Šta je novo?

Konvertovanje sa HEVC 4K 29.97fps u 1080p 25fps

mladen2008

Cenjen
Učlanjen(a)
10.09.2009
Poruke
871
Poena
170
Postoji li neki program koji fino moze da konvertuje iz HEVC 4K 29.97fps u 1080p 25fps? Probao sam Corel VideoStudio, Handbrake, Any Video Converter Ultimate... ali snimak nakon toga malo secka prilikom pokreta. Znam da skoro 5 slicica u sekundi program obrise, ali zar ne postoji nista bezbolnije tj, da bude tecno kao i snimak koji je uradjen na 29.97 fps?
 
Konverzija framerate-a bi trebalo da se zove "pulldown" i tu on valjda radi kombinovanje poluslika (ima ovde mnogo većih znalaca koji će to bolje objasniti). Nekada davno ;) to se radilo kroz virtualdub i njegove pluginove, ili avisynth skriptove...E sad, da li to može da se uradi bez rekompresije, to ne znam, ali verovatno ima po googletu dovoljno tutoriala...
Sad, da li sam ti pomogao, ne znam, davno sam se bavio time...Čudno mi je da ove moderne aplikacije za rekompresiju nemaju ugrađenu i promenu fps-a na pristojan način...
 
Jedan od načina koje sam znao je da se video prikaz uspori sa 29,97 na 25fps a da se audio produži kako bi se izjednačilo trajanje video i audio fajla. Ako se koristi Avisynth onda i video i audio moraju da se rekompresuju. VirtualDub bi taj posao mogao da završi bez rekompresije videa ali je nezgodno ako video i audio nisu u AVI formatu. Audio se rekompresuje nakon što se audio filterom Timestrech produži. Sa rekompresijom i videa i audia nije problem. To bi novi VirtualDub2 mogao da odradi.
Postoji mogućnost da MKVToolnix (MKVMerge) odradi ovo bez rekopresije tako što na nivou MKV kontejnera postavi FPS za video i sample frequency za audio. Trebalo bi da radi sve dok plejer čita vrednosti iz MKV kontejnera a ne iz samih video i audio strimova. Plus 20% usporenja bi primetno promenilo audio pitch.
Druga mogućnost je ConvertFPS opcija. Poseduje je dosta programa. Osnovna ideja je da se frejmovi blenduju. Trajanje videa ostaje isto ali dosta originalnih frejmova se zamenjuje blendovanim. Video može da deluje mutnije i često se javalja tzv. "ghost effect" ili efekat duha kada se prilikom kretanja. Ovo može i najnoviji StaxRip. Vidcoder i Handbrake imaju ConvertFPS ali ne znam kako radi, nisam probao.
Treća opcija je ChangeFPS. Koristi je Avisynth pri čemu program duplira ili odbacije pojedine frejmove. Trajanje videa ostaje isto pa nije potrebno da se audio rekompresuje.
Ista opcija, ChangeFPS, kod VirtualDub2 ima drugačiji efekat - menja trajanje videa bez dodavanja ili odbacivanja frejmova pa je potrebno korigovati audio.
 
Sve mi to delovalo slozeno, pa sam konvertovao u 29.97fps, napravio NTSC bluray, narezao ga i vidim da sljaka bez problema.
 
Yep. Zezanje sa framerate-om a da dobiješ kvalitetan rezultat i ne desinhronizuješ audio nije jednostavno. Uglavnom, koristiš najjednostavnije rešenje koje ti završava posao.
 
Nazad
Vrh Dno