Šta je novo?

AiO (All in One) savet za kupovinu: iMac vs. ASUS Zen

nvukelic

Slavan
Učlanjen(a)
26.09.2005
Poruke
2,249
Poena
380
Društvo, voleo bih vaš savet.

Hoću da kupim AiO, pare nisu problem. Znam da je odnos cene i kvaliteta loš u odnosu na Desktop računare, ali jednostavno mi se sviđa, zauzima malo prostora, izgleda lepo i obavlja ono za šta mi treba, a tu nisam nimalo zahtevan. Laptop koji trenutno imam je zreo za penziju, neću drugi jer mi ionako stoji na jednom mestu, pa zato AiO koji po potrebi mogu i da prenesem.

Elem, izbor je pao na dva kandidata:

1. iMac 27" i5 16Gb 1TB Fusiondrive https://www.apple.com/shop/buy-mac/imac/27-inch-3.4ghz-1tb#

2. ASUS ZN242IFGT-CA051T Zen All-in-One PC »Intel Core i7, 60,45 cm (23,8"), 1 TB+512 GB,16 GB«
https://www.bestbuy.com/site/asus-z...-silver/6051046.p?skuId=6051046&intl=nosplash
(specifikacije u linku su nešto drugačije od onih što su meni dostupne, a napisane gore)

E sad, moja želja je uvek bio Mac, ali ja jednostavno ne mogu da izađem na kraj sa iOS-om. Imam ga na tabletu i tu mi zadovoljava potrebe, ali čim sednem za ženin MacBook da nešto radim iznerviram se i batalim. Znam da je stvar navike i da je dobar sistem, ali nisam siguran da želim da se navikavam :).

Elem, jedna mogućnost je Dual-Boot na iMac-u, pa bismo mogli oboje da ga koristimo, samo ne znam koje su mane Windows-a na Mac-u, ako ih ima. Druga je pomenuti ASUS i Windows alone za mene :-d.

Treća je ovo:
https://www.microsoft.com/en-us/surface/devices/surface-studio/overview

ali je bezobrazno skup. Mislim da nisam toliko lud, osim ako me neko ne ubedi da vredi.

Your 2¢, please...
 
Beš ga, Mac veći a ne voliš OS. Asus jači ali manji ekran, Surface divan ali soma $$ više i kako mi izgleda to je cena za naj slabiji, ko zna koliko još za i7 i dodatke. Kakve ti performanse trebaju i za šta ?. Onaj najbolji Surface je 4.5 soma $$$. Kuku i lele, kakav bih ja desktop napravio za te pare. :banana:
Na tvom mestu, ja bih Zen-a bez razmišljanja, još ima i touch screen !!!
 
Beš ga, Mac veći a ne voliš OS. Asus jači ali manji ekran, Surface divan ali soma $$ više i kako mi izgleda to je cena za naj slabiji, ko zna koliko još za i7 i dodatke. Kakve ti performanse trebaju i za šta ?. Onaj najbolji Surface je 4.5 soma $$$. Kuku i lele, kakav bih ja desktop napravio za te pare. :banana:
Na tvom mestu, ja bih Zen-a bez razmišljanja, još ima i touch screen !!!
Vidim, razumeo si di/trilemu [emoji38]

Onaj Surface koji ja hoću je 4k [emoji38], *mjau**mjau**mjau* skoro 3 iMac-a da kupim :facepalm:.

Za šta mi treba? Ni za šta posebno... Istraživanje po internetu, obrada teksta i tabela, power point, nikakvo crtanje ili obrada videa i sl... Eventualno neka igrica, ali ni tu nisam zahtevan.
 
Ma Asus Zen onda a i to je možda previše, možda isti samo sa i5 ??? Za razliku u parama možeš i da ubaciš 1TB SSD.
@SilentBob
Ima i taj Zen touch monitor za crtanje ako treba.
 
Microsoft je juce izbacio Surface 2, u tvom linku je 1 generacija. Dvojka nije nista jeftinija, ali je bolji hardver u njoj. Skupa je toliko zbog tog ekrana, koji ti i ne treba jer ne crtas.

