Šta je novo?

Graficke koje su "kopale"

i kondenzacija vlage (hvala bogu imamo je u srbiji) iz vazduha je daleko primetnija na hardweru koj se pali gasi nego na hardweru koj non stop radi

kondenzacija je efekat koji se dobija ODUZIMANJEM TOPLOTE, dakle da bi se stvorio kondenz kartica treba da bude HLADNIJA od ambijentalnog vazduha... ovaj scenario NE POSTOJI ako kartica radi jer nikada kartica koja radi nece biti hladnija od ambijentalnog vazduha koji je hladi... oduzmimo spec. lab. uslove...

takodje nema price o kondenzu kada su kartica i vazduh koji je hladi na 40C ili preko, jednostavno nije moguce pa ni da se trudis da ga izvedes... postoji nesto i sto se zove "dew point" ali za tebe je to visa fizika...

svejedno za temp preko 40C ne postoji kondenz...

sedi, 1.
 
Poslednja izmena:
Na ovoj temi su se neki zaista izlupetali ali ima i onih koji ipak poznaju način funkcionisanja elektronskih komponenti.
Što se cena polovnih grafika tiče.... tu dogovora između majnera i gamera neće biti, odnosno dogovor zavisi isključivo od realnosti kupca i prodavca a realnost je krajnje subjektivna stvar. Jednostavno u toj kupo/prodaji nema poštenog jer pošteno je samo ono što se zainteresovani dogovore.
Mislim da se ipak svi možemo složiti oko toga da na dugotrajnost grafičkih karti najveći uticaj imaju:
1. Pisana garancija (ostvariva)
2. Dobri naponi (kvalitetna napajanja)
3. Dobro hlađenje (što je moguće konstantnija i niža temperatura rada u skladu sa specifikacijom rada pojedinih komponenti)
4. Odlični filteri (vlaga, prašina, dim)

Tek u tim slučajevima se može pričati o dobroj kupovini grafike.
Sa druge strane ko ima sve gore navedene uslove i prodaje grafike iz svoje "ergele" zna sve to i tražiće cenu koja verovatno neće biti "realna".
Ali cena koju će prodavac tražiti zavisi od toga da li su se grafike otplatile, da li prodaje iz nekih bitnijih razloga, da li je i koliko pohlepan... dakle krajnje individualni faktor.
Kupac ima samo opciju hoću/neću.

Što se profesionalnih farmi u srbiji tiče pojedinci greše što misle da ih nema. Ja znam za dve, jedna na severu a druga na krajnjem jugu zemlje.... gde su one za koje ne znam...


Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Ok, covek je izneo svoje misljenje i stav,doduse malo nadmeno ali ok...

Meni jedino smeta sto uporedjujes prosecnog srpskog gejmera sa profi farmama-data centrima.
Valjda bi bilo realno uporediti sa profi gejmerom, koji itekako cuvaju svoj hw.

Ili srb gejmer sa srb farmama, koje su vec ovde opisivali.

Kada kazem srpskim, ne omalovazavam vec mislim na silom date prilike u Srbiji.

TT over 6X
 
Isto nije fer ako gejmer ne uvažava karte koje su kopale u idealnim uslovima i ne želi da plati više od cene koja se traži za one prašnjave podrumske. Gejmeri trebaju da se nauče pameti, dižite cene polovnjaka, neka pazare svi nove rtx! :D. Žele da iskoriste jadne majnere i krizu koja je na kripto tržištu i da u bescenje dođu do premijum kartica.
 
sto su jadni?bilo neko vreme 'leba bez motike,sad vise nema,sta da se radi...
 
Nije tu niko naivan niti ima moralnu vertikalu,niti je 100% u pravu, nema potrebe zauzimati se ni za jedne ni za druge. Rade u svoju korist i jedni i drugi, niko nije objektivan i nikog ne treba slusati sem sebe.
 
Poslednja izmena:
Molimo vas gejmeri kupite rudarske graficke kao nove su , a gejmeri ce na to:

 
Orchard, jadni jer trpe mobing da za 150e daju kartu koja je u radnji preko 65000 din. Gde će gejmerima duša. Ne prodavati karte ili podići cenu 20% je rešenje za majnere. Preprodavci na oglasima naravno da žele da se dokopaju povoljnih karti ljudi u panici. Ne dozvolite da se na vama bogate :D
 
Ja sam kupio 1080 G1 od "rudara" koji je imao svoj mini rudnik(3-4 GPU-a) na terasi/zastakljenoj lođi u sred zime. Otišao kod čoveka kući, pokazao mi sve, karta bila stara 2 meseca, znači još 22 meseca garancije. Radi bez problema i 7 meseci kasnije.

Ponovo bih isto uradio, ali samo pod tim uslovima i sa tako kratkim vremenom koje je kartica provela u rudniku.
 
Poslednja izmena:
Ma neka podignu cene , sigurno ce ih prodati. A za cenu od 65k sigurno su krivi gejmeri, a dobro je sto im se uopste i nesto nudi.
 
Stiže rtx uskoro, neće se kopati sa time. 900-1400eur i gejming može da krene, sa garancijom, novo, full sve. A rudari kada to vide, ima da im se omasti brk i cena odmah skače za karte iz rudnika. Biće posle kuknjave za ovim cenama polovnjaka, kao da gledam.
 
Poslednja izmena:
Da, ako cena kripta opet krene da ide gore, i cene polovnjaka ce opet na gore. Isto se desilo i na leto 2017.
 
Sve se mislim da se rudari saltaju na nesto drugo tako da im verovatno ova kombinacija sa grafuljama vise i nije povoljna da ne Kazem da im je duplo skuplja.
 
Nema se na sta drugo saltati...ceka se ili neki novi coin,ili skok ovih trenutnih...

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Stiže rtx uskoro, neće se kopati sa time. 900-1400eur i gejming može da krene, sa garancijom, novo, full sve. A rudari kada to vide, ima da im se omasti brk i cena odmah skače za karte iz rudnika. Biće posle kuknjave za ovim cenama polovnjaka, kao da gledam.

U ovom trenutku možda je best buy 1060 3GB za 200€ + novo pojačalo Pioneer A-50-K (ili 70k za 820€) :)

Kao gejmeru, dve najbitnije stavke na računaru su mi matična ploča i napanje. Posle je naravno grafika. Meni je zanimljivo da grafiku gledam kao potrošni materijal. Po meni je bolje menjati grafiku sveke 3-4 godine kupljenu za recimo 200-300 €, nego kupiti odmah grafiku za 600€ . Nikad mi i nije bilo bitno da igram sve na max. Više mi je bitno da je sve lepo usklađeno za igranje preko interneta. Fin protok + medijum detalji i jače. Naravno sam čistim kompjuter svaka 3-4 meseca. Imam kompresor (50l) kome je instaliran i filter koji razdvaja vazduh i vodu.

Sve se mislim da se rudari saltaju na nesto drugo tako da im verovatno ova kombinacija sa grafuljama vise i nije povoljna da ne Kazem da im je duplo skuplja.

Naravno. Svi pametni rudari su evolourali u trejdere ;)
 
Poslednja izmena:
vladat1 slažem se, ta klasa od 300e je sasvim dovoljna za većinu. Htedoh reći da to što stižu nove karte ne znači da će starim polovnim pasti cena. Može se lako desiti i da poraste jer su nove veoma skupe. Ide lep period za vlasnike digitalnih rudnika. Zavaljaće se po nabavnoj ceni karte glat, kao nekada nove.
 
Evo ga onaj iz Nisa , evo sta on misli o trenutnoj situaciji:

 
jel normalno to da kad bih pogledao sve njegove klipove ne naucim nista novo?
 
Ide lep period za vlasnike digitalnih rudnika. Zavaljaće se po nabavnoj ceni karte glat, kao nekada nove.
Optimisticna izjava... Tesko da ce iste prodati po nabavnoj ceni, kad se na oglasima trenutno 1060 moze kupiti za 130-140 evra, a pogotovo sto vecina kupaca nece da rizikuje sa karticama iz rudnika za malu novcanu razliku od par desetina evra, kao sto je DukeLander lepo objasnio.

3x sam intervenisao kod ljudi sa grafama koje su igrale samo tetris i bile bez garancije. Zadnji put sam upetljao i clana Exodusbgd, koji nije ni znao da prodaje graficku :)
Tako da ko ima 400e da rizikuje, onda njemu vredi takva grafa.

Sad je nova 580-ka u radnjama od 190e, 1060-ka isto od 190e, 1070 od 370e, 1080 su 440e a 1080 Ti-ke krecu od 590e.

To znaci da ce i kod alternativa uskoro biti iste cene, ne vidim razlog zamlacivanja sa velikim rizikom zarad "sake" eura...
Ovo pricam sa strane gejmera koji razmatra upgrade.

Ukoliko BTC ne skoci ili se ne pojavi neki novi Cointelect, a male su sanse za to, u prvom kvartalu 2019 ce biti drastican pad cena polovnih kartica. U domacim rudnicima je ove godine radilo sigurno par stotina hiljada kartica, jasno je sta ce se desiti sa cenom ako samo 10% istih zavrsi na oglasima.
 
+1
"To znaci da ce i kod alternativa uskoro biti iste cene, ne vidim razlog zamlacivanja sa velikim rizikom zarad "sake" eura...
Ovo pricam sa strane gejmera koji razmatra upgrade."

Odgledah gornji klip,
Znaci Oktobra / Novembra kupamo se u izobilju dzabalesku grafickih karti od rudara koji ce na kraju morati za kartu prikaciti 10e ne bi li ih neko uzeo, mozda ce se i na kilo prodavati ;)
 
Poslednja izmena:
vladat1 slažem se, ta klasa od 300e je sasvim dovoljna za većinu. Htedoh reći da to što stižu nove karte ne znači da će starim polovnim pasti cena. Može se lako desiti i da poraste jer su nove veoma skupe. Ide lep period za vlasnike digitalnih rudnika. Zavaljaće se po nabavnoj ceni karte glat, kao nekada nove.

Ko zna koji put ponavljaš jedno te isto, ali taj scenario nema apsolutno nikakve šanse da se desi, džabe se tešiš. I rudari i proizvođači sada žanju šta su posejali. Ne samo da nova generacija kartica neće održati cene polovnim, nego će polovne udaviti prodaju novih.

Prema nezvaničnim pričama, nove GeForce generacija će biti oko 40% brža u istoj klasi. Sve i da je razlika uobičajenih 50-60%, zašto bih želeo da platim 300 evra za novu GeForce 2060 ako za 150 evra mogu lako da kupim polovnu 1070 koja će možda biti i malo brža? Šta, treba mi raytracing?

Za samo par dana ETH hashrate je pao 10%, za oko 30 terahasha, to je ekvivalent 10 miliona GeForce 1070 kartica koje su prestale da kopaju, a shvati da je to tek početak. Gde će ti milioni kartica da završe misliš, na otpadu? Na YT kako ih razbijaju čekićem? :d
 
@morbius gledam da pojasnim kada vidim da ima potrebe. Kažeš "Ne samo da nova generacija kartica neće održati cene polovnim, nego će polovne udaviti prodaju novih. ". Razmisli šta si napisao, o tome i govorim. Kada dođe otrežnjenje i padne vilica od cena rtx na rafu prodavnica i web šopova, promeniće se situacija i gledište. Onaj ko je čekao sa kupovinom će videti da nema šta više da čeka (rtx je skup) a i onaj što je panično prodavao polovne karte "da ga nova serija ne zarobi" će isto videti da nema razloga panici.
 
Zaboravljas da se jako puno ljudi zaduzilo da bi kupilo kartice... oni ce biti inicijalna kapisla za poplavu polovnjaka...
 
RTX kartice neće nikako, bukvalno nikako uticati na cenu polovnih/ rudarskih/ iz skladišta kartica.
Kako?
Pa tako lepo, kupci RTX su potpuno druga klasa ljudi, koji su spremni da plate ~1000€, jer im treba raytrace, a to nisu gameri, već profesionalci, kojima je mnogo da daju 3000€ + za volte, quadro, itd...Oni su imali recimo 4x 1080ti, i sad prelaze na 2080ti, nema zezanja, boli ih uvo.
Igrači koji budu kupovali RTX biće na nivou statističke greške, skoro, ne samo kod nas već i preko.
...
Dakle to su 2 sveta različita, kao Mordor i Okrug, ne dodiruju se uopšte.
I ostajemo samo mi, gladni VRAMA i CUDA sa jedne strane, i rudari, gladni para sa druge strane....znoj kaplje sa čela, Sunce prže....zenice se skupljaju....
Biće otprilike ovako...za šaku dolara...ko povuče prvi, a promaši, gotov je...biće zanimljivo, svakako!

 
@DukeLander Verujem da su se mnogi zadužili u maniji. Ali i da su otplatili solidan deo karte. 1070 je u radnji kod nas i dalje preko 500 eur. Ne spuštaju cenu u odnosu na prvobitnu kada su izašle karte. Ne bih voleo da neko uplašeno proda svoj hardver pa da se kaje. Zbog tih ljudi pišem. Redovno se dešava. Sugeriše im se sada 150e za gtx1070. I sam ih imam i na svom primeru radim kako pišem. Po meni je sada najgore moguće vreme za prodaju polovnjaka. Makar da sačekaju mesec dana od objave 20xx. Gejmeri će ih kupovati i slaviti kao da žene sina jedinca. A ne štedi se na takvoj svadbi :D
Uglavnom, da ne širim ovu priču, svako ima pravo na svoje viđenje i dobro je dok nije jednoumlje, pa neka svako odabere svoj rov.
 
Dzaba se nadas, igrači koji plaćaju karte preko 250 evra, pa još polovne, znaju šta kupuju. Pogotovo u Srbiji, sa našim urodjenim nepoverenjem.

1070 iz rudnika danas vredi 150 evra. Zaboravlja se da je prošlo dve godine između dve generacije, da su cene skočile, da je vladala nestašica grafičkih kartica..

Ljudi su su u tom periodu došli sebi i taj ciklus prodaje i kupovine nove generacije je prekinut.. Sačekace još malo i to NOVE grafičke, iz prodavnice, sa normalnom garancijom ili će plaćati 1070 iz rudnika sasvim realnih 150e.

To što se tebi to ne dopada i što navijas za neki scenario koji bi tebi odgovarao, to je potpuno drugo.
 
Okacih ranije pa skinuo ss gde je lik pre par sati objavio oglas za rig sa 6x red dragon 570 od 4gb, trazi 1700e. Znaci 280€ za komad, imahu jos god dana garancije.
To je van pameti u ovom momentu, nebitno odakle su jer pre 2 god su koliko bile te karte i koliko je sada 580-ka?

Btw zato je i ostala tema, posto mnoge zanima i kupovina i prodaja pa neka vide stvar iz vise uglova.

TT over 6X
 
Pohvale za moderaciju, jer smo svi u principu znali da ovi sto pišu da su grafičke iz rudnika zapravo i zdravije od "igračkih, delta temperatura, prašina, duvan" i sami rudari koji organizovano pišu kako bi što skuplje prodali svoj hardver.

I bas tako, neka svako proceni za sebe čitajući argumente i jedne i druge strane.

Ja sam treća, rudarske neću ni da pogledam, ne bih kupio ni 1080-Ti za 100e.
 
Nazad
Vrh Dno