Šta je novo?

ThinkPad E580 za programiranje, iskustva, alternativa?

farmaceut

Čuven
Učlanjen(a)
12.01.2002
Poruke
330
Poena
619
Pozdrav,
Iskrsla je potreba da hitno mijenjan laptop, pa razmisljam o ThinkPad E580:
i5-8250U/8GB/256GB SSD/IntelHD/15.6 FHD IPS
Cijena navedene konfe je oko 840Eura (u HR), uz malo srece umanjujem za pdv.

Racunar cu odmah nadograditi na 16GB RAM i ubaciti dodatni sata ssd (ovo vec imam)

Da li ima nesto drugo, slicno za preporuciti?

Upotreba je programiranje pod linuxom i standardno office/surf (uobicajeno upaljeno InteliJ, nekoliko manjih virt. masina, LibreOffice + milion browser tabova...)
Bitno mi je kvalitet ekrana (IPS obavezno, 15'' da ne coravim), da ima hdmi (za eksterni monitor), prenosivost do odredjene mjere (kada sam na terenu...), sta se moze uklopiti u okvirnom cjenovnom rangu (800-1000 Eur)
Igrice nista, graficka ne treba, Windows ne treba.
Poz!
 
Dell Inspiron 7730 ili 7530, mislim da to behu najnovije radne stanice. Ja njih dzikam za sledeci workstation, jer imaju sve sto W540/P5x nude, PLUS moze bez dGPU, sto je meni ogroman plus, jer najteza igra, koju igram, moze i na Intel HD iz 2012. :)
Proveri kako im se krecu cene tamo.

Eventalno, proveri neki polovan, dobro ocuvan, Sony VAIO S15 sa FullHD IPSom. Za ispod 600e, ako ih ima uopste, dobijas quadcore zverku, koja je i u 3D MAxu tiha, odlican ekran (reci kolege koji je smaracina po tom pitanju, ne moje :D), a neverovatno lagan i fino izdrziv.
Uzjendo ima i mogucnost dodatne sheet baterije, 12h je meni drzao.
 
Minimum 16GB. Nemoj manje od toga


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Svakako pogledaj i Dell Latitude modele.
 
Minimum 16GB. Nemoj manje od toga
I gledaj da bude dual channel, a skoro svaki laptop ima jedan modul zalemljen na ploci, i ne moze se menjati. Ako nije radna stanica, max. se moze jos jedan modul dodati. Znaci juri 8GB da bude integrisano, ili da ima 4 slota (bolje je naravno 4 slota +8GB integrisano)
 
Uzeo thinkpad. Gledao sam i probook 450, ali mi je thinkpad vise "legao" (mozda subjektivno, nekada davno sam imao R30).
ide na 2x8gb ram, te dodatni disk od 2tb, za dokumenta, virtualne masine i sl.
Hvala na pomoci.
 
Pitanje, kada bih uzeo 8+16gb ukupno 24gb, da li bih puno izgubio na brzini zbog dual chanal...(grafika je integrusa intel) ? Zanima me razlika u realnom radu za prigramiranje i sl, ne scor na testovima....
 
Ima razlike, ali ako ti treba +8GB, vredi te razlike itekako. Ispod 10% u najgorem slucaju, ispod 5% verovatno realno.

Ako nije neki ogroman projekat, koji se kesira poprilicno, verovatno neces ni videti razliku.
U VM se primeti tih 5-10%, ali ako ih drzis na HDDu.... ni 1TB RAMa ti nece pomoci koliko i prebacivanje istih na SSD :)

Bottom line: Ako nemas vec SSD, bolje ulozi u SSD, a onda u 8GB. I ne brini za dual channel, ako znas da ce imati koristi od RAMa!
 
Poslednja izmena:
Koristim ja vec dugo laptop sa 16Gb RAM-a i 500GB SSD, (radilo je to super do prije 3 dana... unisti dijete spravu za 1s... a nemam vremena da cekam djelove i popravku :)
Ovaj Thinkpad je ispao nuzna kupovina.
RAM definitivno dodajem vec u ponedeljka, samo kontam da li dodati jos 8 ilil odmah jos 16, pa kasnije na 32...

Sto se tice diska, na prethodnom laptopu sam uvijek kuburio sa virtuelnim masinama i prostorom (500GB ssd), one sluze uglavnom za neka testiranja kompatibinoosti i sl. (ono, probaj da li nesto radi za sve varijante windowsa XP/7/8/10 .... smor ali mora tako)
Sad ovdje imam ovaj ssd od 256Gb sto je dovoljno za radno okruzenje, imam ovaj prazan SATA slot, pa se dvoumim da li da u njega staviti 2TB hdd za vise prostora ili 500Gb ssd....
Ajde probat cu ako stignem sa nekim obicnim sata diskom pa vidim kkao radi...
Hvala, poz.
 
Koristim ja vec dugo laptop sa 16Gb RAM-a i 500GB SSD, (radilo je to super do prije 3 dana... unisti dijete spravu za 1s... a nemam vremena da cekam djelove i popravku :)
Uffff, tacno znam kako se osecas, posto sam i ja skoro dobio zalivanje laptopa sircetom od strane razmazenog deteta :D (tj. mladja sestra ;)).
FYI, zamena ploce zvanicno kod nas kosta vise nego najskuplji Lenovo W54x sto je kostao u Americi i vise nego 4 polovna da kupim u oglasima ;)

RAM definitivno dodajem vec u ponedeljka, samo kontam da li dodati jos 8 ilil odmah jos 16, pa kasnije na 32...
Gledaj samo cene, ako ti nije hitno. Ne pratim svaki dan, ako su dobre cene ODMAH 32GB. Pogotovu ako trazi DDR3/L, tj. starije module.

Sto se tice diska, na prethodnom laptopu sam uvijek kuburio sa virtuelnim masinama i prostorom (500GB ssd), one sluze uglavnom za neka testiranja kompatibinoosti i sl. (ono, probaj da li nesto radi za sve varijante windowsa XP/7/8/10 .... smor ali mora tako)
Again - skroz te razumem i saosecam se :D

Sad ovdje imam ovaj ssd od 256Gb sto je dovoljno za radno okruzenje, imam ovaj prazan SATA slot, pa se dvoumim da li da u njega staviti 2TB hdd za vise prostora ili 500Gb ssd....
Ajde probat cu ako stignem sa nekim obicnim sata diskom pa vidim kkao radi...
Hvala, poz.
A to mislis... SSD obavezno. Vise ce ti znaciti SSD za VMs nego dodatni RAM :( Sem ako ih ne pokreces 10 u isto vreme sa po 2GB RAM svaka ili nesto slicno, pa je RAM neophodan.
HDD je ubistven za VMove, ako nije neki ultra brzi SAS, mada ni on ne moze da se meri sa SSDom.
 
Nazad
Vrh Dno