Šta je novo?

rename

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
imam fajlove skinute sa neta sa kilometarskim bezveznim imenima, kako da uradim rename da se falovi zovu slika1.jpeg slika2.jpeg itd
imena fajlova su ovakva:
Ywk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTXpJN01EQV8vM2IzNTBlZjczZGFmYTdhMmQyMDM1ZGZlMzQ1Y2E5YzkucG5nkIGhMAE.jpeg
9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvTjJNN01EQV8vMmY5YjA2YmY5ZTE2YjZhZDU1ODQ2ZjQyYjNkYzg2OGEucG5nkIGhMAE.jpeg
 
Za ovakve stvari i dalje držim win10 i u totalcommander to odradim za čas.
 
Nema u Linuxu nesto prosto tipa:
for %i in (*.*) do ren %i %j++?
U DOS/Windows bi to islo ovako:
Kod:
set a=1
for %i in (*.*) do (
ren %i Slika%a%.jpg
set /a "a=%a%+1"
)
 
Nasao sam Krenamer a nasao sam i savet za Thunar. Moze sigurno i skripta slicno ovome sto je @alfaunits dao kao primer, nisam mogao da se setim , krecana, stade mozak i zablokira
 
Samo što tako ne možeš da paduješ imena nulama, što je neki put zgodno zbog sortiranja(slika001,slika002...) pa ipak zadrži Krename... Za ostala okruženja, kad se nema volje za baktanje sa shellom - preporuka za Metamorphose.

edit:hmm, u stvari može al aj sad kad mi se omaklo...:D:wave:
 
Poslednja izmena:
Nema u Linuxu nesto prosto tipa:
for %i in (*.*) do ren %i %j++?
U DOS/Windows bi to islo ovako:
Kod:
set a=1
for %i in (*.*) do (
ren %i Slika%a%.jpg
set /a "a=%a%+1"
)

Naravno da ima ali nisam hteo coveku da preporucujem rename preko regexa, da li perl, awk, sed ili nesto sesto.
 
Imam Mate, ne KDE, ne treba mi pride i tona kde biblioteka. :)
Nego, za tc "binary compare" ima li alternativa?

Odnosilo se na OP-a koji jeste na KDE. Ako si na *buntu Metamorphose još može da ti radi (oko 2MB) i nije KDE app a možda ga još ima i u AURu - za ostale ne znam... TC je malji deca u poređenju tako da ne bi držao Windows zbog toga(ono ima i win paket koji ko zna dal radi na 10).:D

vbindiff za binarno poređenje.
 
Metamorphose ne radi u KDE-plasmi, odavno se ne odrzava a i trazi python < 3. Ima ga u AUR-u ali koliko citam kometare ne radi iz razloga verzije pytona. Najelegantnije je skripta i najkrace ali za nabrzaka odradio sam kroz krename a ima to i Dolphinu kao sto je napisao Space Beer.
 
^Znači radi još jedino na *buntu/Debianu, šteta... Evo kako izgleda tvoj primer sa par klikova:



Šteta i što ga niko ne forkuje.
 
^Znači radi još jedino na *buntu/Debianu, šteta... Evo kako izgleda tvoj primer sa par klikova:



Šteta i što ga niko ne forkuje.

Skinuo sam nemam pojma odakle, instalirao i to je proslo ali u plasmi nece da radi, gledao sam u terminalu buni se na python linije, nasao sam plasmu sa pythonom 2.7 ali opet cvrc fale zavisnosti i ne moze da ih nadje i dovuce
 
Poslednja izmena od urednika:
Skinuo sam nemam pojma odakle, instalirao i to je proslo ali u plasmi nece da radi, gledao sam u terminalu buni se na python linije, nasao sam plasmu sa pythonom 2.7 ali opet cvrc fale zavisnosti i ne moze da ih nadje i dovuce

Na Mintu 19 još radi sa ppa. Po navici ga instaliram da ima, jer po potrebi može prilično kompleksne stvari da odradi u nekoliko klikova uz skoro nikakvo korišćenje regexp. Nije loš ni pyrenamer ali i s njim je isto - ne razvija se i zavisi od starijih biblioteka.


Može... za konkretan primer i neku drugu jednostavniju upotrebu bi isto poslužio.
 
