Šta je novo?

Graficke koje su "kopale"

bane1978

Poštovan
Učlanjen(a)
27.02.2018
Poruke
21
Poena
55
Koliko grafičke karte mogu da se oštete dok rade po godinu dana u rigu? I koliko je bezbedna kupovina takvih polovnih preko oglasa? Ima li neko iskustva?
 
zavisi gde su bile,dal su mazene i pazene,andervoltovane ili cepane na maks na nekom tavanu uz minimalno paznje.sami ventovi mogu da se uzmu na aliju za par dolara,vise je stvar dal se talozila prasina i zapekla na pcb-u samim tim ceo pcb se vise grejao...puno varijabili za neki generalni odgovor.u sustini ako ima domacu lako ostvarivu garanciju i ima je dovoljno i pride nije neka krmaca od karte a sa slabijim vrm-om da covek testira i vidi u kakvom je stanju karta pa i da plati.sve ostalo je stvar kocke i cene,i dal ti mozes da se pozdravis sa ulozenim novcem jer jedan pametan covek je rekao da se kockas samo sa novcem kojeg mozes da pristus sebi da ga izgubis.

edit:

dosta dobar savet sam dobio pre neki dan kad sam i sam kupovao karticu,generalno imamo obicaj da precenjujemo potrebe za snagom kartice,ludo verujuci da ce nam tih cca 4-5 frejmova vise znaciti bas puno i/ili e karta da duze bude relevantna...surova istina je da tih 4-5 frejmova ne znaci nista,da ko zna kakva ce situacija da bude sa sledecim AAA naslovima za koje i vredi se cimati i uzimati hardver,i da najcesce sasvim bi nam isto bilo da uzmemo slabiju kartu,ali koju mozemo da uzmemo novu ili na oglasima sa ful garancijom ili sl.

da se razumemo,sam sam kriv za isto ovo o cemu sam pisao,uzeo sam 390x satro verujuci da ce mi bude dosta za novi Metro,od cega realno nema nista. :)
 
Poslednja izmena:
Koliko grafičke karte mogu da se oštete dok rade po godinu dana u rigu? I koliko je bezbedna kupovina takvih polovnih preko oglasa? Ima li neko iskustva?
Batali. Priča o tome kako su je rudari "podešavati" je laz - podešavali su je da izvuku maksimalni profit dok je rudarenje zaista bilo isplativo jer em imaju garanciju em svaki iskusniji je znao da to neće potrajati. U prevodu - gazili su ih "do daske".

Da li su te karte oštećene? Zavisi bukvalno od primerka do primerka. Jer i sam sam viđao bukvalno neunistiv hardver koji je životni vek proveo u uzasnim uslovima ali jednostavno odbija da umre.

Ti kao kupac zato imaš prava na dobru cenu. Generalno, nemoj da se nadas da će karta trajati 5+ godina. Dobro proveri model koji želiš da kupiš, ako je hlađenje loše, VRM sekcija "tanka", ne bi ja to uzimao, osim ako je cena bas-bas dobra pa da računas makar na taj garantni rok.

nVidia još kako tako ali AMD se ozbiljno greje i bez rudarenje i bio je rizik i pre toga. A 24/7 rad na 100% nikako nije dobar.
 
Samo da ne krene opet rasprava "Rudari VS Nerudari".
 
nVidia još kako tako ali AMD se ozbiljno greje i bez rudarenje i bio je rizik i pre toga. A 24/7 rad na 100% nikako nije dobar.
Undervoltovane RX karte trose slicno, ako ne i manje, od ekvivalentnih Pascal karti, samim tim se uz adekvatno hladjenje greju slicno, ako ne i manje. Polaris je efikasna arhitektura, trose toliko jer su fabricki nabijeni klokovi da bi mogli da kazu da su performanse slicne/bolje od konkurencije u odredjenim uslovima. Starije serije jesu vruce :)

Licno bih pre uzeo od nekog iskusnijeg rudara koji je cuvao i odrzavao kartu, nego od nekog kod koga je radila na kung-fu napajanju u neprovetrenom kucistu.

Disclaimer:

Ne bavim se majnovanjem i ne prodajem karte :D

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Undervoltovane RX karte trose slicno, ako ne i manje, od Pascal karti, samim tim se uz adekvatno hladjenje greju slicno, ako ne i manje.

Licno bih pre uzeo od nekog iskusnijeg rudara koji je cuvao i odrzavao kartu, nego od nekog kod koga je radila na kung-fu napajanju u neprovetrenom kucistu.

