Šta je novo?

Crna slika,nevidi ni bios

mikson

Poštovan
Učlanjen(a)
29.04.2018
Poruke
139
Poena
70
Posle jedno 5,6 godina resih da upalim stari komp i daje mi samo crnu sliku,tj. nema nikakav izlaz na grafici. Sa monitora mi nestane ono obavestenje da nista nije povezano na ulaz. Kad ga upalim,ventilatori se vrte,cpu i gpu,hdd se cuje da radi. Probao sam drugu graficku,opet isto. Probao na monitor na plocu da vezem jer ima internu gpu i isti slucaj. Premerio sam napone na kontaktima na ploci i svuda je ok, +12.-11.8,3.3 i 5v. Napajanje je kinesko i prethodno je komp radio bez problema i vrlo je malo koriscen. Jedina stvar koju sam uradio je sto sam pre nego sto sam ga odlozio sa strane u njega stavio drugu graficku i hdd koje sam izvadio iz drugog kompa,a njegovu grafu sam ubacio u taj drugi komp. Zamenio sam mu i bateriju na biosu i kada se upali vidim da ni na tastaturi ne odradi paljenje lampica.
Grafa ima dvi izlaz,uzeo sam i dvi-hdmi kabl koji sam probao na drugu masinu i on je ispravan. Prethodno mi je ta grafa u drugom kompu bila vezana sa dvi-vga konverterom na vga ulaz na monitoru.
Cudno mi je sto mi ne daje ni one pocetne informacije i nemogu ni u bios da udjem. Mislio sam da je grafa riknula,pa reku u biosu da selektujem internu,ali nemogu.
Da je ram,valjda bi se pokrenuo barem bios,isto vazi i za hdd.
Jel ima neko ideju sta bi moglo da bude?
 
Pa prilično je očigledno da je nešto sa pločom ili eventualno sa PSU. Povadi sve pa probaj komad po komad da ponovo vraćaš. Pregledaj kondenzatore na ploči, te stare imaju elektrolitičke.
 
Rastavi ceo komp, skini i procesor ali pazi na pinove, dobro očisti od prašine, malo očisti kontakte (dobro bi bilo kontakt sprejom, posle 5-6 godina), pa probaj.
 
Probacu sa drugim napajanjem, i provericu njegov ram na drugi komp. Ploca je GA-A55M-S2V rev1
Moguce je da se od nekoriscenja osusio neki kond.
Probacu i celog da ga rastavim i ocistim. Valjda ce da zivne
 
Poslednja izmena:
U preko 80% slucajeva racunari koji stoje imaju problem sa RAM memorijom, kontakti oksidiraju sta li i nemaju dobar kontakt sa plocom. Bas pre 10-tak dana sam imao takav slucaj. Ocisti cistim papirom za stampanje kontakt na modulu pa probaj. Za test, raskaci sve i skini RAM pa ukljuci, ako pisti za RAM, to je to. Samo proveri da li ima Speaker zakacen.
 
Ram je bio problem. Uzeo sam iz drugog kompa - kingston,ocistio kontakte gumicom i proradio je. Izgleda da je zezala patriot memorija.
 
Nisam,samo sam je bocnuo u drugi komp i radi.
Pre nego sto sam ubacio kingston,vadio sam bateriju i nakon toga dok je komp bio iskljucen,nakon sto asm vratio bateriju drzao power dugme jedno 20 sekundi. Ali mislim da to nije resilo problem,jer sam menjao bateriju,vadio je,resetovao cmos i prethodna dva dana.
Ja mislim da ta ploca ne podrzava patriot. Jer sam prilikom zamene hdd i grafe verovatno zamenio i memoriju i zaboravio na to.
 
Nazad
Vrh Dno