Šta je novo?

Kako da napravim Exec liniju

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Kako da napravim u pokretacu .destop exec liniji. To sad radim iz terminala 1.komand: sudo su - (minus) 2.komada: dolphin. Teba mi ovo u jednom komadu kao Exec= u .desktop fajlu
Developer je zamislio da nema vise root moda u Dolphinu, stalno troluje pokerni kao user root u GUI modu. N emoze mu objasniti nikako da da se gui za root logovanje dobija spustanjem UID na 0 i izmeno-ponistavanjem linije u pam.d. Ne moze covek da shvati da nije normalna stvar sem Kali da se distro dize kao roo u GUI modu. Ostaje druga varijanta da se prkompajlira Dolphin, kate, kwrite i pritom izbace sve te provere da li je UID=0.
 
Poslednja izmena od urednika:
Već duže vreme čitam o tvojim mukama sa pokretanjem Dolphina kao root korisnik, i evo moram da pitam: zašto bi to radio? Zašto koristiš sistem kao root korisnik?
 
Već duže vreme čitam o tvojim mukama sa pokretanjem Dolphina kao root korisnik, i evo moram da pitam: zašto bi to radio? Zašto koristiš sistem kao root korisnik?
Ne koristim sistem kao root korisnik, koristim doolphin samo onako kako je pre moglo pa je ukinuto. Treba mi jer mi je lakse da iz jednog linuxa npr. skinem waterfox, raspakujem i prekopiram na ostale linuxe na /opt.
Taman pomislim javio se neko ko ce mi dati odgovor kako da napravim pokretac jer se na taj nacin to odradi ocas ali cvrc... 10 godina je bilo ok da dolphin tako radi, svi ostali file manageri mogu tako da rade a ja zapeo Dolphin pa dolphin, ima i Nemo i Nautilus itd koji to odrade na isti nacin jedino sto nisu deo KDE-plasma okruzenja. Hvala na pomoci, nisam na mukama samo posto su mi racunari bili sturka ne mogu da svarim sijaset nekih objasnjenja, dobijam utisak da sam sve blize windowsu kako je krenulo da neko bolje zna sta meni treba.
 
Па крусејдер и дупли су КДЕ, а ти запео баш делфина. ;) А што би копирао waterfox у /opt? Тешко да инсталираш из пар кликова?
 
Па крусејдер и дупли су КДЕ, а ти запео баш делфина. ;) А што би копирао waterfox у /opt? Тешко да инсталираш из пар кликова?
Majstor si da odvuce temu na nesto drugo. Znam za Krusader i dablcmd i to smo vec 1000x apsolvirali. Pitas sto na /opt pa pogledaj gde ga instalira na /opt.
Nema ga u Calculate a necu da stavljam layman overlay za jedan program i to jos sa neazurnim .ebuildom.
Postaje besmisleno vise ista napisati, pitam nesto a ono sve drugo samo ne to sto sam pitao i jos moram da se pravdam zasto ovo zato ono, ja dalbuda sto sam uopste i napisao kako ga startujem.
Kad taj sto je popravljo program ne zna da Kubuntu, Neon, Ubuntu i derivati nema da se logujes kao root u GUI (moze ali na poseban nacin i nije preporucivo) savetuje coveku da se uloguje kao root i startuje Dolphin, sta vise reci o toj *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*sti. Privremeno skociti u root mod sa Dolphinom ispada da je strasnije i opasnije nego ladno kogovati se kao root u GUI mod kako on savetuje. Ja nisam ovca iz stada da idem za magarcem.
 