Disclaimer:

Ne bavim se majnovanjem i ne prodajem karte :D

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tako je. Ali su to ljudi radili probe radi, zapravo su ih vrteli na max da bi karta zaradila što je više para. Jeste, čak su dobijane i bolje performanse u IGRAMA kada se odradi undervolt (jer onda se dobija veći boost) ali rudara to nije interesovalo, samo kopanje a karta neka crkne za dve-tri godine, koga briga. A da ne pričam u uslovima rada.
 
Ne bih rekao da je to tacno.

Undervoltovana karta trosi manje, a majnovanje Etheriuma npr.(probe radi sam modovao bios na karti iz potpisa i pustio da kopa nekoliko dana, pa posle vratio), ne zahteva visok klok vec brzu memoriju i manje latencije memorije.

Tako podesena karta donosi vise novca nego klokovana, jer je mnogo efikasnija. Rastom kloka se ne dobija ni linearan rast performansi, a rastom napona(koji mora da raste sa klokom) se dobija eksponencijalan rast potrosnje.

Za druge coine ne znam kako je, mada pretpostavljam da se ni za jedan coin karta ne klokuje do besvesti.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne bih rekao da je to tacno.

Undervoltovana karta trosi manje, a majnovanje Etheriuma npr.(probe radi sam modovao bios na karti iz potpisa i pustio da kopa nekoliko dana, pa posle vratio), ne zahteva visok klok vec brzu memoriju i manje latencije memorije.

Dobro, znaci klokuje se memorija i podesavaju tajminzi van fabrickih postavki? Cuveni "zeleni ekrani", "pikseli" su najcesce simptom otkazivanja memorijskih cipova, koji i cesce crkavaju nego sam GPU, zar ne?
 
Znaci ljudima koji to rade je u cilju da im hardver crkne, a ne da traje dugo?

Klokovanje u granicama normale, sa normalnim naponom, ne steti hardveru. Default boost napon za mnoge procesore/karte je neretko veci od napona potrebnog za OC..

Svakako je bolje uzeti novu kartu, ili kartu koja je koriscena u normalnim uslovima, ali nisu majnerske karte jedine koje su lose..

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne, njima je cilj da zarade pare, hardver ionako prodaju pred istek garancije jer nije ni predvidjen da rudari godinama, dolaze efikasnije, brže karte. Vreme je tu bukvalno novac, preko noći se ovde situacija promeni.
 
Ti da imas pojma o cemu pricas znao bi da silovanje kartice za par $ vise mesecno nije vredno imajuci u vidu koliko se dugo resava garancija pogotovo ako su madjarice i da bi ta ista karta vise zaradila na stock settingsu nego klokovana pa na servis...
 
sve je individualno kao sto vec neko rece... najvece pitanje ce uvek biti razlog prodaje, dal neko prodaje zato sto hoce da kupi nesto novo ili je to sto prodaje pocelo da zeza...

evo ti minera po oglasima koliko hoces, prodaju ljudi po jednu, dve kartice a i dalje imaju minere, oce cak i da se menjaju... dakle, verovatno sa tim karticama nesto nije bas naj naj... ako neko izlazi iz mininga on valjda proda sve, ne jednu kartu, etc...

kupovina preko oglasa je kao zena, nikad ne znas de je bila i sta je radila pre nego sto si ti sa njom zavrsio... :D
 
Neznam koliko je kopanje gore po kartice nego mnogo igranja, niko ne kupuje vrh GPU za računovodstvo ili igranje pasijansa. Nekoliko sati igranja može da dobro podgreje svaku GPU pa još kada ih overclockuju do max-a .... :hump:
 
Ti da imas pojma o cemu pricas znao bi da silovanje kartice za par $ vise mesecno nije vredno imajuci u vidu koliko se dugo resava garancija pogotovo ako su madjarice i da bi ta ista karta vise zaradila na stock settingsu nego klokovana pa na servis...

+1
 
Neznam koliko je kopanje gore po kartice nego mnogo igranja, niko ne kupuje vrh GPU za računovodstvo ili igranje pasijansa. Nekoliko sati igranja može da dobro podgreje svaku GPU pa još kada ih overclockuju do max-a .... :hump:

Pratio sam temperature tokom igranja i nisu ni blizu koliko su ETH ili ZEC mineri mogli da nasviraju. I po zvuku ventilatora shvatiš razliku. Plus što velika većina rudarskih kartica tako rade i dan i noć.

Sad, koliko je toliko zagrevanje štetno... Kvalitetnim štampanim pločama i dobrim ventilatorima ne bi trebalo da mnogo smeta, ali kvalitet jako varira.
 
Sta sve covek ovde nece procitati....Karta ili radi ili neradi,cemu filozofija? Ako ti odgovara cena,uzmes,kakve veze ima dal je kopala ili ne,pa nije sapun da se istrosi....skoro sam menjao pastu ma mojim 7970 "Lajtninzima", karta kad se raklopi izgleda kao nova,nigde se na ploci nevide tragovi exploatacije,doduse karte su zavrnute poprilicno,nisu videle preko 60c,jedino sto au ventovi otkazivali jedan po jedan...i mogu sa se kladim da ce svaka ta karta raditi jos toliko godina bez ikakvih problema.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Sta sve covek ovde nece procitati....Karta ili radi ili neradi,cemu filozofija? Ako ti odgovara cena,uzmes,kakve veze ima dal je kopala ili ne,pa nije sapun da se istrosi....skoro sam menjao pastu ma mojim 7970 "Lajtninzima", karta kad se raklopi izgleda kao nova,nigde se na ploci nevide tragovi exploatacije,doduse karte su zavrnute poprilicno,nisu videle preko 60c,jedino sto au ventovi otkazivali jedan po jedan...i mogu sa se kladim da ce svaka ta karta raditi jos toliko godina bez ikakvih problema.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

brate, ti si upravo sebi protivurecio ako nisi izvalio... polemika je karta u dobrim uslovima vs karta u losim uslovima i ti kazes "Karta ili radi ili neradi,cemu filozofija? Skoro sam menjao pastu ma mojim 7970 "Lajtninzima", karta kad se raklopi izgleda kao nova,nigde se na ploci nevide tragovi exploatacije,doduse karte su zavrnute poprilicno,nisu videle preko 60c"

pa upravo o tome pricamo, sine :D o kartama koje nisu videle preko 60c i kartama koje 24/7 rade na 70-80-90c... ja sam obisao par minova ozbiljnih, 100-300 rigova i iz nekih ne bi uzeo karticu ni dzabe da mi daju a ne da je platim postenu cenu... evo ti slika ispod, znas kolko je stepeni u toj prostoriji bilo u julu, bolje da ne znas, jedva se dise unutra...


IMG_20180720_181047_HHT.jpg
 
Poslednja izmena:
Skapirao sam da je polemika uopste o kartama koje su rudarile....

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
pa nisu svuda isti uslovi, ako su kopale u dobrim uslovima onda "sta filozofirate" ima smisla, takvu karticu je ok kupiti, nista manje nego od nekog gamera koji je nasfiravao zarad 100 poena u 3d marku da kartica izgori... ili neko ko je pustao grafiku da se przi na 90c a ventove smanji na sto manje jer je audio senzibilan... ima svega...

al ako je grafika dual minovala u ovakvim uslovima kao sto sam postovao na slici, ne hvala... to je izmuceno max, sve ima limite, to platiti postenu cenu je bas prevara...
 
Pa 90% ljudi cim cuje da je karta rudarila,odmah ce odmahnuti glavom,bez obzira da li je ista bila mazena i pazena u rigu ili je bila terorisana...pa ti ubedi nekog da su karte iz rudnika generalno ok....filozofija [emoji14]

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Nista ne fali "rudaricama" pod uslovom da je dobra cena i da ima bilo kakvu pisanu garanciju osim radne. Ventovi odlaze na svim karticama, najvaznija je provetrenost i koliko-toliko odrzavanje od prasine. RX570 4gb u radnji na E su vec 220e sa 36m garancije, preko su vec ispod 200e. Bice tu jos svega. Lageri na obe strane su dobro puni. Nekima nazalost, nekima na srecu. Thats life.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
A kad se setim da sam zimus 1050ti placao po 30k.....muka me uhvati [emoji25] sad je svakako dobar tajming za kupovinu kartica,sto za gaming sto za rudnik...

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Gejmeri ovih dana trljaju ruke za dzabaka mogu fine graficke da dobiju za gaming , jesu rudarile ali sta sad , ne moze i jare i pare.
 
Zanemaruje veoma bitnu stvar, a to je životni vek definisan u satima samih komponenti na kartici.
Grafičke nisu predviđene da rade 24h i na max temperaturama (ili približno max) . Može grafička izgledati tip top, ono što vi ne vidite je stanje u kom je ona. Nakon 24/7 korišćenja komponente slabe. GPU ne mora da strada, ali strujne komponente mogu da stradaju, i da u tom trenutku sprze GPU.
Undervolting ne može da pomogne puno.
Zato bez garancije, ne uzimati.
Ako je grafička rudarila 3 godine, možda može još godinu dana, 1.5 da izgura. I to je pitanje.
Veoma je bitno i kakvo je napajanje imala svo vreme dok je rudarila.



Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Moje iskustvo: 2 graficke uzete 2014te, isti GPU, razliciti proizvodjaci, jedna nova uzeta u domacoj radnji, druga polovna iz rudnika (uz to i madjarica koja je bila u pogonu 10 meseci pa na sve to je bila i toplija dok nije zamenjena pasta). Epilog: domacica riknula pre neki dan, garancija istekla prosle godine, madjarica i dalje radi u zdravlju i veselju. Obe sluze samo za gaming.
Sto se cena tice mislim da je daleko to jos od povoljnog za kupovinu. Ko se seca sezone 2014/15 zna na sta mislim (Tahiti/Hawai). Ovo je tek stidljivi pocetak. Sad je dobro vreme da se proda jer kupuju oni koji vise ne mogu da cekaju. Problem ce da nastane kada svi budu hteli da prodaju a nece biti toliko onih koji hoce da kupe, a na sve to maloprodaje krenu u "akcije".

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Zanemaruje veoma bitnu stvar, a to je životni vek definisan u satima samih komponenti na kartici.
Grafičke nisu predviđene da rade 24h i na max temperaturama (ili približno max) . Može grafička izgledati tip top, ono što vi ne vidite je stanje u kom je ona. Nakon 24/7 korišćenja komponente slabe. GPU ne mora da strada, ali strujne komponente mogu da stradaju, i da u tom trenutku sprze GPU.
Undervolting ne može da pomogne puno.
Zato bez garancije, ne uzimati.
Ako je grafička rudarila 3 godine, možda može još godinu dana, 1.5 da izgura. I to je pitanje.
Veoma je bitno i kakvo je napajanje imala svo vreme dok je rudarila.



Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
Bravo. Ja ne znam kako niko ne spominje...

Svaka elektronska komponenta ima svoj očekivani životni vek, u vidu predviđenih radnih sati. Gejmerska grafička je radila najmanje 3-5 puta manje radnih sati u istom vremenskom intervalu u odnosu na rudarsku karticu. Šta bih pre kupio - nešto što je namlatilo 17k radnih sati za dve godine, ili nešto sa 3k radnih sati? Meni je odgovor prilično jasan.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Da se ponovim:

Naravno da rudarenje ima posledice po karte - posle 6 godina neprekidnog rada pod 100% opterecenjem, uz ciscenje rigova na kompresoru jednom u 3 meseca, na nekim karticama hoce da crkne ventilator, koji na aliju kosta oko 10 dolara. Jedino mi je jedna 7950 GB V2 crkla (taj model je ionako bio na losem glasu zbog toga), eno gomila safirki 7970 i 7950 u radosti i veselju kopaju vec sedmu godinu, i jos im nisam prvi vlasnik. :)

Undervolt MNOGO pomaze - povecanje napona eksponencijalno povecava potrosnju, a bezmalo svaka graficka u rudniku ima 20ak % nizi napon od defaulta, plus regularne graficke u igrama (ako je aktiviran boost bios) da bi bile nekoliko % brze, grunu napon barem 10ak % vise od defaulta za nekih 100 MHz visi klok GPU-a, sto je tek pogubno - ukoliko se ovo sve stavi na papir, od rudarske graficke koja trosi oko 100-120 W idemo lagano do gejmerske koja u peaku moze bez problema da povuce i 230-250 W. Jos ako se vrte benchmarci, eto veselja. I, koja graficka je vise stresirana?

Kao sto rekoh, u rudniku svaka graficka ima barem 20% nizi napon od defaulta (moje RX 580 Sapphire Nitro rade na 0.9 V), i samim tim je potrosnja smanjena za oko 40%.
Jedino sto na njima strada su ventilatori, sto je investicija od oko 10-20 dolara na svake 3-4 godine.
 
Poslednja izmena:
Nećete jeftine karte iz rudnika koje su još pod garancijom, nećete nove, skupe vam, kažete dere nVidia za RTX... A šta hoćete? GTX 1070 za 150e, kao nekad 280X za 100e? Radije ću svih 60 da polupam čekićem i okačim video na YT. Isto važi i za AMD RX. Za 100e da je dam? Eno vam nova u radnji za 300e pa se igrajte do mile volje.
 
Zanemaruje veoma bitnu stvar, a to je životni vek definisan u satima samih komponenti na kartici.
Grafičke nisu predviđene da rade 24h i na max temperaturama (ili približno max) . Može grafička izgledati tip top, ono što vi ne vidite je stanje u kom je ona. Nakon 24/7 korišćenja komponente slabe. GPU ne mora da strada, ali strujne komponente mogu da stradaju, i da u tom trenutku sprze GPU.
Undervolting ne može da pomogne puno.
Zato bez garancije, ne uzimati.
Ako je grafička rudarila 3 godine, možda može još godinu dana, 1.5 da izgura. I to je pitanje.
Veoma je bitno i kakvo je napajanje imala svo vreme dok je rudarila.



Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
Kakav crni zivotni vek definisan u komponentama? To nema veze sa zivotom, stave informaciju jer mora da postoji neka informacija. Isto kao radni sati za SSD.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno