Šta je novo?

Kako noob zamislja i overkilluje kucnu mrezu

samsung

Slavan
Učlanjen(a)
31.07.2004
Poruke
483
Poena
320
Odlucio sam da napravim kucnu mrezu ( lan + internet ) koju do sad nisam imao jer je u planu renoviranje gajbe pa da iskoristim priliku.
Posto planiram da ovo bude osnova za narednih XXX godina, kablovi ce ici u crevo pa u zid sto ce mi omoguciti da nekad u buducnosti eventualno nesto zamenim, dodam itd.
Ideja mi je da u prostorijama postavim po 3,4 lan utikaca. Da, da, mozda overkill ali ne zelim da se nadjem jednog dana u sutuaciji da mi zafali mesto da ubodem kabl jer ne znam da li ce se u buducnosti javiti potreba za jos kompova, tv-a itd a da ne spominjem menjanje rasporeda stvari po prostorima, dodavanjem itd.
U svakom slucaju, od viska glava ne boli.
Noob sam pa sam iskonstruisao u glavi sledece stavke :
Cat 7 (ili koji god u datom momentu cat kabl bude najbolji i long term )
Ruter
Switch
Koristim SBB-ov net ( kao i tv i fixni )
STo se tice samog hardwarea tj koji ruter, koji switch itd, drugom prilikom
Nacrtao sam grubu skicu kako mislim da se sve treba povezati i sta mi je potrebno od hw-a pa me zanima da li sam nesto preskocio ili pogresno povezao?
 

Prilozi

  • mrezaideja.jpg
    mrezaideja.jpg
    111.3 KB · Pregleda: 394
Sta ce ti ruter izmedju modemai switch-a?
 
Mozda zato sto na ruteru nema dovoljno lan portova?
 
Mozda zato sto na ruteru nema dovoljno lan portova?

switch je dovoljan za prosirenje portova. sbb modem radi dhcp.
Jedino ako postoje neke specificne potrebe pa uzme neki bolji ruter, a sbb cisco ostavi samo kao modem sa iskljucenim dhcp i wifi.

anyway, osim pomenutog, mozda, nepotrebnog rutera, sve ostalo je ok. nista prekomplikovano.
Definitivno bih rekao da je 4 porta po prostoriji overkill. U najgorem slucaju, jedna prostorija ce imati potrebu za toliko, kada bi mogao da stavis neki mini switch pored uticnice i resis stvar na licu mesta.
 
Poslednja izmena:
Сви коментари могу да буду исправни а могу да буду и нетачни, све док не дође друга прилика да сазнамо који су уређаји у питању. ;)

Можда стварно има СББ модем па му је потребан рутер јер свич ту не завршава посао? Мада додатак да на њему има и тв и тел и нет вероватно значи да је ипак у питању HG. Рутер у принципу може да има један лан порт јер му је посао да рутира а не да ради као свич, једино што се код нас одомаћила варијанта са рутерима са 4 порта.

Теорија каже да је план могућ, пракса вероватно да је рутер у средини непотребан а свич вероватно потребан јер је на цртежу 6 лан портова а СББ HG има ваљда само два употребљива. Значи HG и неки осмопортни свич и све ће да ради.
 
Trenutno kako je naveo, nema specificnih potreba. U tom slucaju mu je ruter totalno bespotreban.
U Srb sam imao 4+ kompa na ADSL + 8-port switch, sve je savrseno radilo sa sve IPTV, lokalnim serverom itd..
Jedino sto moze da ako se ikada on ili neko od ukucana odluci za neki veci level mreze, da ostavi mesta za ubacivanje rutera.
Najbolje resenje je prostor-orman-razdelni cvor gde ce to sve smestiti i odatle razvuci kablove.
 
Nisam hteo previse da detaljisem, samo me je grubo interesovalo da li sam dobro ukapirao sistem povezivanja.
Tacno je, SBB HG je u pitanju.
Broj portova na crtezu je nasumican, bice ih 10-ak.
Osim lan-a i deljenja neta, plan je jos neki media server, jos desktopova, moguce i nas i ko zna sta jos u buducnosti.
Rekoh vec, planiram long term i ono sto mi je najbitnije - da mi nesto ne fali tj da mi ne fali portova.
Imam traumu od strujnih uticnica jer zivim u stanu u naselju koje je pravljeno jos za vreme Tita pa imam manjak uticnica po prostorijama a i na nezgodnim mestima se nalaze sto povlaci za sobom produzne kablove, razdelnike i slicne akrobacije tako da, hocu da gde god da nasumicno krenem sa lan kablom u ruci, imam gde da ga ubodem. Para ne zalim za takvo zadovoljstvo :d
Ruter mi treba jer ovo SBB-ovo sokocalo ne baca dovoljno signal svuda. Uzrok tome je mozda zato sto je stan u G ( cirilicno ) a mozda i nije, ne znam i nisam se previse interesovao.
U svakom slucaju ce ici sve u neki orman pa iz njega razvlaciti kablove na sve strane.
:)
 
Savet, sa mreznim uticnicama nemoj stedeti, uvek stavi jednu vise nego sto mislis da treba, licno iz iskustva znam po firmama gde radimo uvek posle zafali. Centralno mesto, ormar ili gde ti bude, neka dovoljno bude veliki da su sutra moze staviti jedan ruter, za rutiranje ogranicavanje protoka i slicne stvari. Po tvom opisu za sada ti ne treba dovoljan je swich. Kada razvuces mrezu bezicni ruter mozes staviti u prostoriju gde je net slab. gde ne dopire SBB.
 
Poslednja izmena:
Ili moze da koristi repeater
 
Savet, sa mreznim uticnicama nemoj stedeti, uvek stavi jednu vise nego sto mislis da treba, licno iz iskustva znam po firmama gde radimo uvek posle zafali. Centralno mesto, ormar ili gde ti bude, neka dovoljno bude veliki da su sutra moze staviti jedan ruter, za rutiranje ogranicavanje protoka i slicne stvari. Po tvom opisu za sada ti ne treba dovoljan je swich. Kada razvuces mrezu bezicni ruter mozes staviti u prostoriju gde je net slab. gde ne dopire SBB.
Na uticnicama sigurno neću stedeti.
Sve mi je prilicno jasno, ostalo mi je da izmozgam kako sve te kablove provesti kroz zidove jer ima puno uglova koje treba nekako rešiti.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Imam traumu od strujnih uticnica jer zivim u stanu u naselju koje je pravljeno jos za vreme Tita pa imam manjak uticnica po prostorijama a i na nezgodnim mestima se nalaze sto povlaci za sobom produzne kablove, razdelnike i slicne akrobacije
:)
Proveri samo te uticnice i kompletnu strujnu instalaciju, jer se pre 50+ godina desavalo da po sobama stavljaju najtanje moguce kablove, i da pride ne odrade uzemljenje po PS-u.
 
Proveri samo te uticnice i kompletnu strujnu instalaciju, jer se pre 50+ godina desavalo da po sobama stavljaju najtanje moguce kablove, i da pride ne odrade uzemljenje po PS-u.
"Formatiranje" strujne instalacije je u planu jer je stara, od 76` godine.
 
То се обавезно ради чим је сумњиво, када су у моју зграду (зидана чим су швабе отишле) уводили трофазну струју, моји су ангажовали доброг мајстора (мој ујак) и он је комплет заменио инсталације. То и даље ради без грешке а пре неколико недеља сам заменио један прекидач за светло који је старији од мене. Некада се то ипак радило квалитетно, осим ако мајстор није био лопов.
 
Nazad
Vrh Dno