Šta je novo?

Huawei Mate 20 Pro

A zašto ti uopšte treba ROM? Telefon sjajno radi ne vidim razlog za to. ROM se koristio ranije kada smo imali dosta problema sa bloat-om ili ubogim Android sistemom koji nije bio adekvatno podešen za hardver koji je bio u telefonu. Ovo sad radi perfektno...evo druga godina telefon radi kao i prvog dana bez ikakvih problema, što ranije nije bio slučaj.

Pa zadnjih 7 godina sam na rutovanim telefonima. Počeo sam sa Samsung S2 (kome je trebalo ubrzanje), LG G2 (koji sa stock firmware-om nije bio tip-top) i sada Samsung S7 koji još radi lepo, ali sam rutovao zbog prebacivanja podataka u aplikacijama. Navukao sam se malo jer su romovi bili puni sitnih podešavanja i zanimljivo mi je bilo da se igram sa tim.
Zato me to malo zanima i sada jer menjam telefon na 3-4 godine. Žuljaće me da za 2 godine probam Android 13 a ovaj neće imati zvaničnu nadogradnju.
Najbitnije od svega je prebacivanje podataka. Do sada sam ih prebacivao sam Titanium Backup. Jel ima danas neko pouzdano rešenje za to? Google backup ne vrati podatke na svim aplikacijama.
 
Pa zadnjih 7 godina sam na rutovanim telefonima. Počeo sam sa Samsung S2 (kome je trebalo ubrzanje), LG G2 (koji sa stock firmware-om nije bio tip-top) i sada Samsung S7 koji još radi lepo, ali sam rutovao zbog prebacivanja podataka u aplikacijama. Navukao sam se malo jer su romovi bili puni sitnih podešavanja i zanimljivo mi je bilo da se igram sa tim.
Zato me to malo zanima i sada jer menjam telefon na 3-4 godine. Žuljaće me da za 2 godine probam Android 13 a ovaj neće imati zvaničnu nadogradnju.
Najbitnije od svega je prebacivanje podataka. Do sada sam ih prebacivao sam Titanium Backup. Jel ima danas neko pouzdano rešenje za to? Google backup ne vrati podatke na svim aplikacijama.

To je sve prošlo...G2 sjajan telefon ali smo svi imali problem sa batery drain-om i naravno kamerom pa razni kerneli, kamera aplikacije sa raznim dodatnim glupostima kako bi se kompletan potencijal iskoristio.... Sjajan hardver ali softver krš. Sad je to dovedeno na neku ok meru ako gledamo stabilnost sistema u odnosu na Apple.

Svakako je ok Swift Backup ali iskreno zaustavio sam se na Huawei proizvodima pa evo nekoliko godina ne razmišljam o sličnim aplikacijama.
 
Verovatno ću se oprostiti od rutovanja. Najbitnija mi je kamera. Telefoni se menjanju, a lepo zabeležene uspomene ostaju trajno... :)

Probaću taj Swift Backup. Hvala vam na preporuci.
 
Pozdrav ljudi, je l mogu da vas zamolim za info u inbox oko nabavke ovog telefona? Poslednjih par dana pratim neke oglase ali nisam uspeo ništa konkretno da nadjem
Hvala unapred

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk
 
Tel je izasao pre tacno 2 godine iako je toliko proslo to je i dalje dobar fon lepog izgleda sa vrhunskim kamerama.
 
Da li i kod vas nema više mogućnosti da se podešava rezolucija fotografije? Kada uđem u opcije gde smo mogli ranije da podesimo rezoluciju, sada ima samo "Odnos širine/visine slike i tu opcije za 4:3 (preporučeno) 1:1 i 18,8:9, ali nigde nema promene rezolucije kao nekada što je moglo.
Kada si ide na opciju "Još" na početnom ekranu kamere ima podešavanje "visoka rezolucija" i tada se gubi opcija širokih ili zumiranih slika, ali se i dalje ne može videti koja je rezolucija fotografije i iste su opcije za širinu/visinu slike.
Pre 2-3 dana mi je stigao neki apdejt, ali je bio mali i nisam nešto posebnoi obraćao pažnju čemu služi. Doduše, ne znam da li je ovo što napisah malopre još od pre tog apdejta ili ne.
 
Poslednja izmena:
Zašto su sklonili opciju rezolucije nije mi jasno.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Pa u biti kad promijeniš omjer širina/visina promjeni se i rezolucija.
4:3 je 10MP, 1:1 je 7MP a 18,8:9 je 6 MP...u biti su samo maknuli te dodatne informacije (broj MP i dimenzije fotografije)

P40Pro+ & Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ја још не могу да верујем да су то урадили. Ако је само 4:3 10мп, како је раније била размера 16:9 и фотографије у резолуцији од 40мп/10мп?
 
Senzor je u omjeru 4:3 i samo kad koristiš taj format možeš imati fotke u rezoluciji od 40MP ili 10MP nakon binning_a što je podešeno po defaultu. Ako izabereš bilo koji drugi format ne koristi se cijeli senzor i zato je rezolucija tih fotki manja. Nikad nije bilo moguće koristiti 16:9 format i imati punu rezoluciju senzora...ako sam senzor nije u 16:9 formatu. Čini mi se da je do sada jedino Mate30Pro imao 16:9 senzor na ultra wide...zbog čega su je i reklamirali kao cine camera zbog 16:9 senzora (standardni format za video)...iz istog razloga što svi koriste 4:3 senzor se desi onaj corp kad iz Foto prebaciš u Video mode. Što se tiče 40MP vjerujem da tu opciju može odabrati direktno u kamera aplikaciji pod More...High-Res.

P40Pro+ & Tapatalk
 
Poslednja izmena:
40mpx je moguće uključiti u professional modu pa gore levo. Ranije nisi mogao da fotkaš u 40mpx u 16/9 kao ni sada, max rezolucija je rezervisana samo za odnos 4:3 jer je to u stvari odnos strana senzora.

Edit: evo BricoGO je napisao u istom momentu kad i ja
P30 Pro
 
Хвала обојици на објашњењу. Увек ми је било подешено на 16:9 и никада нисам обраћао пажњу када променим на 40мп да је мењао и размеру.
 
Nema na čemu...sigurno ljepše izgleda kad je 16:9 bez obzira gledale se fotke na telefonu, PCu ili TV jer nema onih crnih stranica ali minus je što se ne koristi cijeli senzor pa je rezolucija i kadar manji.

P40Pro+ & Tapatalk
 
Imam opciju da kupim ovaj telefon polovan. Ono sto me interesuje, kolko je realan I cest problem sa ekranom zvani"gluegate"? Kad sam poceo da trazim po netu I istražujem, vidim mnogi imaju taj problem, e sad po vasem misljenju I iskustvu ljudi sa ovog foruma, jel rizicno uzet polovan mate 20 pro (koji nema trenutno taj problem)?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Kako je meni poznato taj prob su imali prve serije koje su u vecini slucajeva povucene sa trzista. Inac tel je strava dobar i nakon 2 godine od izlaska na trziste kamere su mu vrh baterija takodje, chipset kirin 980 i dalje je ok gura sve igre jake.
 
Imam opciju da kupim ovaj telefon polovan. Ono sto me interesuje, kolko je realan I cest problem sa ekranom zvani"gluegate"? Kad sam poceo da trazim po netu I istražujem, vidim mnogi imaju taj problem, e sad po vasem misljenju I iskustvu ljudi sa ovog foruma, jel rizicno uzet polovan mate 20 pro (koji nema trenutno taj problem)?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Sto menjaš za 2 godine star telefon?

Sem ako ne menjaš glavu za glavu taj mi9t sa m20pro.

Sent from my JNY-LX1 using Tapatalk
 
Ovaj mi se dosadio, istrazujem sta posle, mate 20pro mi slucajno naidje. Jeste 2 g star, al opet bolji je od 9t, I tesko da moze glavu za glavu osim ako je 9t nov. :D Nisam jos odlucio, vidim neki imali taj problem sa displayom, pa rekoh da pitam ljude sa vise iskustva sa ovim telefonom, imal istine I razloga za zabrinutist [emoji3]

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
1. Nemas garanciju
2. Star je dve godine
3. Upitno je sta ce biti sa Huawei situacijom
4. Bili su problematicni
5. Mi9t ima android 11, Mate ga nikad nece dobiti
6. Nema root, nema flash (da ako ti ne odgovara, da mozes nesto drugo da flesnes)
7. Generalno je okej telefon
8. 25% je brzi u procesorskoj snazi Mate, ali u realnom koriscenju to videti neces
9. Tehnoloski je mi9t ispred, cist ekran, pop up kamera
10. Kamera je bolja na 9t zbog Gcam-a
11. S obzirom na sve, realno je glava za glavu i da dodas 30-40e za Mate ako ti je do menjanja bas
 
1. Nemas garanciju
2. Star je dve godine
3. Upitno je sta ce biti sa Huawei situacijom
4. Bili su problematicni
5. Mi9t ima android 11, Mate ga nikad nece dobiti
6. Nema root, nema flash (da ako ti ne odgovara, da mozes nesto drugo da flesnes)
7. Generalno je okej telefon
8. 25% je brzi u procesorskoj snazi Mate, ali u realnom koriscenju to videti neces
9. Tehnoloski je mi9t ispred, cist ekran, pop up kamera
10. Kamera je bolja na 9t zbog Gcam-a
11. S obzirom na sve, realno je glava za glavu i da dodas 30-40e za Mate ako ti je do menjanja bas

Ja mogu da kažem da je Mate fenomenalan telefon...posle dve godine još uvek je brz kao munja, radi besprekorno, brz, pouzdan, niti jednom nisam imao problem, nema bagova, redovno se ažurira, baterija mu je sjajna, kvalitet izrade takođe, kamera je sasvim dobra i za potrebe korisnika Mate telefona sasvim dovoljna jer za sve ostalo što se tiče fotografije mora se imati foto aparat. Root i flash su u današnje vreme apsolutno nepotrebni za telefone klase Mate 20 Pro...više klinačke gluposti nego bilo šta drugo, govorim za normalnog korisnika.

Ovo je prvi Android telefon koji nemam nameru da menjam nakon određenog vremena zbog zahteva platforme i bagovanja samog telefona nakon nekog vremena...sasvim dovoljan dokaz kvaliteta hardvera i softvera.
 
Menjaj ne razmisljaj. Telefon je azdaja. Kakav mi9t..

2k ekran, vrh kamera, proc kao u p30 seriji, bezicno punjenje etc etc, mogu da ti nabrajam do sutra prednosti.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Ovaj mi se dosadio, istrazujem sta posle, mate 20pro mi slucajno naidje. Jeste 2 g star, al opet bolji je od 9t, I tesko da moze glavu za glavu osim ako je 9t nov. :D Nisam jos odlucio, vidim neki imali taj problem sa displayom, pa rekoh da pitam ljude sa vise iskustva sa ovim telefonom, imal istine I razloga za zabrinutist [emoji3]

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Zuke tel je vrh ima dobru kameru bateriu displej od preko 500ppi gustine i proverio sam dobija android 11 emui 11
Kad sam posle njega uzeo oneplus od 90hz primetio sam i pored 90hz na oneplusu da je mate 20 pro imao bolji prikaz jace boje. I naravno kameru ima bolju mate nego kompletna serija 7 oneplusa.
 
Zna li se kada ce android 11 i emui 11?

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Po onome sto su najavili, trebalo bi da izadje do kraja Novembra.
Od kako sam kupio Mate 20 Pro, nisam imao nikakvih problema niti bagova, baterija je odlicna kao i prvog dana, slike odlicne.
 
Ovaj mi se dosadio, istrazujem sta posle, mate 20pro mi slucajno naidje. Jeste 2 g star, al opet bolji je od 9t, I tesko da moze glavu za glavu osim ako je 9t nov. :D Nisam jos odlucio, vidim neki imali taj problem sa displayom, pa rekoh da pitam ljude sa vise iskustva sa ovim telefonom, imal istine I razloga za zabrinutist [emoji3]

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Super je Mate 20 Pro samo nemoj da ga stavljaš u vodu i nećeš imati nikakvih problema sa ekranom.
 
I da ponovimo ,mate 20 pro je najbolji telefon u odnosu cena kvalitet,po meni nema boljeg za ulozen novac
 
Sta se to desilo da aplkacija "snimac razgovora" ne može više da snima pozive?
 
Nazad
Vrh Dno