Šta je novo?

Uključivanje AHCI moda kod starije ploče

nindac

Slavan
Učlanjen(a)
25.12.2004
Poruke
45
Poena
309
Hteo bih da instaliram SSD disk Samsung 860 EVO od 250gb
i znam da u BIOS-u treba da se uključi AHCI mod.

Kod mene, u BIOS-u ploče GA-P35-DS3R (Award 1984-2008),
AHCI mod se javlja na dva mesta.

Kada odaberem opciju "Integrated Peripherals", aktivacija AHCI se
javlja u pod-opciji "SATA RAID/AHCI" (Mogućnosti: Disabled,RAID,AHCI)
kao i u pod-opciji "Onboard SATA/IDE Ctrl Mode" (Mogućnosti: IDE,AHCI,RAID/IDE).

Gde da aktiviram AHCI ?
Instaliraću Windows 7 Ultimate, 64 bit.

Još jedno pitanje, da li se ovaj disk zagreva i da li
je potrebno hladjenje za njega?
 
Aktiviraš pod "Onboard SATA/IDE Ctrl Mode".

Sent from my Redmi 5 using Tapatalk
 
Dovoljno vise je i samo malo vise W da ga dobro zagreje kad nvme pocne da radi prebacivanje i obradu velike kolicine podataka na znatno vecim brzinama pri cemu je kontroler opterecen a sve spakovana na manju velicinu od obicnog ssd-a...
 
Poslednja izmena:
Eto to nisam znao. Koliko je to vise? Posto se ne navodi u specifikacijama.

Zavisi od modela...

78154.png
 
Ušao sam u BIOS i aktivirao AHCI mod u podopciji
"Onboard SATA/IDE Ctrl Mode", kako mi je Filozof
preporučio. Instalirao sam Windows7 Ultimate 64-bit
na ssd i to je prošlo bez problema. Windows instaler
je formatirao disk i napravio particiju od 233 Gb
ali i jednu manju particiju od 100 Mb, ne znam zašto
i da li je ona potrebna?

Zatim sam instalirao i pokrenuo program Samsung Magician
da vidim kako stoje stvari. Program kaže sledeće:

Drive condition: good, Firmware version: latest,
Interface: Sata 3.0 Gb/s, Trim status: enabled,
AHCI mode: Deactivated

Znači, program prijavljuje da AHCI mod nije aktivan iako
sam ga aktivirao u Biosu, (Onboard SATA/IDE Ctrl Mode)!!

Šta dalje da radim ?
 
Jesi li snimio promenu u biosu?
Stavi obe opcije u biosu na ahci nece mu nista faliti i nesto od vog: https://forum.benchmark.rs/showthre...stalacije-W7&p=3041844&viewfull=1#post3041844 ucini da ulkjucis ako nije ili ispocetka izmenjaj u biosu oboje, SNIMI izmenu pri izlasku iz biosa i instaliraj ponovo Win.

Naravno da sam sačuvao promenu u BIOS-u (F10 - Save and Exit). Kada sada uđem u BIOS
pod opcijom "Onboard SATA/IDE Ctrl Mode" stoji "AHCI".
Probaću da aktiviram AHCI i u ovoj drugoj opciji "SATA RAID/AHCI".
 
Moguće da ti zvizne sistem u tom slučaju ako nema drajvere, ipak je stariji win.

Takođe ne znam koja je ploča u pitanju, proveri da nema više kontrolera pa da si u pogrešan sata port ubo disk.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
I meni Samsung Magician pokazuje AHCI mode: Deactivated, a AS SSD da je aktiviran.
Takodje je u BIOS-u aktiviran, a i Device mamanger isto pokazuje.
Dosta se ljudi zale da im samsungov program ne detektuje da je AHCI instaliran, verovatno je bag u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Uradi jedan testic sa AS-SSD, ako je sve zeleno ahci radi.

Ima li jos neki program koji direktno proverava da lije ahci ukljucen, pa da njega isto nadjes...
 
Ahci treba da uključiš i u regeditu, ukoliko je instalacija sistema protekla u ide modu.
Googlaj "ahci regedit" i napisaće ti koju stavku treba da promeniš.
Tek nakon toga promeni opciju u biosu na ahci.
 
link za regedit fix- https://www.sevenforums.com/tutorials/61869-ahci-enable-windows-7-vista.html

ukoliko ti je ahci enejblovan, videćeš to u device manageru, pod IDE ATA/ATAPI controllers, pisaće ti "Intel chipset series XXX sata ahci controller"

takođe, hard disk mora da podržava NCQ (native command queing) da bi radio u AHCI modu.
ako imaš neki baš stari, i ne radi, moguće da je zbog toga.
 
Poslednja izmena:
link za regedit fix- https://www.sevenforums.com/tutorials/61869-ahci-enable-windows-7-vista.html

ukoliko ti je ahci enejblovan, videćeš to u device manageru, pod IDE ATA/ATAPI controllers, pisaće ti "Intel chipset series XXX sata ahci controller"

takođe, hard disk mora da podržava NCQ (native command queing) da bi radio u AHCI modu.
ako imaš neki baš stari, i ne radi, moguće da je zbog toga.

Pre instalacije Win7-64 bita otkačio sam stare diskove (sistemski, Samsung HD103SJ
i arhivski, Samsung HD204UI) zatim sam na mesto sistemskog diska priključio novi
SSD disk Samsung 860 EVO od 250gb. Nakon toga sam u BIOS-u u opciji "Onboard SATA/IDE Ctrl Mode"
aktivirao AHCI, sačuvao sam tu izmenu BIOSa i nakon toga sam instalirao Windows 7.

Posle instalacije Windowsa na SSD, ponovo sam priključio oba stara diska i sve radi normalno.
Mogu da biram butovanje, sa novog SSD ili sa starog sistemskog diska i svi diskovi su
međusobno "vidljivi" i može da im se pristupi.

Što se tiče Device Manager-a evo šta pokazuje pod IDE ATA/ATAPI controllers:
> ATA Channel 0
> ATA Channel 0
> ATA Channel 1
> ATA Channel 1
> Intel(R) ICH9 Family port Serial ATA Storage Controller 2 - 2926
> Intel(R) ICH9R/DO/DH4 port Serial ATA Storage Controller 1 - 2920

Kada odem na Properties, u oba slučaja piše Device type: IDE ATA/ATAPI contollers.
 
Uradi jedan testic sa AS-SSD, ako je sve zeleno ahci radi.

Ima li jos neki program koji direktno proverava da lije ahci ukljucen, pa da njega isto nadjes...

Pustio sam program AS-SSD i sva polja su zelena osim polja Score koja su plava.

Seq: 223,39 / 209,20 MB/s
4K : 32,35/ 49,15 MB/s
4K/64 Thrd: 39,54 / 70,99 MB/s
Acc.time : 0,081 / 0,065 ms

Score: 94/141
298
 
link za regedit fix- https://www.sevenforums.com/tutorials/61869-ahci-enable-windows-7-vista.html

ukoliko ti je ahci enejblovan, videćeš to u device manageru, pod IDE ATA/ATAPI controllers, pisaće ti "Intel chipset series XXX sata ahci controller"

takođe, hard disk mora da podržava NCQ (native command queing) da bi radio u AHCI modu.
ako imaš neki baš stari, i ne radi, moguće da je zbog toga.

Ccccccc... ne pazis, covek ima SSD disk Samsung 860 EVO od 250gb.

Pustio sam program AS-SSD i sva polja su zelena osim polja Score koja su plava.

Seq: 223,39 / 209,20 MB/s
4K : 32,35/ 49,15 MB/s
4K/64 Thrd: 39,54 / 70,99 MB/s
Acc.time : 0,081 / 0,065 ms

Score: 94/141
298

Sledeci put okaci nam sliku, kao sto je @Zekovic okacio...

Pokusaj da uradis aktiviranje ahci ako ti nije sve zeleno u as-ssd, nekom od metoda sa mog linka ili kao sto je @lepi kokan dao na linku ili kreni iz pocetka i sve sto ima ahci u biosu aktiviraj pa na novu instalaciju wina.
 
Poslednja izmena:
Pre instalacije Win7-64 bita otkačio sam stare diskove (sistemski, Samsung HD103SJ
i arhivski, Samsung HD204UI) zatim sam na mesto sistemskog diska priključio novi
SSD disk Samsung 860 EVO od 250gb. Nakon toga sam u BIOS-u u opciji "Onboard SATA/IDE Ctrl Mode"
aktivirao AHCI, sačuvao sam tu izmenu BIOSa i nakon toga sam instalirao Windows 7.

Posle instalacije Windowsa na SSD, ponovo sam priključio oba stara diska i sve radi normalno.
Mogu da biram butovanje, sa novog SSD ili sa starog sistemskog diska i svi diskovi su
međusobno "vidljivi" i može da im se pristupi.

Što se tiče Device Manager-a evo šta pokazuje pod IDE ATA/ATAPI controllers:
> ATA Channel 0
> ATA Channel 0
> ATA Channel 1
> ATA Channel 1
> Intel(R) ICH9 Family port Serial ATA Storage Controller 2 - 2926
> Intel(R) ICH9R/DO/DH4 port Serial ATA Storage Controller 1 - 2920

Kada odem na Properties, u oba slučaja piše Device type: IDE ATA/ATAPI contollers.

