Šta je novo?

Upgrade postojece konfig.

PDESD

Slavan
Učlanjen(a)
01.12.2008
Poruke
134
Poena
320
Pozdrav ljudi,
Doslo vreme da se apgrejduje konfa stara oko pet godina, u fokusu gejming.
Budzet nije odredjen, sklopio bih nesto 30-50% jace. Preferiram polovne komponente uz garanciju.
Trenutno:
CPU: i5-2500K, CM Hyper 212 EVO
MoBo: Asus P8Z68-V PRO/GEN3
RAM: Crucial Ballistix Sport VLP 2x8GB
VGA: Palit GeForce GTX 970
Chieftec CFT-650-14CS

Hvala unapred na pomoci i predlozima :wave:
 
Pošto su Inteli sada poskupeli a vidim da ne menjaš komponente često, Ryzen bi bolje legao tu jer je platforma dugovečnija od Cofee Lake Intela. Ryzen 2600X, recimo, ili 2700X ako hoćeš jače.
MSI B450 Tomahawk ploča, ako ne planiraš (veći) overklok. Ako ćeš baš da opališ po overkloku, ne bi bilo loše uzeti neki X470 (Asus Prime X470 Pro, na primer). Problem je što ćeš ploču i CPU teško da nađeš polovne jer su i Ryzen 2x00 serija i B450 ploče relativno nove. Možeš da ideš i na prvu Ryzen generaciju, 1600 ili 1700 i B350 ili X370 ploču, onda ćeš imati malo više šanse da nađeš polovno.
Za RAM, 2x8GB neke brze memorije, recimo Corsair Vengeance ili neki GSkill na 3000+ MHz.
Što se grafike tiče, stvarno zavisi od budžeta i koju rezoluciju i fps ciljaš. GTX 970 je približno jak kao GTX 1060 3GB, možda za nijansu slabiji. Ako hoćeš da imaš primetan skok u performansama i da ti to traje duže, ne bih išao ispod GTX 1070Ti/1080. Možda i 1070 ali kao neki minimum. Za 1080p @60fps, GTX 1070 je apsolutno dovoljan, ne treba ti jače.
Mislim da će to napajanje da posluži, ako nije matoro...opet, zavisi od ostatka komponenti, koju grafičku i CPU ćeš uzeti i da li overklokuješ i koliko.
 
Poslednja izmena:
Ryzen 2600 - 160e mađari
ASRock AB350M PRO4 - 76e kod nas
G.SKILL 16GB Aegis DDR4 3000MHz - 127e mađari

Od grafika neku polovnu 1070-1070ti-1080 u rasponu od 300-400e.

To je u principu to. Prilično ti je ograničen izbor jer su cene 8gen Intela otišle u nebesa, 6 i 7 gen polovne i dalje drže prejaku cenu, a ako svakako moraš na ddr4 onda bolje ići na Ryzen 2. Ivy i Haswell ti ne bi doneli ništa osetno, a cene za te i7ice su i dalje jake. Znači ili sad Ryzen 2 ili klokuj tu i5icu na 4.5ghz, ako već nisi, pa čekaj da se stabilizuju cene Intela.
 
Ja bih kupio samo polovan procesor i7 3770k i grafiku gtx 1070ti. Ne bih prelazio jos na ryzen ili intel osme generacije. Overklokovan i7 3770k nije usko grlo za 1070ti. Mislim da se on klokuje bolje od cetvrte generacije, ne znam koliko moze na toj ploci. Vidim da ga ima na kp za 14000, za tu cenu je best buy.
 
Ok, svakako ako ide na promenu svega +1 za ryzen iznad. Ali eto, ako recimo proda i5 za 50e, na oglasima ima za 14k dinara i7 3770k (znace 4 treda vise) , proda gtx 970 i dobaci jos 130e + za gtx 1070. Sve bi ga izaslo proc + grafa oko 200e da dobaci. Svakako vredi razmisliti.
 
Ma kad staviš to na papir, sve je to presipanje iz šupljeg u prazno. Bez da ulazim u detaljne procene ali ako bi rasprodao to što ima po vrlo konzervativnim cenama, upgrade na nove Ryzen komponente bi ga koštao ~ 180e, a na i7 3770k 70e. 110e nije neka razlika, a imao bi najnoviji i mnogo jači hardver u garanciji.
 
Slazem se. Najjaca fora je sto njegova 1155 maticna i posle 5 godina sad vredi vise od ryzen ploce i to prilicno. Ram da proda za nekih 90-100e imao bi doplatu 30e za ddr4 ram, proc doplatu bi imao 110e, maticnu da proda za 80-90e i uzme 350m ustedeo bi 10-15e. Otp bi sa prodajom trebao da dobaci 120 do 130e za ryzen konfu, plus naravno grafika.
 
