Šta je novo?

Dubina kanala za optički kabal

borko011

Cenjen
Učlanjen(a)
03.04.2011
Poruke
429
Poena
170
Pozdrav, ne znam da li sam odabrao dobar podforum za moje pitanje.

U mojoj privatnoj ulici koju ćemo uskoro asfaltirati svojim sredstvima, nas nekoliko komšija hteli smo da ukopamo okiten cevi kroz koje bi kasnije prošao optički kabal, od glavnog voda i glavne ulice, do naših kuća tjs kroz našu privatnu ulicu. Ovo radimo da ne bi kasnije razbijali asfalt.

E sad pitanje glasi, na kojoj dubini da stavimo ova okiten creva, i da li je moguće da se kasnije kroz njih provuče optički kabal do naših kuća.

Ako nekom padne na pamet gde bih mogao relevantno da saznam ove odgovore, fala mu ko bratu!
 
Opstina, jer bez njene dozvole svakako ne bi smeli nista kopati jer mozete ostetiti eventualne ostale vec ukopane instalacije.

TT over 6X
 
Duke, Srbija je ovo, čitava Kaluđerica je ilegalno izgrađena... A ima još dosta takvih naselja u nas. Opština za ta područja nema nikakve planove, osim post festum snimanja postojećeg stanja supra strukture (izgrađeno, nadzemno) , o infra strukturi (objekti pod zemljom, nevidljivi golim okom, uglavnom trase instalacija) koja je izgrađena pre bilo kakve regulative, planova i projekata mogu samo svedočiti vlasnici i rezidenti koji su privatno finansirali izgradnju iste. Inače, o stanju u nas funfact#2, izgleda da ni trenutni zakon o ozakonjenju objekata, n-ti po redu, neće zaživeti. E Duke, to je situacija ovde...

Borko, ako možeš pitaj nekog projektanta ili izvođača slabe struje (telekomunikacione i signalne instalacije) a mogao bi pitati i inženjera jake struje. Postoje opšta pravila za postavljanje instalacija i ova dva profila ti mogu odgovoriti.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
U principu 0,8 metara za kablove. Uzmite deblju cev, a najbolje da postavite dve cevi razmaknute 0.2 metra. Posle jedna može da posluži i za jaku struju.
 
Dobro vodi racuna prilikom kopanja. Ako presecete opticki kabal (recim poste), debelo cete platiti. Em cete platiti popravku, em trosak prekida interneta za svaki dan.
Tako da se dobro raspitaj da li prolaze neke instalacije. Mozda je neko od komsija davno provukao vodu itd..


Sto se tice dubine kopanja. Postoji dubina prodora mraza. Ako mraz nema efekta na opticki kabal, onda moze na 0.5-0.6 m
Ako utice na mraz, onda mozete na istoj dubini, ali oblozite. Ako ne cete da oblazete onda na 0.8-1m (ovo je recimo minimalna dubina za fundiranje). Ispod 1m nista ne mrzne.
Ali obavezno, nako sto polozite cev (ili ako se odlucite za vise), zatrpajte 10-15 cm, a onda stavite upozoravajucu traku duz celog iskopa. PA tek zatrpajte do kraja. Ako neko ne kada bude kopao da ne presece vas opticki kabal.
 
Poslednja izmena:
Sve se promašili, radi se o privatnoj parceli, legalno parcelisanoj.
Inače ako nekog zanima, pitao sam ove što postavljaju optiku, može slobodno okiten crevo zakopati na min 90cm, mogu da provuku kabal na mojih potrebnih 70 metara dužine.
 
Pozdrav, ne znam da li sam odabrao dobar podforum za moje pitanje.

U mojoj privatnoj ulici koju ćemo uskoro asfaltirati svojim sredstvima, nas nekoliko komšija hteli smo da ukopamo okiten cevi kroz koje bi kasnije prošao optički kabal, od glavnog voda i glavne ulice, do naših kuća tjs kroz našu privatnu ulicu. Ovo radimo da ne bi kasnije razbijali asfalt.

E sad pitanje glasi, na kojoj dubini da stavimo ova okiten creva, i da li je moguće da se kasnije kroz njih provuče optički kabal do naših kuća.

Ako nekom padne na pamet gde bih mogao relevantno da saznam ove odgovore, fala mu ko bratu!

http://www.putevi-srbije.rs/pdf/har...-9_usluge_trecih_lica(120506-srb-konacni).pdf

Čitaj:
2.9.3.4.2 Ukopani kablovski TK vod
i
2.9.3.4.3 Telekomunikaciona kablovska kanalizacija

:wave:
 
Nazad
Vrh Dno