Šta je novo?

Masternodovi

dzonikg28

Cenjen
Učlanjen(a)
05.01.2014
Poruke
1,619
Poena
110
NIsam nasao temu pa ajde da otvorim jer ne znam gde da napisem.

Pokusavam vec duze vreme da napravim svoj prvi masternode na nekom coinu
ali ne ide pa ne ide..ne znam vise sta da radim ...pa eto ako ima neko da se razume bolje.

Sve sam radio po turorijalu ..https://github.com/AdenzProject/Ade...tall Adenz on Linux and Windows platforms.pdf
i sve OK i startujem na kraju masternode u walletu ali on ili stoji 0 ili ide u negativno vreme
nA VPNu koji sam uzeo na VUltr kad kazem da mi prikaze sihronizaciju blocks stoji na nula...znaci nekoliko puta sam restartovao i isao sve iz pocetka i svaki put isto.
 
Svaki masternode coin ima neke svoje specifičnosti, tako da je najbolje da pitaš za savet na njihovom forumu ili Discord kanalu (ako ga imaju).
 
i ja sam hteo da pitam tako nesto , i popunim prazan prostor u svom (ne)znanju, .. konkretno me zanima kako se pravi masternode za dash, jedan tutorial po srbski bi bio idealan.
mozda za pocetak , da se navedu i koji su to coini koji imaju masternode program ..dash , smart coin , luxcoin i drugi...

pre jedno godinu ipo mozda i dve je neko od clanova detaljno opisao kako se pravi
ali 1. ko ce ga naci sad , 2. mozda to sto je navedeno mozdda vishe ne vazi.

dandy , ili bilo ko ko ima znanje i zeli da ga podeli
posto predpostavljam da si jedan od najupucenijih , ovde na forum u vezi dasha, predlazem da kada budes imao vremena, da napravis jedan tutorial o dash masternodu.
 
Uh... to je prilično veliki posao na koji iskreno nisam baš spreman. Ako postoje neka konkretna pitanja kada neko zapne tokom dizanja noda, tu mogu da pomognem.
Imam iskustva sa pokretanjem Dash masternoda, Smartcash smartnoda i Horizen (bivši ZenCash) secure noda.

Podizanje Dash masternode-a je sada mnogo jednostavnije nego pre par godina, recimo.
Postoji Dashman skripta koja radi sve na strani Linux servera, tako da praktično treba samo odraditi deo na strani wallet-a i naći neki pristojan hosting za virtuelni server.
Ovo je prilično dobro uputstvo i samo ga treba pratiti:
https://docs.dash.org/en/latest/masternodes/setup.html
 
Poslednja izmena:
na kraju proradilo..a bolje da nije...radilo lepo 3-4 dana i cena se drzala a onda preko noci cena coina sa 0.15$ na 0.005$ ..ode 1000$ ...svuda samo prevare i dalje.
 
Novi coin-i koji imaju još uvek vrlo visoku emisiju novčića i malu likvidnost mogu da osciliraju drastično sa cenom. Nije to ništa novo.
Moraš da budeš uvek svestan tog rizika. Zato se u nove coin-e ulaže samo ako si dobro prethodno uradio analizu i ubeđen si da će nastaviti sa razvojem i da imaju budućnost. Pa čak i onda uložiš samo ono što si spreman da izgubiš i spremiš se na to da ćeš morati da sačekaš barem godinu dana za neke ozbiljne dobitke.
Takođe, nikada ne kupuješ novčiće ako je skoro pre toga bio neki veliki skok cene.
 
Pa nije bio skok..na pocetku je bio 60 centi i onda 15 centi i tu se drzala 15 dana stabilno pre nego sto sam kupio ..i market cap nije bio veliki ...200-300 hiljada $..to za kripto je nista....i drzala se cena jos 3-4 dana od kad sam kupio a onda odjednom totalni potop....ode 100 puta na dole..verovatno develepori kad videli da ima dobar buy order samo sve coine koje imaju dropovali i ajmo dalje stancamo novi koin .
 
da ti ne stajem na muku ali ti novi novici sa 200-300k market cap-om ce u 95% slucajeva da zavrse bas kako si opisao... jer ceo takav novcic, dva malo umesnija coveka mogu da organizuju

al kad skoci btc pokrices ove gubitke :) ili ti, ako skoci :d
 
Pazi se tih masternodova, 99% su teske prevare. Mene konkretno ta oblast zanima i istrazujem je detaljno pa znam sta se sve radi. Najlakse za sad ti je da kupis neke poznatije POS coine, recimo NEO koji mozes drzati na Binance. Za ozbiljan MN treba velika cifra.
 
Šta je u stvari masternod?
Ako moze ko da objasni da li moze da se masternoduje svaki coin ili samo neki?

Hvala.

Послато са LG G6 уз помоћ Тапатока
 
Masternodovi su kolateralizovani nodovi (znači moraš da imaš neku količinu staked novčića da bi ih pokrenuo), koji moraju da budu stalno on-line, drže celu kopiju blockchain-a i obavljaju još neke funkcije za mrežu (koje tačno, zavisi od implementacije u konkretnom coin-u).
Za taj servis dobijaju određenu nadoknadu, tj. jedan deo novokreiranih novčića ide njima, pored minera i drugih učesnika u mreži koji eventualno dobijaju deo novostvorenih novčića.
Nemaju svi novčići masternodove, već je to da kažemo "feature" koji je ubačen tokom razvoja i uopšteno gledano predstavlja jednu varijantu rešenja skaliranja i održavanja mreže na duže staze.
Ovo daje veliku prednost u startu u smislu garantovane infrastrukture mreže, jer za Bitcoin recimo full nodove drže miner-i i drugi ljudi koji to dobrovoljno rade držeći full klijent aktivan na računaru. Ali kako raste veličina blockchain-a, tako će i manje ljudi držati full blockchan i prebacivaće će se na neke lite verzije wallet-a, što onda čini mrežu manje stabilnom i sigurnom.

Dash je prvi uopšte počeo sa tom idejom i Dash masternode zahteva da imaš 1000 Dash-a kao kolateral, a sam masternode mora da ima fiksnu IPv4 adresu, određenu konfiguraciju koja može da izdrži zahteve mreže, a pored držanja blockchain-a služi i da omogući anonimizaciju coin-a kroz mixing koji sprovode masternodovi, kao i Instant Send koji automatski lock-uje transakciju sa 10 konfirmacija, tako da slanje Dash-a na taj način traje bukvalno par sekundi. Uloga Dash masternodova je takođe u glasanju na šta će se trošiti budžet koji mreža generiše (10% novokreiranih novčića), pa tu postoji i mehanizam za donošenje odluka o budućnosti mreže i finansiranja razvoja, marketinga itd.
Kada bude realizovan Dash Evolution update, masternodovi će dobiti još obaveza, kao što su Dash Drive (decentralizovani fajl sistem koji će hostovati podatke za distribuirane aplikacije) i lock-ovanje svih transakcija u budućnosti kroz kvorume (posle Evolution-a, sve Dash transakcije će biti instant transakcije).

Drugi novčići imaju neke druge funkcije vezane za kolaterizovane nodove, pa recimo Horizen (bivši ZenCash) ima dva tipa nodova. Secure nodove (za koje je kolateral 42 ZEN-a) koji omogućavaju privatne transakcije, a sada skoro su uveli i Super nodove (za koje je kolateral 500 ZEN-a), koji će imati u budućnosti razne druge obaveze, kao što je host-ovanje sidechain-ova i slično.

U svakom slučaju, tema je jako široka, pa treba da se informišeš o konkretnom coin-u, ako te nešto više zanima.
 
Poslednja izmena:
Masternodovi su kolateralizovani nodovi (znači moraš da imaš neku količinu staked novčića da bi ih pokrenuo), koji moraju da budu stalno on-line, drže celu kopiju blockchain-a i obavljaju još neke funkcije za mrežu (koje tačno, zavisi od implementacije u konkretnom coin-u).
Za taj servis dobijaju određenu nadoknadu, tj. jedan deo novokreiranih novčića ide njima, pored minera i drugih učesnika u mreži koji eventualno dobijaju deo novostvorenih novčića.
Nemaju svi novčići masternodove, već je to da kažemo "feature" koji je ubačen tokom razvoja i uopšteno gledano predstavlja jednu varijantu rešenja skaliranja i održavanja mreže na duže staze.
Ovo daje veliku prednost u startu u smislu garantovane infrastrukture mreže, jer za Bitcoin recimo full nodove drže miner-i i drugi ljudi koji to dobrovoljno rade držeći full klijent aktivan na računaru. Ali kako raste veličina blockchain-a, tako će i manje ljudi držati full blockchan i prebacivaće će se na neke lite verzije wallet-a, što onda čini mrežu manje stabilnom i sigurnom.

Dash je prvi uopšte počeo sa tom idejom i Dash masternode zahteva da imaš 1000 Dash-a kao kolateral, a sam masternode mora da ima fiksnu IPv4 adresu, određenu konfiguraciju koja može da izdrži zahteve mreže, a pored držanja blockchain-a služi i da omogući anonimizaciju coin-a kroz mixing koji sprovode masternodovi, kao i Instant Send koji automatski lock-uje transakciju sa 10 konfirmacija, tako da slanje Dash-a na taj način traje bukvalno par sekundi. Uloga Dash masternodova je takođe u glasanju na šta će se trošiti budžet koji mreža generiše (10% novokreiranih novčića), pa tu postoji i mehanizam za donošenje odluka o budućnosti mreže i finansiranja razvoja, marketinga itd.
Kada bude realizovan Dash Evolution update, masternodovi će dobiti još obaveza, kao što su Dash Drive (decentralizovani fajl sistem koji će hostovati podatke za distribuirane aplikacije) i lock-ovanje svih transakcija u budućnosti kroz kvorume (posle Evolution-a, sve Dash transakcije će biti instant transakcije).

