Šta je novo?

Najtiše napajanje da ima da se kupi kod nas oko 500w?

Bane R

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
03.07.2000
Poruke
6,760
Poena
800
Dakle tišina je jedini prioritet. 500w ili manje je dovoljno. Šta je najtiše a da ima da se kupi kod nas. I ako može bez Mađara, pošto ima sve više i više vremena treba da donesu nešto. U obzir dolaze i polovna, ako nekoga ne mrzi da pogleda šta ima u ponudi. Hvala puno.
 
Jeste da nije jeftino, jeste da ga nema kod nas, ali na KP valjda neko može da nabavi, ali tiše od OVOGA ne može da bude. :) A i nikada neće biti bučno. :)
 
Nista od navedenog (ne zelis ni Nightjar, je ako ima je verovatno skuplje od ispod sto sam naveo, a slabijeg kvaliteta).

Ima samo 2 napajanje koja vredi kupiti i koja su dovoljno tiha a oko 100 evra gore, dole. Corsair RM550x i Seasonic Focus Plus 550 Gold/Platinum.

kod nas samo SSR-550FX (Focus Plus Gold) u gigatronu i desk-u, a druga opcija je da trazis da ti donesu SEASONIC Focus Plus 550 Platinum (trenutno na snizenju) sa KP "madjari", eventualno Focus Plus 550 Gold ako prodje snizenje u medjuvremenu, i takodje Corsair RM550x isto preko KP, stara verzija, nova verzija, nije bitno.

Preko KP su sva jako blizu ~100 evra, a kod nas u gigatronu i desk-u 20% skuplje.


Takodje osim ako nije provereno, skeptican sam na tisinu napajanja bez ventilatora zbog pojave Coil Whine-a posle 4-5 godina koriscenja(ako ne i brze), osim ukoliko napajanje nije konstatno jako slabo optereceno, i osim ako nikad nije radilo na jako velikim temperaturama u sobi od 28+ stepeni.

+ Ako je lose provetreno kuciste, i los airflow preko napajanja, doduse ovo moze da se resi sa ventilatorom stavljenim preko napajanja okrenutog da gura vazduh ka grafickoj a vuce sa lima napajanja.
Ovo funkcionise najefikasnije ako su limovi ispod i iznad graficke od praznih slotova sklonjeni, i kuciste ima dobar pozitivan airflow od 2-3 kvalitetna ventilatora od napred ili od dole odmah pored napajanja.


Tehnicki bi radilo i a da je ventilator okrenut da duva u lim napajanja, al ovo ne bih preporucio zbog otimanja vazduha ventilatorima od graficke karte. Eventualno ako je dovoljno visoko kuciste, i u testiranju ne utice na temperatura graficke karte.
 
Poslednja izmena:
Kada je tisina zahtev, Seasonic je za mene prvi izbor. Ima ih i kod nas, ako se ne varam.
 
Kada je tisina zahtev, Seasonic je za mene prvi izbor. Ima ih i kod nas, ako se ne varam.

Ovo je jedini slucaj u kome ne treba slepo verovati celom brendu ni kad je Seasonic kralj slepog verovanja u pitanju.

Jeftinija Seasonic napajanja imaju ventilatore sa visokom maksimalnom kolicinom obrtaja, i iako su naravno namestena da se to postepeno povecava u zavisnosti od opterecenja/temperature unutar napajanja, bice dosta glasna zavisno od temperature sobi, u napajanju; opterecenja i posle nekoliko godina koriscenja. A da ne spominjem ako je neko osetljiv na buku, ili na specijalne zvukove osim buke proticanja vazduha a koje mogu da proizvedu ventilatori.

Seasonic napajanja iz srednjeg ranga isto imaju preveliku kolicinu maksimalnih obrtaja, ali manju od jeftinijih napajanja, i van specificne osetljivosti na motor, zvuk vazduha u zavisnosti od prepreke na koju nailazi, vibracija usled brzine obrtaja vece od 800-900rpm ili nesto slicno, Seasonic srednjeg ranga bice tisi od jeftinijeg Seasonica.

Tek Prime Ultra platinum i titanium su tiha u 99.9% slucajeva nevezano od bilo kog moguceg faktora u postojanju, ali su preskupa.

Tu je recimo jedina prednost Corsair rm550x, a to je da ventilator ima maksimalnu brzinu obrtaja od samo 1000RPM, usled cega ce u 90% situacija biti tise od Seasonica iz istog ranga.


Za mene licno u istoj ovakvoj potrazi, Corsair rmx je bio prvi izbor, a Seasonic focus plus drugi izbor. Uzeo sam Seasonic focus plus i za sad sam zadovoljan ali ne mogu da procenim koliko je tiho zbog osnovne buke drugih komponenti (nekom drugom sa tisim drugim komponentama i osetljivijim usima Seasonic focus plus moze biti preglasno na primer).
 
Poslednja izmena:
Imam ukupno 3 Seasonic napajanja (od 520W Bronze staro 5 godina, preko 1000w gold, do 650W Titanium Ultra), ni jedno se ne cuje a da realno smeta. Ovo najjeftinije sam do nedavno koristio u horizontalnom kucistu sa 35W CPU-om i Noctua hladnjakom i racunar je bio cujan tokom rada, a izdrzalo je svojevremeno i kombinaciju Thubana i 5850, takodje uz zanemarljivu kolicinu buke (tokom gaminga).

Naravno, podrazumeva se da se uvek uzme napajanje koje ima lufta i ne koristis ga do kranjih granica - sve sto si napisao za buku pod opterecenjem je izvesno tacno.
 
Nazad
Vrh Dno