Šta je novo?

Budget konfiguracija

hellhug

Poštovan
Učlanjen(a)
14.08.2014
Poruke
161
Poena
70
Pozdrav narode. Kao što naslov kaže sklapam konfiguraciju koja će zameniti 775 xeon budzevinu a izdržati na duže staze - čitaj 5-6 godina.
Čitao sam na ovom forumu predloge pametnih/pametnijih ljudi od sebe pa da predočim i svoj slučaj![emoji4]
Odlučio sam se za ryzen konfiguraju. Uzo sam b450 tomahawk plocu i treba da stigne r5 2600.
Ostatak budžeta od nekih 45-do max 50000 dinara treba rasporediti na memaru, grafiku i pice konobarici kojoj sam objasnio svoje muke a ona strpljivo/sažaljivo saslušala do kraja.
Napajanje i hardove prenosim iz prošlog kompa računajući da moj chiftek koji je gurao gladnog xeona x5460 i staru fermi 460 moze da izdrzi koji mesec.
Na polovno/madjare nisam gadljiv. U dopisu sa našim najpoznatijim madjarom imao sam fine ponude ali trenutno zbog nestašice prodaje samo uz garanciju od jedne godine. Tu kreću moja pitanja.
1. Da li je rizično uzet memoriju koja ima 1 godinu garancije? Ili cpu na primer?
2. Koju memoriju? Vidim da ryzen voli brže memorije i voleo bih ja isto b die samsung ali para se nema. Da li ići na 2x8 gb odma i na taj način se obezbediti za budućnost ili 2x4 pa višak para prebaciti u grafiku? Nije mi stran oc (doduše na ovoj platformi svakako) i ne zazirem od istog.
3. Šta je po vama dovoljno za neki 1080p ultra/high gaming od 60fpsa na 60hz monitoru za nekih 4-5 godina gpu-wise?
Vidim da ima finih ponuda sad na oglasima pogotovo kod kolega sa foruma kojima iako ih neznam nekako više verujem nego prosečnom prodavcu u renomiranim radnjama na domaćem tržištu. Ali opet možda sam samo to ja.
Neka generalna ideja je kupiti polovnu gtx 1060/rx 580 (malo se plašim za napajanje radeona) i 16 gb rama po preporuci ili 8 gb rama sa mozda gtx 1070 a skolarinu za sledecu godinu studija platiti sa kašnjenjem od 2 meseca. Nema brige nijedne godine nisu odbili pare naknadno. Ili cekati malo pa birati gpu? Dogodine bih ubacio neki 500 gb ssd i krenuo u zamenu hardova i monitora.
Imate već unapred zahvaljivanje sa strane jednog nešto starijeg studenta i sredovečne konobarice!

Sent from my LG-H870 using Tapatalk
 
niko nema krstalnu kuglu da ti kaze sta ce da bude za 5g,ali po svemu vidjenom za to nece biti dovoljna ni 1080ti koja je van budzeta.

po mom iskustvu ram radi ili ne radi.tako da bih stedeo tu,uzeo 8gb solidno brzog rama ovde na oglasima.za ostatak kupi najbrzu kartu isto ovde na oglasima sa solidno dugom garancijom.u prevodu ciljaj 1070ti,sumnjam da ce neko sa 1080 hteti da spusti bas toliko,jer rudarenje je prestalo sa padom.
 
Znači bolje da idem na 8gb brzog rama (nije bitno kingston, crucial i sl) i brzu grafu? 3000 mhz je ok? Da li ići na 1070ti ili je i 1070 ok?
Inače odličan komentar za gpu lol. Nisam se dobro izrazio - dovoljno mi je da gpu sad tera igre u 60 fps high/ultra pa nek za 2-3 god vuce med podešavanja od 30+ fps u fullhd i ja sam zadovoljan!
Izvinjavam se i molim moderatore da pomere temu u drugi podforum ako sam pogrešio. Tldr ne otvaraj temu dok si u gsp...

Sent from my LG-H870 using Tapatalk
 
Za 60Hz 1080p ultra je 1070 sasvim dovoljna. 1060 nova je najbolja kupovina, za oko 200e. Sto se memorije tice, bilo koja na deklarisana na 3000MHz ce raditi na 3000MHz, ne moras da juris B-die.
 
kad vec imas budzet ne bih ja pare bacao na ram,skoncentrisi se na grafiku.za te pare prvo uzmi najbrzu kartu koju mozes,sacekaj koji dan,mozda izleti nesto povoljno.onda tek uklapaj ram za sta preostane.plus,ako budes kupovao ram na oglasima mozes da ga testiras,verovatno ces i saznati dal i na koliko hoce da radi,ipak rajzen voli brz ram,a ti kupujes jacu grafu.

da uprostim - 1070ti (uz malo srece i 1080) sa najjeftinijih i najbudjavijih 8gb ram-a ce pojesti 1060 sa 16gb najnamunjenijeg ddr4 rama koji postoji,pa i na rajzenu.
 
Stigao ryzen 2600, msi b450 tomahawk je tu. Ortak mi je uzo kingston rama na 3200 kompatibilan sa pločom prema msi sajtu 2x4 gb na 3200 za 7k dinara. Stizu za par dana.
Ostalo mi je 40k dinara da čekam neki dobar deal za grafiku.
Najveća muka mi je da li ce napajanje chieftek tr2 rx-550 biti dovoljno za prvu ruku pa da ga menjam u dogledno vreme.
Hvala na preporukama!

Sent from my LG-H870 using Tapatalk
 
Hvala svima na preporukama! Ryzen 2600 + b450 tomahawk + 8 gb(2x4) rama + gtx 1070 ti upakovano danas i šljaka ko leptir. Proban witcher 3 na max full hd novigrad 70-110 fps! Moze lock/brisanje.
Hvala momcima u ovoj temi i lepomkokanu na par krucijalnih saveta! Respekt benchmarkovcima!

Sent from my LG-H870 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno