Šta je novo?

Kako da napravim Exec liniju

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
On je čovek u godinama i više je menadžer nego kernel dev. Linux ima milion linija koda, i niko iole normalan ne može da zna šta sav taj kod radi. Činjenica je da treba još ljudi. Ja na sve ovo gledam pozitivno. A te priče Linux će umreti, ili ovo je kraj Linux-a, to je u najmanju ruku smešno.
Ti sad dajes iskrenu pismenu izjavu:"i niko iole normalan ne može da zna šta sav taj kod radi", znaci verujemo na slepo da je sve ok i da nas ne spijaju kao win.:d
 
Linus je insistirao da se piše maksimalno optimizovani C code... Bez viška promenljivih, kratke funkcije, dobri algoritmi za neke probleme, uredan code, ali nigde nema komentara (!?)...
Umeo je da odbije nečiji rad zbog toga što je npr koristio for loop a moglo je sa while...
Me verujem da će kvalitet code-a opasti zato što on više ne nadgleda razvoj... Više sam uveren da će se Linux brze razvijati.

Ako uporedite celu situaciju sa npr razvojem ffmpeg-a, lead projekta je Michael Neidermaier koji je jako teška ličnost... Možda i nezgodniji od Linusa.. rezultat je fork ffmpeg-a koje se danas zove av i libav. Av se brže razvija od ffmpeg-a, ali ekipa koja je i dalje ostala sa Michaelom bez problema preuzima code iz libav i integriše u ffmpeg. Neke distribucije koriste av, neke druge ffmpeg.

Nadam se da se kernel neće forkovati u toj meri da imamo različite distribucije sa različitim granama kernela.. to bi bila propast.
Mada... Idealno bi bilo da se iskoristi UEFI i da se u njega ubace vlasnički drivere koje bi svaki OS podjednako koristio. Umesto da se razvija driver za svaki OS posebno, proizvođači bi pravili samo jedan driver... Posle u nekom OS-u mogu da ubace nešto specifično za taj OS.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Me verujem da će kvalitet code-a opasti zato što on više ne nadgleda razvoj... Više sam uveren da će se Linux brze razvijati.š-

Slažem se. I kao što rekoh, ovo je pozitivna stvar.

Nadam se da se kernel neće forkovati u toj meri da imamo različite distribucije sa različitim granama kernela.. to bi bila propast.
Mada... Idealno bi bilo da se iskoristi UEFI i da se u njega ubace vlasnički drivere koje bi svaki OS podjednako koristio. Umesto da se razvija driver za svaki OS posebno, proizvođači bi pravili samo jedan driver... Posle u nekom OS-u mogu da ubace nešto specifično za taj OS.

Problem je što ne postoji konzistentnost kada je u pitanju UEFI. A treba misliti i ona one sto koriste legacy BIOS.
 
Linus je insistirao da se piše maksimalno optimizovani C code... Bez viška promenljivih, kratke funkcije, dobri algoritmi za neke probleme, uredan code, ali nigde nema komentara (!?)...
Umeo je da odbije nečiji rad zbog toga što je npr koristio for loop a moglo je sa while...
Me verujem da će kvalitet code-a opasti zato što on više ne nadgleda razvoj... Više sam uveren da će se Linux brze razvijati.

Komentara nema jer je kultura na cije je formiranje Linus uticao takva da je komentarisanje suvisno jer ako znas C sta ce ti komentari... sto se forsiranja C-a tice, tu je 100% u pravu. Zamisli kakav bi kupus ispao da svako pise sta i kako hoce. openBSD isto forsira optimizovan i testiran C kod ali imaju odlicnu dokumentaciju.

Kvalitet opada 100% jer inkluzivno-agresivna ekipa nikada nista da valja nije napravila (osim ako nisi zaljubljen u Ruby on Rails jer je to njihov jedini doprinos). Naspram je Linusov tim koji ima pozamasan track record.

Sad kad krene da se uvlaci python kod u kernel pa se sve bude vuklo... kao sto se vuce dnf u odnosu na pacmana. Ja sam inace python dev i jako sam slab sa sistemskim programiranjem i C-om ali znam sopstvena orgranicenja i nikada ne bi petljao po Linux kernelu. Ova nova pravila ce i meni omoguciti da to cinim i ako neko me neko prozove da mi je kod nikakav uvek cu moci da se pozovem na pink kosu i na taj nacin dobijem tehnicki argument.

Edit: Veliki sam proponent Rust programskog jezika a bas taj jezik kontrolise jedna inkluzivno-agresivna zajednica i takodje postoji Rust CoC. Dzabe moje fanbojisanje, taj Rust je van Mozilla Firefoxa mrtav jezik i ne ide nigde. Zapravo tek sada se otkriva da je jezik koji forsira sigurnost zapravo supalj jer je standard library pisan u non safe blokovima koji su jelte suplji kao i vecina koda koji zahteva visoke performanse. Jedno su zelje a drugo realnost a realnost kaze da ovi ljudi sto preuzimaju kontrolu nad Linuxom ne umeju da naprave nesto kvalitetno.

možda će većina shvatiti da je potrebno smanjiti broj Linux distribucija na maksimalno pet do deset, jer je trenutno stanje sa stotinama "one man show" distroa smešno i štetno (iskreno, ne znam kako, jer se to kosi sa samom idejom slobodnog softvera)... svašta će se desiti, ali umreti neće.

Realno postoje tri ili cetiri distroa, zavisno od potreba korisnika. Jedni biraju CentOS jer je Red Hat zbog licenci i svog ostalog corporate bullshita sto to prati. Drugi biraju Debian jer im ne treba taj corporate bullshit a treba stabilan sistem za server. Treci su dev timovi kojima treba Linux lak za instalaciju i odrzavanje pa jelte biraju Ubuntu LTS. Svi mi ostali biramo Archlinux jer je ubedljivo najbolja Linux distribucija danas.
 
Poslednja izmena:
...Realno postoje tri ili cetiri distroa, zavisno od potreba korisnika. Jedni biraju CentOS jer je Red Hat zbog licenci i svog ostalog corporate bullshita sto to prati. Drugi biraju Debian jer im ne treba taj corporate bullshit a treba stabilan sistem za server. Treci su dev timovi kojima treba Linux lak za instalaciju i odrzavanje pa jelte biraju Ubuntu LTS. Svi mi ostali biramo Archlinux jer je ubedljivo najbolja Linux distribucija danas.

Dodaj još i SUSE, odnosno openSUSE u tu priču (kao trećeg člana velike trojke)... Slackware zbog istorije, Gentoo zbog entuzijazma... i eto nas na tih 5-10 distroa...
 
Poslednja izmena:
Pajtonu nije mesto u kernelu, tako da ne brineš. :)

Ekipa koja je ostala da nadgleda razvoj kernela sigurno neće dopustiti špageti code, ali će verovatno da malo relaksira uslove kada neki vode može da uđe u kernel source. Npr ako je neko napisao for loop umesto while, Linus bi to odbacio, a ovi možda neće.. razlog za to je kompajler koji će for loop svejedno da optimizuje kao što bi to bilo sa while loop-om.

Da se vratim na Linusa.... Izjavio je da je svojim ponašanjem i rečnikom uvredio i praktično oterao jednog od najbitnijih developera koji su radili na kernelu i da je kasnije shvatio da je pogrešio i da mora da radi na svojoj empatiji i ponašanju.

Offtopic ...
Koga zanima neka potraži na yt video klipove Terry Davisa i njegov TempleOS. Sada već pokojni Terry je verovatno bio neviđeni genije (napravio je svoj OS od nule) ali je istovremeno imao neki psihički poremećaj i odbijao je lečenje. Ceo OS staje na 2.1MB ISO image I veoma je prost. Terry je napravio modifikovani C compiler koji je JIT i funkcije koje napišete u njemu su dostupne kao komande u shellu. Inače taj C compiler je nazvao HolyC (može se zaključiti da je bio duboko religiozan).

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
@enterthevoid, mozda ce postati njesra za nas nerdove ali ako se umesaju buntu, redhat, suse , valve i ostala ekipa moze biti samo komercijalnije i bolje za casual-e jer komercijala = $$$.
Zar nije sad valve malo pogurao linuxe sa proton api-jem??
 
Dodaj još i SUSE, odnosno openSUSE u tu priču (kao trećeg člana velike trojke)... Slackware zbog istorije, Gentoo zbog entuzijazma... i eto nas na tih 5-10 distroa...

Pricam o trenutnoj situaciji, ne o istoriji. Mozda da dodam Mint, zbog onih sto hoce da im Linux izgleda kao Windows XP a mrzi ih da stave Chicago95 temu na XFCE. SUSE isti djavo kao Red Hat samo evropski i kao takav za mene apsolutno nema nikakvu poentu. Potreba Svaba da imaju nesto svoje i da ne moraju biti osudjeni na engleske/americke proizvode.

Pajtonu nije mesto u kernelu, tako da ne brineš.

Nije njemu mesto na raznim mestima pa eto ga. Paket menadzer koji ugusi main thread i to izaslo iz Red Hat kuhinje je samo jedan od primera. Danasnji devovi se drze one maksime, imamo resurse ajde da ih uposlimo. Tako je nastao Atom, editor koji je svojevremeno jeo gigabajt memorije za editovanje conf fajla od sto redova. Ili Gnome koji je do krpljenja memory leaka bacao svaki PC na kolena posle tri sata rada jer gnome-shell proguta svu memoriju. Dok nije pokazano da postoji memory leak, ekipica sto razvija gnome bi odgovorila u stilu pa nabavi bolji hardware haha (Nelsonov smeh).

Ekipa koja je ostala da nadgleda razvoj kernela sigurno neće dopustiti špageti code, ali će verovatno da malo relaksira uslove kada neki vode može da uđe u kernel source. Npr ako je neko napisao for loop umesto while, Linus bi to odbacio, a ovi možda neće.. razlog za to je kompajler koji će for loop svejedno da optimizuje kao što bi to bilo sa while loop-om.

Nema Linusa nema vise pravila br 1 u kernel developmentu. Rusimo userland jer sada mozemo, nema vise Linusa. Najednom Linux postaje poput Gnome ili KDE, nepouzdan sto utice na mnogo bitnije stvari od mog ili tvog desktopa. Ekipa koja je ostala, pod uslovom da ne nacepe Ted T'soa snaznije nego sada sto rade se svodi na Greg KH-a, posto je njemu bas tesko naci neku prljavstinu. Ostali su slabasni, oduvace ih trannie squad samo tako. Kad smo vec kod njih, ovaj CoC bi mogao znaciti trijumfalni povratak Martina sto je razvijao kwin, posto je i on promenio pol pre nekog vremena. *mjau**mjau**mjau*e danas ne mozes biti iskusan dev bez da nisi poput Wachowski brothers :)

Da se vratim na Linusa.... Izjavio je da je svojim ponašanjem i rečnikom uvredio i praktično oterao jednog od najbitnijih developera koji su radili na kernelu i da je kasnije shvatio da je pogrešio i da mora da radi na svojoj empatiji i ponašanju.

O kome se radi?


Shizofrenija, mozda izazvana u ranom dobu a ne urodjena. Ne zna se ali kolaju teorije zavere da je mozda bio zakacen Project MKUltra programom. Da li odbijao lecenje ili nije imao para za lecenje je takodje tesko utvrditi jer je u pitanju Amerika a tamo ako se razbolis a nemas odgovarajuce osiguranje u velikom si problemu.

Inače taj C compiler je nazvao HolyC (može se zaključiti da je bio duboko religiozan).

Kao sto rekoh covek je bio shizofrenicar koji je verovao da je imao direktnu komunikaciju sa visim bicima.
 
@enterthevoid, mozda ce postati njesra za nas nerdove ali ako se umesaju buntu, redhat, suse , valve i ostala ekipa moze biti samo komercijalnije i bolje za casual-e jer komercijala = $$$.
Zar nije sad valve malo pogurao linuxe sa proton api-jem??

Meni to nista ne znaci, da mi treba OS da igram igrice na njemu koristio bi Windows 10. Treba mi pouzdano dev okruzenje a bojim se da ce ovi sto dolaze to da pokvare zbog nekakve glupe new age politike koje je u centru svega poslednjih par godina.

Edit: Pre nego neko prokomentarise kako Archlinux i pouzdan OS, nisam ni ja verovao ali tako je. Najpouzdaniji distro koji sam ikada koristio, bukvalno ga poistovecujem sa Linuxom. Ako propadne Arch a nista slicno se ne pojavi, ja se ne vracam na Ubuntu i ostale inferiorne varijante.
 
Poslednja izmena:
Nemoj tako tu je i debian jos uvek, moze se i on lepo oblikovati sa nekom minimal instalacijom. Mada je i meni arch trenutno top distro, solidno drugo mesto debian, sto se ovih user friendly varijanti tice ok su buntu, manjaro, elementary i mozda uz natezanje deepin ostalo je show aka use @ your own risk.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ne gledam distroe tako crno belo... Na i9 desktopu je centos 7 a na i7 laptopu je Mint.
I jedan i drugi rade besprekorno. Centos sam više puta ubijao na mrtvo i popravljao i evo ga još uvek radi. Preživeo je prelazak sa i7 na i9, potpuno novu ploču, itd.
Cinnamon je na obe mašine... To mi je naj UI friendly okruženje.


Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Koliko sam samo jurio za kalendar koji je neispravan,

Al, kad je ovo u pitanju, samo još jednom da razgraničimo,zar je moguće da je KOrganizer izgubio i mogućnost uvoza ics fajlova? Protekle 2 godine na Cimetu sam u jednostavni Gnomov kalendar jednom godišnje uvozio praznike sa Gugla a oni ne greše - i rešen problem, ako ovi već neće. Šta fali?

Za primer, inkriminisani Vaskrs:

:wave:
 
Meni to nista ne znaci, da mi treba OS da igram igrice na njemu koristio bi Windows 10. Treba mi pouzdano dev okruzenje a bojim se da ce ovi sto dolaze to da pokvare zbog nekakve glupe new age politike koje je u centru svega poslednjih par godina.

Edit: Pre nego neko prokomentarise kako Archlinux i pouzdan OS, nisam ni ja verovao ali tako je. Najpouzdaniji distro koji sam ikada koristio, bukvalno ga poistovecujem sa Linuxom. Ako propadne Arch a nista slicno se ne pojavi, ja se ne vracam na Ubuntu i ostale inferiorne varijante.

Zaboravio si LFS.
 
Al, kad je ovo u pitanju, samo još jednom da razgraničimo,zar je moguće da je KOrganizer izgubio i mogućnost uvoza ics fajlova? Protekle 2 godine na Cimetu sam u jednostavni Gnomov kalendar jednom godišnje uvozio praznike sa Gugla a oni ne greše - i rešen problem, ako ovi već neće. Šta fali?

Za primer, inkriminisani Vaskrs:

:wave:
Vaskrst je ispravljen, ja sam sam ispravljo dok nisu oni. Nije dan drzavnosti. Kolika ja znam svaki update u*sere ono sto si ispravio, tako i kalendar, dok god sam ga ispravljao, svaki update koji je imao veze sa kalendarom sve je ponistio. Nisam nikad nista uvozio sa gugla cak izbegavam pretrazivanje nego idem posredno iako mislim da je to sarena laza. Kalendarom se do tad nisam bavio jer je u njemu bilo sve kako treba i bili su i verski praznici, sad ima samo osnovno. U KDE4 dodavao sam sve sta mi je trebalo rucno ali nije bilo azuiranja koje bi prekrilo moje dodavanje.
 
Poslednja izmena od urednika:
Zaboravio si LFS.

E vidis to je fora. Kazu ljudi, pa ima Fedora/Ubuntu/Debian/openSUSE netinstall ili minimal, po cemu je to Archlinux poseban? Imaju ali je podesavanje tih distroa od nule malo manje smaranja od LFS ili Gentoo. Archlinux jeste zaguljen za instalirati u odnosu na distroe koji dolaze sa grafickim instalerom, ali je kudikamo laksi za odrzavanje. Pise covek gore rusio mu se sistem. Meni se Arch pokvari samo kada naprave neku gresku u apdejtu pa moram rucno da obrisem neki fajl pre apdejta i to je sve. Ali ga drzim jednostavnim, nista Gnome/KDE i slicni programi sto danas rade a sutra mozda i nece. Takodje sam zakljucio da je KISS mnogo bitna stvar u praksi, treba stvari drzati jednostavnim ako hoces da rade kako treba. Eksperimentisao sam sa raznim kombinacijama i jedino sto uvek i pouzdano radi je ono provereno, provereni fajl sistem, provereni windows manager, provereno okruzenje kao xfce ili lxde.

To je i jeste problem sa promenom koja se desila. Sutra moze i ovo sto je do juce radilo pouzdano godinama da prestane da radi jer na poziciju maintainera dosla neka individua kojoj je promena bitnija od pouzdanosti.

Edit: Mada kad procitam kako su obogaljili novi Mac na nivou source-a kojem jelte nemas pristupa posto nije FOSS. Boze sacuvaj. Nalikuje na izbacivanje root pristupa iz ovih nestabilnih okruzenja.
 
Poslednja izmena:
Још нисам постао толики мазохиста да користим xfce и lxde, нећу минимализам са црним екраном и белим словима и нећу да се одрекнем 256 милиона подешавања која нуди KDE па макар то била и плазма. ;) Пошто сам се некада стално играо инсталирања разних линуха, ни Арчија не инсталирам на званичан начин него помоћу скрипте, кликнеш и не мислиш и мене леђа више не боле. ;)
 
Archie se retko instalira a dok ja prostrudiram sta sve radi neka install.sh skripta sa githaba vec sam zavrsio posao. xfce i lxde su pouzdani i stabilni. Sigurno mi ne treba da mi se u sred bitnog posla srusi Martinov kwin jer ima konflikt sa grafickim drajverom ili da me gnome-shell ostavi bez memorije ili se zaglupi neka shell ekstenzija.
 
Као што сам написао, некада сам се играо инсталирања па је и Арчи често долазио на ред. На другом харду, са другим DE, са трећим DE, на једном лаптопу, на другом ... таман посла да сваки пут идем пешака. Нашао сам скрипту која инсталира нешто основно и после прође туру у којој понуди све и свашта па се изабере. За тих пола сата инсталирам више од половине програма које иначе користим и после остаје да додам још неке и ситно подешавање.
 
Vaskrst je ispravljen, ja sam sam ispravljo dok nisu oni. Nije dan drzavnosti. Kolika ja znam svaki update u*sere ono sto si ispravio, tako i kalendar, dok god sam ga ispravljao, svaki update koji je imao veze sa kalendarom sve je ponistio. Nisam nikad nista uvozio sa gugla cak izbegavam pretrazivanje nego idem posredno iako mislim da je to sarena laza. Kalendarom se do tad nisam bavio jer je u njemu bilo sve kako treba i bili su i verski praznici, sad ima samo osnovno. U KDE4 dodavao sam sve sta mi je trebalo rucno ali nije bilo azuiranja koje bi prekrilo moje dodavanje.

A ne brine te što Cortana šalje svo tvoje "udvaranje"? :D Kako bi inače novinari znali i sprdali se šta joj sve ljudi pričaju? Ovo samo jednom godišnje iskopiraš ics fajl i to ne bi trebalo da se sistemski pregazi jer je custom kalendar. Njihovu brljotinu sa praznicima isključiš i to mu je to.

Још нисам постао толики мазохиста да користим xfce и lxde, нећу минимализам са црним екраном и белим словима и нећу да се одрекнем 256 милиона подешавања која нуди KDE

Ovo sam i ja mislio, i mada nisam pristalica minimalizma, koliko od tih mogućnosti uopšte koristiš?

Kad sam podvukao crtu, iskristalisalo se da mi zaista trebaju 3 stvari: upravljanje gestovima, save/restore session i različit set prečica na različitim desktopima - sve tri sam rešio pomoćnim programima ili skriptama koji još bolje rade posao.
 
Ovo sam i ja mislio, i mada nisam pristalica minimalizma, koliko od tih mogućnosti uopšte koristiš?
То што ми се свиђа ако постоји 256 милиона подешавања не значи да све или много користим. Свеједно је да ли је у питању 50 или 20, битније је то да остала окружења имају укупно 30 од чега је (за мене) тотално неважно 25. Значи од 50 подешавања на које сам навикао, што из Пенџера, што у пракси, други немају ни 5 па ми реално недостаје 45.

Сигурно ми не би значила сва та подешавања да оно што хоћу има и код осталих. А кад некад пробам друго окружење и хоћу по навици да подесим неке ситнице, опције, изглед ... па укапирам да то не постоји одмах ми је јасно да то није за мене. Више волим да ОС служи мени него ја њему. Наравно, ако нешто не постоји, без тога се може али да знам да постоји а из неког разлога га не користим .... јесам ли поменуо мазохизам?

Плус разни програми које сам пробао док сам тек упознавао линух. Тада ми је резање дискова било једна од главних забава а познавање линуха и програма танко. Онда упоредим K3b из КДЕ и brasero из већине осталих и то је већ довољно. Па торенти, мени је и даље ktorrent испред свих, мада сада има још пристојних, тада их није било или нисам знао да их нађем. Па крусејдер ... и онда укапирам да ја на сваки линух прво инсталирам поменуте програме што повуче пола КДЕ и јасно ми је да је онда КДЕ једини избор.
 
^Više se i nesećam šta ono beše glavna prednost Krusadera osim što je two pane? I Nemo to isto postane na F3. qbittorrent je po meni mnogo bolji(Ktorrent mi je ostao u lošem sećanju kao prilično go client) a samo mu Qt runtime treba. Izgled, osim u Budgieju koji sad ganjam na jednoj od mašina i možda i u Deepinu, je mnogo lakše tweakovati I mnogo više gotovih tema ima za gnomolike negoli za KDE. Jedino kapa dole za K3B ali više mi ne nedostaje, ne sećam se kad sam zadnji put nešto rezao pa bi i Brasero poslužio za toliko.

Heh, suma sumarum po osnovu navedenog, imaš još manje razloga da se držiš tog trenutno vrlo bagovitog okruženja od mene...:D:wave:
 
Poslednja izmena:
Па сад, ни ја се не сећам која је предност Мерцедеса у односу на Yuga осим што има 4 врата. ;)

Сваки фајл менаџер ради сличан посао, манипулише фајловима и фолдерима и још понешто уз то. Ту је и разлика. Као неко ко је од почетка волео два панела (од NC преко DN па после WC тј TC до Крусејдера и DC) ... мени је битно да постоји много опција (опет исто) и да не раде само основне операције. Тастатура и мишко морају да буду скоро равноправни, програм мора да има брз и лак приказ свих информација, прегледач и едитор свега и свачега, фул рад са архивама, мрежом, интернетом ...

Када сам почињао са линухом, не сећам се да ли је qbit био у оптицају али у сваком случају и ту важи слично. Мислим да је један детаљ (граф саобраћаја) дошао баш скоро а то би био за мене добар разлог да га не користим ако нема неку другу предност. А и даље не налазим сличан програм, па нема разлога да га мењам. Никада није правио проблеме, осим у једном краћем периоду када је био у неком конфликту са КДЕ па сам пробао друге док се то не реши. Тада сам изабрао Tixati али га нису прихватали на неким прив трекерима па сам одустао од њега. Qbit ради ОК али може да буде резерва.
Још један детаљ, скидао сам неку серију али нисам имао места на харду за све епизоде па сам пустио првих 5, приоритет од прве на даље. Када је стигла прва, одгледао сам је, обрисао фајл из кторента и додао шесту епизоду. И тако редом, кад неку одгледам, обришем а пустим следећу. Нисам приметио да још неки клијент то има.

Што се K3b тиче, није ни он баш баш добар али је безброј пута бољи од брасера. Осим за основно резање, имиџ у диск или обрнуто, ту и брасеро може да помогне. Ништа од финих подешавања а баш у то време сам резао стално и гледао многе детаље. Ту сам се ипак вратио на ImgBurn који ради под емулацијом. Као што су ми и EAC и foobar стандардни и под линухом. За њих не постоје алтернативе које су им близу.

Наравно, сада више не користим торенте превише, још мање режем дискове али је тада било тако и не видим разлога да се због тога шалтујем на неко друго окружење, нарочито зато што ми КДЕ, па чак и ова плазма, раде стабилно. Јесте Минт КДЕ умео да пуца, Убунту често пријави проблем и пита да ли да јави о њему али Арчи КДЕ ради као сат.
 
Ne znam na šta misliš pod "full rad sa mrežom, internetom" pozaboravljao sam... Uglavnom vidi i drugi komp i pcloud. Trenutno nemam instaliranu ekstenziju za prikaz media infoa u tabu a i u KDE-u sam to slabo koristio jer mi je kočila skol kroz "bogatije" direktorijume.:D



Ne znam kako si mogao brisati fajl na disku jer to što si skidao je u okviru meta podatka, stvarno napredna opcija ako sad radi tako Ktorrent.:D Ali sigurno ne može da skida sekvencijalno što znači da ne možeš ni da pogledaš to što skidaš tokom transfera, za primer, šta ne može...

Ako ti radi Plasma stabilno super. Za jedno godinu dana ću da probam na novoj mašini kad izgustiram Solus ali na ovoj je stalno neki problem pravila, doslovno svaka verzija. Za sada mi ne nedostaje, ni malo.
 
Poslednja izmena:
Може он свашта, да брише фајл из пакета, да мења приоритет (то ваљда сви могу) као и да прикаже нешто што је скинуто, макар и (довољан) делић. Не може да се подеси да скида неки фајл од почетка према крају па да може да се гледа али свакако оно што баш хоћу прво да гледам добије приоритет па прво и стигне. Уз данашње брзине интернета све долети.

Повукао сам нешто за пример, прво што ми је пало под курсор. ;)

Screenshot_20180926_011502.png
 
A da, nisam najbolje razumeo. To je stvar shvatanja šta je bolje u toj situaciji. qbit će samo da premesti nepoželjne a nedovršene fajlove u skriveni unwanted folder pa ne počinje od nule ako se predomislim.
 
Овде је проблем био у недостатку простора на харду, може трансфер и да се паузира, може да се премести неки фајл на друго место али тада баш нисам имао места на харду. Овако одгледам епизоду, обришем је, додам следећу ... ситница која ми је у том тренутку значила.
 
Meni kako radi qbit više pasuje, jer kao što rekoh, mogu se predomisliti a onda on samo vrati prekinuti fajl u glavni folder torenta i nastavlja transfer gde se stalo pa je malo brže. Ako baš nisam zainteresovan izbrišem ceo folder ili samo neke od fajlova.

Ali, šta sam hteo da kažem, druga okruženja su samo prividno siromašna i "za mazohiste", jer se sve može dovesti na gotovo isti nivo ne trošeći puno više vremena ni napora. Ovo poslednje je posebna priča, džabe što oni ubace neku mogućnost/opciju, pa onda ni tooltipom ne objasne kako se koristi, koje parametre treba upisati da bi ovako ili onako radila a sačuvajbože nekog helpa negde.:d
 
Која је то опција, не видим нешто да личи на то? Иначе ktorrent има plugin download order па ту може да се наређа којим редом да довлачи, мада не знам како ради. Ипак, то је било битно када су брзине биле мале (или евентуално сада ако су извори никакви) а сада још не погледаш шта даље, а оно све стигло. ;)

Знам да су други само привидно сиромашни и да све што ради КДЕ могу и други али на алтернативне начине. Оно што ми прво пада на памет, за промену положаја неке иконе или виџета на панелу код Цимета је требало користити dconf (или беше gconf, не сећам се више) па уписивати тачну позицију или место па проверавати ... код КДЕ ухватиш то што хоћеш и помериш. Мало банално описано али је ту негде. Или некадашњи убунту са три "дугмета" на левом делу панела па опет упутство како и где променити да буду десно (и опет dconf или gconf). У КДЕ само одеш у подешавања, ухватиш неко дугме и помериш га где ти одговара.
То је разлика, уместо да све радим пешака, ови су смислили лакши начин. Пошто сам ленчуга, лако сам прихватио. ;)
 
Nije opcija tako radi i vidi se kad se uključi prikaz skrivenih fajlova



за промену положаја неке иконе или виџета на панелу код Цимета је требало користити dconf (или беше gconf, не сећам се више) па уписивати тачну позицију или место па проверавати ... код КДЕ ухватиш то што хоћеш и помериш. Мало банално описано али је ту негде. Или некадашњи убунту са три "дугмета" на левом делу панела па опет упутство како и где променити да буду десно (и опет dconf или gconf). У КДЕ само одеш у подешавања, ухватиш неко дугме и помериш га где ти одговара.

Uuu, kakav dconf... Ti si Cimet probao jako davno. Isto samo prevučeš na poziciju gde hočeš, jedino treba panel staviti u edit mode. Pri tom, ne koristim najnoviju verziju, možda ima još poboljšanja.

Edit: uključiš opciju, "Keep incomplete torrents" na Download tabu. Meni je po difoltu uključeno, znači kad bih isključio takođe bi "brisao" ono što ne želim.
 
Poslednja izmena:
Онда не разумем, ко и када иде у нежељене?

Пробао сам цимет кад се појавио, знам да има и едит мод али знам и да је неки распоред требало пешке правити. Ко сад да се сети. А пошто је радио очајно и стално брљао, одавно га не користим. По броју опција мало бољи од гномета али и даље мора много да се трага за њима.
 
Nazad
Vrh Dno