Šta je novo?

Lose hladjenje u Superflower kucistu

EbonKnight

Poštovan
Učlanjen(a)
30.08.2014
Poruke
18
Poena
54
Poz ljudi,

Pitanje koje me vec neko vreme muci. Imam Superflower kuciste koje je na papiru totalna mrcina, ima dva ogromna venta na vrhu (exhaust, valjda), jedan mali sa desne strane, dva mala napred (intake) i dva velika sa strane (intake) + jedan mali pozadi (exhaust). Ne secam se koji je model, ali evo slike, pa ako neko prepozna :)

Elem, sta je problem.. ja sam u kucistu oduvek imao mrcine tipa i7 procesore, pa 290x, pa evo sad neko vreme 1080ti i to ubogi Gigabajtov Gaming OC. Dakle, tesko da moze gore, sto se toplote tice. Medjutim, nije to stvar toliko.. jasno je meni da se ta sranjca greju.. CPU sam resio sa Frozer kulerom i sad je milinica. Medjutim, problem je prokleta grafa. Cim stavim bilo sta toplije od 1070-ice, 1080-ice maks, cudo se greje i j. kevu. Opet kazem, ZNAM da tako treba, standard je. Ali ljudi moji, imam 8 ventova i u toplijoj sobi od moje na test benchu ovaj 1080ti u Furmarku ne ide preko 76c na stock settingsima, dok u mom kompu cudo ode na koji god termalni limit mu dam, ako ne roknem fanove na 100%, fazon. To prosto nije normalno za kuciste koje treba da ima OGROMAN airflow, dakle nesto ocito nije u redu. Fazon, ako i kazemo "ok, Gigabajt je krs, 290-ica koju sam imao je bila Sapphire-ova, onaj najbolji model. Da, i to je furuna, ali to je ljudima u testovima radilo na oko 78c a meni u kompu ako ne anderklokujem bogami i na svoj limit, sto je fazon 95c.

E sad, naravno, ja obicno ove power-hungry kartice anderklokujem malo i smanjim do jaja potrosnju, sto samo po sebi dobrim delom resi problem uz malo losije performanse, ali i dalje me situacija prilicno iritira, jer cemu ovoliko kuciste i toliki ventovi ako je airflow tako los , zar ne? Napominjem, opet, komp je sad bleja, od Frozr-a naovamo radi bruka dobro, a i pre toga se nije grejao ni iole ko grafe, sto je valjda i logicno. Ali nekako, iako imam prakticno neobstruiran airflow od ova dva malecka ventilatora napred i ova dva sa strane pravo na grafu, tu se nekako zadrzava toplota i grafa krene hladno ali posle jedno 5 minuta postepeno dodje do svog termalnog limita i to je to. Ne kapiram iskreno, posto imam exhaust na celom gornjem delu (mislim dva ili cak tri venta na vrhu kucista - vidi slike), a i jedan pozadi... ali ono sto mi pada napamet je da ti veliki ventovi sa strane, iako kao nesto rade, moguce useravaju airflow.

Elem, treba mi pomoc, stvarno, jer nije stvar samo ove grafe.. bilo koja high tdp grafa u ovom sistemu jednostavno se greje apsolutno nedopustivo. Ima li neko ikakva iskustva sa ovim kucistem i predloga sta mogu da ucinim, a ako ne, da li makar zna da preporuci provereno sabijacko kuciste, neka prica rang HAF-a ili tako nesto? Jbm li ga, ovo je vece i ima vise jakih fanova nego HAF, ali ocito u praksi slaba vajda...


Hvala unapred, i pitajte sta god treba a da sam zaboravio da pomenem, posto sigurno ima toga :D
 

Prilozi

  • 2.jpg
    2.jpg
    72.3 KB · Pregleda: 66
  • 1.jpg
    1.jpg
    57.3 KB · Pregleda: 60
Poslednja izmena:
Sad tek vidim da sam biser koji je ovo stavio u graficke kartice a ne kucista. Ako neki mod moze da pomeri, molim vas :)
 
jedino sto mi pada na pamet je da imas iz nekog razloga mozda bas zbog tolikog broja ventova bas na mestu gde je gpu mrtvo polje zbog pritiska i da je karta fakticki izolovana.da je tako lako proveris,skini stranicu i vidi dal' pomaze i to dal' pomaze znacajno...usput slikaj da vidimo unutrasnji aranzman komponenti i dal' ima nekog ociglednog problema.drugi lak i ocigledan fiks je da pomeris kartu u drugi slot i da vidis dal' ce druga lokacija da utice na temperature.
 
Olrajti, provericu. Mada, mislim da je glavni problem sto su ovi intake ventovi napred totalna bulja, ako se skinu ovi sa strane tesko da ce to biti dobra prica, nece biti cega da rashladi grafu, sem otvorene stranice :/ Mozda da te napred ventove iskljucim, ili je mozda prosto retardirano resenje imati najvece ventove sa strane? :/ Mislim da pozicija grafe ne menja nista, probao sam u oba slota :/ E da, i jos nesto, nemam nijedan fan odozdo, to je mozda problem isto? I moguce sto ovi ventovi gore su svi exhaust? Sad cu da slikam pa da posaljem :)

*Edit* Ok, evo nekih slika, valjda pomazu. Probacu opet da stavim u gornji slot grafu, jer gledam sad da zaista se greje dodatno i od PSU-a i od ovih silnih kablova dole. Pritom ovi fanovi iako su ogromni jako slabo hlade zapravo, kad pogledam lepo. Nikakva razlika da li sklonim stranu kucista ili ne. Pokusao sam i ove gore exhaustove da slikam, mada je krs slika, vidim. A evo i jos slika:
 

Prilozi

  • 6.jpg
    6.jpg
    46.3 KB · Pregleda: 46
  • 5.jpg
    5.jpg
    48.4 KB · Pregleda: 48
  • 4.jpg
    4.jpg
    76.6 KB · Pregleda: 43
  • 3.jpg
    3.jpg
    63.8 KB · Pregleda: 44
  • 7.jpg
    7.jpg
    53.1 KB · Pregleda: 39
ako otvorena strana kucista ne pomaze i to znacajno sa samom kartom nesto nije okej,ako ti ambijentalna temperatura nije tipa 50-60 stepeni.na sobnoj temperaturi u otvorenom kucistu grafika nikako ne bi smela ni da pridje 95c.
 
Pa ne, ne ide ova na 95c ne daj boze, u idlu je i bez underclocka na 40ak a posle ide na svoj thermal limit od 84c, ali i to je pakao za cak i 1080ti, po meni. Mislim, nemam pojma, ja sam takve iste probleme imao sa 290x Sapphire-om i na kraju batalio karticu a taj covek mi se nikada nije zalio dalje, njemu je ok radila. Bem li ga. Moracu def. to da uradim, nema druge, valjda to pomogne. Evo, i posle stavljanja u gornji slot, nista bolja prica. Nemam pojma, mozda ovo moze i da se reklamira Gigatronu, ali sve nesto tripujem, stavice u neki open bench ili nesto i biti u fazonu 'torima, u stres testu manje od 80c, nista ti ne fali grafi, pali' :D
 
Poslednja izmena:
"torima",ista temperatura mora biti i u open test benchu i kad otvoris stranicu od kucista.open bench ne hladi kartu vec to sto je na otvorenom,isto kao i kad skines stranicu od kucista.ili nas trolujes,ili si lenj da zapravo procackas po kucistu,ili nesto gore od oboje.
 
Pa o tome ti ja pricam, ne trolujem stvarno, samo sam noob. Ali kad otvoris stranicu i dalje je dve strane (tri zapravo) zatvoreno, ja ti samo kazem sta sam imao prilike da vidim. Kod coveka na test benchu sam probao ovu kartu pre kupovine, i pici furmark na 76c 15 minuta bez ikakve frke. Kod mene, sta god da mu uradim (jedna ili dve strane otvorene), dodje na svoj thermal limit za 3-4 minuta. Ja stvarno ne znam, ali svakako hvala na savetima, pokusacu sa termalnom pastom sledece.
 
onda ti je u sobi furuna,60-70c,treceg objasnjenja nema.
 
E jb g. Nista ljudi, hvala na savetima, moracu izgleda da iscimam neki servis ili nesto, jer ni meni sve to nema logike. U sobi mi je hladnije nego u toj gde sam testirao grafu prethodno. Nista, nek ostane otvoreno ako nekome jos nesto padne napamet, pa da gasimo temu. Sori na smaranju.
 
Nazad
Vrh Dno