Šta je novo?

Kako da napravim Exec liniju

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
Podsetio si me sad na onaj vic, kad pita Bosanac oca u čemu je razlika između 'besplatno' i 'džaba' :)

Eh ti iz Neoa presla Dara meru, pazi postave na facebooku paz dobro na facebooku koji te spijunira maksmalno na novostima kako se radi upgrade Neona sa 16.04 Ubuntu osnove na 18.04 osnovu. Postave sliku iz discovey programa, ludilo, te fajlove moras lupom da gledas imena i da zapises i plus neki od njih nisu ta verzija koja je na kompu, predjes tu preponu onda ide logout pa ponovo login, onda komanda da startujes famozni upgrade koji se ceka mesecima. Na kraju neka ti je dragi bog u pomoci da li ce to uspeti ili ne. I sad kad uporedim Manjaro koji je kod mene na testing grani ili Calculate (gentoo klon sa koji cak nema ni systemd) gde sve odradi ok. Startujes Manjaro i lepo ti pise ima upgrade, klik i odradi (ili pacman -Syy i pacman -Suu) i na kraju imas najnoviju Plasmu koju je proizveo Neon, imas frameworks koji je najazurniji, imas najnoviji kernel i najnovije verzije programa i vrlo brzo ako ima neka ispravka kao kod 18.8.1 verzije programa stize 18.8.1-1 verzija.
Imaju Kubuntu kojeg su udavili koji je ostao na plasmi 5.12.5 i koji se do sledeceg izdanja navodno imati kernel 5.x.x, bajke. I sad kad im napises na Neon forumu da ti je prso upgrade developer nije pravo, pa sta mu ja mogu sto nisu sposobni kao drugi. Paz sad pise da su u kdesudo otkrili da nije ok, pre ne znam koliko vrmena ukinuli su kdesu pa si morao da ga rucno pravis, sad isti taj kdesu je ok.
Ja ne znam da li oni misle da su svi *entoli ili da imaju alchajmera, bolje bi im bilo da uzmu stranku i da se bese. Izem ti forum gde moras da im lizes pedu i hvalis nesto sto nikako ne mogu da srede, nepojmljivo mi je njihov proizvod drugi bolje upakuju u svoj distro nego oni sami. :)
 
Па кад ти је омиљени дистро. ;)

За Кубунту сам писао, он је LTS а у сваком случају није RR па да редовно прате промене. Ако хоћеш такву верзију, узмеш дневног и имаш слично као код Неона.

Хм, пробао сам логовање са waylandom и сад не знам како да се вратим назад. ;) Како то иде или да питам гуглета?
 
Како да то урадим? У тој сесији постоји једино неки терминал који могу да отворим, ништа више. У њему не ради logout и предлаже само exit. Практично једино тај терминал могу да покренем, нисам пробао команде које нуди.

Иначе сам ово решио простом изменом у фајлу /etc/sddm.conf где сам у autologin променио сесију са wayland.desktop на plasma.desktop али ме и даље занима како без тога. Мени је било лако, имам и друге линухе па са неког од њих ово променим али шта ако немам?
 
Ovako : qdbus org.kde.ksmserver /KSMServer logout 0 3 3

ili

loginctl terminate-user "your username"
 
Poslednja izmena:
Па кад ти је омиљени дистро. ;)

За Кубунту сам писао, он је LTS а у сваком случају није RR па да редовно прате промене. Ако хоћеш такву верзију, узмеш дневног и имаш слично као код Неона.

Хм, пробао сам логовање са waylandom и сад не знам како да се вратим назад. ;) Како то иде или да питам гуглета?

Trebalo bi na login stranici (levo donje cose) da imas izbor plasma, plasma (wayland) ja imam i kodi
Vidim tek sad ti imas autologin to bi onda valjda znacilo da se tebi ne pojavljuje login stranica.
Plus pitanje kao je namesteno setovanje za logovanje u systemskom setovanju, da li pamti poslednju opciju ili prazna sesija.
Ja sa probao kako sam i napisao a iz waylanda sam izasao na reset dugme jer ne zarezuje izlazak kroz redovnu proceduru u meniju.
 
Poslednja izmena od urednika:
Написао сам како сам ја решио, а лакше ми било да променим у аутологин него да га искључујем. После рестарта сам имао један прозор са једном иконом (терминал) и никакве друге могућности. Где год да кликнем, или се ништа не деси или се отвори тај терминал.
Ма нећу више да пробам.
 
Написао сам како сам ја решио, а лакше ми било да променим у аутологин него да га искључујем. После рестарта сам имао један прозор са једном иконом (терминал) и никакве друге могућности. Где год да кликнем, или се ништа не деси или се отвори тај терминал.
Ма нећу више да пробам.

Ako bi da isprobaš Wayland onda bolje u kombinaciji sa GNOME desktopom. Oko mesec dana sam koristio u Fedori i bilo je dobro obzirom na to da distro bije onaj glas da je test poligon - nikad ništa. Radila mi ko Debian.:D
 
Ма јок, само сам хтео да пробам пошто је поменуто. Када се то развије да буде фул употребљиво, пробаћу опет. И оваква плазма ради без неког проблема па ће и да остане.
 
Eh ti iz Neoa presla Dara meru, pazi postave na facebooku paz dobro na facebooku koji te spijunira maksmalno na novostima kako se radi upgrade Neona sa 16.04 Ubuntu osnove na 18.04 osnovu. Postave sliku iz discovey programa, ludilo, te fajlove moras lupom da gledas imena i da zapises i plus neki od njih nisu ta verzija koja je na kompu, predjes tu preponu onda ide logout pa ponovo login, onda komanda da startujes famozni upgrade koji se ceka mesecima. Na kraju neka ti je dragi bog u pomoci da li ce to uspeti ili ne. I sad kad uporedim Manjaro koji je kod mene na testing grani ili Calculate (gentoo klon sa koji cak nema ni systemd) gde sve odradi ok. Startujes Manjaro i lepo ti pise ima upgrade, klik i odradi (ili pacman -Syy i pacman -Suu) i na kraju imas najnoviju Plasmu koju je proizveo Neon, imas frameworks koji je najazurniji, imas najnoviji kernel i najnovije verzije programa i vrlo brzo ako ima neka ispravka kao kod 18.8.1 verzije programa stize 18.8.1-1 verzija.
Imaju Kubuntu kojeg su udavili koji je ostao na plasmi 5.12.5 i koji se do sledeceg izdanja navodno imati kernel 5.x.x, bajke. I sad kad im napises na Neon forumu da ti je prso upgrade developer nije pravo, pa sta mu ja mogu sto nisu sposobni kao drugi. Paz sad pise da su u kdesudo otkrili da nije ok, pre ne znam koliko vrmena ukinuli su kdesu pa si morao da ga rucno pravis, sad isti taj kdesu je ok.
Ja ne znam da li oni misle da su svi *entoli ili da imaju alchajmera, bolje bi im bilo da uzmu stranku i da se bese. Izem ti forum gde moras da im lizes pedu i hvalis nesto sto nikako ne mogu da srede, nepojmljivo mi je njihov proizvod drugi bolje upakuju u svoj distro nego oni sami. :)
Mislim da ti nije bas" potkovan" rant :) linux dobijes za dz pa i taj neon distro. zato tesko da mozes samo da dodjes i prodjes bez flame-a kad places po forumima ovo mi ne radi , ovo kad kliknem dobijem error . za placene proizvode to prolazi u open source svetu ili pomozi sa konkretnim bug report ili daj tacno error report koji moze da se reprodukuje. Realno ideologija neona je test sistem za plasma devopere i korisnike tako da njih zabole za user experience. Bitno da ima ko da im testira stable/unstable/git ili sta vec. Bolje se drzi manjara :) i taj calculate mi nesto smrdi sa tim hibridnim pristupom, previse mi zvuci na sabayon jos jedan od user friendly gentoo klonova...
A i sam base za neon ti je lts ubuntu ja bih pre sacuvao odvojeno /home i /data i uradio fresh install nego se zajebavao sa upgradeovima. Jednostavno je linux zajednica niša sa relativno malim brojem korisnika rasutim na velikom broju distroa koji nema sanse da budu valjano istestirani. Stick to the top dogs i uzivaj. Koliko vidim ogromno vreme trosis u trazenju falinki u distroima koji su u najboljem slucaju half baked... ti mu dodjes kak sizif linux druzine na benchu :)
 