Na koji kontroler si prikljucio SSD ?
Prebaci u BIOS-u AHCI na:
1.SATA AHCI Mode (Intel ICH9 Southbridge)
2.Onboard SATA/IDE Ctrl Mode (GIGABYTE SATA2 Chip)
Mozda si ubo SSD na pogresan kontroler.
A mozda je sve ok, jedini problem je sto Samsung Magician ne pokazuje da je AHCI ukjucen..;)
 
Kakav AHCI tebi je IDE , ne valja to nista , jedino ako ti nije SATA 2?
 
Kakav AHCI tebi je IDE , ne valja to nista , jedino ako ti nije SATA 2?

Ploča je starija, Gigabyte GA-P35-DS3R. Neke od specifikacija skinute sa sajta:

Podržava Intel® Core™ 2 multi-core i dolazeće 45nm procesore
Podržava DDR2 1066 memorije za neverovatne performanse
Poseduje PCI Express x16 za odlične grafičke performanse
Poseduje SATA 3Gb/s sa RAID funkcijom

Čipset
--------
- Severni most:
Intel® P35 Express Čipset

- Južni most:
Intel® ICH9R

- Gigabit Ethernet kontroler

- 8 Kanalni ALC889A Audio kontroler
 
Nadji prema uputstvu koji ti je SATAII0 ili SATAII1 konektor i u njega ukaci ssd.
U biosu ukljuci sve opcije da su ahci, gde god da nadjes i snimi izmene u biosu prilikom izlaska iz biosa.
Instaliraj win kao sto si bio ranije radio, neka win napravi onih 100MB i svoju veliku particiju...

Ploca ne da je stara vec je skoro pa prastara... :d

Mozes umesto ponovne instalacije wina-a pokusati sa nekom od varijanti ukljucivanja ahci naknadno, ja i lepi kokan smo ti dali linkove ka uputstvima...

Drzi iskljucene hdd dok se ne sredi sve sa ssd-om.
 
Nadji prema uputstvu koji ti je SATAII0 ili SATAII1 konektor i u njega ukaci ssd.
U biosu ukljuci sve opcije da su ahci, gde god da nadjes i snimi izmene u biosu prilikom izlaska iz biosa.
Instaliraj win kao sto si bio ranije radio, neka win napravi onih 100MB i svoju veliku particiju...

Ploca ne da je stara vec je skoro pa prastara... :d

Mozes umesto ponovne instalacije wina-a pokusati sa nekom od varijanti ukljucivanja ahci naknadno, ja i lepi kokan smo ti dali linkove ka uputstvima...

Drzi iskljucene hdd dok se ne sredi sve sa ssd-om.

Ploča jeste stara ali mi završava posao i za sada mi ne treba druga.
Jedino mi je sistemski hard disk počeo da "popušta" , odslužio je
pošteno (925 days, 15 hours) pa rekoh da ga zamenim i malo
ubrzam računar.
Probaću neku varijantu bez ponovnog instaliranja Windowsa.
Hvala na pomoći !
 
SATA 3 Gb/s je SATA 2 https://kb.sandisk.com/app/answers/...fference-between-sata-i,-sata-ii-and-sata-iii

Sad ne znam koji SATA kontroler ima tvoja ploca , mozda i ne moze bolje te ploce imaju lose SATA kontrolere i plus SATA 2.

Verujem da rezultati nisu tako loši za ploču starije generacije sa SATA-2 interfejsom.

Samsung Magician performance benchmark:
------------------------------------------
- Sequential Read/Write : 263/252 Mb/s
- Random (IOPS) : 10,253/20,507

U svakom slučaju, računar je mnogo brži nego kada je sistemski
disk bio Samsung HD103SJ.

Nvala na pomoći!
 
kolika je razlika izmedju p45 i p35, konkretno moja ploca u potpisu, po pitanju sata kontrolera? ja sam najnormalnije samo promenio u biosu na ahci i instalirao sistem sa jos 3 hard diska prikacena.
 
Poslednja izmena:
kolika je razlika izmedju p45 i p35, konkretno moja ploca u potpisu, po pitanju sata kontrolera? ja sam najnormalnije samo promenio u biosu na ahci i instalirao sistem sa jos 3 hard diska prikacena.

I ja sam to isto uradio i sve dobro radi samo što mi program Samsung Magician prijavljuje da
nije aktiviran AHCI mod, za koji kažu da treba da je aktivan da bi SSD disk lepo radio.
Kolika je brzina tvog Patriot ssd diska (sequential read/write) ?
 
Nije ti uključen ahci.

Prvo odradi regedit fiks
(inače ćeš imati bluskrin na ulasku u win)
Nakon toga, izaberi ahci gde god ima u biosu)

Inače radi ahci na toj ploči bez problema.
 
Nazad
Vrh Dno