Šta je novo?

Izbor ploče i memorije za Ryzen 2700

Kano89

Cenjen
Učlanjen(a)
28.11.2011
Poruke
23
Poena
154
Poštovane kolege forumaši potrebna mi je vaša pomoć :wall:

Pošto sam rešio da penzionišem moj stari dobri 2600k i zamenim ga sa Ryzenom 2700 ostaje mi nedoumica oko izbora ploče i ponajviše memorije.

Prvo pitanje je oko ploče. Želeo bih da uzmem neku B450 ploču. Prvi izbor mi je MSI B450 Tomahawk. Na netu sam našao testove gde se VRM odlično ponaša pri overklokovanju ali ima problema sa kompatibilnošću memorija. Imate li neki predlog za ploču ili je ova sasvim dobra?

Drugo pitanje se odnosi na memoriju. Ima li neka u domaćoj prodaji od 3200Mhz koja će da radi na toj brzini ili koja se najbolje pokazala. Na sajtu MSI-a sam našao da je FLARE-X 3466 podržana. Hoće li raditi na toj brzini kad je ubacim?

Unapred zahvalan :d
 
Na 4xx chipsetu i Ryzen 2nd gen, radiće bilo koja memorija na bar (XMP) 3200MHz verovatno i ta FLARE-X 3466 na punoj brzini ako je u QVL-u.
 
Radila bi, naravno. E sad, ako hoćeš da overklokuješ i izvučeš svaki MHz iz procesora i memorije, onda je već poželjno birati.
Ryzen voli brzu memoriju, ako možeš da odvojiš uzmi neku od 3000+ MHz, onaj Corsair Vengeance je dobar izbor (i pazi da ne smeta CPU kuleru).
 
Meni nisu toliko bitni MHz koliko sama kolicana RAM-a. Razmisljao sam tu Vengeance da uzmem, ali bih svakako ubacio svoju memoriju od 4GB koju sada imam i ona bi oborilala brzinu na 2133MHz. Citao sam da brzina RAM-a znaci Ryzenu i da se oseti u igrama, ali ja igre ne igram. Racunar se koristi za programiranje najvise, i najzahtevnija radnja je kompajliranje Linux kernela. Ima li tu smisla uzimati brzi RAM?
 
Pa i igrice su samo programi na koje memorija deluje isto u zavisnosti šta ti programi/igrice traže, sve je od slučaja do slučaja. Ako nemaš dovoljo memorije, brzina pomoći neće i obrnuto, previše spore memorije nije dobro. To nije vezano samo za Ryzen, svi sistemi se tako ponašaju. Ako ti je do performansi na određenom programu, samo prati koliko memorije zauzima pa odluči po tome. Mešanje memorija može da izazove neočekivane rezultate, ne samo po frekvenciji.
 
"Ako" je ključna reč, čak i ako na izgled radi, ne zanači da neće biti drugih problema u OS-u itd. Veće razlike u brzini i postavkama, veći potencijalni problemi. Najmanji problem je sa različitim kapacitetima a naj veći sa kontrol chipom.
 
Meni je najbitniji kapacitet jer upalim dosta virtuelnih masina sa Windowsom, dok nesto radim na Linuxu, a uz to su jos pokrenuti Skajp, Mesendzer i Firefox sa brdom tabova. A to ocas posla pojede RAM. Koliko mogu dobiti za 4GB mog RAMA? Ako mogu izvuci 20 evra onda bih uzeo taj Vengenace Kit na 3000MHz.
 
Nazad
Vrh Dno