^Ma udarila mu žena kontra hacking što joj stalno dira fejs.:-devil-:
 
@zyllion,

Mani me te filosofije ako je bespaltno treba da jem g*vna. Pusti to za klince koji su upropastili komp sa win pa beze u linux misleci da tece med i mleko. Neon, hvaljen na sva usta, sad ispada da su ljudi nesposobni jer ne mogu da skrpe distro na bazi 18.04. Ako ostali uzmu tu istu plasmu i bez problema ubace u svoj distro sta zakljuciti. Mislim da su oni krenuli kao umiruca zvezda koja raste i raste i na kraju se urusi u samu sebe. Imam obavezno odvojen / i /home, sa cim da reinstaliram sa osnovom 16.04? Imaju verziju koja je i dalje test verzija na osnovi 18.04, dosta je vise igranja sa nedovrsenom distribucijom. Imam Manjaro, imam Calculate (gentoio baziran) boli me vise uvo za Neon. To sto pises da idem i kukam, ne kukam nego edukujem narod da se ne zalecu na kojekave nedovrsene distribucije. :) Ako mislis da to sto je besplatno treba da budem du*elizac to ja ne radim, ko voli nek pise hvalospeve i ljubi pedu, od mene to neces docekati, pozz :)


Koliko su "popularni" svaki skoro dan neko objavi plakat na njihovoj facebook stranici

Избор_026.png
 
Poslednja izmena od urednika:
Da je Ubuntu 18.04 bagovitija osnova.

Recimo, kasni i Elementary a ne bi moglo da se kaže da su bez motiva sad kad su primili kamaru para.

Uporedi sa Kali, osnova Debian, keva i cale od Ubuntu, ladnjaka radi :) Ne znam ko koliko prima al su ga ukakili sa plasmom, pa jos dodaj wayland na tu plasmu. Mnogo bacene energije na nista, prave plasmu, Ubuntu bilo povuci potegn zbog waylanda, Mir da i ne spominjen. Ne znam zasto izmisljau nesto sto ne mogu da odrade. Ima primer Mau distro, pumpali ga, baza Ubuntu, Neon i njihov Maui rad, pukli ko p*cka. Cim ne moze upgrade na klik bezi od toga. Ubuntu je odavno izbacio 18.04.1 seriju zakrpa a oni se jos uvek pate sa 18.04, koliko vidim na njihoovm foruu cak im ni instaler ne radi, pukne instalacija na 70%. Terace oni sve to na silu i na kraju ce puci kao stao sam i naveo implodirace u samog sebe u jednu crnu rupu. Oni imaju da rade svoj neon sa plasmom i nista vise, Kubunu i ne racunam tu su tri coveka, drugi azuriraju i rade na mnogo viseokruzenja i uspevaju, ta podrska na forumu to je naiva prema ostalima distribucijama, pogledaj Arch ili Ubuntu ili Win, sto god ti kiksne nadjes resenje problema. Ja dizem ruke od Neona :)
 
Ма људи моји, да ли је то могуће? А лепо сам ти одавно говорио да је то губљење времена. Можда Неон и прави окружење али га ради на Убунту бази а боље да не подсећам на моје мишљење о Плазми. Једноставно, онај ко направи тако одвратан прелазак са КДЕ4 на Плазму тешко да може да направи нормалну дистрибуцију. И даље се надам да ће неко да одради форк КДЕ4 у фазону Тринитија па да се појави неки линух који ће да има подршку јер Кубунту 14.04 траје још мало. :(

Можда Кубунту ради мало њих али је ипак базирано на њиховом производу. Одавно сам изабрао да користим само основне дистрибуције, тренутно 90% Арчи и помало Манџаро, плус Кубунту колико да је ту и остаје пар процената оних које само разгледам и не ослањам се на њих. Све то за нормалан кућни рад, да јурим комшијске лозинке можда бих и ја ћерао нешто такво.