Nema dileme da je linkovani iMac bolji od tog Asusa, razlicita su klasa uredja, pa odluci prema tome koliko si spreman para da potrosis.

Na macOS se naviknes posle par dana, bootovanje Windowsa na Mac masini malo ubija poentu kupovine i placanja vise za isti hardver Mac-a jer je macOS jedan od razloga zasto se ljudi uopste opredeljuju za Mac masine. Bolje odmah da ides na PC ako definitivno ne zelis da se odreknes Win-a.
 
Poslednja izmena:
Nema mana Windowsa na Mac mašinama, ko i svaki PC.
Šta žena kaže na kupovinu, jer se faktički razmišljaš da li da uzmeš Asus samo za sebe ili iMac za oboje :)
 
@SilentBob
Ima i taj Zen touch monitor za crtanje ako treba.
Salim se.:D I ne volim da crtam na touch ekranu. Prezadovoljan sam svojom kineskom gaomon m106k grafickom tablom od 80 evri. :)
Isao bih svakako na Asus Zen. Sto ne moze zena koristiti Windows? Ako ti vec mozda mozes da se naviknes na Mac OS, moze i ona na Win. Je l' se ona bavi nekom audio/video obradom pa da bas mora Mac zbog final cuta i tako toga?
 
Žena već ima Macbook, pa možda koristi ceo Apple ekosistem, onda je izlazak iz njega pain in the ass.
Ako je iMac onda bi i ona mogla da ga koristi, u smislu, što da ne, ali ako nije, ostaje i dalje na Macbooku, tako sam ja razumeo :)
 
Ma uzmi iMac, šta se glupiraš :) Ako ti je jedina dilema bila oko toga kako windows radi na iMacu, odgovor je isto kao i na PC-u, tako da je i ona otklonjena. Ako ga želiš a pare nisu problem onda je to to.
Zbog situacije sa ženom meni i smislenija kupovina nego da uzimaš tog Asusa, koji mi izgleda kao neka lampa s početka dvehiljaditih. iMac ima i dodatnu vrednost poput lepog komada nameštaja, uz to što je odlična mašina.
Dodaj na to mogućnost da ga oboje koristite, plus to što ima objektivno bolji ekran, plus da je to nešto što si želeo... Ako si se već rešio za AIO onda iMac, bez daljeg.
 
Ali Mac je najslabija konfiguracija za više novca. Jedino vadi veći ekran.
 
Pa reče čovek da nije zahtevan korisnik. A da je skuplji jeste, ali i daleko bolje drži cenu, tako da će jednog dana kad dođe vreme da se menja nadoknaditi veliki deo te razlike.
 
Šta žena kaže na kupovinu, jer se faktički razmišljaš da li da uzmeš Asus samo za sebe ili iMac za oboje :)

Nisam je ni pitao :d, ali kontam da bi eventualno htela da ga koristi.

Žena već ima Macbook, pa možda koristi ceo Apple ekosistem, onda je izlazak iz njega pain in the ass.
Ako je iMac onda bi i ona mogla da ga koristi, u smislu, što da ne, ali ako nije, ostaje i dalje na Macbooku, tako sam ja razumeo :)

This.

Ma uzmi iMac, šta se glupiraš :) Ako ti je jedina dilema bila oko toga kako windows radi na iMacu, odgovor je isto kao i na PC-u, tako da je i ona otklonjena. Ako ga želiš a pare nisu problem onda je to to.
Zbog situacije sa ženom meni i smislenija kupovina nego da uzimaš tog Asusa, koji mi izgleda kao neka lampa s početka dvehiljaditih. iMac ima i dodatnu vrednost poput lepog komada nameštaja, uz to što je odlična mašina.
Dodaj na to mogućnost da ga oboje koristite, plus to što ima objektivno bolji ekran, plus da je to nešto što si želeo... Ako si se već rešio za AIO onda iMac, bez daljeg.

Mislim da si ubo poentu :D. Tvoj opis ASUS-a mi se posebno svidja, nekako su mi Mac i Surface za klasu lepsi.

