Šta je novo?

Pomoc oko napajanja

jackh666

Poznat
Učlanjen(a)
01.09.2018
Poruke
2
Poena
41
Pozdrav svima!

Pre neki dan sam otvorio staro napajanje u pokusaju da ga popravim i video sam da je osigurac bio izgoreo tj eksplodirao je. Kupio sam odgovarajuci osigurac (5A), zalemio ga i kada sam upalio napajanje osigurac je ponovo eksplodirao. Kako najlakse mogu da utvrdim kvar napajanja? Primetio sam da je kondenzator malo naduven i planiram ga zameniti samo nigde ne mogu da nadjem takav (420V 390uF), da li kondenzator mora da bude iste jacine ili moze biti jaci? Ispod sam ostavio link sa slikama. Hvala unapred

[url]*** SLIKE ***[/URL]
 
Osigurači ne explodiraju tek tako mora da je neki strašan kuršlus bio. Kada osigurač pregori samo zbog overload-a onda se jedva primeti, kada pocrni onda je to već zbog nečeg strašnijeg. Baci to dok ti nešto ne napravi još gore.
 
Stvarno se igraš popravljaš napajanje i treba da ti sprži komponentu neku za radi 70-100 eur.Uzmi sebi covjece novo napajanje ne mora biti neko vrhunsko ali za ovaj novac mozes naci kvalitetno.
 
Kada ode osigurac u 99 posto slucajeva se to ne resava zamenom istog jer osigurac ne ode sam od sebe. Prvo sta bih pogledao su mosfeti vezani na hladnjak, to prvo crkava od toplote. Za kondenzator moras istu ili vecu voltazu a kapacitivnost gledaj da je tu negde moze gore moze dole al ne previse.
 
Poslednja izmena:
Ma ovi danasnji PSU ej, uzeo sam od corsair rm1000x, znaci na idle komp ne radim nista, stavim ruku na njega kuciste od napajanja vrelo, bar 40c mozda i preko skoro pretoplo da drzis ruku na njemu. A onaj retardirani ventilator se pali znate kad? Mozda na benchmarku posle pola sata. Da se okrece na 500rpm uvek bio bih srecan. Bar da ladi unutra, koji mi poso vrsi kad se unutra sve kuva a on bleji. Rekoh sebi e neces kolega, namontiram 2 fana u donju komoru ( thermaltake x71 ) da duvaju direktno u ventilator od napajanja. Sad nije ni mlako. Ali se zato ventilator tek sada ne pali nikad. Znaci zavrti se samo kad upalim komp. Bukvalno. U igricama i drugim stress testovima se ne pali uopste....... Toliko o tome. Od toplote sve crkava a deca hoce '' silent '' ..... Ko da su ti fanovi bucni. Ovaj se ne cuje kad radi...

Ti se ne zezaj sa PSU, da ne pogines xD ovaj moj ugasim iscupam iz struje, pokusan da upalim komp, i napajanje ga pokrene na par sec, eto koliko struje jos ima u sebi. Bolje uzmi novo nego da mislis hoce li ti kuca izgoreti ako resi da plane o5.
 
Poslednja izmena:
Napajanje je u spoju, ali samo treba videti gde. Popravku bih prepustio nekom iskusnijem elektroničaru (dobrom dijagnostičaru) sa adekvatnom opremom jer ovakav kvar može nastati iz više razloga. Ovako iz prve trafo, ispravljač ili mosfet, mada ovakvi simtomi u dosta slučajeva ukazuju na više elektronskih komponenti koje treba promeniti uključujući i onaj pomenuti nabubreli elektrolit...
 
Nazad
Vrh Dno