Drugi novčići imaju neke druge funkcije vezane za kolaterizovane nodove, pa recimo Horizen (bivši ZenCash) ima dva tipa nodova. Secure nodove (za koje je kolateral 42 ZEN-a) koji omogućavaju privatne transakcije, a sada skoro su uveli i Super nodove (za koje je kolateral 500 ZEN-a), koji će imati u budućnosti razne druge obaveze, kao što je host-ovanje sidechain-ova i slično.

U svakom slučaju, tema je jako široka, pa treba da se informišeš o konkretnom coin-u, ako te nešto više zanima.
Hvala na tekstu super je stvarno i za nas koji prvi put susrecemo s tim.

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Masternodovi su kolateralizovani nodovi (znači moraš da imaš neku količinu staked novčića da bi ih pokrenuo), koji moraju da budu stalno on-line, drže celu kopiju blockchain-a i obavljaju još neke funkcije za mrežu (koje tačno, zavisi od implementacije u konkretnom coin-u).
Za taj servis dobijaju određenu nadoknadu, tj. jedan deo novokreiranih novčića ide njima, pored minera i drugih učesnika u mreži koji eventualno dobijaju deo novostvorenih novčića.
Nemaju svi novčići masternodove, već je to da kažemo "feature" koji je ubačen tokom razvoja i uopšteno gledano predstavlja jednu varijantu rešenja skaliranja i održavanja mreže na duže staze.
Ovo daje veliku prednost u startu u smislu garantovane infrastrukture mreže, jer za Bitcoin recimo full nodove drže miner-i i drugi ljudi koji to dobrovoljno rade držeći full klijent aktivan na računaru. Ali kako raste veličina blockchain-a, tako će i manje ljudi držati full blockchan i prebacivaće će se na neke lite verzije wallet-a, što onda čini mrežu manje stabilnom i sigurnom.

Dash je prvi uopšte počeo sa tom idejom i Dash masternode zahteva da imaš 1000 Dash-a kao kolateral, a sam masternode mora da ima fiksnu IPv4 adresu, određenu konfiguraciju koja može da izdrži zahteve mreže, a pored držanja blockchain-a služi i da omogući anonimizaciju coin-a kroz mixing koji sprovode masternodovi, kao i Instant Send koji automatski lock-uje transakciju sa 10 konfirmacija, tako da slanje Dash-a na taj način traje bukvalno par sekundi. Uloga Dash masternodova je takođe u glasanju na šta će se trošiti budžet koji mreža generiše (10% novokreiranih novčića), pa tu postoji i mehanizam za donošenje odluka o budućnosti mreže i finansiranja razvoja, marketinga itd.
Kada bude realizovan Dash Evolution update, masternodovi će dobiti još obaveza, kao što su Dash Drive (decentralizovani fajl sistem koji će hostovati podatke za distribuirane aplikacije) i lock-ovanje svih transakcija u budućnosti kroz kvorume (posle Evolution-a, sve Dash transakcije će biti instant transakcije).

Drugi novčići imaju neke druge funkcije vezane za kolaterizovane nodove, pa recimo Horizen (bivši ZenCash) ima dva tipa nodova. Secure nodove (za koje je kolateral 42 ZEN-a) koji omogućavaju privatne transakcije, a sada skoro su uveli i Super nodove (za koje je kolateral 500 ZEN-a), koji će imati u budućnosti razne druge obaveze, kao što je host-ovanje sidechain-ova i slično.

U svakom slučaju, tema je jako široka, pa treba da se informišeš o konkretnom coin-u, ako te nešto više zanima.

Hvala na opsirnom odgovoru :)
 
Pratio sam nekoliko novih coina sa masternodovima i apsolutno svi su bili tezak scam ...ovaj sto ja pokrenuo temu je izgubio bukvalno 3 nula dok si reko keks ali i ostali o kojima sam bio razmisljao da udjem ali fala bogu nisam se ispostavilo da su svi redom scam ...tako da pamet u glavu sa masternodovima jer odu pare dok si reko keks..bio sam ubedjen da je to buducnost coina ali sad vise nisam u to ubedjen..I ti poznatiji novcici koji prelaze na masternode su svi redom ASIC centralizovani tako da ce koncetracija masternodova biti u vrlo uskom krugu ljudi ..tj sema rich getting richer na racun drugih.
 
Kakve veze ima to što se kopaju ASIC-ima? Ko ti brani da ih kupiš i podigneš masternode?

Sent from my S61 using Tapatalk
 
Ko mi brani...nadam se da se salis..masternode za Dash kosta 185 000$ ...neko bi ulozio te pare u alt coin da mu stoji mora da ima bar jedno nekoliko miliona $ na racunu
 
Pa nije Dash jedini coin sa masternodovima. A da si recimo pre dve godine uložio u Dash, mnogo bi te jeftinije izašao.

Sent from my S61 using Tapatalk
 
Ima li generalno neko iskustvo sa masternodovima i ima li kakve zarade?
 
Naravno da ima zarade. Zašto bi ih inače ljudi držali?
 
Pre nekih mesec dana sam otkrio jednu jako interesantnu masternode hosting platformu, pa pošto sam u međuvremenu imao prilike da je isprobam i ustanovim da sve radi "kao što je reklamirano", sada mogu da je preporučim mirne savesti.
Elem, u pitanju je GIN platforma: https://p.gincoin.io/#!/ , a osnovna ideja iza celog projekta je da se ljudima omogući vrlo jednostavan turn-key hosting za masternodove. Bukvalno u par koraka možete podići bilo koji masternode podržan na platformi, pod uslovom da imate potreban kolateral.
Jedina začkoljica je u tome što se za plaćanja hostinga na ovoj platformi koristi isključivo GIN coin ( https://gincoin.io/ ), koji za sada može da se nabavi na ograničenom broju menjačnica (Cryptopia, Cryptobridge i od skoro je podržan na Coinswitch-u).
Sam GIN coin je kopija Dash-a, pa ima i svoje masternodove koji su takođe hostovani na GIN platformi, što potencijalno može da bude dobro rešenje, jer onda prihodima od GIN masternode-a može da se plaća hosting i za ostale.

Što se hostinga tiče, postoje dva tier-a, Dedicated node: $12.60 / mesečno i Cloud node: $4.50 / mesečno. Novac se skida svakog dana, u odgovarajućoj GIN protivvrednosti sa wallet-a za plaćanje hosting-a na koji se taj GIN prethodno deponuje.
Dedicated node je, kao što mu ime kaže, poseban server na kome se hostuje masternod i neophodan je za neke zahtevnije masternodove.
Cloud node je predviđen za manje zahtevne masternodove, koji onda mogu da dele isti server sa još nekim drugim masternodom, što omogućava nižu cenu hostinga.

Kolateral uvek ostaje kod vas, tako da nema nikakve opasnosti da će vam na neki način nestati, jer hostujete nod na ovoj platformi. Uglavnom je jedina informacija koju traže od vas ID ili adresa transakcije sa kolateralom.
U planu im je i da u budućnosti ponude mogućnost hostovanja deljenog masternoda, za one koji nemaju dovoljno novčića za ceo kolateral, ali tu očekivano ima mnogo komplikacija oko trustless implementacije takvog sistema, pa je pitanje kada će takva opcija postati moguća.
 
@Dandy hvala sto si podelio ovu platformu sa nama.
Imam jedno pitanje:
Podigao sa MN preko platforme, a dali treba da mi lokalni wallet odnosno komputer da bude non stop upaljen?
 
@Dandy hvala sto si podelio ovu platformu sa nama.
Imam jedno pitanje:
Podigao sa MN preko platforme, a dali treba da mi lokalni wallet odnosno komputer da bude non stop upaljen?
Ne. Lokalni wallet je potreban samo prilikom aktivacije MN-a

Sent from my S61 using Tapatalk
 
Nisam siguran sta je Jeff smislio i sta ce biti ovaj dPOW, ali kaze da je "breakthrough" za ceo crypto. Prezentacija je bila juce-prekjuce na World Crypto Con.
safenodes.jpg
 
Ne. Lokalni wallet je potreban samo prilikom aktivacije MN-a

Sent from my S61 using Tapatalk

Dandi da te pitam kako se iskljucuje MN?
Na platformi valjda treba delete na taj MN za da mi ne uzimima vise dnevno po 0,15$. A u lokalni wallet jer treba da upisem neku komandu u debug conzole?
 
Dandi da te pitam kako se iskljucuje MN?
Na platformi valjda treba delete na taj MN za da mi ne uzimima vise dnevno po 0,15$. A u lokalni wallet jer treba da upisem neku komandu u debug conzole?
Kada na platformi obrišeš MN, on prestaje da postoji i naravno da ti se više ne naplaćuje ništa.
U lokalnom wallet-u, zavisi od coin-a. MN će svakako prestati da radi čim ga obrišeš sa GIN platforme, samo kod nekih wallet-a moraš i da edituješ konfiguracioni fajl i iz njega obrišeš podatke o MN-u, pa da restartuješ wallet, da bi se sredstva koja su bila rezervisana za MN otključala.
 
Nazad
Vrh Dno