Šta je novo?

Struja za 3,5" diskove.

Arthur Morgan

Slavan
Učlanjen(a)
07.10.2007
Poruke
2,653
Poena
465
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 7800X3D & NZXT Kraken 240 RGB
Matična ploča
Asus ROG Strix X670E-A gaming WiFi
RAM
32 GB Corsair Vengeance RGB DDR5 6000Mt/s
GPU
Sapphire 7900XTX Nitro+
Storage
Samsung 980 Pro 500GB + WD SN850 Black 1TB + Kingston KC 3000 1TB + 2TB Lexar NM620
Zvuk
Altec Lansing ATP 3
PSU
Asus ROG Strix 850G
Kućište
Phanteks NV5
Monitor
LG 32GP850-B
Miš & tastatura
ASUS ROG STRIX Scope Red NX TKL Moonlight White & ASUS ROG Strix Impact II Moonlight white
Pristup internetu
  1. Optički internet
Želeći da što više smanjim broj kablova koji mi se motaju iza kućišta "utopio" sam moja 3 stara HD-a (2x500GB + 640 GB) i kupio jedan od 2TB. Pošto imam modularno napajanje skinuo sam čitavu "granu" SATA napajanja (3 SATA ulaza) i 2 SATA kabla. Pošto iz nekog krajnje tupavog razloga proizvođači kućišta i dalje ostavljaju MOLEX konektore za nešto, tako i CoolerMaster Mastercase Maker 5 ima MOLEX konektor za osvetljavanje kontolnog panela, tako da samo zbog te gluposti moram da držim čitavu "granu" sa tri molex konektora. Zahvaljujući "adapterima" koje sam imao na jedan od tih MOLEX-a sam nakačio "MOLEX to SATA" adapter kako bi se napajao kontroler za ventilatore. Igrom slučaja imao sam i adapter koji iz MOLEX-a se deli na dva SATA priključka, pa sam, da ne bih pravio još veću gužvu, spojio dva hard diska na to čudo.
Naravno, sve to funkcioniše normalno, ali nisam baš najbolje podučen iz "strujnih umetnosti" pa ne znam koliko je to pametno?? Mislim, ako već postoji adapter, onda ne bi trebalo da bude problema, ali, eto, da pitam pametnije od sebe, te se ovde obraćam za mišljenje.
Ponovno vraćanje još 3 SATA priključka (ako ne mora) vraća me na gotovo isti haos kao ovde na slici. Mada, naručio sam gomilu ekstendera i produžetaka da smanjim "zatezanje" kablova, ali mi je ovo sa strujom prilično nepoznato, a ne mogu da nađem sličnu tematiku na Google. Hvala unapred na savetima.
 

Prilozi

  • Nova makina novo kućište 07.jpg
    Nova makina novo kućište 07.jpg
    1 MB · Pregleda: 75
Diskovi troše relativno vrlo malo struje, ako ti sve radi ne verujem da će da istopi žice.
 
Ja bi ostavio modularni kabel sa Sata konektorima i koristio Sata na molex adapter, pošto ti treba samo jedan Molex. I ja koristim takav jedan za fan kontroler. Ima da se kupi u domaćim radnjama. A pošto treba da imaš jedan kabel sa 4 sata konektora uz račvu treba da može sve na jedan.

kpc0500450-v.jpg
 
Poslednja izmena:
Diskovi troše relativno vrlo malo struje, ako ti sve radi ne verujem da će da istopi žice.

:) Nije da će da istopi, nego da zgužva. :)

Ja bi ostavio modularni kabel sa Sata konektorima i koristio Sata na molex adapter, pošto ti treba samo jedan Molex. I ja koristim takav jedan za fan kontroler. Ima da se kupi u domaćim radnjama. A pošto treba da imaš jedan kabel sa 4 sata konektora uz račvu treba da može sve na jedan.

Pogledajte prilog 255836

Imam toga na poslu, ali problem sa korišćenjem SATA grane je što je kontroler ventilatora poprilično udaljen od mesta na kojem su hard diskovi, tako da sa jednim SATA kablom ne mogu da "dobacim" i do jednog i do drugog. A ne stavljaju mi se dva kabla zbog tri uređaja. Ovako zahvaljujući MOLEX -> SATA ekstenzijama mogu sve da dohvatim sa jednim MOLEX kablom. Samo mi je bila frka da li dva diska mogu da rade nakačeni na ovakav "razdelnik" kao sa slike.1.jpg
 
Шта би била разлика између овога и кабла са два SATA конектора? Па нису овде у питању потрошачи који троше мегавате па им треба нека струја.
Мада и даље мислим да је велики промашај ова врста конектора (исти мислим и за DATA конекторе) јер релативно лако губе контакт и могу да се откаче. Класични АТА су конза, то кад убодеш имаш муку да их после скинеш. ;)
 
Класични АТА су конза, то кад убодеш имаш муку да их после скинеш. ;)

Ih kakva bi to lepota bila...zamisli da imaš 6 hardova kao što sam ih ja imao do skoro, pa zanimljivosti sa svim tim ATA kablovima i Master/Slave/CableSelect podešavanjima i džamperima... :D ;)
 
Ту би већи проблем било напајање и бука, џампери се једном наместе и не дирају а ионако углавном постоји распоред на цртежу па је довољно да уме да се протумачи. Али зато то никад не мрдне. Данас ми је прво што урадим када ми се неко пожали да му комп не ради да проверим баш ове конекторе, откачим и закачим а повремено и променим кабл за онај који има онај клик фазон да колико толико држи.
 
Nazad
Vrh Dno