Šta je novo?

Razlike između Android verzija?

wwwz

Slavan
Učlanjen(a)
16.10.2011
Poruke
1,896
Poena
200
Nešto sam pričao sa kolegom juče, pa moram da pitam i ovde: koje razlike vi primećujete između različitih verzija Androida?

Pitam zato što ja nisam znao da navedem neke konkretne i uočljive razlike između Androida 4, 5, 6 i 7 (novije nisam ni video, pa nemam pojma o njima). Realno, razlike koje sam ja primećivao su zapravo više razlike između onih "skinova" (TouchWiz, Emui, Miui i kako već), nego između samih generacija Androida.
 
Android 4-Android 5 mogucnost debelog skinovanja

Android 6-Android 7 split screen

Android 7-Android 8 picture in picture

Svi oni okej rade u cistom formatu(od Marshmallow-a pa na ovamo, mada imam i Tablet sa 4.4 Kitkat-om, zacudjujuce dobro radi s obzirom na los hardver) , ako se gleda skinovani onda je bitnije kako sam skin radi, nego verzija Androida.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ja još imam jedan tablet sa androidom 2.3...
Pa više opcija ima sa svakim novijim androidom, nešto novo ubace, nešto izbace, finije izgleda noviji, bolja optimizacija za bateriju. Stare verzije Androida nisu imale opcije za uštedu baterije na primer...

Sent from my Huawei Mate 9 using Tapatalk
 
Nisam ni mislio samo na vizuelne izmene. Inače, interesovalo me je šta bi npr. nedostajalo nekome ko koristi Android 7, a privremeno mora da koristi neki sličan telefon sa Androidom 5? Ja sam neko vreme koristio Samsung sa 4.4 (inače koristim LG sa 6.0) i jedino što sam primetio je da je TouchWiz neuporedivo lepši nego skin LG-a ;) Hoću da kažem, ne razumem zašto mnogi jure po svaku cenu noviju verziju Androida :)
 
Meni je od 4.4 na dalje sve jako upotrebljivo. Sad sam na 6 i ne patim ni najmanje što nije noviji.
 
Zanimljiva tema, pokretana je par puta ali je uvek brisana zbog dosta zestoke rasprave izmedju onih koji su smatrali da je svaka nova verzija nesto sto je obavezno, i onih koji ne vide razliku izmedju zadnjih nekoliko verzija (medju kojima sam bio i ja). Jednostavno, nekom te sitnice mnogo znace, neko ih ne primecuje. Dakle, subjektivan utisak je tu kljucan. U sustini, ako nisi mobtel nerd, skoro da nema razlike izmedju androida 5 i 8 kad se radi o normalnom koriscenju.
 
Evo ti jedna ogrona razlika. ANdroid pre 5 verzije ima dosta zaebanija sa usb otg prepoznavanjem usb memorija (makar na uredjajima koje sam koristio na poslu). i sto je neko rekao optimizacija za koriscenje baterije...
 
Evo ti jedna ogrona razlika. ANdroid pre 5 verzije ima dosta zaebanija sa usb otg prepoznavanjem usb memorija (makar na uredjajima koje sam koristio na poslu). i sto je neko rekao optimizacija za koriscenje baterije...
Meni se neke stvari na starijim verzijama čak i više sviđaju nego na novim - prilikom povezivanja na računar se ranije konektovao kao mass storage, baš kao običan usb flash, dok sad ima neki nakaradni MTP sistem koji radi sporo i loše, sa brojnim ograničenjima (ne mogu se kopirati više od jedne stvari istovremeno, često dobijamo upozorenje da određeni format nije podržan...).

Sam razvoj Androida je po mom mišljenju neverovatno spor, odavno ništa originalno nisu ubacili (npr picture in picture and split screen sam imao pre gotovo pet godina na LG G2, a imali te opcije su neki telefoni imali dosta pre njega, npr Galaxy Note). Čak i ono što iskopiraju od drugih proizvođača loše urade - primer su ove neupotrebljive notification badges, ili gesture based tasteri na ekranu koje će ubaciti u narednoj verziji.

Dizajnerski takođe tapkaju u mestu već godinama.

Posebna je priča što često nisu u stanju da srede i svoje aplikacije i što nemaju nikakvu strategiju razvoja, kao da im u vrhu sede naši političari (naprave gTalk, pa ga ugase i kažu korisnicima da pređu na Hangouts, pa u njega integrišu sms, pa kažu korisnicima da ga koriste Hangouts za sms, pa onda dignu ruke od cele aplikacije i naprave dve nove od kojih će očigledno ponovo dići ruke pošto nisu ažurirane još od januara)
 
Nazad
Vrh Dno