Šta je novo?

spojiti 2 particije u jednu na ext HDD?

frozen_sun

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
06.07.2018
Poruke
267
Poena
19
Sad kako sam izvadio HDD,od njega sam napravio externi HDD jer imam kuciste za njega.Ali na njemu imam 2 particije,windows-ovu koju sam već formatirao i drugu.Zanima me mogu li vratiti/spojiti obje particije na jednu na tom disku?
 
Теоретски може, практично уме да забрља па бих ја лепо обрисао ту форматирану партицију и проширио ону преосталу. Колике су партиције, можда потраје то проширавање друге ако је повелика?
 
Ova koju sam formatirao je 100 GB a preostala skoro 400 GB.
U kom programu to radim i kako?disk managment iz Windows 7?
 
Не знам како се он сналази, понекад уме да понуди чудне опције. За тако нешто направим бутабилну флешку са gparted и одрадим посао.
То бих одрадио тако што бих прво ископирао што више могу на прву партицију од 100 гига па онда ту другу смањио колико може, проширио прву па опет копирао ... и тако док не пребацим све. Може и из једног потеза, обришеш прву и прошириш другу на цео хард али то избегавам јер свака грешка може да доведе до тоталног губитка података.
Наравно, ако нема много података или нема уопште, онда је прича много лакша.
 
Podatke cu prebaciti na SSD.Znači obrišem ovu od 100 GB a ovu od 400 GB proširim.Kako to uradim i iz kojeg programa?
 
Ако можеш да пребациш податке негде и да обе партиције обришеш, није ти потребан никакав програм, пребациш, обришеш партиције, направиш једну нову, вратиш.
 
Ако можеш да пребациш податке негде и да обе партиције обришеш, није ти потребан никакав програм, пребациш, обришеш партиције, направиш једну нову, вратиш.

Iz disk managment-a u Windows 7?
 
dodavanje praznog prostora (posto je jelte ta bivsa sistemska sad prazna) na postojecu particiju je skoro bez rizika,posto nema upisa novih podataka fajlovi su sigurni da ti nestane struje u pola operacije,te nema potrebe da kopiras pa vraces.sto se tice softvera ja licno sve iz win-a radim minitool-ovim partition wizard-om,nikad mi se nije desio problem a ne bas mali broj slicnih situacija tvojim sam resio.dakle obrises tu sistemsku i samo extendujes ovu sto je ostala na ceo disk.

verovatno isto to moze i iz disk management-a da se odradi ali PW daje vise kontrole i lepo je uradjen interfejs te su sanse da nesto zeznes ili da zamenis neku particiju za drugu prakticno nepostojece,uz malo paznje.

edit: znam da nije primenljivo za tvoj slucaj ali za slucaj ako neko bude citao,npr to je idealna prilika da se ostavi ta brza pocetna particija za particiju za igre.nece se dobiti bogzna sta,ali ima igara gde bi vece sekvencijalne brzine i brzi odziv dosta pomogle pri ucitavanju (npr nesto starije open world igre).takva particija je zgodna npr kad neko dodaje ssd za sistemski i takve vece igre nece da instalira na ssd,pa da ostavi tu pocetnu brzu particiju diska na hdd-u za igre.

ponavljam,svestan sam da za tvoj slucaj nije primenljivo jer ti je to eksterni disk i naravno zbog svega je mnogo bolje da bude jedna particija,ali kad se vec pise o tematici nije zgoreg za napisati.
 
Poslednja izmena:
Додавање празног простора је лака операција али је овде додавање празног простора који је пре постојеће партиције па ће сви подаци морати да се пребаце на почетак, зато не волим овакву процедуру јер ће да потраје и повећа шансе за неки лош развој.
 
Ако можеш да пребациш податке негде и да обе партиције обришеш, није ти потребан никакав програм, пребациш, обришеш партиције, направиш једну нову, вратиш.

Znači delete partitions obje,prepostavljam da će se onda pojavaiti samo unallocated space veličine samo diska, u disk managmentu i onda desni klik create partition.Jesam li dobro razumio?
 
Ако си пребацио податке, можеш да се играш са партицијама и хардом. Ја сам мислио да си одавно ово одрадио.
 
Ne nisam.Imam puno podataka,a nemam baš vremena.Je li uradim ovako kako sam gore napisao?
 
Па јеси ли пребацио податке на SSD или ниси?
 
Не дирај ништа док све не пребациш и провериш да ли је у реду. После чачкај партиције.
 
