Šta je novo?

Prvi Mac za decu... Ili ipak PC

XACAH

Cenjen
Učlanjen(a)
23.04.2011
Poruke
204
Poena
170
Zdravo svima,

Nisam kupio desktop 20 godina, a ostao mi je iz kancelarije jedan lep DELL U2312HM pa gledam sta da kupim deci i sebi za desktop... Cerkica ima iphone 6 (nisam joj ja kupio) i interesuje je video obrada, a voleo bih da nauci i photoshop i slicne graficke aplikacije pa kontam da li da im kupim...

1)Mac mini? Zato sto imam monitor, a i nezahtevno je sve dto ce oni raditi, a i ja sada samo radim excel tj office i nezahtevne stvari

2) Da se otvorim za Imac 27 4k? Uzeo bih preko firme pa bih koristio pdv... Ili mozda preko madjara...

3) Da kupim neki PC?

Btw postavio sam temu u " sta da kupim od konfiguracija" ali tamo mi uglavnom preporucuju Pc ili polovan macbook pro tj air

Hvala na savetima

Послато са F8331 уз помоћ Тапатока
 
Pa prvo moraš da prelomi u koji 'tabor' ideš jer će ti jedni nuditi PC, a drugi Mac.
 
Pa da čujem argumente korisnika pa prelomim :) ja inace licno ne koristim Apple uredjaje, zapravo imao sam samo Ipad Air i zeznuo sam se sto sam ga prodao jer sam kupio Xperia Z2 tablet kome nakon lomljenja ekrana na suncu sad ne mogu ni da nadjem ekran...

Realno nisam lud za Appleom ali izuzetno postujem ono sto rade i nikad nisam imao njihov komp, pa bih da probam, a realno nisam odusevljen sa jos jednim PC mesancem

Послато са F8331 уз помоћ Тапатока
 
Ja imam Mac Mini 2012, MacBook Pro 13 2015 i iMac 5k retina 2015.

Mogu da kazem da sam prezadovoljan. U ovaj mac mini 2012 sam stavio 2 ssd, jedan sa windows drugi sa macos i radi odlicno. Na macos cak i bolje sa najnovijom verzijom sistema.
Mozes uvek da deci das nesto tako, pa mogu lako da menjaju izmedju windows i mac sistema, a opet je jako mali uredjaj, lepo se uklapa svuda i necujan je.
 
Naravno kupi Mac bilo koji. Uvek mozes Windows na njega ako bas moras mada nece trebati. Mini je super varijanta jer klinci tuku po tastaturi pa bih laptop izbegavao zbog mogucih kvarova.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako kupiš Apple, platićeš mnogo više nego što vredi. Ako kupiš PC i staviš Windows, neiskusna deca će ga napuniti virusima dok kažeš kapisla.

Moj savet - Linux. Nek se deca uče na vreme. Imaš sve vidove profesionalnog softvera na njemu, pa nek se ravijaju u kom god hoće smeru, jedino je možda tanak sa CAD-om i još par stvari. Zahvaljivaćeš mi kasnije.
 
ja bih ti se odmah zahvalio...ali samo zabave radi napisi coveku koje programe moze na linuxu da koristi za obradu videa i slika.
 
Za video obradu imac pa nek se igraju kako treba ;)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Posto nisam u toku sa hardverom zadnjih par godina, koji konkretno kodel Mac Minija tj Imaca preporucujete? Znam da se za Mac Mini ocekuje zamena, a Imac je bese aktuelan od prosle godine ili?

Inace komp se nece koristiti za igrice jer igraju na PS4, vec bukvalno kao edukativno razvojna platforma... Cerkica ima 13 godina, a stariji sin je 5. razred i sem sto igraju igrice na ps4 i prave video snimke na Youtube ne rade nista pametno, a ja bjh da ih malo zaintersujem, cerkica voli video i graficki editing i bas ima talenta, a decaci su fortnite heroji, pa bih voleo da ih malo uputim u ponesto, programiranje, dizajn, jer vole robotice i slicne igracke....

Kad covek vidi kolike su cene Lego Mindstorm robota ni Imac nije onda skup :)

Послато са F8331 уз помоћ Тапатока
 
Mini je 2014. model i on je za izbegavanje, max. podrzana DP rezolucija je 1600p, sto ogranicava izbor monitora.
 
Mislis JEDAN racunar za dva tinejdzera sada?

Umesto koje hiljade za jedan Mac, uzmi im dva PCa. Ne treba im 5K monitor, niti WOW racunar.

A i klinci su, dok oni nesto budu radili ozbiljno, taj racunar bi bio outdated koliko i Nokia 1110 :)

Linux ima samo jedan manji zez, koji klinci primete. Drugi ga ne koriste, pa medjusobno se nece pomagati (sa drugom decom, ne medju sobom)

Edit: Bajara, Da, Apple dolazi sa magijom za video produkciju :D Reseno sve :)
 
Poslednja izmena:
Nije covek pominjao novce...
i samo sto na imac-u i klinci mogu da se bave video produkcijom, na PC-u to nema sanse :)
 
Ne trebaju mi dva kompjutera, desktop pored ostalog uzimam i da ih odvojim od smartfona, tableta, pa i PS4, a i da se zainteresuju za neke stvari...

Znam da video obrada moze i na PCu naravno... Manja izlozenost virusima je svakako prednost na MACu, a i sam Apple ce im biti nova stvar i samim tim atraktivnija u odnosu na PC...

Послато са F8331 уз помоћ Тапатока
 
Posto nisam u toku sa hardverom zadnjih par godina, koji konkretno kodel Mac Minija tj Imaca preporucujete? Znam da se za Mac Mini ocekuje zamena, a Imac je bese aktuelan od prosle godine ili?

Inace komp se nece koristiti za igrice jer igraju na PS4, vec bukvalno kao edukativno razvojna platforma... Cerkica ima 13 godina, a stariji sin je 5. razred i sem sto igraju igrice na ps4 i prave video snimke na Youtube ne rade nista pametno, a ja bjh da ih malo zaintersujem, cerkica voli video i graficki editing i bas ima talenta, a decaci su fortnite heroji, pa bih voleo da ih malo uputim u ponesto, programiranje, dizajn, jer vole robotice i slicne igracke....

Kad covek vidi kolike su cene Lego Mindstorm robota ni Imac nije onda skup :)

Послато са F8331 уз помоћ Тапатока

Ja sam napisao mac mini 2012. zato sto je to trenutno najbolji mac mini, jer moze da mu se doda jos jedan ssd i menja ram, za razliku od 2014. koji ne bez veze.
Mada, sacekaj i vidi ovaj novi sto izlazi za nedelju dana.
 
Poslednja izmena:
Ne trebaju mi dva kompjutera, desktop pored ostalog uzimam i da ih odvojim od smartfona, tableta, pa i PS4, a i da se zainteresuju za neke stvari...

E sad, ne možeš lako da odvučeš deci pažnju, ili će se sami upecati, ili neće. Šta će njima i na kompu biti interesantno ostaje da se vidi. Moj brat je proveo uz kompjuter koliko i ja, ja sam danas IT profesionalac, a on danas samo gleda Facebook i igra LoL.

Kakav Mac, to je kao da želiš da ti dete svira gitaru, pa mu kupiš Fender Stratocaster. Uzmi mu ti prvo neku polovnu gitaru, vidi da li će to njega uopšte da zainteresuje, pa ako vidiš da ide i da to voli i traži bolje, ti mu kupi onda.
 
Pa da čujem argumente korisnika pa prelomim :)

Lepo sam ti rekao :)

Elem, ja ću pretpostaviti da si se odlučio za Apple jer za PC ne mogu da ti pomognem. Kupiću PC kad mi klinac krene u školu da mogu da se posvetim svim FPS naslovima koje sam propustio do sada :)

Da se vratimo na Mac: ako imaš neki budžet to bi mnogo olakšalo stvari jer Mac Mini i iMac nisu ni blizu u istom cenovnom rangu.

Ako kupuješ preko firme da ide na osnovna sredstva to znači da si planirao da kupiš novi uređaj sa dve godine garancije. Osnovni model iMac 21inch je 175.000 RSD sa PDV-om.

Osnovni model Mac Mini je 73.000 RSD.

Polovni računati mnogo su jeftiniji naravno ali moraš da platiš u gotovini.

Za tvoje potrebe koje si naveo (office, kućna upotreba) i potrebe tvoje dece (da uče) apsolutno je sve jedno šta ćeš odabrati jer će bilo koji Apple (nov, polovan) bilo koje generacije, ispunjavati vaše prohteve.
Za polovne modele ipak savetujem da ne gledaš modele starije od 2012. godine.

Za razliku od Laptop modela iMac i Mac Mini su se pokazali kao izuzetno pouzdane mašine bez nekih čestih kvarova, grešaka u proizvodnji, itd.

Ako se odlučiš za polovnu robu, računaj da treba obavezno ugraditi SSD i dodatni ram ako je to moguće. 8gb RAM je sada minimum koji je potreban jer samo Word 'pojede' oko 3gb.

Poslednji model MacMini u kome se može dodati RAM je 2012 (to su ti već napisali), a ako gledaš novije modele savet je da imaju 8gb on board RAM.

Isto važi i za iMac. Većina modela od 21inch ima mogućnost proširivanja RAM-a osim nekih osnovnih modela.

Kada budeš odlučio koliko želiš da potroši i kako da platiš mnogo ćeš sebi suziti izbor.

Taj monitor koji imaš biće odličan i za Mac Mini i za iMac.
 
Mac mini, imac i macbook su preskupi za hardver koji nude. Ja predlazem neku od ove dve opcije:

1. HP 6300/8300
Vec razradjena prica i lako mozes napravit hackintosh. Za smesnu cenu mozes uzet jaku masinu tipa i7 3770/16gb/ssd/rx560 4gb. Sve super, al' nije lepo i nije jabuka. :)
https://www.tonymacx86.com/threads/...orking-and-easily-affordable-customac.224812/
https://www.youtube.com/watch?v=rKqdDiL8t80&t=


2. Mac Pro 4.1 / 5.1

Ovaj racunar lako i jeftino moze da se upgrejduje u zver. Xeon x5670 je na KP 40e po komadu, ram 8gb ddr3 ecc moze da se nadje za 10e po stapu. Uzmes odma dva ziona, 48gb/64gb rama, dodas ssd, grafiku i eto ga. Imas i izgled i jabuku i performanse za dobru cenu. :)
https://www.youtube.com/watch?v=3Z2ZSie7zeU
 
Drugari ne bih da otvaram novu temu, ako moze ovde neki savet. Nisam do sada koristio Macbook, planiram ovih dana da uzmem nesto. Ionako svi u kući imamo iPhonove pa rekoh da svoj dotrajali WIN laptop zamenim necim boljim. Našao sam nešto sto mi se na papiru čini kao ok varijanta, ne znam koliko je pametno kupovati ovakav uredjaj u 2018-oj. Evo šta je prodavac stavio u opisu.

Macbook Pro 15", early 2011. i7, 16gb ram, 180gb ssd. Ima i screen shot kako je slikao.

Mac bih koristio za najobičnije kućne stvari, YT, Popcorn, mail, office. Igrice nece na tome posto imam Ps4. Bitno mi je da li ce ovo da vrši posao kako treba i da mu ne mislim jedno 2-3 godine. npr. Laptop koji imam, Toshiba iz 2012 kad se otvori treći tab u chrome kreće dušu da ispušta.

