Šta je novo?

Open Media Vault - SMART Power mode

Učlanjen(a)
08.10.2007
Poruke
967
Poena
320
Vi koji koristite OMV ili slicna linux resenja imam 2 pitanja:

1.Koju opciju da izaberem za:
Smart->Settings->Power mode:
-Never,
-Sleep,
-Standby,
-Idle.

Omv nas je prvenstveno zamisljen kao mediastreaming uredjaj.
Svakog ponedeljka navece ocitava smart na svakom hdd(x3)-ssd.

Dakle, naum mi je da se harddiskovi vrte jedina kad nesto stavljam ili pustam sa njih.


2.System Logs->Logs->Syslog
Ovdje dobijam poruku:

"monit[767]: `fs_srv_dev-disk-by-label-media4tb` space usage 99.9% matches resource limit [space usage>85.0%]"

Napomena: Prvo sam "napunio"(ima 7Gb slobodnog prostora) jedan disk a onda sam dodao jos jedan istovetni i spojio ih u jednu cjelinu preko "UnionFileSystem".
Dakle nije u pitanju klasicni raid system.

Da li u ovakvoj situaciji treba da se brinem za gore spomenutu poruku?
I ako je da, sta moze da se "crno" desi?
 
1. Ja bih izabrao opciju Standby. Ako se diskovi vrte tek povremeno nema razloga da se vrte 24/7. Tako će duže trajati. Naročito ako su diskovi "obični", dakle ne-NAS (WD RED i slično). Ima ovde dosta polemike o tome da li diskovima šteti da se vrte non-stop. Iako to uglavnom nije slučaj lično sam skloniji stanovištu da ih treba gasiti.

2. Poruka je očito vezana za prepunjenost diska. Ne bi trebalo da je išta "opasno" ali ih ipak malo rastereti. Ne koristim OMV (ja sam na Nas4Free) pa ti ne mogu baš precizno odgovoriti.
 
1. Tako i bi, no hvala na odgovoru u svakom slucaju!!!

2....iskopao sam u medjuvremenu da je u pitanju genericka poruka.Fizicki-popunjenost nebi smetala sem sto bi sys non stop izbacivao poruku i jos ponesto u vezi "cron-a".
.... tice se fabrickog odnosno industrijskih parametara za normalan rad hdd-a. Te na kraju sam ipak odlucio, ne trazevchi maler, malo olaksao.

Ps.Diskovi su Red.
 
Ja u principu nikada ne power-downuje diskove,ali kako zelis.
Ako te smara monit ugasi da ti ne salje poruke tog tipa preko GUI-ja.
UFS nisam koristio,uglavnom sad radim na ZFSu(bilo je i crkavanja,lako se menjaju diskovi)
 
Nazad
Vrh Dno