Šta je novo?

G Skill Flare X F4-3200C14D-16GFX (14-14-14-34)

sasakv

Cenjen
Učlanjen(a)
05.05.2011
Poruke
763
Poena
180
Kupio sam pomenutu memoriju koja je preporučena za AMD procesore (imam Ryzen 5 2600x), a takođe je preporučena i za konkretnu ploču koju imam (MSI x370 Xpower gamimg titanium) https://www.gskill.com/en/product/f4-3200c14d-16gfx , ali ne može da dostigne stabilno brzinu od 3200Mhz. Bez problema radi na 2993Mhz. Evo dva dana mi radi na brzini od 3066Mhz, ali preko toga neće. Uspem da je pokrenem i na 3200, pa i na višim brzinama, ali se vrlo brzo pojavi plavi ekran, tako da ne može da radi stabilno. Na ploči imam instaliran poslednji bios.
Da li postoji neko rešenje ili način da memorija stabilno radi na preporučenih 3200Mhz, jer je verovatno i testirana na toj brzini, čim je preporučena od proizvođača za konkretnu ploču?
 
Jesi li dirao SOC napon? Ako nisi, probaj sa 1.1V ili 1.15V.
 
Probaj Ryzen DRAM Calculator, ja sam pomocu njega namestio da mi ram radi na 3200MHz stabilno

Послато са Coolpad E501_EU уз помоћ Тапатока
 
Ne, nisam dirao nikakav napon pošto nisam vičan nešto tim stvarima. Sve je podešeno na opciju AUTO. Jedino povremeno, kada ne radim ništa ozbiljno, oborim procesor da radi na 3600Mhz. CPU Voltage je na 1,1875, memori voltage na 1,36, VDDCR SOC na 1.1
 
Ne, nisam dirao nikakav napon pošto nisam vičan nešto tim stvarima. Sve je podešeno na opciju AUTO. Jedino povremeno, kada ne radim ništa ozbiljno, oborim procesor da radi na 3600Mhz. CPU Voltage je na 1,1875, memori voltage (mem VDDIO) na 1,36, VDDCR SOC na 1.1 i mem VTT 0,68
 
Nemoj SOC na Auto, unesi fiksnu vrednost 1.1V i testiraj, dodaj ako nije dovoljno. Nemoj preko 1.2V.
 
Poslednja izmena:
To je sasvim normalno, samo podesi XMP profil za tu brzinu memorije i digni SOC voltažu na 1.1-1.15 kao što je KOLOS rekao.
 
Na XMPu i podešavam, mada sam isprobavao i na druge načine. Nije bilo dobro na 1.15, ni na 1.1625, a sada sam digao SOC na 1.175 i trenutno radi. Koliko i dokle videćemo. Nadam se da će sve biti u redu. Hvala na pomoći.
Inače, vidim da auto vrednost ide do 1.4. Da li taj napon SOC ima veze samo sa DDR ili još sa nekim komponentama?


Nažalost, plavi ekran me je brzo dočekao. Sada sam podigao na 1.1875
 
Poslednja izmena:
Hvala ti.
Trenutno je na 3200MHz, pri čemu je SOC podešen na 1.1875v. DRAM voltaža 1.3600v . Ima tu još nekih DRAM podešavanja što se tiče voltaže, ali to nisam čačkao. Za sada radi na 3200. Neću menjati ceo dan, pa ću videti kako stoje stvari.
 
Ne vredi. I na 1.2 neće da radi stabilno na 3200MHz. Dva puta se več pojavljivao plavi ekran. Spustio sam SOC na 1.1 i podesio da radi na 3066MHz.
Da li postoje još neka podešavanja na koja treba da obratim pažnju, ili je V SOC jedino?
 
Što se tiče memorije na Ryzen platformi trebalo bi da samo podesiš željeni XMP profil i podesiš manuelno voltažu 1.1 i iznad. Mada ok ti je sve od 2933MHz pa nadalje za Ryzen.
 
Imaju 2 XMP profila. Jedan je na 2933MHz, a drugi je na 3200MHz. Na 3200MHz se dešava ono što sam opisao. Kupio sam bržu memoriju (naravno i skuplju) i to namenski za ovaj procesor i ploču (na linku koji sam okačio vidi se da je podržana od strane proizvođača memorije), a sada ispada da ne mogu da iskoristim njene mogućnosti. Želeo sam da sve bude upareno i brže zbog obrade videa i renderovanja koje radim povremeno.
 
Nazad
Vrh Dno