Šta je novo?

860 evo u sata 2 laptopu,sta da radim?

frozen_sun

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
06.07.2018
Poruke
267
Poena
19
Mislio sam da mi laptop podrzava sata 3 ali ne.izvadio sam klasican hdd i ubacio samsung 860 evo koji naravno nece raditi punim performansama i to mi je sad mnogo krivo.Da li se primjete razlike u radu ssd-a izmedju sata 2 i sata 3 bez obzira na teoretske brzine?Ne znam da li sad da vratim HDD jer mi zao da 860 evo radi na sata 2 laptopu ali ako cu primjetiti razlike u performansama u odnosu na klasicni HDD onda bi ga zadrzao.Sta da radim,zbunjen sam.
 
Ne diraj nista, access time je ono sto ces da primetis svakako, a brzine samo ako kopiras ili otvaras nesto bas ogromno.



Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
znaci da instaliram windows i zadrzim 860 evo koji ce raditi na sata 2 performansama.
ne znam kako.sam se mogao ovako preci znam da mi je program izbacio da imam sata 3 ali mozda se mislilo na sata 3gb/s.
ja ne mogu da vjerujem da tad mislim 2012 god nije izbacen standard sata III.
osim toga mogao sam lagano kupiti najjeftiniji ssd a ne ici na neki sa top performansama ne znajuci da mi je u laptopu sata 2.
imam i drugi laptop kako mogu provjwriti koji je kod njega sata 2 ili 3.
nmg instalirat na njega hwinfo nesto.
jedino da otvorim laptop i vidim koji ie hdd u njemu.
 
Pa da nam napises model laptop-a mozda? :D
 
HP 250 G1.sta ti je access time?
Mene zanima hoce li mi se sistem brze dizati windows 7 brze ucitavat stranice te programi prelaskom na ssd?
 
uh izvini drugi laptop je hp envy 17 3080-ez.za njega ne znam koji je sata na ploci.
 
Oba laptopa su SATA 3 , HP ENVY 17-3080ez je Sandy Bridge nema sanse da je SATA 2 a ovaj HP 250 G1 pre par godina izasao SATA 3 isto naravno.
 
I siguran sam da mi je isti program ili neki drugi izbacio da je na HP 250 G1 SATA III ili sam ja to shvatio kao sata 3 gb/s što je SATA II
Šta sad da ja radim?Da vadim 860 EVO iz laptopa ili da ostavim i instaliram Windows 7 jer bi trebao raditi sa max brzinama prenosa do 300 MB/s (write/read)?
Koliko sam čitao svaki SSD i onaj koji radi na SATA II će dosta biti brži od HDD,sad mene zanima što mi je najbitnije da mi se web stranice brže učitavaju,muzika i programi naravno.Zato sam i uzeo SSD.
Jedino gde mogu ubaciti Evo 860 je desktop računar ali tu mi stvarno ne treba jer slabo ga palim a tu već imam 850 Pro i 2TB HDD i ne treba mi 860 EVO.
 
sata 600 je sata 3, ne znam sta te buni.
EDIT: sad mene zanima što mi je najbitnije da mi se web stranice brže učitavaju <<< Za ovo ne znam kako bi se brze ucitavalo zbog SSD-a.
 
Poslednja izmena:
Sekvencijalne brzine nemaju veze ni sa cim, mnogo su bitnije 4K brzine i Access Time.

Sata II nece biti bottleneck za njih, samo za sekvencijalne. Razlika izmedju ssd-a na Sata II i Sata III je gotovo neprimetna, osim pri kopiranju vecih fajlova.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ogromna je razlika izmedju hdd-a i ssd, cak i sata 2. Slobodno ga ostavi. Web stranice se nece brze ucitavati (osim ako nisi mislio na brze ucitavanje browsera)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Znači ljudi da ostavim ga u laptopu?
Šta su sekvencijalne brzine?
 
Sekvencijalna brzina je to sto se reklamira, 500-550MBps. U praksi se retko koristi jer su fajlovi razbacani, tako da su bitnije 4K brzine i vreme pristupa, a 860 je odlican :)

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Čekaj moze li mi ko objasniti ove podjele u crystaldisk mark,ove 4, šta označavaju u stvari?
šta je i koliko je bitna 4k brzina i šta je vrijeme pristupa i koliko je ono bitno za brži rad laptopa?
 
Access time je vreme pristupa, tj vreme odziva SSD-a, 4K brzina je brzina pristupa nasumice razbacanim sitnim fajlovima.

Ostavi se sintetike, podigni sistem i videces i sam kako radi.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Hvala.
Ne mogu.Smučilo mi se što sam napravio toliku kardinalnu grešku kupovinom Sata 3 ssd-a i to vrhunski performansi na sata 2 laptop misleći da mi je laptop sa sata III.
Taj laptop nije toliko star majku mu kako da nisu instalirali SATA III na ploču.
Kada je sata III standard uopste izašao?
 
Frozen sun,
da ti olaksam muku.Skoro nigdje,sem nigdje, neces naci za kupiti ssd sa sata2. sem ako nije neki dinsaurus slucaj.
Tako da ne brini i uzivaj!!!
 
Ma ne radi se o tome,mogao sam kupiti jeftniji model tipa kingston UV 400 ili A seriju za manje novca,ja sam gledao da ovaj 860 evo ima najbolje perfromanse i njega uzeo.
A ono kod mene SATA II laptop.Pa uopste ne bi kupovao SSD da sam znao to.Zadrzao bi se na HDD.
Ovako gubim tih 520/550 MB/s koliko samsung deklarise za ovaj SSD.
Ljudi zar ne postoji program kojim mogu provjeriti koji je SATA kod mene u laptopu,sem ovog crystaldisk info?HWinfo,AIDA64?
Doduše sad i ne mogu jer je HDD izvađen ali htio bi nakon instalacije Windows 7 mada po brzinama u crystaldisk mark cu odmah znati koji je sata.
 
Moras AHCI driver da instaliras da bi dobio maksimalne brzine , ovde mozes videti jel SATA 3:

JJJJ.PNG
 
Druže, da taj laptop ima sata 1/2, a ne 2 ili 3 opet bi bio neviđeno brži od hdd-a.
Ostavi ga u laptopu, poletece mašina. Nisi svestan koliko ssd znači. Na HDD se ne vraćaj nikako.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
+1 SSD radi značajno brže od HDD-a bez obzira na brzinu SATA kontrolera. A to što si kupio 860 EVO, nisi pogrešio, kupio si odličan SSD.

Laptop će raditi primetno brže sa SSD-om, nema nikakvog razloga da se vraćaš na HDD.
 
I da dodam, nisi kupio samo bolji SSD vec i kvalitetniji, duze ce trajati i pouzdaniji je od ostalih.
Evo kod mog klinca na desktop i3-2100, 8GB DDR3, stavio stari Intel X25 160GB G2 koji je SATA 2 (SSD iz 2010-te), ploca nema SATA 3, Windows 10 sa antivirusom se dize za 6-7 sekundi, sve ti je jasno... Nijedan hard disk to ne moze.
 
prica je popuno izlisna,oba laptopa su sata 3,stavi ssd u onaj koji ces vise da koristis (mada ja bi u envy ovako na prvi pogled),u biosu ukljuci ahci,i uzivaj.mislim da sam win povlaci i inf i me drajver za intel kontrolere preko apdejta.
 
250 g1 nema nikakva podesavanja vezano za kontroler na hdd niti za hdd.
taj envy za njega imam 860 evo ali 250 gb ali slabo koristim taj laptop jer je jako tezak.
100% sam siguran da je hp 250 g1 *mjau**mjau**mjau**mjau*ni sata II kako pise na sajtu.
ali sam i 100 % siguran da pri provjeri pre par dana neki od programa mi je izbacio da taj laptop je sata 3.
odakle cu skinuti i treba li instalirat taj ahci driver?planiram vratiti windows 7.
 
Treci laptop Lenovo X230 isto SATA II,HP Envy jedino SATA III.Provjerio sam Aida64 Extreme.
Sad sam baš vidio,250 G1 je kupljen u decembru 2013-te godine.Ja nmg da vjerujem da su glupani iz HP-a stavili u ovo smeće SATA II kontroler.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno