Šta je novo?

MSI Z370 SLI plus problem

_/Neo\_

Čuven
Učlanjen(a)
27.01.2002
Poruke
3,929
Poena
710
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i7 8900k
Matična ploča
MSI Z370 SLI+
RAM
2x8GB DDR4 3200MHz gSkill TridentZ
GPU
Sapphire RX580
Storage
Samsung 970EVO (500gb) + WD750 2tb
Zvuk
Sound Blaster Audigy FX
PSU
Corsair RM650i
Kućište
Cooler Master 690 1st gen
Monitor
Dell U2422H + HL P24 G5
Miš & tastatura
Logiteck Wave (K350) + MX Master 2s
Laptop
Dell Inspiron 15
Mobilni telefon
Nokia 7.2 + Motorola Edge 40 Pro
Pristup internetu
  1. ADSL
Pozdrav svima, već nekih 3-4 meseca imam MSI Z370 SLI plus ploču i bio sam prezadovoljan sa njom do danas tj ne znam ni sam da li sam zadovoljan ili ne :) Danas sam otišao od kuće i pustio računar da odradi neki test video rendering-a i kada sam se vratio, monitor ugašen, mašina radi, ja pomerim miša, ništa se ne dešava, ja klik i dlaje se monitor ne budi...upalim preko telefona teamviewer, vidim nije online, reko možda je zakucao pošto je CPU klokovan na 5ghz, iako je do sada sve poslove obavljao bez problema, ja resetujem mašinu i umesto da se lepo bootuje, mašina odbija da digne sistem sa m.2 ssd-a (toshiba RC100) i ceo proces boot-ovanje matične ploče je extra usporen.

Prvo sam mislio da je memorija zakucala pošto mi na onim EZ debug ledovima blinka CPU-RAM, izvadim jednu memoriju, i dalje isto, izvadim drugu, ploča pišti (reko dobro je nije ploča), vratim jednu opet usporeno...reko aj da probam bez diskova, istaknem SATA hard disk, opet isto, odvrtnem m.2 i izvadim ga i ploča ubrza i sada lagano ulazio u bios (trebalo mu je 1minut da uđe u bios), utaknem nazad m.2 opet sve usporeno, uđe u BIOS, on vidi da je tu m.2 ali to je to, neće dalje. Sa drugim SATA diskom na kom mi je backup sistema radi bez ikakvih problema. Probao sam i da ubacim bootabilni USB pa da pokrenem novu instalaciju, ali neće ni da bootuje sa USB-a.

U međuvremenu komšija je uzeo novu mašinu i reko aj da probam kod njega m.2 (rajzen platforma) i opet ista stvar, bez m.2 diska bootuje lagano, čim ubodem m.2 eto problema, ploča odbija da boot-uje.

Reko definitivno je m.2 stradao, rešio sam problem...šaljem na reklamaciju i to je to...

Kad...ono međutim.

Matična ploča kad uđem u BIOS očitaa temperaturu ploča 7-15*C a napon na 5v grani vidi kao 10.2v i to je tako u svakom programu za očitavanje (AIDA, MSI Control Centar), probao sam da stavim stariji bios, da stavim poslednji, uvek ista stvar, tj uvek isto prikazuje. Probao sam sa 3 napajanja, Corsair RM650i, Antec 700W, i BeQuiet 350W i sa sva 3 napajanja je ista situacija, sve radi, ali to me nervira tj znam da ne sme da bude toliki napon na 5v grani :)

Šta mislite da li to može da bude uzrok crkavanja m.2 diska? I da li reklamirati ploču?
 
najjednostavnije je da preflešuješ opet poslednji bios (vidi dal' ima beta i ako ima stavi nju) i obavezno posle flešovanja resetuj bios i to vađenjem baterije i čekanjem što duže možeš.da te ne davim objašnjavanjem na intel pločama jedan deo 'bios'-a može da zaglupi i onda se dešavaju takvi nasumični problemi,brzo i prljavo rešenje je dupli fleš da bi se taj deo resetovao.

javi dal' je pomoglo da vidimo šta dalje.
 
To sam već uradio, ploča je bila na poslednjem bios-u pa sam vratio na predzadnji, ista stvar, opet vratio poslednji, ista stvari...i naravno izvadim bateriju, držim power taster pritisnut (pošto je sve van kućišta stavim džamper na pinove za power) 10-tak minuta, ali ništa
 
drugar ,nema puno smisla da pišem ako ne želiš da čitaš i radiš po svom, u tom slučaju ostaje samo da ti držimo palčeve da sam rešiš problem.

shvatam da je kontra-intuitivno, ali ME deo 'bios' se bez preteranih akrobacija resetuje sa duplim flešom istog biosa i to sa resetom podešavanja posle svakog fleša (vađenje baterije). sve preko toga iziskuje veće akrobacije, podosta informisanja i edukacije ili prosto da reklamiraš ploču i da se akaš sa reklamacijom.

ne postoji magični taster i rešenje skoro ničega u životu, ponajmanje za hardver.
 
Upravo to sam i uradio (fleshovao bios, izvadio bateriju, stavio džamper na clear cmos i ostavio dok nisam ručak napravio) posle ušao u bios load deff, resetovao pa opet isto (dok nisam pojeo ručak, oprao sudove i sredio posle ručka) i napon se i dalje očitava 10.2v
Ploča radi, sve radi bez problema, "samo" što očitava 10.2v
 
Nazad
Vrh Dno