Šta je novo?

Obrada fotki na Linuxu

enterthevoid

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
25.11.2017
Poruke
485
Poena
20
Od skora sam krenuo amaterski da skljocam i posto sam jelte Linux korisnik bez drugih sistema instaliranih morao sam se osloniti na dostupan free software za obradu fotografija. Napomena da do sada sam koristio uglavnom GIMP za sredjivanje slika, malo brightness/contrast, white balance i ekspozicija uz igranje slojevima i maskama. Nista narocito zahtevno. Radilo je posao ali nikada nisam bio narocito zadovoljan rezultatima.

Odlucih da probam rawtherapee i darktable. Prvi deluje zastrasujuce, gore od Blendera. Gomila opcija razbacanih svuda po ekranu. Medjutim nije me uplasilo i dao bih mu sansu medjutim iz nekog razloga se vuce kod mene, gotovo je neupotrebljiv. Tako da sam probao darktable koji navodno ima interfejs kao Adobe Lightroom sto ne mogu potvrditi jer nikada nisam koristio Lightroom. Elem interfejs je totalno drugaciji u odnosu na rawtherapee, nekako je nubovski, opcije su grupisane i nije sve razbacano po ekranu. Deluje kao neki program sa carobnjacima, onako za one sto ne znaju sta rade. Program je i dalje zahtevniji od GIMPa ali je kudikamo brzi od rawtherapee. Prvi rezultati mnogo bolji od GIMPa a nisam nista narocito uradio, valjda bolji filteri i algoritmi sta je vec. Medjutim posle gledanja nekih video tutorijala skontao sam da darktable ima mnogo mocan masking alat i citavu masking sekciju uopste. Sada sve radim na taj nacin i cuda su postala moguca :)

Jel ima neko ko se ozbiljnije bavi fotografijom a koristi neki od dva pomenuta programa za obradu slika da podeli par caka, sta izbegavati, koji filter ili algoritam je najbolji u kom programu i tako to?

Ja sam amater ali meni su ova dva programa apsolutno ispunili sva ocekivanja pa i premasila ih.
 
Poslednja izmena:
GIMP nema alternativu. Na GNU/Linux-u to je najbolji free program koji postoji. Zasto ne probas neke pluginove za GIMP ako ti se vec ne svidjaju postojece built in funkcije?
 
Nazad
Vrh Dno