Elem, ima li ikakvih nedostataka Win-a na Mac-u, citao sam nesto tipa ne rade svi tasteri na tastaturi, ali to bi bilo to. Ili gresim?

Mislim da je ASUS definitivno otpao, mada bih voleo da ga vidim uzivo, ali je to u ovom selu u kom sam malo tesko...
 
Tvoj opis ASUS-a mi se posebno svidja, nekako su mi Mac i Surface za klasu lepsi.
Ja ne vidim tu da je Asus ruzniji. Pogotovo dodje na isto ako bude stajao ledjima okrenut ka zidu.

Nikad mi nije bilo bitno kako mi izgleda monitor jer stoji okrenut ledjima zidu i ne zavirujem koliko je debeo, da li je ruzan stalak i slicno. Imam npr. dva monitora, jedan je ruzan na slici strasno, drugi lep, a uzivo kad ih gledam su isti.
 
U ovom slučaju definitivno iMac ti radi posao.Razumem te u delu gde imaš potrebu za estetikom, pritom to je mašina koja je napravljena da radi i da ne zadaje nekih glavobolja...naravno pod uslovom da se navikneš na MacOS :)

Ono što mogu da kažem jeste da taj uređaj bukvalno radi ono za šta je napravljen.Asus ima dobre proizvode i ja lično imam PC mašinu sastavljenu od većine Asus komponenti još uvek imam Asusov monitor PG221 koji je bio prva gamer serija danas nazvana ROG evo radi kao prvog dana, ali definitivno u ovoj priči Mac pobeđuje.Takođe moj laptop je MBP 2012 koji radi kao i prvog dana, dok drugi i noviji laptop ni ne koristim a slične su konfiguracije, prosto nemam potrebu za korišćenjem jer mi sve ovaj matori završava.
Sa druge strane vrednost za uloženo je na strani Mac-a to je definitvno.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ste me opredelili za iMac. Razmišljao sam se i zbog Touchscreen-a, ali realno ne treba mi. Surface Studio mi je u principu prvi izbor, ali je bezobrazno skup, plus eto i da žena može da ga koristi.

Je li, jel ima na iOS-u user accounta kao na windows-u, da možemo da ga koristimo odvojeno ako se naviknem na njega.
 
Ne razbijaj glavu,iMac će ti savršeno odraditi posao.Videćeš koliko je fluidniji sistem u odnosu na Win...
 
Hvala!

Btw, iskopah i ovog ASUS-a u međuvremenu, damn it!

ZN270IEGT-RA078T
https://www.amazon.co.uk/ZN270IEGT-RA078T-Touch-Display-i7-7700T-512GB-GeForce/dp/B071FWM31N

Mislim da je to stariji model od onog Asus-a. Sad dizajn ide u pravcu da bude frameless. Trebalo bi da i novi iMac bude na tu foru. Malo Apple kasni sa dizajnom ko i na telefonima sto su kasnili. Ulenjili se nesto... Ima takav Asus sa 2mm okvirom i sa lepsim stalkom.
https://www.youtube.com/watch?v=0Sy2xEeFJAs
 
Ipak ništa od novog iMac-a, shit... da je izašao novi, sigurno bih ga uzeo, ovako ostaje dilema. Tačnije verovatno ću uzeti postojeći, ali sa odredjenom dozom nezadovoljstva...
 
Na kraju uzeh iMac (i7/3TB FD/8GB/580/27"), navikavam se na MacOS, Windows sam bio instalirao, ali mi nekako ne izgleda prirodno, a i za ono što meni treba mislim da će Mac da služi svrsi... a i žena srećna :D.

Prvi put u svom IT životu nemam u kući uređaj sa Windows-om... :S:

Hvala na savetima!
 
Neke te dobro služi :)

A smešno mi koliko su nam svima neke stvari subjektivne. Ja gledam kako mi Windows na jednom desktopu radi pomalo kilavo i pomislim kako mi ustvari Windows najbolje radi na iMacu [emoji3]
 
Nazad
Vrh Dno