Чак ми делује да Арчи има најбољу пратњу, NetRunner је солидан (прати Манџара) а ту је још пар њих ... али што бих користио нешто поред Арчија.
 
. Ja dizem ruke od Neona :)

Pa, zyllionova opaska mi se čini sasvim na mestu: Neon je showcasing distro za KDE taman koliko je Fedora za Rad Hat. Nekome je možda upotrebljiv ali to je propratni, slučajni efekat jer im nije primarni cilj kreiranje distroa za svakodnevnu upotrebu.

Već imaš Kali, Calculate i Manjaro pa, kao u prefu, četvrti je višak.:D:wave:
 
Pa, zyllionova opaska mi se čini sasvim na mestu: Neon je showcasing distro za KDE taman koliko je Fedora za Rad Hat. Nekome je možda upotrebljiv ali to je propratni, slučajni efekat jer im nije primarni cilj kreiranje distroa za svakodnevnu upotrebu.

Već imaš Kali, Calculate i Manjaro pa, kao u prefu, četvrti je višak.:D:wave:


@calexx,

Ja sam isto kukao za kubuntu 4, sve bilo tip-top sredjeno. :) :wave:


@dolmen,

Oni su poceli sa Neon LTS i Neon user edicija bazirana isto na Ubuntu LTS, razlika je bila samo sto je LTS verzija imala stariju plasmu a user noviju, odjednom je nestala sa zvanicne stranice LTS verzija iako postoji i sad, zavaravali narod, steknes privid a i oni propagiraju da je to za svakodnevnu upotrebu.
Vise me boli uvo za njih imam ovo sto kazes i dosta je, Manajro sledi najnoviju plasmu, Calculate stariju, analogija Neon LTS i user edicija :):wave:
 
Pa sta mislis sto su rekli da moze za svaki dan? Veci broj korisnika = vise tester-a. Jos su svi osetljivi posto su im distroi spare time projekti... Ispade po tebi ja te napadam sto sam rekao kakav je generalno stav svih clanova linux komune :) realno pre bih debian sa experimental plasmom koristio od ovih ubuntu frankenstein distroa
 
Pa sta mislis sto su rekli da moze za svaki dan? Veci broj korisnika = vise tester-a. Jos su svi osetljivi posto su im distroi spare time projekti... Ispade po tebi ja te napadam sto sam rekao kakav je generalno stav svih clanova linux komune :) realno pre bih debian sa experimental plasmom koristio od ovih ubuntu frankenstein distroa
Ne, mene je iziritiralo to sto potenciras da je dzabaka i da treba da sam im zahvalam. To ispada kao u onoj pripovetki kad je lik kupio siromahu malo hrane pa ga vodio i reklamirao se. I windows 10 je dzaba, dobio sam ga dzaba jer sam "testirao" 10 dana, realno nisam nista testirao niti sam ga ukljucivao, ukljucio samo kad je pocela besplatna registracija te test verzije. To oko bug reporta i to sam radio, od toga retko kad ima vajde. Koliko sam samo jurio za kalendar koji je neispravan, posle jurio za dan drzavnost koji zvanicno po zakonu koji sam citao je praznik od 2 dana a oni su i dalje ostavili 1 dan i na wiki je neko pametan nasao da to prepravi na 1 dan a pisalo je na nasoj verziji 2 dana. Prijavljvao sam ja jos stosta pa i oko Dolphina koji je izgubio smisao a njih je libo racku i ono e bas necemo. Kazes linux zajednica, to je apstraktni pojan, skup grupa ljudi koji svako vuce ka svom distrou. Ne vidim da moje "kukanje" pisanje o problemima smeta normalnim ljudima jer ne moraju da se spotaknu na kamen na koji sam se ja vec spotako. Odvuvek je bilo hvalospevi to moze ali cim potegnes da nesto nevalja odmah drvlje i kamenje. Neka oni testiraju zato je i 2% udeo na PC racunarima, ono sto donosi parice to ne spada u tih 2% jer se to debelo placa. Windows spijunira ok bas me briga, niko mi ne garantuje da i drugi ne spijuniraju, to sto ima source opet nista, ja kao obican user sigurno necu sedeti i uciti jezike i proucavati source. Meni treba linux koji radi i programi koji ce odraditi ono sto mi padne u datom trenutku na pamet, ovi su ga ukakili i zato idemo dalje. Mislim da sam zavrsio sa ovom temeom :)
 
Kad smo kod spoticanja i iskustva, nije loša strategija proturiti distro-kandidata kroz višenedeljni test u virtuelnoj mašini. Ako se pod tim okolnostima ne ispolje iritantne začkoljice onda može i bare metal instalacija.

Na primer: Mint Mate 19(v2 ISO) mi se pokazao boljim od Ubuntu Mate 18.04.1 koji mi je stalno pucao s nekim greškama a Mint ništa iako je još na 18.04 tako da sad nemam dilemu i za staru mašinu samo čekam da izađe Mint 19.1. Biće još bolji.:wave:
 
Poslednja izmena:
Зашто би пробао преко виртуелне машине кад може реалан тест на одвојеној партицији? Направиш неколико партиција само за тестирање и све пробаш у фул окружењу. Нису то Пенџери па да може једна инсталација по харду без неке акробације. ;)
 
Ne, mene je iziritiralo to sto potenciras da je dzabaka i da treba da sam im zahvalam. To ispada kao u onoj pripovetki kad je lik kupio siromahu malo hrane pa ga vodio i reklamirao se. I windows 10 je dzaba, dobio sam ga dzaba jer sam "testirao" 10 dana, realno nisam nista testirao niti sam ga ukljucivao, ukljucio samo kad je pocela besplatna registracija te test verzije. To oko bug reporta i to sam radio, od toga retko kad ima vajde. Koliko sam samo jurio za kalendar koji je neispravan, posle jurio za dan drzavnost koji zvanicno po zakonu koji sam citao je praznik od 2 dana a oni su i dalje ostavili 1 dan i na wiki je neko pametan nasao da to prepravi na 1 dan a pisalo je na nasoj verziji 2 dana. Prijavljvao sam ja jos stosta pa i oko Dolphina koji je izgubio smisao a njih je libo racku i ono e bas necemo. Kazes linux zajednica, to je apstraktni pojan, skup grupa ljudi koji svako vuce ka svom distrou. Ne vidim da moje "kukanje" pisanje o problemima smeta normalnim ljudima jer ne moraju da se spotaknu na kamen na koji sam se ja vec spotako. Odvuvek je bilo hvalospevi to moze ali cim potegnes da nesto nevalja odmah drvlje i kamenje. Neka oni testiraju zato je i 2% udeo na PC racunarima, ono sto donosi parice to ne spada u tih 2% jer se to debelo placa. Windows spijunira ok bas me briga, niko mi ne garantuje da i drugi ne spijuniraju, to sto ima source opet nista, ja kao obican user sigurno necu sedeti i uciti jezike i proucavati source. Meni treba linux koji radi i programi koji ce odraditi ono sto mi padne u datom trenutku na pamet, ovi su ga ukakili i zato idemo dalje. Mislim da sam zavrsio sa ovom temeom :)

veruj mi da me zabole cose da potenciram bilo sta samo sam naveo svoju pretpostavku kako se odvija mind proces te ekipe oko neon-a i ostalih smekera iz open source sveta :) a da je za dzabaka rekao si sam da si se direktno njima obratio i dobio si nista ja sam samo potvrdio to tvoje vec negativno iskustvo zapravo, imao sam slicno iskustvo sa kurcevitim main devom solusa... ja sam vise to rekao za tebe da ustedis vreme i zivce posto je veruj mi uzaludno. plasma je postala cluster fuk a gnome ocelavio ima uskoro da se svede na shell i sve ostalo ce da budu ekstenzije al sta ces njihova filozofija :) ne znam sta mislis o suse plasmi? meni je iskreno yast njesra i ceo distro deluje kao neko sklepano enterpise izdanje od 4gb al eto. Mageia mi je delovala ispeglano ali je dev spor i nije nesto popularna kao nekad. sa fedorom uvek lose iskustvo jos od f13...
 
Зашто би пробао преко виртуелне машине кад може реалан тест на одвојеној партицији? Направиш неколико партиција само за тестирање и све пробаш у фул окружењу. Нису то Пенџери па да може једна инсталација по харду без неке акробације. ;)

Nije windblows ali po meni je bolji način.

Kao prvo, jednostavnije je manipulisati prostorom i pride ne rizikuje se korupcija podataka zbog šrinkovanja drugih particija na kojima je možda nešto od nekog značaja. Znam, bekap, ali zar je vredno ma koliko vremena izgubiti samo zbog probe koja se možda završi s negativnom impresijom posle 2 dana ili možda odmah?

A drugo, dok se distro ne upozna malo, na taj način se štitiš i od nekih eventualija - recimo, već pominjanog Debianovog menjanja UUIDa svih swap particija i sličnog što opet može biti čist višak a sve zarad, možda, i vrlo kratkog testiranja.
 
Ја увек у старту одвојим екстендед партицију за линухе и по потреби ту правим партиције. Некад и одмах па инсталирам неколико, после мењам кад год затреба. Никакво чачкање по партицијама после тога а увек их има доста. Није Дебијанац једини, повремено понека дистрибуција промени UUID swap партиција али је то најмањи проблем. Мада се не дешава одавно али се реши за пар минута. Код виртуелних машина су и виртуелни драјвери, дељена меморија и још неке ситнице па ми је мрско да то подешавам а касније у реалном раду да буде другачије. Имао сам неко време виртуелне Пенџере али је и то постало сувишно.
 
Ја увек у старту одвојим екстендед партицију за линухе и по потреби ту правим партиције.

E pa, ja nikad nisam imao tako čist start a jednom sam se baš dobro ispekao jer sam prevideo i da nemam svež bekap, pa od tada, da se ne bih pitao "Do I feel lucky?"...:d
 
veruj mi da me zabole cose da potenciram bilo sta samo sam naveo svoju pretpostavku kako se odvija mind proces te ekipe oko neon-a i ostalih smekera iz open source sveta

Linux je umro ove nedelje. Linus vise nije glavni, preuzela ekipica sa sarenim frizurama sto nisu sigurni oce da pike stojeci ili sedeci. Tako da, ocekujte sve vise i vise svinjarija dok vam sve ne prekipi i ne vratite se na Windows ili sklopite/kupite Mac. Ja sam se opasno smorio.

imao sam slicno iskustvo sa kurcevitim main devom solusa...

Pricao sam sa njim par puta na Redditu, lik pun entuzijazma. Delovalo pomerice planine. Dok se nije smorio. RIP Void, RIP Solus.
 
Poslednja izmena:
Neće Linux umreti zbog Linusa... vode ga tri velika igrača, nezavisno od bilo koga drugog. Možda će umreti za nekog od nas, možda su se nečiji ideali srušili, možda će većina shvatiti da je potrebno smanjiti broj Linux distribucija na maksimalno pet do deset, jer je trenutno stanje sa stotinama "one man show" distroa smešno i štetno (iskreno, ne znam kako, jer se to kosi sa samom idejom slobodnog softvera)... svašta će se desiti, ali umreti neće.
 
Linus je malo preterao i postao opasnost po Linux. Čovek je potpuno bezosećajan i egoista, tako da je developerima kernelu često pravio besmislene probleme.
Srećom je racionalan pa je uvideo da pravi greške i rešio je da se pozabavi samim sobom i na neko vreme napusti razvoj.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Linus je malo preterao i postao opasnost po Linux. Čovek je potpuno bezosećajan i egoista, tako da je developerima kernelu često pravio besmislene probleme.
Srećom je racionalan pa je uvideo da pravi greške i rešio je da se pozabavi samim sobom i na neko vreme napusti razvoj.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

On je čovek u godinama i više je menadžer nego kernel dev. Linux ima milion linija koda, i niko iole normalan ne može da zna šta sav taj kod radi. Činjenica je da treba još ljudi. Ja na sve ovo gledam pozitivno. A te priče Linux će umreti, ili ovo je kraj Linux-a, to je u najmanju ruku smešno.
 
Nazad
Vrh Dno