Poslednja izmena:
@dolmen,

Cudan prog, trazi neku python zavisnost kaze >=2.8 a ta zavisnost ima ali verzija 3. Mozda bi i radilo kad bi se rucno prepakovala zavisnost i stavila ta novija. Najbolja varijanta bi bila kad bi neko to prepakovao noviji python
 
^Ne znam koliko bi bilo jednostavno i da li bi samo prepakivanje pomoglo pošto, kad se instalira na Mint 19, povuče 5-6 zavisnosti. Možda bi trebalo ispraviti i nešto u samom kodu da bi radila. Flatpack bi bio najbolje rešenje.
 
Probao sam juce u Manjaru iz Aura, trajalo dok je napravio, instalirao pojavio se ekrancic za izbor jezika i posle toga je pukao, startovo ponovo ali nista. Mrzelo me da startujem iz terminala, kasno je bilo, deinstalirao sam.
 
Nema u Linuxu nesto prosto tipa:
for %i in (*.*) do ren %i %j++?
U DOS/Windows bi to islo ovako:
Kod:
set a=1
for %i in (*.*) do (
ren %i Slika%a%.jpg
set /a "a=%a%+1"
)

Ne može tako, 'a' je uvek jednako 1 ;)
 
@lega99
command line:
Kod:
ls | cat -n | while read n f; do mv "$f" "slika$n.jpeg"; done

ili ako je potrebna varijanta: slika0001.jpeg, slika0002.jpeg,...
Kod:
ls | cat -n | while read n f; do mv "$f" "slika$(printf %04d "$n").jpeg"; done

Samo pazi ako već u tom folderu imaš fajlove slika1.jpeg, slika2.jpeg... lako se može desiti da novi fajlovi prebrišu stare.
Npr kada u postojeći folder sa slika1.jpeg, slika2.jpeg... fajlovima dodaješ zIUsuiasiuzsia5654a6d48a4d848a.jpeg faljove i zatim hoćeš da uradiš ponovo rename svih fajlova.

Za probu
Kod:
for ((i=1; i<=100; i++)); do : >> "$(cat /dev/urandom | tr -cd 'A-Za-z0-9' | head -c 50).jpeg"; done
će napraviti 100 fajlova sa random imenima pa možeš da probaš a da napraviš neku štetu ;)
 
Probao sam juce u Manjaru iz Aura, trajalo dok je napravio, instalirao pojavio se ekrancic za izbor jezika i posle toga je pukao, startovo ponovo ali nista. Mrzelo me da startujem iz terminala, kasno je bilo, deinstalirao sam.
Ако мислиш на метаморфозу, малопре сам пробао, инсталирао и ради. За тако нешто углавном користим DC.
 
Ако мислиш на метаморфозу, малопре сам пробао, инсталирао и ради. За тако нешто углавном користим DC.

Gde si uspeo u Manjaro ili Arch. Ja sam ga nabo u Kubuntu, nije hteo fali mu jezicki fajl, stavio iz .deb pakovanja i radi
 
Ne može tako, 'a' je uvek jednako 1 ;)

Hmm, nije, ali ga ren uvek koristi kao da jeste.. ne znam sta je u pitanju :(
@echo off
set ATEST=1
for %%i in (*.*) do (
echo %%i %ATEST% Slika%ATEST%.jpg
set /a ATEST=ATEST+1
SET ATEST
)

SET ATEST lepo izbaci vrednost, ali ga u echo %%i %ATEST% uvek ispise kao da je 1.
 
@ darth zool,

Hvala, ce probamo, sad malo trokiram sa zdravljem al cu probam, zabelezim u txt file pa imam za primer:)
 
Hmm, nije, ali ga ren uvek koristi kao da jeste.. ne znam sta je u pitanju :(
@echo off
set ATEST=1
for %%i in (*.*) do (
echo %%i %ATEST% Slika%ATEST%.jpg
set /a ATEST=ATEST+1
SET ATEST
)

SET ATEST lepo izbaci vrednost, ali ga u echo %%i %ATEST% uvek ispise kao da je 1.

Ček, a što DOSovski batch na temi o Linuxu?:d

Edit: osim toga, skripta bi trebala da proveri naziv da ne krene u mrtvoj petlji da menja fajlove koji su već preimenovani a nisam siguran da ne bi.:D
 
Poslednja izmena:
Na Windowsu ne moze da lista postijeci file 2x, cak i kada se preimenuje, petlja ima time stamp pretrage, i file koji je izlistan i renamed je gotiv, sto se prettage tice.

Dao sam dos petlku kao primer, ker ne znam kako bu isla Nix petlja ;)
Ali ako neko.zna sta je problem sa njom, ne bi bilo na odmet da javi ;)
 
Nazad
Vrh Dno