Šta je novo?

Kako smanjiti avi od 13 GB na oko 4 GB?

Učlanjen(a)
19.09.2000
Poruke
3,865
Poena
815
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 3600 + Scythe SCMG-5100
Matična ploča
Asus B550 TUF Gaming Plus
RAM
Kingston 2x16 GB DDR4 3200 CL 16
GPU
ASUS GTX 1080 ROG Strix 8 GB
Storage
Kingston SA2000 1 TB + 2x4 TB WD Red
Zvuk
Integralac
PSU
Cooler Master V750 gold
Kućište
Thermaltake Urban T31
Monitor
HP Envy 27'' 4K
Miš & tastatura
Mad Catz RAT 5 + Genius tastatura
Mobilni telefon
Samsung Note 20 Ultra SD 256/12
Pristup internetu
  1. Optički internet
Matorci imaju neku Panasonic NV-GS400EG, i imaju gomilu filmova na mini DV kaseticama. Njih sam preko Panasonicovog Motion DV studija skinuo na hard (rezolucija u kojoj je skinuo je 720x576 - da li je to nativna rezolucija kamere, ili moze u visoj rezoluciji?), i svaki film od 60 minuta zauzima oko 13 GB. Posto bih zeleo da ih kompresujem, tj smanjim na oko 4 GB (ili 2, 3 GB, sve jedno), da bih ih narezao na DVD, probao sam gomilu programa, i nahpriblizniji mojim potrebama je Handbrake.

E sad, on tu ima gomilu opcija, a posto se slabo razumem u to, probao sam par preseta, tipa Fast 1080p30 i slicno, ali i dalje kvalitet nije kao na originalu (jedino sto sam uspeo da uklonim je comb efekat), vidi se da je malo mutnija slika.
Da li postoji neko podesavanje koje bi dalo sliku 'skoro' priblizno originalu?

Ili da li postoji neki program koji bi direktno sa kamere skinuo film a da zauzima oko 4 GB (u ovom njegovom Motion DV studiju ne mogu nista u settingsu da menjam, vec mogu samo da izaberem source (kamera), destination (hard disk) i kliknem na next)? :)

Hvala unapred!
 
To je dv25 ili dv50 format tj 25 ili 50mbit/sec. Rezolucija je PAL odnosno 720x576.
To može da se dosta dobro spakuje u x264 kroz ffmpeg. Nema potrebe da radiš upscale na 1080 notify da menjaš fps na 30. Ne dobijaš nista.
Skini ffmpeg (Google ffmpeg zeranoe) i skini ga.
Kopiraj ffmpeg.exe u folder gde je 13gb file
Shift + desni klik na belo u tom prozoru i izaberi open command prompt here
Ukucaj sledeću komandu:
ffmpeg -i film.avi -c:v libx264 -crf 20 -c:a aac novifilm.mp4

Film.avi zameni sa imenom nekog od avi fajlova koje imaš.
Novi film.mp4... pa novo ime.

Ne znam kakav komp imaš.. ovo može potrajati skoro sat vremena, a može biti gotovo i za 5 minuta.

Najbolji način za skidanje tih kaseta je sa firewire (i1394) karticom. Tada ćeš prebaciti snimag bez gubitka kvaliteta.
Neke kamerica imaju i USB ali u tom slučaju je rekomoresuje video pa dolazi do gubitka kvaliteta i drop frejmova.



Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
720x576 jeste nativna rezolucija za DV PAL, ti mozes da uradis upscale u HD prilikom enkodiranja, ali to generalno nema mnogo smisla raditi. Default podesavanja za bitrate u handbrake-u su ok pod pretpostavkom da ripujes neki komercijalni snimak (filmovi), i kao takva nisu bas dobra za amaterski video kamerom iz ruke, zbog mnogo vise pokreta u odnosu na filmove. Probaj daj smanjujes Constant Quality - RF, kreni od 18, pa na dole. Sto vise smanjujes, povecava se prosecni video bitrate snimka, a samim tim i kvalitet raste. Sto se tice opcije na dnu "Optimise video: Encoder Preset:", moze da ostane kako jeste, stim da ako tu smanjih brzinu na recimo Medium, onda ce encoder biti precizniji i dobices manji (mb) izlazni fajl, znaci manja brzina, duze traje enkodiranje ali fajl zauzima manje prostora.
 