Slazem se. Najjaca fora je sto njegova 1155 maticna i posle 5 godina sad vredi vise od ryzen ploce i to prilicno. Ram da proda za nekih 90-100e imao bi doplatu 30e za ddr4 ram, proc doplatu bi imao 110e, maticnu da proda za 80-90e i uzme 350m ustedeo bi 10-15e. Otp bi sa prodajom trebao da dobaci 120 do 130e za ryzen konfu, plus naravno grafika.

Da, ali nije bas tako lako rasprodati sve, ako hoce brze da proda mora da ide po malo manjim cenama ili da ide djuture i razlika bi bila mnogo veca od tih 120e-130e. Ovako proda samo procesor i grafiku, sto je dosta lakse. Ryzen je dosta jaci procesor, ali konkretno za igre u kombinaciji sa nekom gtx1070ti je isti ko i taj i7 3770k. Ne dobija nista u preformansama, a daje vise para za ryzen. Inteli su od te trece generacije do sedme slabo napredovali i i7 3770k je i sad dobar procesor. Da mu treba racunar za neki render bilo bi logicno da ide na ryzen, ovako mislim da je bolje da uzme 3770k i fura ga jos bar 3 godine.
 
Vidi to je skroz ok, zato sam odmah to i predlozio. Plus je daleko prostije da se odradi upgrade. Ovo je vise ako decko hoce skroz novu konfiguraciju jer ovu fura vec duze pa i zbog same garancije.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Da, ali nije bas tako lako rasprodati sve, ako hoce brze da proda mora da ide po malo manjim cenama ili da ide djuture i razlika bi bila mnogo veca od tih 120e-130e. Ovako proda samo procesor i grafiku, sto je dosta lakse. Ryzen je dosta jaci procesor, ali konkretno za igre u kombinaciji sa nekom gtx1070ti je isti ko i taj i7 3770k. Ne dobija nista u preformansama, a daje vise para za ryzen. Inteli su od te trece generacije do sedme slabo napredovali i i7 3770k je i sad dobar procesor. Da mu treba racunar za neki render bilo bi logicno da ide na ryzen, ovako mislim da je bolje da uzme 3770k i fura ga jos bar 3 godine.
Nije i ne može biti isti. FPS nije jedini pokazatelj, frame time je takođe vrlo bitan faktor, a Kofi i Ryzen se u tom pogledu ne mogu porediti sa 3770k, prosto i jednostavno. Ako već ima mogućnost da se upgraduje neka to uradi kako treba. Boljeg trenutka od ovog neće biti jer komponente koje ima još drže cenu, Ryzen je povoljan, a cene DDR4 su pale.
 
Ryzen 2600(X)
1x8 ili 2x8GB DDR4 2666+MHz
MSI Tomahawk B450

3770k bi bio prilicno dobar upgrade, ali sve preko ~100e za bilo koji CPU za tu platformu je bacanje para.
 
Poslednja izmena:
Ljudi hvala vam puno na predlozima, zaboravio sam napomenuti da me overklok ne zanima, necu se zezati sa tim jer nisam strucan u tome.
Svidja mi se ta varijanta sa i7 i novom grafom. Mislim da bih isao u tom pravcu. Neki predlog za hladjenje? Tu bih uradio jaci apgrejd.
 
Ne treba ti bolje hladjenje od tog za stock i7.
 
Ljudi hvala vam puno na predlozima, zaboravio sam napomenuti da me overklok ne zanima, necu se zezati sa tim jer nisam strucan u tome.
Svidja mi se ta varijanta sa i7 i novom grafom. Mislim da bih isao u tom pravcu. Neki predlog za hladjenje? Tu bih uradio jaci apgrejd.
Pa vec imas CM Hyper 212 EVO. Dovoljan i za 4.5ghz, a kamoli stock, malo se greje taj 3770k. Zahvalniji je za OC od 4770k. Da imas plocu 1150, mozda ne bi bilo isplativo da ides na 4770k, on je oko 170-180e, ovako je itekako isplativo. Lako ces prodati taj 2500k za 50-55e (dosta je trazen) i samo dodas 60-70. I stock je dovoljan da isprati gtx 1070, a i 1070ti u vecini slucajeva. Evo ima ovo poredjenje jos starijeg 2600k i i7 8700k, koji je bolji u igrama od Ryzen-a 2600. Ja sam ocekivao da ce biti bas usko grlo taj 2600k za 1080ti, kad ono solidno se drzi.
https://www.youtube.com/watch?v=6dHCQOt5Nns
Proceni sam da li je isplativo da ides na Ryzen. Ryzen upgrade - prodaja svega i doplata oko 350-400e, Cpu+gpu upgrade=200-250e. Kad se realno pogleda za 75% vecu cenu dobices 0-5% bolje performanse.
 
Ja bih kupio samo polovan procesor i7 3770k i grafiku gtx 1070ti. Ne bih prelazio jos na ryzen ili intel osme generacije. Overklokovan i7 3770k nije usko grlo za 1070ti. Mislim da se on klokuje bolje od cetvrte generacije, ne znam koliko moze na toj ploci. Vidim da ga ima na kp za 14000, za tu cenu je best buy.

Slažem se, ovo je po meni best buy
 
Ne znam zašto bi iko kupovao "k" cpu, a da nema nameru da ga oc-uje?
Sa druge strane grafike tipa 1070/ti, bez oc-ka, neće uvek dati svoj maximum...
Edit:
Sada pogledah ponudu, za 7000 din. i7 2600 je ubedljivi BB.
 
Poslednja izmena:
Ne znam zašto bi iko kupovao "k" cpu, a da nema nameru da ga oc-uje?
Sa druge strane grafike tipa 1070/ti, bez oc-ka, neće uvek dati svoj maximum...
Edit:
Sada pogledah ponudu, za 7000 din. i7 2600 je ubedljivi BB.

"K" su K zbog toga što su bolje binovani a ne samo zbog toga što imaju otključan množilac. Rade i na višim frekvancijama i bez OC-a.
 
ako nije skalpiran ništa od 4,7ghz.i sa skalpiranjem je upitno,mora da se poklopi da je dobar primerak da uopšte hoće na toliko bez sulude voltaže,a p8 plojka nije baš za ekstreme.u igrama tih 5 posto jačeg ipc-a u odnosu na sendi neće da mu znači čak ni za mafiu 3.tako da otključan ajvi je za nekog ko već ima ili jaku ploču,ili i otključan ajvi i jaku ploču već i nekog pri ruci iskusnog i/ili sa alatom da skalpira.

skalpirane ajvije nećete naći tj jako malo verovatno da hoćete,to ko ima ne daje.odavno merkam oglase i nisam video niti jedan komad.

u prevodu,uzmi 2600/2700k šta naleti već,pa lepo đuture prodaj kad skupiš za prelazak na novu platformu.
 
Citam vase predloge, istrazujem mogucnosti, blizu sam odluke da idem na apgrejd ploce, rama i cpu a grafu malo da odlozim.
Po nekoj racunici, uz lovu od mojih komponenti, TUF B450M plus, Ryzen 7 1700x i G.Skill 16GB Aegis od madjara bi me izaslo max 200e sto mi je podnosljivo...
 
šta to igraš pa 2500k na 4,6ghz (što može ali svaki na ili def ili jako malo višoj voltaži) ne može da izvuče?ako te svrbe pare uvek možeš da odradiš apgrejd monitora na 2k/4k,ako već čekaš pad cena grafika.i dalje cena ddr4 rama obesmišljava generalno prelazak sa od sendija pa nadalje za bilo šta,naročito ako je još 2k/4k u priči.
 
Quad core bez HT je mrtav, nebitno na kom kloku radi, povecanje kloka.

4/8, 6/6 ili 6/12 su sad standard za kvalitetno igranje bez dropova(na 120+ Hz, za 60-75 je i dalje quad core bez HT odlican), pogotovo u CPU zahtevnim igrama.
 
pitao sam konkretno u kojim naslovima mu je problem i koliko jer to diktira koliko ima smisla preplaćati ddr4 ram trenutno pošto će pride da čeka i GPU tj nema love za sve.
 
Citam vase predloge, istrazujem mogucnosti, blizu sam odluke da idem na apgrejd ploce, rama i cpu a grafu malo da odlozim.
Po nekoj racunici, uz lovu od mojih komponenti, TUF B450M plus, Ryzen 7 1700x i G.Skill 16GB Aegis od madjara bi me izaslo max 200e sto mi je podnosljivo...

Nemoj TUF ploče, nikakve su, MSI B450 Mortar je mnogo bolja. Ako ti baš ne trebaju sva ta jezgra i threadovi, uzmi 2600X. Ako baš hoćeš 8 jezgara, uzmi non-X 1700 i klokni ga.
 
Ne znam gde žuriš, to je sasvim ok mašina još uvek. Ja bih na tvom mestu sačekao sledeću godinu i Ryzen treće generacije, očekuje se u nekom momentu i pad cena grafičkih karti, polako pecaš dok nešto ne naleti.
 
Evo sacekah i sledecu godinu a sacekacu i sl nedelju i CES, vise reda radi nego sto bi to moglo uticati na skoriji pad ryzen procesora.

Sto vreme vise prolazi, to sve vise lutam ali ono sto je sigurno jeste da necu uzimati nista sto ima veze sa overklokom.

Hjade da kazem da sam suzio neke stvari i sad samo cekam da rasprodam staru konfu. A i malo mi je budzet porastao

- Ploca MSI B450 Tomahawk ili Asus rog strix B450F Gaming
-CPU Ryzen 7 2700
-RAM Corsair Vengeance 3000 ili G. Skill Trident Z 3000 - 16GB
-Napajanje SEASONIC Focus Plus 650 Gold 650W ili Corsair Rm650x
-Kuciste verovatno NZXT H500
-GPU za sada ostaje Gtx 970, menjace se do leta, verovatno za 1080ku.

Sta mislite o ovim kombinacijama?

Ono sto me takodje muci je da li ce stok kuler biti dovoljan da izgura sve to?
 
Nazad
Vrh Dno