Šta je novo?

Problem ssd ili nesto drugo?

bojke1

Slavan
Učlanjen(a)
14.01.2006
Poruke
1,741
Poena
360
Moja oprema  
CPU & Cooler
RYZEN 5 3600XT/COOLER SilentiumPC FORTIS 3 HE1425
Matična ploča
MSI B550 GAMING PLUS
RAM
KINGSTON FURY RGB 2X8GB DDR4 3600MHZ
GPU
ASUS ROG STRIX-GTX1060-O6G-GAMING
Storage
KINGSTON 500GB M2 SA2000M8 ,WD 2X2 TB GREEN,EXTERNI 2,5 INCHA TOSHIBA 1TB
Zvuk
JAMO D450 FRONT,JAMO D4CEN,JAMO D400 SURAUND,JBL SUB ES250PW,MARANTZ AVR SR7009,SONY BDP-S6200
PSU
SEASONIX PRIME GX1000 GOLD
Kućište
COOLER MASTER 690 II ADVANCED
Monitor
DELL S3220DGF 165HZ,SONY KDL55X8509C 120HZ,BENQ W1070+ FULL HD PROJEKTOR
Miš & tastatura
LOGITECH MX MASTER 3S,LOGITECH K360
Mobilni telefon
Xiaomi Poco f2 pro 6/128gb
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Resio sam da zamenim moj stari ssd kingston 3k od 120gb i kupio sam samsung evo 860 od 250gb.U biosu je ukjlucen ahci mod.U kompu su nakacena i jos dva hard diska od po 2 terabajta.Prilikom instalacije win 10 u jednom trenutku sve prodje ok i zavrsi instalaciju.Onda ide cortana sa svojom pricom i posle nje samo iskoci da izaberem koji cu win.Da li win 10 ili win 7.Odradim ponovo instalaciju i opet isto se desava.Kad se komp pali pita da li da podigne win 10 ili win 7.A na flesci je samo win 10.
Drugar kaze da brljavi zato sto su vezana ona dva hard diska od po 2 tera i da na nekom od njih ima instalacija od win 7.Iskljucim njih i instalacija protekne u redu.Ali kad pokusam da vezem bilo koji od ta dva hard diska win puca.Odmah prijavljuje gresku.Ne znam sta moze biti u pitanju.
Vratim stari kingston ssd od 120gb i sve sljaka ok.Oba harda nakacena i ne brljavi.
Sta moze biti problem?
Evo zezam se oko ovoga vec par sati i nemam neku ideju sta moze da pravi problem.
Znaci kad je nakacen samo samsung 860 evo instalacija prolazi ok i sve super sljaka.Kad se nakace dva harda od po 2 tera odmah win 10 pocne da brljavi pa se desava da u jednom trenutku se u biosu ne vidi ni samsung evo 860.
 
Poslednja izmena:
1. Stavi samo novi SSD, sve ostalo isključi
2. Instaliraj Win10.
3. Vrati ostale diskove i u BIOS-u namesti da ti primarni boot drive bude SSD

To sam i odradio i sve prodje ok dok ne zakacim ova dva hard diska od po 2 tera.Onda odmah prijavi neku gresku i kaze win mora de se restartuje.I onda prilikom butovanja se pojavi da biram da li hocu win 10 ili win 7.

Rick@moguce da je do toga to mi je i drugar rekao to sto i ti da su mozda na nekom od ovih hardova ostali neki zapisi od win 7.Mada mi je to cudno posto ja win 10 drzim samo na starom kingston ssd-u od 120gb zadnjih nekoliko godina.I na ova dva velika harda su samo podaci a nikako neka instalacija.
Drugar mi je jos napomenuo da probam iz biosa da idem na uefi device.O sumnja da sam mozda isao na legacy device pa zato brlja.A ja ne mogu da se setim kako sam isao prilikom instalacije.Pa cu probati i ovu varijantu.
Evo kako je ovde objasnjeno za moju asus 58-p67 rev 3.1 plocu

https://www.asus.com/support/FAQ/112947
 
Jesi ti SNIMIO izmenu u biosu kada si podesavao da se butuje sa ssd-a?
Cudno je cudo kako ljudu cesto to zaborave da urade, desavalo se i meni...

Pazi sve da imas citave OS na drugim hdd ako se sistem dize sa ssd-a on bi opet morao da se normalno podigne i ne bi mu trebalo da smetaju repovi ni funkcionalni OS na drugim uredjajima.
Ja na laptopu imam 4 OS, na ssd dva funkcionalna W7 i na hdd 2 ista W7 koji samo "čuče" iz nekog blesavog razloga i ne koriste se uopste...
Sve funkcionise normalno.
 
Poslednja izmena:
Uspeo sam da odradim.Drugar mi kaze da otkacim ostale hard diskove i da ostavim samo ssd.
Prilikom paljenja kompa pritiskam f8 i tamo odaberem za boot flesku.Instalacija prodje normalno i win radi ok.Onda opet prilikom paljenja pritiskam f8 i sad izaberem za boot samsung evo 860.
Onda ugasim komp i zakacim i ova dva hard diska i prvo ih ne vidi u win-u.Opet ugasim pa upalim komp i vidi ih normalno.
Sad sta je brljavilo nemam pojma.U sustini resio sam tako sto sam isao na f8 koji je kod mene quick boot i tu sam menjao prvo za instalaciju usb a kasnije kad je podignut win 10 onda postavio da je samsung evo first boot.
A i dalje mi nije jasno kako to nije htelo da odradi i iz biosa a sve sam isto radio kao i sada.
Usustini bitno da sam resio problem.Hvala svima na savetima.
 
Nisi snimao promenu u biosu i ako ne snimis prilikom izlaska iz biosa kao da nisi nista radio...
 
Nazad
Vrh Dno