@yooyo
Kamera ima USB, i preko njega sam skinuo film na hard. Upravo radim sa tim ffmpeg.exe, sa podesavanjima koje si mi dao, pa cemo da vidimo sta i kako. Komp je iz potpisa, kaze da radi brzinom 3.25, to valjda znaci da ce da zavrsi za 20ak min.

@e6111
Hvala, videcemo kako ce da ffmpeg uradi video, ako ne bude to to, probacu tvoja podesavanja.

A koja je razlika izmedju usb i firewire? Zar FW nije samo brzi od usb? Kada skidam preko usb, on pusta film u realnom vremenu, i tako skida, sto znaci da mi za svaki treba sat vremena. Na ploci imam FW, ali nije mi toliki problem da radim preko usb, ukoliko je razlika samo u brzini. Ako ima razlike u kvalitetu, onda je to druga stvar.
Inace, ovaj film od 13 gb ima sasvim dobar kvalitet, tako da moji nece da se zale na to, sigurno :) samo zbog jednostavnosti zelim da sve te filmove kompresujem do 4 GB, pa da
snimim na dvd, pa neka gledaju na tv-u.

Edit: Javilo mi se par 'concealing bitstream errors' ? Sta to znaci?

Edit 2:

Evo upravo je zavrsio, ali je izlazni fajl los. Saljem slike originala i ovog novog.

slika 1.jpg

slika 2.jpg
 
Poslednja izmena:
Ako imas intel cpu mozes da koristis:
-c:v h264_qsv -look_ahead 0 -q 18

Za deinterlace:
-vf yadif
 
ffmpeg -i assist_cap0001.avi -c:v libx264 -look_ahead 0 -q 18 -vf yadif -crf 20 -c:a aac novifilm22.mp4

Komanda h264_qsv ne radi.

Evo stavio sam ovu komandu, izlazni fajl je bolji (ima 2.3 GB), ali i dalje nije to to - originalni fajl je nekako fluidniji (iako ima 25 fps), i nema seckanja kao sto ima posle konverzije (doduse malo, ali se primeti).
 
Poslednja izmena:
Ako je izvorni PAL DV fajl interlaced onda je to 50 fields per seconds, a deinterlacer to pretvara u progressive 25 frames per second, tako da se gubi "fluidnost". Opcija je da ne radis deinterlace, i da ti izlazni mp4 fajl takodje bude interlaced 50 fields per second. Medjutim onda sve zavisi od playera u kome pustas taj mp4 fajl, njegova je duznost da deinterlace-uje snimak dok ga pusta, ako to podrzava, vecina softverskih playera kada vidi da je u pitanju mp4 h264 video, smatra da je u pitanju progressive i onda to izgleda kao "cepkanje" slike. Ako vec to na kraju zelis da snimas na dvd, onda nemoj uopste konvertovati u h264 mp4, vec konvertuj u mpeg2 dvd interlaced, i onda ce to svaki dvd player pravilno deinterlace-ovati prilikom pustanja.
 
Poslednja izmena:
Kod mene ovo daje odgovarajuci rezultat za konverziju pal dv 50 interlaced u mpeg2 interlaced.

ffmpeg -i .\PAL_SD_DV50_colorbar.avi -target pal-dvd -b:v 9000k -flags +ilme+ildct -c:a ac3 test.mpg
 
Poslednja izmena:
Hvala, ova komanda odlicno radi posao!
 
A koliki je fajl onda na kraju, pošto se iz poslednje komande ne koristi x264?
 
Od 13.4 GB napravi oko 4 GB, taman da se snimi na dvd.
 
Nazad
Vrh Dno