Šta je novo?

Nova graficka ~200e

rolanero

Poštovan
Učlanjen(a)
06.07.2016
Poruke
121
Poena
80
Pozdrav forumasi :),naime surfujem ovim forumom jedno 8 godina vec,ali skoro nikad nisam imao potrebu za nekom pomoci,do sada ...
Crkla mi je graficka kartica,stari hd 5770 ,posle mnogo ozivljavanja,promenutih pasti i kulera ,konacno je izdahnuo(nije ni rerna pomogla vise ) :( .
Vec dugo planiram kompletan upgrade stare konfe,(phenom x4 955,2x2gb 1600 mhz ddr3,m5A87 mobo,hdd 500gb) jer vidim da se muci cak i sa chrome i par tabbova, a kamoli nesto drugo,ali tesko nalazim 1000+ Evra viska odjednom za sve sto bih ja hteo pa odlazem.
Medjutim sad mi je crkla grafa,a meni je naleteo neki poslic i racunar mi je preko potreban.
Da ne duzim dalje ,budzet je oko 200e trenutno ,a ovo su mi opcije :

1)Uzeti neku polovnu gtx 1060 (3gb~ 160-180e ,6gb ~200-220e) sa garancijom,doduse vecina njih je madjarska ili preko serijskog broja
2)Kupiti novu ,sto jeftiniju 1050ti (oko 160e)
3)naci bilo sta u rangu stare polovno i ubosti u racunar cisto da daje sliku

Vidim mnogo ljudi kaci polovne kartice za ,ja bar mislim ok pare,i to su uglavnom 1060(zotac modeli),rx 570,rx 580 i meni je potpuno jasno da su 90% tih kartica iz rudnika ,undervolotvane i ko zna u kakvim uslovima radile.Medjutim,ako vec imam garanciju oko 2g na takve modele da li mi to predstavlja uopste neku brigu?
Takodje,posto nikad nisam kupio nesto sto je svercovano(bar ne od tehnike),ali trenutno je to najjeftinija opcija ,da li mi je bitno i kakva je garancija u pitanju,racun ili preko serijskog broja,koje firme itd?

Druga opcija je 1050ti novi ,stavim i ne mislim a pritom ostane vise para .
Bitno je napomenuti da volim da se igram,trenutno igram esports naslove (dota 2 csgo),neke starije igrice,voleo bih novi wow odigrati,verovatno neku novu igricu probati,nisam alergican na smanjivanje detalja,igrao bih uglavnom 1080p.
 
Ni jedna jaca grafika, dakle svaka od tih nabrojanih, nece lepo raditi sa tim procesorom jer je previse star. Dakle, izgubio bi grubo receno 50% performansi grafike, samim tim i bacio pola para koje dajes. jedini izuzetak bi bio ako planiras da vrlo brzo, u narednih par meseci, nadogradis celu masinu. Ako ne, uzmi stariju grafiku za par hiljada da radi kako tako, pa kad kupis nov racunar uzmes sve zajedno i staru prodas djuture.

Ako ti se ta ideja ne dopada, ako mozes za 200e da nadjes 1060 6gb makar i madjarsku, uzmi. Dobar izbor je i neki polaris 470/480/570/580 ako imas dugu garanciju i ako je cena povoljna. Imas i novu Gigabajt 570 4gb u emmiju trenutno za 230 evra, i to je ok kupovina. Ja licno bih izbegao 1060 3gb i 1050ti ako kupujes za duze staze,zafalice im snage ubrzo, cim pocne nov konzolni ciklus igara sa boljom grafikom.
 
Poslednja izmena:
Ni jedna jaca grafika, dakle svaka od tih nabrojanih, nece lepo raditi sa tim procesorom jer je previse star. Dakle, izgubio bi grubo receno 50% performansi grafike, samim tim i bacio pola para koje dajes. jedini izuzetak bi bio ako planiras da vrlo brzo, u narednih par meseci, nadogradis celu masinu. Ako ne, uzmi stariju grafiku za par hiljada da radi kako tako, pa kad kupis nov racunar uzmes sve zajedno i staru prodas djuture.

Ako ti se ta ideja ne dopada, ako mozes za 200e da nadjes 1060 6gb makar i madjarsku, uzmi. Dobar izbor je i neki polaris 470/480/570/580 ako imas dugu garanciju i ako je cena povoljna. Imas i novu Gigabajt 570 4gb u emmiju trenutno za 230 evra, i to je ok kupovina. Ja licno bih izbegao 1060 3gb i 1050ti ako kupujes za duze staze,zafalice im snage ubrzo, cim pocne nov konzolni ciklus igara sa boljom grafikom.

Jasno je meni to sve,tj.tehnicki sam dovoljno pismen da razumem kakav ce tu bottleneck se javiti,medjutim sad imam tacno 200 evra viska,gori mi pod nogama,treba mi racunar sto pre a opet voleo bih odigrati i neku igricu.Upgrade je planiran,kao sto rekoh,jos odavno,samo tesko je u mojim uslovima odmah lupiti 1000e+ za konfu sa nekom gtx 1070ti odjednom,a ovde me je nuzda naterala.Recimo sad neki plan je eto ,nazalost sticajem ovakvih okolnosti da pocnem upgrade ali sa grafickom,posle cu dati jos jedno 600e za ostalo,pa ako ova sad grafika ne zadovoljava moje potrebe,prodacu je i uzeti nesto jace(taman posle rtx ekspanzije)
Cak sam i razmisljao da kupim neki komplet u vidu r3 2200g ,najjeftinija b350/b450 + 2x 4gb ddr4,ali to izadje oko 300e zbog prokletog rama,a nemam jos jednu nedelju za cekanje :(

Jedino sto me buni,a nagledao sam se dovoljno testova gtx vs rx i zanima me zasto se toliko potencira tih 3gb?Zar nije logicno da tamo gde zafali snage gtx 1060 3gb ,da ni rx570 nece moci da se nosi?Trenutno su egal u zavisnosti od zanra.

200 je max trenutno,tako da Emmi opcija odmah u startu otpada.
1060 6gb mi je bas tesko naci za 200e.
Dobio sam ponudu od coveka Inno3d mini compact 3gb jos nekih godinu dana u garanciji(madjarskoj,dtrig) za 150e?
Covek je iz mog grada,znaci bukvalno bih mogao danas da je uzmem.
 
Poslednja izmena:
Svi smo mi nestrpljivi ali u ovoj situaciji po meni ništa ne dobijaš ako "baciš" 200 eur. Kolega te je dobro savetovao, strpi se dok skupiš nešto para, bar 500 eur pa kupi krštene komponente. Ako sad kupiš grafičku nećeš puno da dobiješ a za neki mesec tu istu grafičku ćeš verovatno moći da kupiš za 150 eur.
Kupi nešto polovno za par hiljada da možeš da funkcionišeš pa se strpi još malo.
Koje igre bi da igraš?
 
Mislim,nije mi jasno kako bacam pare?Sta ta grafika nece raditi na mom trenutnom setupu?Ili ,kada uzmem ostale delove,ona tada nece biti u stanju da iznese 1080p na slabijim podesavanjima?Jasno je meni da cu ja imati trenutno sa phenomom ,ako uzmem gtx 1060 ,performanse blizu gt 1030 od 80e,ali ta grafika ce se koristiti i sa jacim komponentama,pa ako skontam tada ,posle par meseci koriscenja da ne zadovoljava potrebe,prodacu je za 100e ,dodati ostalo i uzeti nesto jace.
Ja graficku moram uzeti ovih dana,to je neminovno,jednostavno,kako sam naveo,treba mi za posao.Pitanje je samo sta cu uzeti,da li ce to biti trenutno nesto jace ,a polovno sa madjarskom garancijom ili slabije ,a novo?Naravno 3ca opcija je uzeti opet neki krs za 50e gurati tako,i opet skupljati i cekati,cekati.
Trenutno,csgo,dota2,hteo bih novi wow probati .U buducnosti,kad se odradi totalni upgrade bih probao i druge igre,novije(naravno opet kazem,nisam alergican na spustanje detalja)
 
ja da sam na tvom mestu ne bih ni jednu ni drugu varijantu vec bih uzeo neku integrisanu plocu sa ddr3 i lemljenim procesorom za cca 15tak e da uvek imas komp koji radi,pa lepo rasprodajes hardver i skupljas kintu.ja sam kao slepac prodao bas za 15e jednu takvu iITX ali je imala sve,i dva slota ddr3 (podrzavala cak i 16gb kolik se secam),usb 3.0,sata 3,spdif i taj neki athlon na njoj je radio sasvim lepo a integrusa gurala svaki video i kodek na koji sam nailazio...zilion puta mi je ustrebala posto sam je prodao.verujem da ima za slicne pare i intel mozda i sa boljim cpu-om.
 
Okej to za opciju nesto polovno,ali opet to su graficke stare ~7 godina,ko mi garantuje da to ne moze da crkne sutra ili za mesec dana?I sta onda,opet bacam pare svakih mesec dana...
Ovo za integrisanu plocu bih izbegao,ipak volim ja odigrati sa drustvom dotu par sati nedeljno,na staroj hd5770 sam sa med podesavanjima imao oko ~60 fps-a u dx9.Jedino ako bih skupio jos malo para pa uzeo onu varijantu sa r3 2200g ,b450,2x4gb ddr4 ,pa kao imao neki core i dobar start za naredni upgrade(ssd,napajanje,kuciste,gpu,eventualno bolji procesor) ali opet kazem ta varijanta je oko 280-300e.
Hvala na predlozima,jedino mi je zao sto nisam dobio konkretan odgovor na moje pitanje,a to je ,da li je bolje uzeti slabiji novi gpu sa full garancijom (konkretno 1050ti,rx 560 4gb) za 120-160e ili svesno uci u rizik i uzeti rudarsku grafiku za 160-180 e koja je 20%-40% jaca od ovih sa garancijom od oko jos godinu dana,pri tome garancija je madjarska,sa kojima ja nemam iskustva kako i sta ako iskoci problem,da li sa ventovima,memorijom itd,kako ide zamena,posto sam ja ipak posrednik u prici...
 
ovi izvikaniji madjari bolje resavaju garanciju od domacih uvoznika,kod kojih po pravilu cekas za razduzenje ili zamenu maksimalan zakonski rok,neretko i preko toga uz natezanje.madjaru ceo posao propada samo sa jednim minusom na kojeg ne moze da se zali administraciji kp-a ili upise smislen kontra argument,a to je u ovom slucaju reklamacija grafike od 200e.razmisli i sam dal' mu se isplati da tebi zateze za 200e a ima hiljade i hiljade evra mesecnog prometa.

da podvucem,pricam o poznatijim i proverenim 'madjarima',ne onim satro master sistem no nejm koji su se pojavili kod majning buma kao pecurke posle kise.o daljim iskustvima ljudi odavde iscitaj na temi na forumu.
 
ovi izvikaniji madjari bolje resavaju garanciju od domacih uvoznika,kod kojih po pravilu cekas za razduzenje ili zamenu maksimalan zakonski rok,neretko i preko toga uz natezanje.madjaru ceo posao propada samo sa jednim minusom na kojeg ne moze da se zali administraciji kp-a ili upise smislen kontra argument,a to je u ovom slucaju reklamacija grafike od 200e.razmisli i sam dal' mu se isplati da tebi zateze za 200e a ima hiljade i hiljade evra mesecnog prometa.

da podvucem,pricam o poznatijim i proverenim 'madjarima',ne onim satro master sistem no nejm koji su se pojavili kod majning buma kao pecurke posle kise.o daljim iskustvima ljudi odavde iscitaj na temi na forumu.

Okej to,konkretno ova ponuda od 150e za inno3d 1060 3gb je kupljena d.trig i cuo sam glasine za njega i pre,medjutim ja uzimam od coveka koji je uzeo nekoliko tih graficki na zajednickom racunu od njega,znaci ja sam ovde treci covek.Hipoteticki da uzmemo,da mi sutra otkaze vent ili nesto tako,posto je grafa rudarila,kako bi to sve islo?

A za upgrade ,pa da,to i jeste bila prvenstvena ideja,za novu godinu ili u aprilu da uzmem full konfu.I onda sa takvim racunarom (neki r7 2700x,i79xxx ili i9 i bar 16gb rama) teram sa recimo rx 570,gtx 1060(3 ili ako nadjem povoljno 6gb) koju bih sad uzeo stare/nove (sa slabijim podesavanjima) igre dok ne odlucim da dam novih 400-500e za novi gpu kad zafali snage.To sam ja sve napisao,ali pitanje da li ljudi citaju moje romane :) .
 
slabo citamo,jer ti zapravo ne trazis savet ni pitanje vec ocekujes da mi ti aminujemo ili da ti kazemo kako si najmudriji,sta li.

potpuno je nebitno sta je karta radila ako nema ostecenja,reklamacija vazi kod upotrebe ma koliko intezivno koriscena,ne bi proizvodjac ni davao garanciju par godina da nije dizajnirana da moze da podnese opterecenje i ventovi da ne mogu da vrte bar garantni rok.sto se tice kako ide reklamacija,ti mu posaljes kartu,ambalazu i kopiju racuna (koju ces da dobijes) a on tebi pare nazad ili kako se vec dogovorite.
 
Dobro kaže Orchard, ti ne pitaš za savet nego si već odlučio šta ćeš da uradiš samo ti treba neko da ti kaže kako si dobro odlučio.
Nisi dobro odlučio i svi su ti to rekli, druga je stvar što ti ne možeš da se strpiš pa udaraš po istom.
I CSGO i Dota će da rade sa polovnom grafičkom od 40 eur, znam jer sam i ja do nedavno imao isti procesor i Ati 6870, guralo bez problema.
Kad skupiš pare kupi minimalno 1060 6GB, ali kupi kad budeš imao pare da kupiš i ostale komponente. Do tada će cena ići samo na dole, na gore neće sigurno
 
Nisam nista odlucio,iako bih trebao u naredna 2 dana vec da pazarim,cak naprotiv dosao sam ovde da mi vasi komentari budu od presudnog znacaja.Medjutim sve sto ja citam je,nemoj te graficke,nece tvoj fenom moci to da tera ni 50% bacices pare,kao da ja nameravam da imam fenoma i 4gb rama do kraja svog zivota :).
Sto se tice preformansi zavisi sta je za tebe dobro,posto eto,ni csgo ni dota 2 kao esports naslovi,gde se zahteva stabilan visok framerate,ne rade ni na boljem od ovog sto sam ja imao,znam ja jer eto imao sam prilika da igram te igrice na visem nivou.
Mene je zanimalo da li je 18000 dinara dobra ponuda ,posto ne pratim trziste, za inno3d mini 1060 3gb koja je rudarila ,a ima madjarsku garanciju jos cca 1 ipo god.
Ako nije,da li je mozda gtx 1050ti ili rx 560 4gb za 120-150 e novo, bolja ponuda od ove predhodne uzimajuci u obzir da je slabije a ista cena,jedino sto je full novo.
Ako nista od navedenog nije dobra ponuda,onda cu da nadjem nesto za 60-70e staro 6-7godina i da se molim da prezivi do Aprila.
Kraj price.
 
Poslednja izmena:
Mene je zanimalo da li je 18000 dinara dobra ponuda ,posto ne pratim trziste, za inno3d mini 1060 3gb koja je rudarila ,a ima madjarsku garanciju jos cca 1 ipo god.
Ako nije,da li je mozda gtx 1050ti ili rx 560 4gb za 120-150 e novo, bolja ponuda od ove predhodne uzimajuci u obzir da je slabije a ista cena,jedino sto je full novo.
Imaš na benč oglasima Zotac 1060 3gb za 160e sa domaćom garancijom, mislim da bolje od toga za te pare ne može. Eventualno da imaš sreće pa da izbunariš neki 1060 6gb sa garancijom za 200e ali teško.
 
Nisam nista odlucio,iako bih trebao u naredna 2 dana vec da pazarim,cak naprotiv dosao sam ovde da mi vasi komentari budu od presudnog znacaja.Medjutim sve sto ja citam je,nemoj te graficke,nece tvoj fenom moci to da tera ni 50% bacices pare,kao da ja nameravam da imam fenoma i 4gb rama do kraja svog zivota :).

Genijalac, ti si taj sto ne cita (ili ne razume) a ne ostali koji te savetuju. Ja sam lepo napisao, AKO sad kupis kartu od 200e i ne nadogradis racunar u narednih par meseci vec posle recimo godinu dana, bacio si 100 evra. Zasto,zato sto ce ta karta raditi sa 50% snage i za godinu dana izgubiti bar 30% cene; drugim recima, bolje da si je kupio godinu dana kasnije za manje para jer ionako sa tim ubogim phenomom neces ti ni videti tu kartu i njenu snagu iako ce ti biti u masini. A ti stvaras neku pricu kao da ti je neko rekao da ne kupujes zato sto ces zauvek da ostanes na phenomu.

Dakle vise citanja i razmisljanja, manje projektovanja onog sto si mislio da je napisano. Mada ti savetujem da uopste ne razmisljas o tome, odaberi nekog ko te je savetovao ovde a uliva ti poverenje i uradi kako je on predlozio, jer je ocito da je ta problematika iznad tvog trenutnog znanja.
 
Poslednja izmena:
Moj savet , ostavi staro napajanje , kuciste i HDD i kupi Ryzen 3 2200G , 8GB DDR4 i plocu Biostar AM4 A320MH , sa grafickom Radeon Vega 8 koja je u procesoru igraj te igrice na low/medium , sledece godine kupi jacu graficku i zameni ako hoces napajanje HDD i kuciste.
 
@rev Da video sam,takodje kao sto sam rekao,covek iz mog grada nudi za 150e tu inno3d mini 1060 3gb sa garancijom,mogu bukvalno odmah da dodjem testiram itd.Mislim da je to trenutno najmanje,samo me je zanimalo da li se isplati .
@fingon82 izvini druze ako sam te necim uvredio ,nisam genijalac,nisam najpametniji,samo bedni student kome treba brzo racunar da zavrsim neki projekat :) .Napomenuo sam da cu raditi upgrade na zimu,najkasnije April,kontam da je to par meseci :)
@Zekovic da ,upravo,to je najbolja varijanta i to bih iskreno najvise zeleo,ali sa 8 gb 2 stapa to me izadje najjeftinije 280e kod svercera,a kod nasih 310e ,videcu jos danas kako sta ,*mjau**mjau**mjau*
Hvala svima na predlozima ,vidim niko uopste 1050ti ni ne razmatra ,tako da cu od toga odustati odmah,samo jos da vidim da li nabaviti jos 80e za ovu kao celu novu konfiguraciju ili 1060 3gb,a mozda pozajmim od nekoga bilo kakvu karticu samo da baca sliku,pa kad legne plata uzmem nesto normalno.
 
Uglavnom,danas sam pazario r9 270 polovnu za 50e ,poslusao sam sta je vecina predlagala,video sam oglas sa ovom karticom i dobio je za 30min.Kapiram da je cena ok,zadovoljan sam kako radi .Naravno phenom ne moze ni nju da iskoristi ali sta je tu je,bar nisam dao 150e . Nadam se da ce ziveti do sledeceg velikog upgrade-a za par meseci ,gde cu pazariti kao covek .
Hvala svima na predlozima !
 
Da se nadovezem istim pitanjem. Dakle moja konfiguracija je i5-4670, 16GB RAM-a ploca MSI B85-G43 ... i crkla mi grafika bas ova koju je rolan uzeo R9 270, crkla memorija, proban oporavak koji nije uspeo.

Elem, treba mi neka grafa koja bi radila bar 3-4 godine bez cimanja. Nisam nesto zahtevan korisnik, igram uglavnom strategije i sportske igre tipa FM, PES, FIFA, NFS i poneku pucacinu tipa COD... Cifra koju bih dao je oko 200e, a ono sto se nudi po prodavnicama je GF 1050 i ATI RX560. Kapiram da mi treba sto vise RAM memorije (da lakse crkne, rekli bi zlobnici :D ) i da bude DDR5... a da li ima sustinske razlike izmedju GF 1050 i ATI RX560 ili koju god da izaberem necu pogresiti?
 
Ni jedna ni druga ne vrede vise od 100e.

Dodaj malo i uzmi 570 4GB, preporuka za XFX Hard Swap.

a635d5e2a09492e4f1471c13bc6b161c.jpg
 
Ja ne znam sta ljudi toliko pricaju da ce gtx 1060 3gb uskoro biti slaba??! Brate ja koristim gtx 770 2gb koja je poooodsta slabija od 1060 i igram SVE igre i dan danas. Naravno na medium podesavanjima, nisam zahtevan korisnik uopste i ja sam sa mojom prezadovoljan. 1060 3gb ce ti gurati igre jos 5god SIGURNO na medium podesavanjima. GTA i COD koji traze 100 miliona vrama je cista glupost a igre su njesra zive po mom misljenju, ako si bas entuzijaista onda kupis 2080ti i stavis na ultra sve i sibaj. Das 1000e za grafu da bi video senke i osvetljenje u 100fps. Mism gde idete bre sa igrama...90% korisnika igra u 1920x1080p i na toj rezoluciji NE TREBA TI NISTA JACE od 1060 6gb jos 5godina SiGURNO...
Brate to je kao i sa autima. Jaooo vozim mator auto a auto mu ima 7godina, mislim se u sebi idi skoci sa mosta, brate, ljudi voze auta 20god stare i odlicno ih sluze...
Uzmi lepo 1060 6gb i miran si 5 godina sa gamingom
 
Poslednja izmena:
Ja ne znam sta ljudi toliko pricaju da ce gtx 1060 3gb uskoro biti slaba??! Brate ja koristim gtx 770 2gb koja je poooodsta slabija od 1060 i igram SVE igre i dan danas. Naravno na medium podesavanjima, nisam zahtevan korisnik uopste i ja sam sa mojom prezadovoljan. 1060 3gb ce ti gurati igre jos 5god SIGURNO na medium podesavanjima. GTA i COD koji traze 100 miliona vrama je cista glupost a igre su njesra zive po mom misljenju, ako si bas entuzijaista onda kupis 2080ti i stavis na ultra sve i sibaj. Das 1000e za grafu da bi video senke i osvetljenje u 100fps. Mism gde idete bre sa igrama...90% korisnika igra u 1920x1080p i na toj rezoluciji NE TREBA TI NISTA JACE od 1060 6gb jos 5godina SiGURNO...
Brate to je kao i sa autima. Jaooo vozim mator auto a auto mu ima 7godina, mislim se u sebi idi skoci sa mosta, brate, ljudi voze auta 20god stare i odlicno ih sluze...
Uzmi lepo 1060 6gb i miran si 5 godina sa gamingom
Hvala bogu da neko jos razmislja tako. Ja sam sa 1050Ti pre ove bio zadovoljan, a sada sa 1060 3Gb prezadovoljan i na 1920 rez jace od ove necu ici bar 2 godine :)
A to da uzima kartu od 1000 evra za senke, oblikovane ivice i sitne travke dok se njisu, cisto izdrkavanjke i glupost po meni :D:guitar:
 
Koju 1060 grafu da jurim? Da li je Gigabajt bolja/gora od MSI ili od neke trece? Davno sam kupovao graficku, izasao sam iz stosa :)
 
Poslednja izmena:
Najjeftiniju i koja ima najduzu garanciju i koja je najmanje kopala...I obavezno bar da ima 2 ventilatora. Jedan ventilator je malo i bucna je.
 
Nazad
Vrh Dno