Dobro reci ti meni kad prebacim podatke šta da radim?Jel mogu to u disk managmentu ili mi treba poseban program?
Sutra sam planirao to uraditi.
Znači sigurno dolazi do gubitka podataka sa ove particije koja nija formatirana?
 
Poslednja izmena:
Naravno da mozes u menadjmentu, mozes takodje i u DOSu.Ili pak pozajmis kakvo programce sa pijace i odradis to bez formatiranja.
Imam blagi utisak da si veoma neupucen u ove "Pc" vode.
Stoga bi ti bilo da krenes od pocetka, a to bi bilo "DOS"! ;-)
 
Ајде од почетка, постоји начин да се одради посао без потребе за копирањем и теоретски без губљења података али са ризиком да до тога дође. Постоји и начин да се подаци негде пребаце и буду безбедни па да се часком одради ово и врате подаци. Ја бих увек урадио на други начин али ако хоћеш, можемо и на први, под условом да прихватиш могућност да подаци ипак нестану. За то мора неки посебан програм.
 
Naravno da mozes u menadjmentu, mozes takodje i u DOSu.Ili pak pozajmis kakvo programce sa pijace i odradis to bez formatiranja.
Imam blagi utisak da si veoma neupucen u ove "Pc" vode.
Stoga bi ti bilo da krenes od pocetka, a to bi bilo "DOS"! ;-)
A ja tebi preporučujem da kreneš iz početka a to je Windows 95.
Snaći ću se.Ako šta pogrešim javljam vam se.
 
Da,da čudno za laptop kupljen 2013-te godine da nema 3.0.Mene nije ni zanimalo ali sam mislio da ima.
A taj envy je izašao 2012 godine i ima USB 3.0.
Stvarno ne razumijem HP.
 
2012-2013 u low budget laptopove neki proizvodjaci laptopova nisu stavljali USB 3.0 , od 2014 pa na dalje svi laptopovi imaju USB 3.0 pa i low budget , garantujem 100% da HP 250 G1 ima 3 USB 2.0 porta a da nema USB 3.0 , proguglaj specifikacije za HP 250 G1 ako ne verujes.
 
Ne ok je,vjerujem ti da nema,pa vidim po brzinama,probao sam sva 3 porta i ista je brzina.
Dobro ljudi formatirao sam obje particije.Ajde sad recite mi kako da ih spojim u jednu?
Prebacio sam podatke na SSD u laptopu.
 
Tako je.
Zato si i prebacivao podatke, na kraju krajeva, da bi odradio onako kako je najbezbolnije.
 
potpuno nepotrebno,zbunjujete coveka.nema potrebe da kopira igde podatke jer nista ne cuva sa particije koju brise vec data particiju gde su postojeci podaci prosiruje.i prilikom prosiravanja particije podaci se nece sami kopirati na pocetak diska (sam fw diska mozda prebaci nesto sitno na pocetak i ispise koji sektor ali fajlovi ostaju gde jesu).ako bas bas hoces (a ne vidim zasto bi jer ne dobijas ista) da ti postojeci fajlovi budu na pocetku diska posle prosiravanja data particije samo upalis defragmentaciju.

dakle - obrises bivsu C particiju (gde je bio win) i propratne uefi particije ako ih je bilo,tada postaju RAW i nalaze se na pocetku diska.postojecu data particiju (predpostavljam bivsu D ) prosiris (extend) na racun tog novog RAW prostora i to je to.

ovo je 99,9999 posto bez rizika,naravno ako su nesto bas bas bitni podaci ne treba rizikovati,a ako su standardno filmovi,igre itd mozes komotno.
 
Uvek treba uraditi backup kada se vrši bilo kakva manipulacija sa partition table HDD-a.
Obično sve prođe bez ikakvih posledica i onako kako treba, ali...
 
Свако репартиционисање је деструктиван процес и може да дође до проблема. Иначе је некад давно сматрано да није могуће репартиционисати без губљења података и тек је појава програма Partition Magic променила то мишљење, али остаје могућност да нешто крене на лоше.

Што се проширења према почетку харда тиче, вероватно програми које користим за (ре)партиционисање раде лоше јер партицију лако и брзо прошире ако то иде десно тј према крају а дуго ако иде лево ;) а има много података на партицији. Отприлике онолико траје колико је потребно да се та количина података ископира.
Баш ћу да пробам касније.
 
Nazad
Vrh Dno