Šta je novo?

Verovatnoca i bacanje novcica

MostWanted

Cenjen
Učlanjen(a)
12.07.2013
Poruke
668
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600 & BeQuiet Pure Rock Slim 2
Matična ploča
Asus B550-PRO
RAM
16GB DDR4 3200MHz Kingston
GPU
MSI Radeon 6700XT 12GB
Storage
1TB nvme SSD Kingston
Zvuk
Tannoy Gold 5
PSU
Fractal ION Gold 750W
Kućište
Cooler Master Silencio S600 + BeQuiet Silent Wings 3 120mm
Monitor
LG UltraGear 27'' 1440p 165Hz
Miš & tastatura
Logitech G Pro tastatura i mis
Ako bacamo novcic za koji ne znamo koje su sanse da padne na glavu ili pismo, ali znamo da su to jedina 2 moguca ishoda, i dobijemo glavu prvi put kad bacimo, koje su sanse da cemo i sledeci put dobiti glavu? Vrlo me zanima odgovor na ovo pitanje...
 
50-50% [emoji16]

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
50:50 za to jedno bacanje.
Ako se racuna da li ce pored x prethonih bacanja biti suprotno naredno bacanje verovatnoca se menja za taj racun ali uvek ostaje za samo to jedno bacanje 50:50.
Imaju proracuni u matematici verovatnoce koju sam "onomad" spremao za ispit ali davno, bas davno to bijase.
To bi ti student matematike ili tehnickih nauka mogao na 2. godini ocas izracunati ako je ucio... ;)

Javice se neki matematicar...

p.s. Koja je verovatnoca da ce se tvoj avatar svideti vise od 50% clanova foruma ? :shock:
 
Poslednja izmena:
To su nezavisna bacanja novcica, tako da je 50/50 i u drugom bacanju. Da su zavisni dogadjaji u pitanju (drugi nekako zavisi od prvog), onda bi uticalo...

#ProbabilityTeachingAssistantSpeaking :D

Sent from my Pixel using Tapatalk
 
Ako, recimo, pretpostavimo da imaš 10 bacanja i da želiš da dobiješ 2 puta glavu za redom, to znači da imaš ostalih 8 bacanja koja će da vrate pismo.

Na osnovu teorije igara, proračun ide ovako:
(2+8)! / 2! * 8! * 2^(2+8) = 82575360 / 3628800 = 0.04395

Vise o tome: https://www.fourmilab.ch/rpkp/experiments/statistics.html
 
To nema veze sa teorijom igara :)

TO je teorija verovatnoce, teorija igara je nesto sasvim drugo.
 
Ako bacamo novcic za koji ne znamo koje su sanse da padne na glavu ili pismo, ali znamo da su to jedina 2 moguca ishoda, i dobijemo glavu prvi put kad bacimo, koje su sanse da cemo i sledeci put dobiti glavu? Vrlo me zanima odgovor na ovo pitanje...

Jel hoćeš da učiš matematiku, ili da nešto troluješ?!? :trust:

Bez obzira koliko puta si bacio novčić, i kako je on pao, za svako sledeće bacanje, verovatnoća da bude pismo ili glava je 50:50.
 
To nema veze sa teorijom igara :)

TO je teorija verovatnoce, teorija igara je nesto sasvim drugo.

Da, spada u verovatnocu i statistiku ali hteo sam da kazem da je njegovo pitanje nesto sto se izucava i kroz teoriju igara.
 
Niko, osim mozda Kutije, nije procitao sta sam zapravo napisao. Ja NE ZNAM da li je verovatnoca za pismo ili glavu 50-50. U postaci zadatka naglasavam da ne znam da li bacam obican novcic ili ne. Mogucnost postoji i da bacam novcic koji pada samo na glavu. Nadam se da ovo malo razjasnjava... I ne, ne trolujem. Znam da ako bacam novcic cije su sanse 50/50, svaki put pre bacanja, sansa da padne na glavu je 50%.... Ali drugo pitanje sam postavio.

Zapisano matematicki:

P(A) = nepoznata # ne znam koliko je novcic "biased"
Gde je A = {x | x = {glava,pismo}}
Prvo bacanje = glava
P(glava) drugo bacanje = ?
 
Poslednja izmena:

To je to :) Ja nisam znao kako, pa sam napisao program u pythonu koji simulira ovo, evo koda ako nekoga zanima:

Kod:
import math
import random
def doIt():
    probabilities = []
    results = []
    # Make 100 random probabilities, closer to 0, more chances for heads.
    for x in range(100):
        probabilities.append(random.randint(0,100))
    # True = Glava
    for position in probabilities:
        first = random.randint(0,100)
        if first >= position:
            first_result = True
        else:
            first_result = False
        second = random.randint(0,100)
        if second >= position:
            second_result = True
        else:
            second_result = False
        if first_result == second_result:
            results.append(True)
        else:
            results.append(False)
    counter = 0
    for x in results:
        if x:
            counter += 1
    return counter

Evo i par rezultata kada se pozove funkcija:

>>> doIt()
67
>>> doIt()
62
>>> doIt()
63
>>> doIt()
69
>>> doIt()
74
>>> doIt()
65
>>> doIt()
63
>>> doIt()
65
>>> doIt()
69
>>> doIt()
72
>>> doIt()
58
>>> doIt()
63
>>> doIt()
81
 
To su nezavisna bacanja novcica, tako da je 50/50 i u drugom bacanju. Da su zavisni dogadjaji u pitanju (drugi nekako zavisi od prvog), onda bi uticalo...

#ProbabilityTeachingAssistantSpeaking :D

Sent from my Pixel using Tapatalk

Tako je. Interesantan je Montiholov paradoks sa kozama i autom gde nije sansa 50/50.
 
Niko, osim mozda Kutije, nije procitao sta sam zapravo napisao. Ja NE ZNAM da li je verovatnoca za pismo ili glavu 50-50. U postaci zadatka naglasavam da ne znam da li bacam obican novcic ili ne. Mogucnost postoji i da bacam novcic koji pada samo na glavu. Nadam se da ovo malo razjasnjava... I ne, ne trolujem. Znam da ako bacam novcic cije su sanse 50/50, svaki put pre bacanja, sansa da padne na glavu je 50%.... Ali drugo pitanje sam postavio.

Ahm! Pa, nisi baš tako napisao.
To bi da proveriš da li je novčić ispravan? ,)
 
Poslednja izmena:
Malo je veća verovatnoća da padne na onu stranu na koju nisi prvo pomislio da će pasti.
 
Pašće na namazanu stranu.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
dok ne baciš novčić, on je pao i na jednu i na drugu stranu
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno