Šta je novo?

Format kartice- aparat il računar?

Altru

Slavan
Učlanjen(a)
30.12.2013
Poruke
4,381
Poena
335
sad se vratio sa puta i krenuh da istovarim fotke iz sony aparata sa samsung evo plus kartice od 64gb...probao sam sve moguće eksterne i interne čitače kartica i nijedan uređaj nije uspeo da karticu vidi kao mass storage...kao jedino rešenje mi je preostalo import slika preko wifi uz pomoć play memories programa, što sam hteo da izbegnem jer je sporo a sony ne može da se puni i da mu radi wifi pa je sve to bilo isprazni se baterija pa napuni bateriju pa prebaci deo slika pa opet puni bateriju...košmar...

pošto su kartice sve veće i sve je više materijala htedoh da pitam u čemu je problem kako bih u budućnosti izbegao taj mučan i spor proces prebacivanja? karticu sam formatirao u samom aparatu, i na prvu sam pomislio da nešto ipak nije u redu sa karticom...ali, slike i video su i dalje tamo i preko je wifi je prebacio sve do jedne, pretpostavljam da je korumprirana da ne bi mogao ni da ih prebacuje?

kakvo je uopšte generelano pravilo ako ga ima što se tiče formatiranja kartica, ili to zavisi od proizvođača kamere? da li bi moju karticu iz sonija komp video kao mass storage da sam je formatirao na kompu i tako je ubacio u aparat?
 
A da povezes aparat na komp, pa prekopiras ili ni tako ne vidi?


Ako ti komp prijavljuje karticu kao corrupted prilikom povezivanja, odradi chkdsk.
 
Poslednja izmena:
ne prijavljuje komp ništa, samo ne može da joj pristupi iako se kartica pojavi kao novi drive...

Mislim, uspeo sam ko što rekoh preko wifi da sve prebacim, ali hoću da znam za ubuduće kako da formatiram kartice... Ubaciću negde neku od 128gb pa će biti veselo to prebacivari preko wifi :)
 
Poslednja izmena:
Onda samo odradi chkdsk.

Inace brises i formatiras iskljucivo na aparatu.


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Tako je, samo i iskljucivo u aparatu.
Samsung Evo je micro SD ili klasicna SD?
 
micro sd...crveni evo plus od 64gb...

najvaznije od svega uspeo sam da prebacim sve fotke...sad ostaje da vidim kako dalje i zasto kompovi ne vide karticu...
 
Poslednja izmena:
ne prijavljuje komp ništa, samo ne može da joj pristupi iako se kartica pojavi kao novi drive...
Шта показује, да ли је ntfs или неки други фајл систем? Шта апарат каже о томе?
 
Nešto se ne sećam da aparat takve kartice formatira na poseban način. Do sada nisam nikada imao problema sa njima ako su u potpunosti ispravne. Mada Sony ume da bude specifičan. Koji je aparat u pitanju, moguće je da su nešto izmenili kod novijih modela (kao što televizori npr formatiraju fleš/hdd za snimanje u interni sistem). Najviše mi liči na to.
Probao si baš nove čitače? Drajveri adekvatni? Možda ne pristupa kao mass storage nego kao i android - MPT isl. To bi trebalo da proveriš u opcijama aparata. U tom slučaju potreban ti je i njihov softver.
Inače sam ipak tvrdi zagovornik formatiranja u čitaču.

Samo jednom prilikom sam imao zanimljivu situaciju - mobilni je bez problema pristupao kartici, ali nisam nigde mogao drugde da je pročitam/vidim. Odložio sam je na stranu, i posle par meseci kada sam uflešovao drugi rom u taj mob - ni on nije više nikako nije hteo da je detektuje.
Potom sam odradio jedan chkdsk, full format i posle toga je ponovo postala dostupna svuda.
 
Poslednja izmena:
aparat je sony hx-60...ubacio sam je u neki 2.0 citac koji sam bas skoro nabavio...u njemu sam vec ocitavao neke druge 32gb kartice na kompu, koje su doduse bile prazne jedino sam ih pre toga proverio u telefonu...

nisam rekao mozda najvazniju stvar, i komp i laptop su na win xp...i know, ali pokvario mi se treci komp na kome je win 7 :) jedino ako je u tome problem, ali zbunjuje me sto slike preko wifi nije hteo da prebacuje ni na mobilni telefon kroz play memories mobile aplikaciju?
 
Cinjenica da je premator xp, ali ne verujem da je do toga.Kartica se pobunila, samo je trebalo odraditi chkdsk na njoj.

Win 10, a bese i win7, bi pokazali corrupted card obavestenje, kod kacenja, odmah bi znao sta je, ne secam se kod xp-a kako je to islo.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Karticu citas u citacu kao mSD ili preko adaptera pa onda u citac. Adapteri ponekad mogu da prave problem.
Nijedan proizvodjac aparata nema svoj proprietary file sistem, sve je to ili fat, fat32 ili exfat za kartice vece od 32gb.
Da ponovimo, cini mi se da treba, kartica se uvek, ali UVEK formatira u fotaparatu!
 
kao msd u citacu, a na laptopu sa adapterom...nikako da stignem da jos jednom probam sve ispocetka sad kad sam prebacio sve slike...
 
Ako je kartica od 64GB, verovatno je formatirana kao exfat. WinXP ne podržava exfat sam po sebi, moraju da se instaliraju dodatni drajveri.

Takođe i taj stari 2.0 čitač, pitanje da li podržava sdxc kartice.
 
dakle, čitači rade, kartica je ok, problem je win xp...instalirao sam exfat driver i sada vidi i čita karticu od 64gb...

karticu od 32gb inače čita i bez toga na xp-u...
 
Kartica od 33gb je formatirana kao fat32, zato je WinXP čita bez problema.
 
Ne postoji kartica od 33GB :)

Kartice do 32GB su po defoltu formatirane na FAT32. One preko (64GB), Win ne može da formatira na taj način, jer je u pitanju sistemsko ograničenje.
 
Obe kartice sam formatirao u foto aparatu /aparatima
 
Aparat sam menja fajl sistem u zavisnosti od kartice. Do 32GB koristi fat32, samo zbog kompatibilnosti. Za veće kartice od tih koristi exfat.
 
Sad sam spremio za akcionu kamericu karticu od 128gb, videću kako će sa njom da se izbori...
 
ajd ovde da pitam da ne otvaram bez potrebe novu temu...a ima veze sa početnom pričom...

u međuvremenu sam nabavio novi računar sa win10...sad imam problem sa samsung nx mini aparatom...auto backup program koji preko wifi/mreže baca slike na komp ne radi na win10...neku alternativu nisam našao...

povežem kablom, ništa, ne vidi ga računar...jel mi jedina opcija vađenje kartice pa ubacivanje u čitač kartica? ima li neki način da nateram komp da vidi aparat?
 
Pa tako i treba, izvadis i u citac..sto bi se smarao s kablovima i aparatom.
 
A ne znam, lakše mi ipak kablom, Samsung ima micro sd, dok je iskopam pa u čitač, smorim se...a kad se importuje preko nekog programa onda on sam napravi foldere i prepozna nove fotografije, ovako sve moram ručno...
Mislio sam sa ću moći kroz lightroom da radim import ali komp ne vidi aparat...
 
Poslednja izmena:
Aha, to je neki aparat sa mikro sd karticom.
 
Samsung mirrorless...pošto su batalili kamere program za backup na komp više nema podršku...u uputstvu piše da mogu preko kabla da se prebacuju slike ali očito za starije Windowse...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno