticno svima, samo sto bilo koji segment nizi od high-enda zahteva Radeon kartu), nego na 60Hz obicnom, niko ne bi koristio Nvidia karte ispod 1070, osim za one kupljene kad je cena Radeona bila nenormalna.

Nvidia nema (nikakav)odgovor za FreeSync+Radeon chill(fenomenalne stvari, pogotovo u kombinaciji jedna sa drugom), kao sto Radeon nema (dobar)odgovor na 1070 i jace karte, osim Vegi koje su nedostupne i trose previse.

Mada je za trziste tehnike(i generalno skoro svako trziste) odavno poznata cinjenica da ako je nesto najkoriscenije, ne mora da znaci da je najbolje. Imao sam priliku da zamenim polovnu 470 za novu 1070, nisam iz prostog razloga sto bih dobio down-grade u igrama, ne bih mogao da koristim 75Hz na monitoru i morao bih da gledam nesnosno cepanje, a performanse 470(mozda ~15% losije od najpopularnije gtx 1060 i egala rx 580) su za mene sasvim dovoljne, nista mi ne bi znacilo da mogu da odvrnem detalje sa high na max, a ovako imam 25% tecniju sliku bez cepanja :)

Takodje, 144Hz TN paneli nisu opcija, video sam kako to izgleda, ne bih ni pomislio da nakon IPS-a predjem na TN panel, koliko god da je fluidan gaming, IPS je IPS :)
 
Poslednja izmena:
pa i nv moze da implementira freesync koliko juce ali prodaju svoj proprietary gsync koji je napredniji i zaradjuju... ako tvoj proprietary "ide" ti si na konju i open standard te ne zanima realno sve dok te situacija ne primora...
 
Da, uz Ryzen APU, nije bas prakticno :)
 
Sada kažu da nije fake news i da karte dolaze u novembru...
 
Freesync2 (Freesync+LFC) je egal sa G-syncom. U svakom blind testu je FS bio bar podjednako dobar. Ali to nije tema. On hoće da kaže da je čak i 75Hz sa Freesyncom bolje nego 90FPS sa jačom kartom na običnom monitoru. Tj. da su gejmeri neinformisani :d

Ali to su sve lični stavovi i svakom odgovara nešto drugo. Meni npr. TN panel uopšte ne smeta :)

Na temu - najpouzdanije "informacije" koje imamo su onaj AsRock leak koji kaže da će do Februara/Marta prodavati RX 570 i 580. Tako da se teško može očekivati njihova zamena pre toga.

Znamo da Vega 7nm izlazi do kraja godine ili početkom sledeće, ali samo u Radeon Instinct varijanti (HPC, AI...)

Priča se da je Navi mali čip i zamena za Polaris, a ne cela arhitektura. Ali ko to zna. S obzirom na to da su u 7nm planirani novi Ryzen i Epyc, čisto sumnjam da ćemo gejming karte u 7nm videti u narednih godinu dana

Ono što bi meni bilo logično jeste da se puste Polaris sa 40 CU ili Vega sa 36-40 CU u 12nm kao zamena za RX 580

Vega sa istim brojem CU-a je znatni veći čip od Polarisa. Ali arhitektura dozvoljava 20-30% veći klok. S druge strane GloFo proces (12/14 nm) je već dovoljno zreo da se čipovi od 300mm mogu ugrađivati u karte od 200-250€ (kao npr. Tonga). Takođe, zbog selidbe u TSMC i WSA, moraće da nastave još neko vreme sa GloFo čipovima

Ono što mene zanima jeste naslednik RX 560, tj. njegov Pro rođak WX4100. Voleo bih da to bude npr. Vega sa bar 20 CU i cenom ispod 300€

Inače, AMD je pre mesec, dva potvrdio da neće ubaciti NGG path u drajvere za GFX9 (Vega) već tek za narednu generaciju. Kome treba, može sam da ga implementira, ali teško će se neko petljati sa tim.
 
Razvlacenje iste arhitekture ih je vec kostala u proslosti. Zato i jesu tu gde jesu sada.
Rebrendom, hajde nek bude refresh, vec trecu generaciju menjaju na istom chipu/arhitekturi.
470/570 i sad 670.

Ovde se radi o cistim naslednicima a ne o pomeranju u nizi segment ili pozicioniranjem tj. popunjavanjem prostora u nekoj novoj seriji mesanjem sa nekim novim chip-ovima itd. kao sto je to nVidia recimo radila.
Porediti Ryzen i ovaj primer su nebo i zemlja, Ryzen nije “ulepsan” Buldozer vec potpuno nova arhitektura.
Takodje iz istog ovog primera se vec moze naslutiti kakve ce performanse imati flagship kartica.
Naravno sve ovo ne vazi ukoliko je ovo samo glasina. Komentarisem samo na osnovu svega iznetog.

Demokratski je primetiti i reci javno.
E sad sto ja nemam dlake na jeziku a sto to upada u oci to je druga prica ;) :)

ne videh odgovor, demokrato, pozdravio te dinkic :D lolol

niko nije ni rekao da je polaris refresh = zen vec da put sa refreshom polarisa lici na put zen-a kog je isfinansirao bulldozer sa svojim refreshovima u low/mid segment trzistu prodavajuci se godinama... istu strategiju hoce da primene ponovo, da se specijalizuju za low/mid segment, budu konkurentni u tom segmentu i ne "jure" nikoga... ovo je deset puta pogodnija sredina za breakthrough R&D nego kad svakih 6 meseci juris nekog koga ne mozes da stignes za 6 meseci...

dakle niko ne poredi polaris refresh i zen, to sto ti pravis narativu koju lako mozes da oboris, demokrato, to je u tvojoj glavi ;)

koliko je bilo naysayera za zen, "ma nema sanse", "intel ih sije vec 10 godina", "bla bla bla"... sto ne znaci da ce na gpu polju ista strategija uspeti ali realno je najrealnija sa onim sto imaju sada i sa situacijom u kojoj se nalaze...
 
@Space Beer

Nije ni meni smetao TN ekran, ceo zivot sam igrao na njima(po igraonicama, kuci, kod drugara, x modela razlicitih, na laptopu trenutnom imam TN panel), tek kad sam presao na IPS uvideo sam koliko je TN panel losa stvar.
 
Najbolja stvar koju bi mogli da urade je implementacija if-a i na grafičke karte.
 
Nazad
Vrh Dno