Hvala yooyo :) Nisam probao kompajliranje jer sam gledao da su za Arch pokusali pa nisu uspeli, neki su pokusavali sa starim patchom ali sad ocito koliko se golimo okom vidi nema samo ispitivanje UID-a nego jos i SUDO i KDESUDO. Mislim da treba menjati i zavisnosti u pgbuild fajli za ARCH. U sustini ne znam da kompajliram jer mi treba za Arch, Neon, Kubuntu i Calculate KDE (neki klon Gentoo)
Ovaj drugi link pije vodu odmah sam probao, tu je sad problem i ko koju verziju Dolphina ima, Kubuntu je zapostavljen i on vozi 17.x verzije programa, ono moje radi na 18.04 i na 18.08 verzijam programa.
Hvala :wave::Klanjanje
 
Poslednja izmena od urednika:
Drugo rešenje je pojavilo bukvalno pre 2 dana.. ako si tražio ranije nije čudno što nisi našao. :)

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Drugo rešenje je pojavilo bukvalno pre 2 dana.. ako si tražio ranije nije čudno što nisi našao. :)

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

U Manajro (testna grana)to je leglo jos pre 5 dana ali ja koristim umesto 18.08 prepravljenu 18.04 verziju iz Aur-a i ona se zove dophin-root. Kubuntu ne pije vodu komanda oni su postali 9 rupa na sviralo, ja ne kapiram kako to uopste radi Kubuntu 18.04LTS a Dolphin je 17.12.3 verzija, Kubunt je postao mix Ubuntu paketa 18.04 i KDE paketa 17.12. PPA backport samo je digao plasmu sa 5.12.5 na 5.12.6 a koliko vidim 18.04 programi su pripremljeni za sledecu Kubuntu verzijiu 18.10. To vise niko izgleda ni ne odrzava osim ta tri coveka koji su registrovani na PPA.
 
Majstor si da odvuce temu na nesto drugo. Znam za Krusader i dablcmd i to smo vec 1000x apsolvirali. Pitas sto na /opt pa pogledaj gde ga instalira na /opt.
Nema ga u Calculate a necu da stavljam layman overlay za jedan program i to jos sa neazurnim .ebuildom.
Па твоје теме ионако оду или их сам одвучеш на нешто друго. ;)

То што користиш копирање на /opt зато што у Calculate нема поменутог програма би за мене био разлог да га баталим. Некада сам тако радио, знам који програми су ми такорећи обавезни, пробам нови линух и ако не ради, потражим решење. Ако је неко без много буџења, онда ОК али ако морам да користим упутство од два екрана (слично је било мислим за nightly firefox на PCLinuxOS, као распакујете у /opt па онда ово па оно па после пола екрана не знам шта сам радио а на крају и не проради) онда углавном одустајем јер ће то да ме чека и за остале сличне програме. Зато сам дуго био на Кубунту (КДЕ обавезан детаљ) и тек је Арчи (и клонови који раде на исти начин) донео право решење, још лакше него што је имао Кубунту.
А иначе ми опет није јасно да форсираш делфина за једнократне послове. Ајде да свакодневно мораш да копираш из root налога па да разумем.

Једном сам написао, Манџаро дозвољава ону твоју комбинацију, отвориш неки од додатних терминала и ту се улогујеш као root па одрадиш посао па се вратиш у нормалан терминал. Други не дозвољавају тако нешто.
 
I calexx je u pravu. Ne vidim razlog da teram više distroa na mašini. Trenutno mi je na desktopu centos 7 dok je na laptopu Mint 18 i win10. Unity je neupotrebljiv, KDE je besmisleno komplikovan, Cinnamon mi je taman.

Ako zatreba nešto da se uradi kao root onda komandna linija je tu da završim posao.

Koliko sam razumeo ti imaš više patricija i bar 5+ različitih distroa koji dele neke zajedničke particije?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
@yooyo,

Calex drzi po 10-15 komada :D Sto se tice komandne linije ono sto mi treba cesto imam skripte koje sam skarabudjio ali izbegavam da kucam jer mnogo gresim i corav sam i mator i ceo zivot sam do invalidske radio na mainframe i kuckao i kuckao, danju i nocu u tri smene
5 distro i 2 swapa, jedan swap za one koji nemaju hibernaciju, drugi swap za one koji imaju hibernaciju i sami guraju kod instalacije u grub swap fajl. Delim samo NTFS sa kojih citam neke fajlove ili filmice.