Inače cena je 400e za ovaj Mac
e35fc1cb18e183579ac861577bae4528.jpg
083ecea7cec72e7b23ecf2fb4e956c73.jpg


Послато са SM-T719 уз помоћ Тапатока
 
Zaobiđi. Ovaj model ima problem sa grafičkim čipom na matičnoj ploči. Oglasi su puni istih modela. Veliki broj njih ima rađene čipove i ne možeš nikako znati šta kupuješ.
 
Po meni nikako ne kupovati mnogo stare Apple proizvode. Da bi uzivao u tom ekosistemu, sto i jeste poenta, moras da budes u sto novijem hardware-u i software-u takodje. Ako odes u stare modele razocaraces se. Po meni je staro sve preko 2 godine. Za te stvari koje si nabrojao bolje ces se provesti sa obicnim PC laptopom.
 
Pa nisam baš siguran u to... MBP Retina 2013 npr i dalje radi sasvim dobro za prosečnog/poslovnog korisnika
 
Slazem se!
Pa cak i modeli do "mid2012" su potpuno funkcionalni.
Jedino cime bivamo ucjenjivani od strane Apple-ea jeste sto nakon "nekoliko" godina prestanu da podrzavaju OsX u siguronosnom smislu.
Sve ostalo je zanemarljivo.
 
Nije covek pominjao novce...
i samo sto na imac-u i klinci mogu da se bave video produkcijom, na PC-u to nema sanse :)

Daj na primer neki programcic za decu. Meni se deca igraju sa Pivotom na PC-ju prilicno uspesno. Malo bi cackali video obradu na OSX imas li neki program da predlozis da je tako lak da je za decu ?
 
Jedino cime bivamo ucjenjivani od strane Apple-ea jeste sto nakon "nekoliko" godina prestanu da podrzavaju OsX u siguronosnom smislu.

Mala ispravka: Apple pruža softversku podršku 6-7 godina za određeni model i nakon tog perioda prestaje podrška ali softver i dalje radi bez ikakvih problema godinama samo nema novih opcija. Ali za sigurnosne zakrpe ta podrška traje mnogo duže tj. update za ozbiljne sigurnosne propuste se izbacuje obavezno.
 
  • Like
Reagovanja: iOS
Jos uvek nista nisam kupio, ali sada definitivno moram... jer je brat uzeo njegovoj cerkici macbook air (stari)

Cerkica je htela novi naravno, ali sada joj se i dopada stari i meni je to realno najjeftinija varijanta (cca 700 eur) ali znam da je ekran los, model bas star... mada na prvu obo radi bas lepo...

Izasao novo mac mini i ono je meni super (da ima jos diskretnu grafiku), ali ona se grozi toga da joj na mac mini ide Dell 2312 HM i posle jos logitech Mk520 bezicni komplet...

Razmisljajuci izmedju mac minija novog i ovog starog aira cini mi se da sam najbliži imacu 21.5 4k 3.4ghz 8gb 1gb fusion za 1360 eur ili da uzmem njoj air, a meni i decacima da zakacim mac mini novi i svi srecni?

Pls pomagajte...

Sto se tice preporuje, a mac mini late 2012 uh rado bih to uzeo, ali ja sam baksuz k kad kupim nov uredjaj, a ne kad kupim star.

Evo sutra mi istice garancija na moj Surface Pro 4 i on juce se samo smrznu i ni makac...ja sa obrsdovah sto sam u Istanbulu kad ni ovde nemaju podrsku za MS hardver :(

Imate li i preporuku za neki strucan laptop servis kod nas ili da ga nosim u Dubai i da mi ga popravljaju o mom trosku? Mozda je baterija ko zna sta je, ali stvarno kao programirani raspad uredjaja... Jos citam na netu da ih brdo slucajeva, a MS se pravi blesav

Sent from my F8331 using Tapatalk
 
ja bih ti se odmah zahvalio...ali samo zabave radi napisi coveku koje programe moze na linuxu da koristi za obradu videa i slika.
Za video: blackmagic da vinci resolve
Jedan od najboljih alata za obradu videa, za sve platforme su ga napravili

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno