Šta je novo?

Sandisk SDHC 16gb kartica-kako izbrisati podatke?

prashinar

Slavan
Učlanjen(a)
10.10.2010
Poruke
2,504
Poena
240
Na ekranu mobilnog od pre neki dan je krenulo da mi stoji obaveštenje da nešto nije u redu sa karticom iz naslova. Ne dopušta snimanje niti brisanje podataka[slika, dokumenata]. Kontaktirao sam sa servisom pošto je u garanciji i oni mi rekoše da donesem karticu pa će da je zamene ako je neispravna. Međutim, nisu mi odgovorili na pitanje u vezi zaštite podataka.

E sad, nije problem da odnesem karticu u servis da je provere, nego je problem što na kartici ima neka 2gb slika[ne, ništa eksplicitno :d ] i dokumenata koje ne mogu izbrisati, kao što ne mogu ni formatirati karticu. Pošto u sadašnjem mobilnom ne dopušta nikakvu manipulaciju, karticu sam prebacio prvo u stari mobilni i tamo navodno izbriše sve dok se ponovo ne uđe u galeriju kada opet prikaže sve slike. Posle toga sam pokušao preko čitača kartica i računara da formatiram karticu, ali ni tako neće da odradi format. Zatim sam skinuo HP USB DISK program i opet ista priča. Neće da odradi format nikako.

Svaka pomoć je dobrodošla :)
 
Pa ako neće da briše onda je naj verovatnije riknula pa će je menjati usvakom slučaju. Jedino da je spališ da izgubi sve podatke. 1.5v baterija pa peko data kontakata dok je aparat više ne prijavljuje.
 
Zloglasni "Write protection". Ako nekim cudom nisi proverio i ima prekidac neki na kartici, pomeri ga u drugi polozaj. Takodje probaj neko od resenja na temu "SD card sandisk write protected", teoretski mozda uspe neka od metoda i uklonis taj problem.

Probaj i Linux Mint usb boot i format kartice sa GParted i jos neku od Linux caka, postoji jedna komanda koja nekad skine write protection i obrise i particiju i sve atribute, ne znam je napamet doduse.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Мени је обично последње што пробам креирање нове партиционе табеле и то стартовањем gparted флешке. Углавном је успевало.
 
Kartice i flash memorije imaju fail safe mehanizam za zastitu podataka, tako da kad controller "vidi" da ce memorija otkazati poslusnost, blokira pisanje kako bi se trenutni podaci sacuvali.
Ja imam jednu Sandisk flesku od 32GB, skoro kupljenu na nekoj akciji i otisla u readonly posle mesec dana. Nisam upisao ni 30 GB na njoj.
Jos je nisam reklamirao jer i ja imam bitne podatke na njoj (privremeni backupovi sa fona izmedju reseta).
Pokusao sam da je resim piezo elektricnim kristalom iz upaljaca (vise stotina volti, male struje po pinovima), ali no go. :D

Doduse, nisam pokusavao iz linuxa ali mislim da nece upaliti.
@CountMike, jel si pokusavao tako preko data konektora?
 
Da, tako sam "Ubio" nekoliko kartica i USB-a pre bacanja u đubre. Sa niskim naponom ne vide se tragovi varničenja.
 
Hvala svima za info i predloge.

Do sada sam pokušavao razne načine da skinem "write protection" zaštitu. Ni pomaka. Navodno odradi format, ali su svi podaci i dalje na kartici. U nekim programima se vidi da zauzeta memorija neće biti obuhvaćena formatom. A na samoj kartici nema nikakvog prekidača.

U pitanju je ovaj model:

https://www.sandisk.com/home/memory-cards/microsd-cards/sandisk-microsd

Ostaje mi još Linux i GParted i za kraj predlog sa baterijom.
 
Hvala svima za info i predloge.

Do sada sam pokušavao razne načine da skinem "write protection" zaštitu. Ni pomaka. Navodno odradi format, ali su svi podaci i dalje na kartici. U nekim programima se vidi da zauzeta memorija neće biti obuhvaćena formatom. A na samoj kartici nema nikakvog prekidača.

U pitanju je ovaj model:

https://www.sandisk.com/home/memory-cards/microsd-cards/sandisk-microsd

Ostaje mi još Linux i GParted i za kraj predlog sa baterijom.

imao isti problem na nekoj staroj samsung od 16gb. zakljucala se u RPI dok sam prebacivao iz jednog u drugi rpi. nista nisam uspeo da uradim. probao sam brdo programa i brdo opcija i stalno se sve vrati. Ja sam je bacio u djubre.
ako je pod garancijom, mozda da probas da stavis 12v na nekoliko kombinacija pinova da probas da je "sredis" skroz
 
nije mi padalo ma pamet pre da pitam, ali sad kad videh ovu temu, imam neku fleshku od 4gb, koja je u obliku hemijske olovke, jako lep i zanimljiv dizajn, od 4gb, koristio sam je godinu-dve bez problema.... i sad mi pise da je write protection djavo, i nemogu vise nista da joj uradim, probao i na PC i MAC-u, na oba pise da je zakljucana.... mislim, zabole me za 4gb, ali mi je dizajn inetersantan i voleo bi da je sposobna i dalje..... to znaci da joj nema leka, da je mogu baciti?
 
Mozes da preflesujes eventualno firmware, ja sam Kingston DT101 G2 "otkljucao" tako sto sam silovao reflash firmware-a preko MPALL sve dok nisam dobio neparticionisani deo na fleski. Posle toga je obican format vratio flesku u ispravno stanje.

Za to ti treba ChipGenius, da nadjes pravi firmware na usbdev.ru i MPALL (ako podrzava tvoju flesku nekako) sa istog sajta pod uslovom da postoji firmware za tvoju flesku.

Imas jos solucija, svasta je dostupno na usbdev.ru.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno