Šta je novo?

Čas radi, čas ne radi :-)

sasakv

Cenjen
Učlanjen(a)
05.05.2011
Poruke
763
Poena
180
Imam eksterni HDD Maxtor M3 portable 4Tb. Nekada radi normalno, bez problema, a nekada jednostavno zablokira ceo sistem kada pokušam da pristupim podacima. Tačnije Win explorer ukoči i ne mogu ništa drugo osim da ga resetujem (explorer). Dešava se da nekada ne mogu da podignem sistem dok ne izvadim HDD iz usb priključka, ili neće da se resetuje kompjuter dok ne izvadim HDD. Kada idem na proveru ispravnosti HDDa, ne daje nikakve greške ni bed sektore. Prvo sam mislio da je do starijeg kompjutera, ali sada je sve novo, sve leti, samo on pravi probleme. Naglašavam, ne uvek.
Imate li neki lek, predlog, mišljenje?
Hvala
 
Promeni sata kabl za početak .. možeš da probaš i drugu granu sa napajanja.

Uhh. Tek sad videh da je eksterni disk. Gde ga povezujes, tj. na koji USB? Sa zadnje strane kućišta ili sa prednje strane kućišta?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Svejedno je, pokušavao sam i sa prednje (na kućištu) i sa zadnje. I na USB 2.0 i na USB 3.0 (podržava 3.0)
 
bojim se da to implicira da si razlabavio konektor na samom kucistu eksternog diska.definitivno ces proveriti tek kad izvadis drajv i prikljucis ga interno na neki racunar.ako tu bude sve okej,sledece sto mozes da probas je da zamenis taj USB kabl (imas po kp-u za par stotina din) ako ni to ne pomogne resenje je da kupis novo eksterno kuciste.

kad i ako ga budes otvarao mozes da proveris dal' je nesto slomljeno,mozda se taj konektor na samom kucistu eksternog ne drzi bas najbolje,da ga fiksiras superlepkom ili sl.,ako imas garanciju mozes da probas da reklamiras,ali ne ocekuj previse,najverovatnije je fizicko ostecenje konektora.
 
Koliko mogu da primetim, konektor na kućištu je dobro fiksiran (ne mrda), a kada ubacim kabal u kućište harda i pomeram ga desno i levo, gore i dole, ima pomeranja kao i kod ostalih uređaja (telefona npr.) ali ni na trenutak ne dolazi do prekida sa windowsom, odnosno ne dešava se da prestane da radi, pa da počne da radi, kao što se dešava kada na trenutak dođe do diskonekcije
 
Kod novijih eksternih hdd-ova je vrlo cesto usb konektor zalemljen za stampanu plocu samog hdd-a pa nije moguce direktno prikljucivanje na komp.

Probaj taj hdd na nekom drugom kompu
 
Poslednja izmena:
Potpuno isto se dešava i na laptopu i na ovom novom, kao i na starom. Dakle, nešto je u njemu problem. Kabal je neobičan, odnosno kod ulaza u kućište HDDa je spojen, rekao bih, mini i mikro usb u jedan ulaz, a u kućište kompjutera je klasičan USB 3.0
 
to je mislim micro type B,standardizovan je i imas te kablove da kupis.nema veze sto konekcija deluje dobro,problem moze biti interni.ne verujem da je lemljeno ista bas zato sto je taj konektor na kucistu,pre ce biti standardna plocica/adapter koji je na 90 posto eksternih usb kucista.ako imas garanciju,snimi problem kamerom,poslaji im i reklamiraj.ako nemas onda otvaraj i proveri disk interno da ga iskljucis iz jednacine.
 
Poslednja izmena:
Ја бих кренуо од кабла, то је јефтинија варијанта, или да рекламираш хард ако је под гаранцијом. Другар има екстерни хард и повремено се губи па смо пробали више каблова и сад ради боље, мада не савршено. Сам конектор временом слаби, губи контакт (пељавштина и слично) па и ту може да брља.
 
Još je pod garancijom. Meni se ne izgubi, odnosno ne nestane. Pokazuje da je tu. Nekada čak i uđem u HDD, ali onda zablokira u drugoj fascikli koju želim da otvorim, iako je pre oga otvarao normalno, a nije pomeren ni za milimetar. Resetujem kompjuter jednom ili dva puta i sve radi normalno, kao da ništa nije bilo. Da je problem sa konektorima, pretpostavljam da nakon restarta, ako se ni na koji način ne pomeri položaj harda ili kabla, ne bi trebalo da radi. Ili grešim?
 
Proveri ga sa "HD sentinel" ili sa "CristalDiskInfo", da idimo sta tu ima...
 
I jedan i drugi ga prepoznaju, ali ne očitavaju nikakve podatke o njemu. Čak sam skinuo i softver sa sajta njihovog, Drive manager namenjen konkretnom HDDu (dakle, Drive manager Seagate M3 portable). Prepozna ga, ali kada uključim da ga proveri (disk diagnostic) piše: the external hard disk does not support. Sada mi tek nije jasno, kako ga ne očitava ni softver koji je namenjen konkretnom HDDu i koji je pravljen za njega. Svi ga vide, ali niko ne očitava
 
Odradio je surface test i 100% ok, bez i jednog loših sektora. Kada hoću da uradim random seek test, neće. Piše: This function is not avaliable on the selected drive becouse of the configuration on this controller and drives E: 1117 100 0
 
I ja bih, ali nemam gde da prebacim više od 2TB podataka. Inače, nemam particije, sve je jedna particija.
 
Mislio sam na brisanje svega na fabricko, Low level format i upisivanje nula.
Imaj na umu da ako taj hard disk zeza a ti nemas backup, sta ako naprasno crkne?
Ako su bitni podaci prebaci na nov a taj testiraj da vidis da li je pouzdan.
 
Jedno pitanje oko bakup-a, pošto to nikada nisam radio. Ako odradim backup podataka nekim programom koji to omogućava, da li sve što je na hardu posle mogu da povratim bez problema?
Dakl odradim backup, pobrišem sve sa tog harda, odradim formatiranje (to što si već predložio) i onda vratim sve podatke koje sam backapovao? 1TB podataka, kaad se bekapuje, koliko zauzioma prostora kao backup fajl, odnosno koliko će mi zauzeti mesta na drugom hardu? I koji program preporučuješ?
 
Samo iskopiras te podatke na drugi hard, ne treba ti nikakav softver za backup

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Nažalost, na HDDu koji ima problem imam oko 2TB podataka, a na onom u kompjuteru ni blizu toliko prostora. Zato pitam, ako se radi kao backup, da li prekopira sve podatke i da li zauzima isto mesta, ili zauzima manje mesta, ili backup uje samo sistem
 
Fizicki kopiranje fajlova, nikakav program niti kompresija ne moze da pomogne da se smanji. Licne podatke (slike, video, dokumenti koje si sam stvorio) uvek treba imati na dva fizicki odvojena mesta. Ja tako cuvam plus cloud. Ako nemas gde moras da nabavis ako ti je stalo do podataka inace ce kasnije mnogo da kosta da se povrate, ako uopste bude moglo.
 
Да, фотографије и видео имам и на том од 2ТБ и на оном у самом компјутеру. Опекао сам се једном и од тада их чувам на две локације. На клауду не, ето идеје да пребацим и на клауд и да одмах ослободим простор на овом што треба да га средим. Јел добар клауд који стиже уз виндоус 10?
 
Prvo i osnovno, probaj sa drugim kabelom. Ti microUSB 3.0 kablovi prave dosta problema. Meni su crkli originalni kablovi i uz Samsung i uz Transcend externe diskove. Kupio sam dva bolja na Ali-express (bolja u smislu 5-6USD, ne 0.5-0.6) i sa njima diskovi rade savršeno već duže vreme.
 
meni nije jasno kako ti je lakse da aplodujes 2gb na klaud,pa da pebacas na druge diskove,formatiras sve nego da ga prosto rasrafis i skopcas na desktop i iskljucis bar hdd iz price?plus je bar 90 posto do kucista tj sa samim hardom je sve u redu,i nista neces postici sa tim (sem sto ces imati bekap na klaudu sto je uvek pametno).
 
Ti novi nisu uopste SATA diskovi unutra, USB konektor je direktno na hard disk elektronici, ne mogu se povezati preko SATA prikljucka.
Ja za dokumente koristim Dropbox i par Mega naloga a za slike i video Google Photos posto ima neogranicen prostor uz razumnu kompresiju, bolje tako nego nikako.
 
Ako ga odšrafim i ispostavi se da je problem u HDDu, onda gubim garanciju. Ipak je, što kaže NShappy najjeftinije i najlakše prvo zameniti kabal, pa onda da idem dalje. Inače, nisam mislio svih 2TB da prebacim na klaud, samo fotografije i video i neka bitnija dokumenta, ostalo će da se pobriše nepotrebno (toga uvek ima dosta), a deo će da se "privremeno raseli" na slobodan prostor HDDa koji je u kućištu kompjutera. Kabal ću ipak prvo potražiti po našim radnjama, jer treba najmanje 15 dana da nešto stigne iz inostranstva, pa da ne gubim vreme.
 
:D vidis kad sam pisao, nisam video belu macku :/ . Ja sam otvarao par ali ne Maxtora i nisu imali ove adaptere, mislim da je ostao jedan, slikacu. U svakom slucaju nece covek da izgubi garanciju pa to odpada.
Evo, WD Elements:
 
Poslednja izmena:
Probao sam i drugi kabal i ništa, sve je isto. Kada odradim proveru diska u windousu, sve je u redu. Imam i program za proveru sigate diskova, sve je u redu. Kada treba da radi, kao što napisah nije uvek sve u redu... Sada je počelo da se javlja i: request could not beperformed becouse of an I/O device error
 
nemas puno izbora,polako skidaj podatke pa na reklamaciju.
 
Nazad
Vrh Dno