Šta je novo?

Objašnjenje

David.1992

Poštovan
Učlanjen(a)
11.01.2017
Poruke
222
Poena
95
Moja oprema  
RAM
16GB DDR4
Storage
240 GB SSD, 1TB HDD
Mobilni telefon
Xiaomi Redmi 9
Pristup internetu
  1. ADSL
Dobro jutro narode.

Hoću da proširim moje šturo znanje iz oblasti hard diskova te mi je potrebna vaša pomoć.
Molim vas sve da mi obrazložite koji hard disk je bolji i zašto kao i njihove prednosti i nedostatke.

Reč je o

WD 1TB SATA III, 64MB, 3.5", 7200rpm, Caviar Blue - WD10EZEX Interni, 3.5", SATA III, 1TB HDD

TOSHIBA 1TB 2.5", SATA III, 8MB, 5400rpm L200 serija - HDWJ110UZSVA Interni, 2.5", SATA III, 1TB HDD
 
Pocnimo od osnova merenja duzine - inch (") je 2.54cm. Ta dva diska su skroz razlicite debljine, duzine i sirine :) Nisu namenjena za iste stvari.
Prvi ce (verovatno) biti dosta brzi, u svemu, ali je i veci, moze se vise grejati (ali je i namenjen za prostor gde grejanje nije toliki problem, niti je manjak prostora problem). Drugi je namenjen primarno laptopovima.

Nijedan nije bolji, imaju razlicite namene.
 
Kamion ili Fića, pa biraj.
 
Prvi ce sigurno biti brzi, a nije od onih sto imaju problem sa grejanjem, a ni bukom.

5400rpm diskovi su sporiji, tisi i (ocigledno)manji. Opste su poznati kao ubice laptopova, jer se desava da stave 4/8 CPU u laptop, 8GB ram i 5400rpm hard disk, pa se laptop na W10 vuce kao da je dual-core od pre 10 godina :)

Generalno, Windows na 5400rpm disku-mazohizam.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Da, danas su to LOW-END, i to bas low end.
Vise se koriste (ti 2.5") samo za storage externi, jer su zgodni za nosenje, i ne traze dodatno napajanje.
 
Dobro jutro narode.

Hoću da proširim moje šturo znanje iz oblasti hard diskova te mi je potrebna vaša pomoć.
Molim vas sve da mi obrazložite koji hard disk je bolji i zašto kao i njihove prednosti i nedostatke.

Reč je o....

Kod izbora HDD (ili SSD), prvi kriterijum jeste za čega ti konkretan uređaj/drive treba. Prvenstveno od toga zavisi koji je "najbolji".

Ako ti treba da izabereš drajv za neki računar, danas je za 90% mašina, optimum uzeti neki SSD za sistem i programe (128gb je dovoljno za 90% korisnika (eventualno 256gb ako na sistemski disk trpaš i naprednde igrice)), i neki veći a sporiji (tiši/hladiniji) HDD za podatke (1-4tb).
 
Ili je pokretač teme dokon, pa rešio da malo z@jebava ili ne zna da tumači elementarne podatke koje može da nađe na Googlu.
Rekso bih da je ovo prvo.
 
Nazad
Vrh Dno