@Calexx,
Manajro nema problem jer ima u AUR-u dolphin-root i kroz neko vreme sigurno ce opet napraviti dolphin-root 18.08
Sto se tice waterfoxa uhvatio si se za njega kao pijan plota, valjda znas sta znaci npr. Ne kapiram zasto da ne radim onako kao ja hocu, ti stalno ja pa ja pa ja. Vec znam Arch i helmut skripta, SuSe nevalja zbog nekih tamo fontova. :D
Valjda imam pravo da odlucujem sta cu da drzim od programa. Ne zvace mi se vise oko Dolphina, sve sam objasnio po 100000x radio sam sa Krusederom i onda su ga zapostavili, forsirali dolphin e pa sad ja naviko i ako je to objasnjenje posle 8 mesececi da nisu jos sredili Dolphin i da su posle 10 godina otkrili propuste, nije normalno. Cak mi i glupi windows dozvoljan run kao Administrator...
 
Poslednja izmena od urednika:
Нисам баш то мислио али јесам радио. Месецима, па и годинама сам инсталирао сваки могући линух. Неки је трајао пар сати, неки неколико недеља или месеци. На почетку један па уместо њега други па опет први ... док нисам укапирао да могу сви заједно. Тако сам лакше пробао и поредио. Сада више то не радим, понекад испробам нешто што ме заголица и само одржавам изабране.
Тренутно користим Арчија и неке клонове плус Кубунту, мада се то углавном односи на 14.04 који је са кде4 јер ми делује да се са плазмом слабо сналазе.

Није кде компликован него има много опција, што није исто. Пробао сам цимет, на почетку је био нестабилан и стално пуцао а после сам ем одустао од Минта ем ми је и цимет деловао недовршено, више опција од гномета али мање од кде.
 
Ja razvijam razne aplikacije na Linuxu, od video encodinga do nekih sitnih Arduino + Raspberry pi projekata. Nemam vremena da se igram sa distribucijama. Centos je na Core i9 7900x I koristim ga za razvoj video encodinga aplikacije, dok je Mint na Dell XPS laptopu. Na oba sistema okruženje je Cinnamon. Unity I Novi gnome su prosto beskorisni. Konstantno se borim protiv mase gluposti koje su ubacili u ta okruženja.
KDE mi je sa druge strane svemirski brod ali nema osnovne stvari. Hteo sam da nešto snimim na desktop i wtf.. nema fajlova na desktopu. Onda sam skapirao da to može nekako da se ubudži ali ako sad smatraju da desktop treba da bude bez fajlova, šta li me čeka za 2-3 godine.. dakle neka hvala. Možda sam staromodan, ali me moderni desktop interfejsi iz dana u dan razočaravaju.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Фајлови јесу били на десктопу, што си могао да видиш у неком фајл менаџеру, али ти је приказ десктопа био онај без приказа фајлова, требало је само да пребациш layout у folder view. Нисам сигуран али мислим да кде увек у старту има подешен овај други тип.

Неко окружење има за неки детаљ две опције, друго 20 али је прво постављено онако како се теби свиђа а друго не и онда друго не ваља?
 
Pa to me je odbilo u startu...Zatim ono single click otvaranje foldera, konfuzan "start meni", bilo je još nekih stvari, ne sećam se sada.
Ali prvi doživljaj je ono što su autori želeli da pokažu govori o tome kako će se dalje razvijati, šta im je bitno a sta nije... I nekako se razilazimo u stavovima.

Testirao sam KDE i ranije i uvek je bilo raznih pucanja i nikad nije bio stabilan. Nadam se da je danas stabilniji i pouzdaniji. Možda jednom ponovo probam, ali trenutno nemam vremena za to.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Шта мислиш зашто сам провео месеце па и године у проучавању линуха? Десктоп без фајлова се решава за минут, остало је још лакше. Сингл клик отварање фолдера (или стартовање програма и слично) постоји свуда а питање је ко ће шта да подеси као default. Сваки линух и сви пенџери то имају. Старт мени у кде је посебна прича, постоје стари, нови, напредни, специјални ... па изабереш. Плус су тотално конфигурабилни.

Не знам кад и где си пробао, немам неког искуства са кде пре четворке а проблеми са тројком су вероватније до мог незнања. Зато је плазма ужас, на почетку (не у тест периоду него када су кренуле званичне верзије) није радило више од пола онога из кде4 а после је већина прорадила, мада понешто и укидају (прича из ове теме) и сада је онако ... употребљиво. Зато и даље имам стари Кубунту док је Арчи као RR одавно укинуо и не може више без плазме. Штета, да могу оставио бих га са кде4 и никад не бих дирао. Прелазак са КДЕ4 на плазму ме некако подсећа на windows 7 vs windows 10.
Е да, мени је КДЕ увек брљао на КДЕ Минту, то је још један разлог да га не трошим одавно.
 
Lega brate, tek ćeš da kukaš kad za koju godinu, živi bili, pređemo na Wayland... Ne pušta ne Dolphin i Kate, nego ništa sa GUI-jem da se pokrene kao root.:d

A sad da iskusno hajdžeknem temu :D i postavim moderatoru, kao dugogodišnjem Cinnamon user-u, pitanje: kako asajnirati keyboard prečicu Nemo skripti? Ubih se ne mogu da nađem a ubija u pojam i da se stalno ide u meni pa skripte pa odaberi skriptu...
 
Lega brate, tek ćeš da kukaš kad za koju godinu, živi bili, pređemo na Wayland... Ne pušta ne Dolphin i Kate, nego ništa sa GUI-jem da se pokrene kao root.:d

A sad da iskusno hajdžeknem temu :D i postavim moderatoru, kao dugogodišnjem Cinnamon user-u, pitanje: kako asajnirati keyboard prečicu Nemo skripti? Ubih se ne mogu da nađem a ubija u pojam i da se stalno ide u meni pa skripte pa odaberi skriptu...

Da krene ja odmah da kukam :D Znaci trend je vracamo se u doba Jure, kakav bre GUI ima da kuckam il ce dotle ja da se parkiram i mirisem cvece iz korena il cu pobrisem sve i pustim Cortanu i pricam sa njom i udvaram joj se :D
 
Poslednja izmena od urednika:
@yooyo,
To za otvaranje foldera na jednoklik bilo je podesavanje u Dolphinu, sad je premesteno u podesavanje misa (systemsko setovanje), moze jednoklik ili dvoklik. To pokupili iz windowsa koliko se secam neka verzija i objasnjenje je glasilo sve se tretira kao html link i sve ide na jednoklik, kad su videli da je narod poludeo ukinuli to i vratili lepo dvoklik. E to ti je kad uzmes krilaticu ocu da budem windows ili moram da menjam samo da bi nesto menjao jer ako ne menjam onda ce pomisliti da nista ne radimo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Da krene ja odmah da kukam :D Znaci trend je vracamo se u doba Jure, kakav bre GUI ima da kuckam
Тренд је да као обичан корисник можеш да кликнеш на неки линк, да користиш ФБ и слично а ко хоће да се игра админа на систему, има да куцка. Какво копирање у /opt, инсталираш само оно што је предвиђено и тјт што би се рекло. ;)
@yooyo,
To za otvaranje foldera na jednoklik bilo je podesavanje u Dolphinu, sad je premesteno u podesavanje misa (systemsko setovanje), moze jednoklik ili dvoklik.
На многим линухима, вероватно и на цимету и сличним је било на неком прозору у едит менију па preference. На кде је можда и одувек било у подешавањима за мишка.
Било, ајд сад подеси двоклик у подешавањима за мишка. :-devil-:
 
Kuku lele :D Kakav je taj Wayland? Plasma je ko kula od karata, sigrao sam se nesto i ucitam-instaliram noviju biblioteku, lele od nje zavisi i kurta i murta, odjednom nista nece da radi cak ni konzola. Sreca ima xterm pa iz njega laganica brisanje bez zavisnosti i opet sve proradi.
 
Kuku lele :D Kakav je taj Wayland? Plasma je ko kula od karata, sigrao sam se nesto i ucitam-instaliram noviju biblioteku, lele od nje zavisi i kurta i murta, odjednom nista nece da radi cak ni konzola. Sreca ima xterm pa iz njega laganica brisanje bez zavisnosti i opet sve proradi.

Blago tebi, na kraju si se snašao.

A kako ja da sprečim Nemu da mi ne vraća na blank bilo koju prečicu mu stavio u /home/<user>/.gnome2/accels/nemo? Eh ti pametni i sigurni fajl mendžaneri...:smash:
 
Plasma je ko kula od karata, sigrao sam se nesto i ucitam-instaliram noviju biblioteku, lele od nje zavisi i kurta i murta, odjednom nista nece da radi cak ni konzola. Sreca ima xterm pa iz njega laganica brisanje bez zavisnosti i opet sve proradi.
Код тебе је проблем што се стално нешто сиграш, мењаш програме на недокументован начин, инсталираш пречим путем програме којих иначе нема, комбинујеш све и онда трас, ништа не ради. За тако нешто се инсталира линух без намере да се користи и испробава све што није регуларно па ако прође, добро је.
Kubuntu ne pije vodu komanda oni su postali 9 rupa na sviralo, ja ne kapiram kako to uopste radi Kubuntu 18.04LTS a Dolphin je 17.12.3 verzija, Kubunt je postao mix Ubuntu paketa 18.04 i KDE paketa 17.12. PPA backport samo je digao plasmu sa 5.12.5 na 5.12.6 a koliko vidim 18.04 programi su pripremljeni za sledecu Kubuntu verzijiu 18.10.
Заборавио сам на ово, Кубунту и слични нису RR и имају неки ред. Кернел и остало се не мењају, нарочито у LTS верзијама, можда тек код следећег LTS кернела ажурирају и остало. Ако хоћеш ново, инсталираш дневну верзију следећег издања и углавном се и ту све ажурира. Управо се на компу инсталира тај дневни па ћу после да проверим које су верзије.

Е да, не одговори за избор двоклика у мишјим подешавањима.
 
Daklem, cela ujdurma oko Neminih prečica i usputnog čupanja kose sa moje strane, svela se na dilitovanje ";" koji prethodi svakoj mojoj komandi što sam totalno prevideo. I eno ga sad, rade sve prečice... Nije žvaka za tutumraka.:wall::wave:
 
@calexx,

Kako ono kazu: Slika govori vise nego 1000 reci :D
Избор_108.png

Izgleda da google-earth, teamviewer, viber, signal, telegram, skupeforlinux malo posandrcali pa se i oni sami mecu na /opt

Mislis na ono trudnicko izdanje kako ga ja zovem, toliko mi se bas ne testira, ovaj Kubuntu je isao tako od test izdanja pa do finalnog 18.04. LTS.

Kerneli imas za Ubuntilike ukuu pa imas najnovije mainline kernele cim izadju a i Manjaro posto je RR vec oce da metne 4.18.5 kernel ali koji ce mi kad nemam CPU za taj kernel
 
Poslednja izmena od urednika:
А где си то сликао? Нека стара верзија?

Screenshot_20180825_162323.png

едит: то трудничко издање је отприлике Неон.
 
Poslednja izmena:
Blago tebi, na kraju si se snašao.

A kako ja da sprečim Nemu da mi ne vraća na blank bilo koju prečicu mu stavio u /home/<user>/.gnome2/accels/nemo? Eh ti pametni i sigurni fajl mendžaneri...:smash:

Vidis prednost kad imas vise linuxa, jedan zeznes u drugom gledas kako da opravis:d
 
Nazad
Vrh Dno