Šta je novo?

GeForce RTX 2000 Thread

Po cemu je bolji GSync, osim sto limitira fps na refresh rate i ima manje stuttera kad fps padne ispod donje granice(mada postoji LFC za FreeSync sada)?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Pa sta jos treba da radi? Kako mislis da izgleda G-Sync modul u monitoru i za sta mu sluzi kes memorija? FreeSync takav kvalitet jednostavno ne moze da postigne. Vec 40 G-Sync FPS-a je sasvim dovoljno, stvarno izgleda jako dobro.
 
Apropo 4k videa: poenta price je bila da je sve to individualna stvar, sto moja familija potvrdjuje.
Rekoh da vodimo mali rat (citaj raspravu), jer zeni dovoljan 480/25 fps dok ja ponekad primecujem i previse, pogotovo kod fps-a.
Logicno bi bilo da klincima vise smeta manja res/fps tj pogotovo fps jer vise vremena provedu za kompom i brzim fps igrama tipa OW,CS + 20+ god mladje oci i sl, ali nesto sto meni izbije oci, oni uopste ne primete.
Moze slika biti i 8K, ali na 30 fps je to meni slideshow...

Nevis: ispade da bi bilo nesto lepo treba grafa od 1k evra + monitor od minimum 500e?
 
Poslednja izmena:
Pa sta jos treba da radi? Kako mislis da izgleda G-Sync modul u monitoru i za sta mu sluzi kes memorija? FreeSync takav kvalitet jednostavno ne moze da postigne. Vec 40 G-Sync FPS-a je sasvim dovoljno, stvarno izgleda jako dobro.
A FreeSync mislis da pada s neba? GSync modul sluzi da bi Nvidia uzimala novac od proizvodjaca monitora.

FreeSync hardver je u grafickoj. Opet dolazimo na pricu da je nesto bolje jer je skuplje?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja sam igrao Fallout 4 na TV-u(60hz,1080p), simuliranih 4k, preko nVidia control panela. Framerate je bio all over, od 16-75. Svaki mogući trzaj i pad fps-a sam osećao dok nisam batalio i vratio na 1080p.

Posle par meseci kupim 1440p144hz monitor sa G-sync om. Ponovo simuliram 4k i ni jedan jedini trzaj za 200+ sati. It works.
 
A FreeSync mislis da pada s neba? GSync modul sluzi da bi Nvidia uzimala novac od proizvodjaca.

FreeSync hardver je u grafickoj. Opet dolazimo na pricu da je nesto bolje jer je skuplje?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Ili opet dolazimo do toga da je jeftinije isto kao i skuplje? Imao sam prilike da vidim i jedno i drugo u akciji, teško da ću ikada kupiti G-Sync monitor ali to jeste bolje rešenje, ne znam sta se sada bunis. Lično mi to čak i ne treba, dok mi je FreeSync prihvatljivi bas zbog same otvorene arhitekture gde promenom grafičke karte dobijaš nove mogućnosti dok ovde moraš da menjaš monitor, ali budimo realni. nVidia je ozbiljna kompanija, ne prodaju oni maglu.
 
Mislis da na istom fps-u, unutar FreeSync i GSync opsega, GSync radi bolje? Nisam video da je bilo gde to napisano.

Imamo pravo da trabunjamo dok ne izadju pravi testovi RTX karti :D
Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Mada moguće je da je to "by design", imaš više vremena da uživaš u odsjajima nove tehnologije. Ko što reče baja u kožnoj jaši vreme je za nove jedinice mere. Kakav FPS, to je tako s' kraja dvajstog veka. RTX 2060 ima lagodnih 60 FPM u 1080p sa svim opcijama na Ultra.
 
Mada moguće je da je to "by design", imaš više vremena da uživaš u odsjajima nove tehnologije. Ko što reče baja u kožnoj jaši vreme je za nove jedinice mere. Kakav FPS, to je tako s' kraja dvajstog veka. RTX 2060 ima lagodnih 60 FPM u 1080p sa svim opcijama na Ultra.
Sve se svodi da je 60 fps sasvim dovoljno i da ce to uvek biti granica [emoji2]

Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Iskreno ne vidim gde je problem. Podešavanje igara se uvek svodilo na balansiranje. Bio hardware 500 ili 1500e.

Ko hoće RTX on, onda lock na 60fps@1080p.

Ko hoće 4k60fps+ RTX off.

Šta smo do sada radili zarad više fps-a? Shadows off ili 1024 umesto 4096. Dok je postojao samo MSAA većina nas je to smanjivala na off, x2 ili x4. SSAA, FXAA, CFAA, TXAA i slično su nas malo razmazili, pa uz to ambient occlusion - SSAO, pa HDR, pa još i Tessellation i sad bi neko još i RTX preko svega toga. E pa neće da može, dok se umesto iteracija ne pređe na revoluciju hardvera.

Uostalom, za vidljivo uživanje u 4k na 27-30" mora da se sedi 30-45cm od monitora. Nikada u životu nisam video nekoga da to radi. Zašto nVidia planira 65" ? Zato što tek sa tom veličinom monitora i optimalnom udaljenosti očiju od njega mogu da se stvarno iskoriste dodatni pikseli.
 
Poslednja izmena:
Lepo rečeno, ja imam 32 incha 1440p monitor i na nekih 50cm sam od ekrana i jedva povatam stvari...
Iskreno ne vidim gde je problem. Podešavanje igara se uvek svodilo na balansiranje. Bio hardware 500 ili 1500e.

Ko hoće RTX on, onda lock na 60fps@1080p.

Ko hoće 4k60fps+ RTX off.

Šta smo do sada radili zarad više fps-a? Shadows off ili 1024 umesto 4096. Dok je postojao samo MSAA većina nas je to smanjivala na off, x2 ili x4. SSAA, FXAA, CFAA, TXAA i slično su nas malo razmazili, pa uz to ambient occlusion - SSAO, pa HDR, pa još i Tessellation i sad bi neko još i RTX preko svega toga. E pa neće da može, dok se umesto iteracija ne pređe na revoluciju hardvera.

Uostalom, za vidljivo uživanje u 4k na 27-30" mora da se sedi 30-45cm od monitora. Nikada u životu nisam video nekoga da to radi. Zašto nVidia planira 65" ? Zato što tek sa tom veličinom monitora i optimalnom udaljenosti očiju od njega mogu da se stvarno iskoriste dodatni pikseli.

Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Meni sve jedno, bez veze je traziti opravdanje ali za 1500e RTX on bi trebao da radi 60fps na 4k a ne na fullHD
izes onda komplet novu NV seriju ako za to nije sposobna najjaca karta.

Sta sam mi koji koristimo fullHD onda da lagano predjemo na 800x600 a mogli bi i crt monitore da vratimo na sto.
 
Meni sve jedno, bez veze je traziti opravdanje ali za 1500e RTX on bi trebao da radi 60fps na 4k a ne na fullHD
izes onda komplet novu NV seriju ako za to nije sposobna najjaca karta.

Sta sam mi koji koristimo fullHD onda da lagano predjemo na 800x600 a mogli bi i crt monitore da vratimo na sto.
Videćemo za sad je drama i bespotrebna diskusija [emoji23][emoji2]

Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
1080p 60fps u prici o master rejs je totalan downgrade... pa konzole vec evo skoro 2 godine vec furaju 4k standard, naravno uz gomilu upscalinga ali i naravno native rezolucija u igrama. 4k TV je vec postao mejnstrim kome su se svi proizvodjaci okrenuli i za relativno male pare moze da se kupi i cak ispadne mnogo bolja investicija nego monitor.
E sad to sto se prica o rejtresingu i nekoj revoluciji a to ce jedva da radi na ovoj iteraciji hardwera, u smislu da ce u 4k da radi na jedvite jade (citaj ako dogura i do 30fps), verovatno i na 1200-1300 evra vrednom hardweru je prica o teskom kompromisu kome vecina gejmera nece ni da se okrene i ugasice ga prvom prilikom da bi odrzali frejmrejt. Nisam jos siguran za onaj DLSS jer veoma malo informacija ima o njemu ali deluje kao upscale feature kompromis koji se izgleda sasvim fino uklapa u pricu da ce da doguraju performanse do "4k"...
 
Pa kako stvari trenutno stoje ti sa 1300e ne možeš da imaš lock 60fps@1080p. Voleo bi da je nVidia izbacila i GTX 2080ti bez tih RT/Tensor/AI andraka. Onda lepo zacepe RTX 2080ti na 2000e a GTX 2080ti na 800e pa ljubitelji novih tehnologija i progresa mogu da pokažu svoj entuzijazam u monetarnom obliku a mi ostali koji bi samo da se igramo imamo nekakav izbor.

Karta od 1300e ne može da dobaci do 60fps u 1080p. Okej nije optimizovano, nije native nije ovo nije ono. Onaj SW demo je išao u koliko 30fps? Ni on nije bio optimizovan ili?

Super im je ovaj early access hardware samo pobrkali su lončiće malo igre su obično jeftinije u ovoj fazi.
 
Konzole i 4k je samo bacanje magle i marketinški trik da se prekrije činjenica koliko grafika zaostaje u odnosu na PC, tj. koliko malu rezoluciju imaju teksture kojima se pokrivaju modeli i koliko su ograničene dodatne opcije, jer je AMD grafika u njima.*

Razvlačiti teksturu od 1024 ili at best 2048 koju neka konzolna igra ima, na TV-u od 50"+ na 4k je kriminalno. Kao matorci koji kupe 60" TV, prikače kablovsku sa kanalima koji su 720p i zovu tehničku podršku da kažu kako im loša slika.

Povećavanje grafičkog "fidelitija", tj. opšteg utiska, izgleda igre se neće mrdnuti sa mrtve tačke ni sa RTX opcijama, koje su bukvalno bells and whistles, dok god minimalna rezolucija tekstura ne bude bila bar 4096. A za to je potrebna hardware revolucija a ne ove iteracije od +$100 svaku generaciju i još kaskaju za softverom bar deceniju.

*Odličan primer su screenshotovi, jer video zbog kompresije to ne može da prikaže, modova Skyprima sa teksturama modela od po 4096 ili čak: 8192, dok osnovna vezija igre ima 512 i 1024 texture. Ok, Skyrim je već stara igra, ali pokazuje koliko puta je to manje od onoga što PC može da pokaže.
 
Pero brate, 2018. je, jel moguće da celu priču o grafici svodiš na rezoluciju tekstura?
 
Ne svodim, ali zna se šta je osnova. Sve ostalo je fluff.

Po čemu se prepoznaje iz koje ere je neka igra? Pogledaj screenshote neke igre koja traje već 15-20 godina. Po čemu ćeš da ih razlikuješ? Sigurno ne po senkama, osvetljenju, fizici i slično. Nego po broju piksela od kojih je tekstura lika i okoline. Ko god igra igre od ere Sege, prvih PC-a i originalnog SONY Playstationa može od tada pa na ovamo da prepozna svaku smenu generacija po screenshot-u lika+okoline.

To je napredak. Ovo ostalo je magla za mazanje očiju.
 
Ja se uopste ne secam po grafici vec samoj igri. Npr TR2 na PS1 mi je nezaboravan sa svim tim mixom zagonetki, akcije i pucnjave. Takodje Grand Turismo i fora je da smo svi igrali sve igre, niko nije birao zanr niti nam smetala grafika.
Prosle godine ponovo presao TR2 po ko zna koji put i smetala mi grafika na startu dok se nisam navikao i poceo uzivati u igri.
Tu skontas koliko smo sada vec razmazeni i koliko u stvari ta silna grafika odvrati paznju od same igre i koliko se koristi da bi punila sve "nedostatke" danasnjih "igara".
No konzole i igre za njih su totalno drugi univerzum i ne treba ih mesati sa ovim.

Kada smo imali krsten naslov, 2015-te, TW3, koji je imao i dobru grafiku i super pricu? I da je imao losiju grafiku, opet bi super prosla.
Vec vidim stancovanje supljih serijskih naslova sa naglaskom odsjaja vatrice u oku koji cemo skupo placati sa sve DLC-ovima...

Meni je ostao urezan jedan PC naslov iz 2003: Freelancer. To je po meni najbolji primer kako se pravi PC igra i ni dan danas mi nije jasno kako su (za to vreme) toliko sati igranja strpali sa sve fenomenalnom grafikom i trgovina-fajt sistemom i da bude toliko ne zahtevno. Znam puno ljudi koji su je igrali (neki i do nedavno u custom multiplayer modu) i to je svima tada radilo savrseno.

Ali je u pravu Pera: imam hi end cpu iz 2014-te i hi end grafu iz 2016-te, gde se grafa davi u igrama sa uvek skoro 100% rada na 1080p a cpu ako predje 70% opterecenja, pocinjem da se brinem :)

Jedva cekam real testove da vidimo sta nam ovo cudo donosi...
 
Ne svodim, ali zna se šta je osnova. Sve ostalo je fluff.

Po čemu se prepoznaje iz koje ere je neka igra? Pogledaj screenshote neke igre koja traje već 15-20 godina. Po čemu ćeš da ih razlikuješ? Sigurno ne po senkama, osvetljenju, fizici i slično. Nego po broju piksela od kojih je tekstura lika i okoline. Ko god igra igre od ere Sege, prvih PC-a i originalnog SONY Playstationa može od tada pa na ovamo da prepozna svaku smenu generacija po screenshot-u lika+okoline.

Ne, gleda se celina i ukupan utisak.

Boldovano kad bi ignorisao kod nekih igara odstranio bi dobar deo njihove suštine.
 
Može biti 2080:

GZsSImT.png

Izgleda da je tako:

NVIDIA GeForce RTX 2080 mit erstem TimeSpy-Ergebnis

Direktan link:

https://www.3dmark.com/compare/spy/4293425/spy/4251750#
 
Poslednja izmena:
Dakle vrlo verovatno jedna medjuserija kartica da se na RTX-u hype namlati love i to je to. Za dve godine koliko je proslo od launcha pascala moralo je to vise. Realno 35% po ovome je rtx 2080 ispred gtx 1080, u igrama ce to biti 30tak% dakle nivo gtx 1080ti. Opet i donekle ocekivano, amd opet kasni. Samo, uopste mi se ne bi svideo trend da svake godine vidimo novu seriju karti.

Ako nista, bice gtx 1080 i gtx 1080ti dobri polovnjaci:d
Vec sad imaju za 450e gtx 1080 koje navodno nisu rudarile. Tek ce to dole u septembru i posebno oktobru/novembru, pa ako ubodes godinu dana staru kartu top.
 
Poslednja izmena:
Za GTX 1070 max 280E, 300-320e za 1070TI, GTX1080 350. To bi i bilo realno stanju u pore]enju sa mrsp cenama. Sve preko toga je krađa. Naravno da sve bude u garanciji. Imam osećaj da će ove GTX1080ice po oglasima da stoje i padaju sve više i više, pogotovu od ovih što "nisu rudarile" sa ss po mining temama :D

Inače, meni je ova generacija fail. 2070ica je trebala da bude na nvou 1080TI. Stvarno među generacija....
 
Samo, uopste mi se ne bi svideo trend da svake godine vidimo novu seriju karti.

Pa upravo je to spustalo cenu kartica, nova serija svake godine sa makar 20-30% ubrzanja. Pa ako nemas za novo, bude tu zanimljivog polovnog hardvera. Ova trenutna situacija je trenutno najgora u istoriji.

Inače, meni je ova generacija fail. 2070ica je trebala da bude na nvou 1080TI. Stvarno među generacija....

Procitao sam negde (mozda i ovde) da 2060/2050 i nece biti bazirani na Turing arhitekturi. Nije ovo RTX bez razloga tu. Tako da, poenta je da ovo i nije prava generacija koja nasledjuje Pascala, ovo je ocigledno preimenovana PRO serija grafickih sa, eto, ponesto igrackih opcija. A nVidia je oduvek naplacivala sto je vise moguce a trenutno mogu da stave cenu koju god zele.
 
Poslednja izmena od urednika:
Za GTX 1070 max 280E, 300-320e za 1070TI, GTX1080 350. To bi i bilo realno stanju u pore]enju sa mrsp cenama. Sve preko toga je krađa. Naravno da sve bude u garanciji. Imam osećaj da će ove GTX1080ice po oglasima da stoje i padaju sve više i više, pogotovu od ovih što "nisu rudarile" sa ss po mining temama :D

Inače, meni je ova generacija fail. 2070ica je trebala da bude na nvou 1080TI. Stvarno među generacija....

Bilo bi realno, ali ovde nije nazalost.

Sta znam, meni i dalje GTX 1060 posle ravno dve godine radi posao, cekam sledecu godinu (i da vidim sta ce AMD da uradi), ako uopste budem i tad imao potrebu da menjam.
 
Poslednja izmena:
Bilo bi realno, ali ovde nije nazalost.

Sta znam, meni i dalje GTX 1060 posle ravno dve godine radi posao, cekam sledecu godinu (i da vidim sta ce AMD da uradi), ako uopste budem i tad imao potrebu da menjam.
Nista oni nece da urade ni sledece godine.

Poslato sa RNE-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno